JM 2195. V r ij d a g* 24 April 1874. Winlerdienst aangevang 1 Nov. 1873. Nkderlandbche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soesldijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hl ad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementen)» per kwartaal l—franco per post ƒ115. Prijs der Adrertentién van .1 tot 0 regels 00 Ctaelke regel meerder 10 Culegale offlciMe en onteigen. Advertentie per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cent» Aft. nummert 10 cent»; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Clerffle Amersfoort Br ream Amertfoorlscle Courant Stooveétraat bij de LangestraaL Wijk B. No, 33nn bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Adv.rtentiCn voor dit blad oit Rotterdam worden hangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuca en v*w Diraaa, Wijcj.tnat Rotterdam. C0U11II. DlLIGENCB-niENSTKN Van Amersfoort naar Maanbergen 'i morgens 0.80, op den eersten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 10.10 en avonds 8.10 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 0.30 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.45 's morg Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtactenvischacten en kostelooze ver gunningen om te visschen benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijgbaar ziin, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat cr voor hen in gelegen is de bedoelde verzoek schriften behoorlijk ingevuld, vóór den Isten Juni aanstaande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voortien tij van eene acte of vergunning vóór het seizoen 1874/75. Amersfoort, den 20. April 1874. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Spanrban k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op M A A N D A G 27 APRIL e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Hulpbank to Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den ?7. APRIL aanstaande, 's namiddags van haiflwee tot halfdrie, zitting houden in eer. der localen van hel Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de oridergeteekenden en bij de verdere leden van he' bestuur de heeren li. E. Herschel, \V. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWERJSR. Secretaris. Voor de verkiezing in 'l district Amersfoort op Donderdag 7 Mei 1874 van 4 leden voor de prov. staten van Utrechtter vervulling der plaatsen van de altredende Heeren Mr. A. G. Wgers Mr. M. J. L. baron Taels van Amerongen van Rens- woudeMr. C. J. Kien Eltiman en Mr. A. R. van Del hebbende laatstgenoemde verzocht niet voor her kiezing in aanmerking te komen, volgt hier de slaat der gemeentenen van het getal kiezers in 1873 in 1874. Amersfoort393 391. Baarn 97 Bunschoten66 64. Eemnes66 Hoogland 82 82, Leusden49 Rensw.oude27 26. Soest98 103. Stoutenburg 16 894 De ontbrekende cijfers zijn nog niet bekend. Politieke Revue. Hoe kan Mac-Mahen Frankrijk zeven jaren lang eene Republiek doen blijven f Dat is de gewigligste vraag die de verstandige, boven al het dagelijksch gekibbel tusschen kleine persouen over nietige zaken uitmet alle kracht laat hooren. En 't antwoord is: «door zoo spoedig mogelijk wetten ter talel te brengen die ten grondslag kunnen zijn van die Republiek." Ziedaar in waarheid wat Mac-Mahon te doen heeften dat betere resultaten zal opleveren dan burgemeesters aftezetleu en gemeenteraden te schorsen. De zittingen der Departementale Raden in Frankrijk worden levendig ja zelfs stormachtig, omdat het verboden is over politiek te sprekan. Onhandige de Urogliealtijd wil hij den stroom ophouden. Heeft die man dan niets geleerd, of wil hij de orde der dingen omkeeren. Vreemd is hel, dat mannen met zóóveel kennis,'den tact, om 't geen zij met die ken nis kunnen uitvoeren, zoo dikwijls missen, dat zij zoo weinig tijd en gelegenheid in acht nemen, om itts te doen, of le laten! De legerwets-kweslie is tan de Duilsche twist- rol genomen en men moet erkennen dat ton Bismarck hierin weder heeft getoond een voor- zigtig staatsman te zijn. Hij gat iets toe en won veel. In tal van adressen hebben de Duilschers naar aanleiding van dezen twisthun keizer bewijzen gegeven van onafhankelijkheid en ge negenheid en tevens openbaar gemaakt, dat zij 't werk door 't zwaard volbragtdes noods ook door hel zwaard willen hebben verdedigd. De concessie door Keizer Wilhelm gedaan wat den tijd betreft, voor welken de legerwel van kracht zal zijn heeft geen ander gewigt dan dat daarin de wensch sprak om in gemeen oveileg te handelen en daardoor heeft de ach ting, welke men den Monarch toedraagtgewon nen daardoor is de magt van den Kanselier verhoogd. Von Bismarck wordt de ijzeren Prins genoemd, maar hij laat zich toch buigen en dit is ook kracht. Voor de concessie, die, hij deed, zal hij zich op eene andeie wijze, wel schadeloos weten te stellen. Uit Posen wordt gemeld dat het berigt van de afzetting van den Aartsbisschop Ledocbowski door de bevolking met onverschilligheid zou zijn vernomen. De Heer Woyciechowski, kanunnik der kathe draal te Gnesenis in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Bromberg gevoerdom daar een jaar kerkers»af te ondergaan waar.oe hij wegens overtreding der Meiwe.ien is veroor deeld geworden. 't Zou wezenlijk opmerkelijk zijn, als het waarheid ismaar aan de waarheid van dal berigt wordt sterk getwijfeld. Van den Paus wordt legen het Keizerlijk besluit een krachtig protest verwacht. De EngeUche President-Minister die veel van 't geen an hem wordt geëischtniet doen wilzegt iels anders locdal gaaine zal geac cepteerd zal worden, en wel dit: Vermindering der inkomsten-belasting met 1 penny Alschaffing der inkomende regten op suiker Afschaffing der belasting op de paaiden Het brengen van eenige belastingen, die de gemeenten betalen op de dienst der schatkist. En dan nog belooide hij een batig slot van ruiin 50 millioen guldens Schoon vooruilzigt dat hoogstwaarschijnlijk menig politiek bezwaar zal doen zwijgen. Ook wil de kanselier der Schatkist de staats schuld met ruim 80 millioen gulden vermin deren. In een brief uit Spanje wordt geklaagd over de hebbelijkheid der Spanjaarden om zich met hoogere politiek bezig te houden, terwijl zij hunne eigene huishoudelijke zaken verwaarioozen. Politieke lionegielerij is hun lievelings-hand- werk. In vrede-tijd bemoeijelijkcn zij daarmede den arbeid van Ministers in oorlogstijd de krijgs- verrigtiagen. Zoo zet de soldaat nu 'l geweer bij den voet, op 't geruchtdat er zamensprekingen plaats hebben tusschen de opuerbevelhebbeis der strijd en de partijen en de Republieken en Cailisten loopen uil de wederzijdsche kampen naar elkan der toe, om over de le slnilen minnelijke overeenkomst te Teuvelen. Intusschen is uit dat geredekavel gebleken, dat een vergelijk op Republikeinschen grondslag niet te treffen is Volgens denzellden briefschrijver was Don Carlos zeer vertoornd, over de, tijdens zijne afwezigheidgevoerde onderhandelingen. Over den stand der zaken gedurende hel af- geloopen jaar 1873 van de Levensverzékering- maatschappij Germania te Slctlinwaarvan de Heer A. H. Drijfhout van Ho iffNotaris, te Amers foort correspondent is heelt hel te Amsterdam gevestigde bureau dezer Maatschappij (de heer GLultenberg) de volgende voorloopige mede deel in gen gedaan Het verzekerd kapitaal is in 1873 gestegen op f 110,172,960 zijnde 9149,767 meer dan ult°. 1872. De Maatscheppij heeft in 1873 ontvangen aan premiën f 3,338,962 tegen 2,974,590 ia 1872 en aan rente ^30,514 tegeu 435,953 in 1872. Voor de sterfgevallen van het jaar 1873 werden betaald f 1,389,822 en gereserveerd 90,580. De sterile onder de verzekerden was ongunstig hoofdzakelijk ten gevolge van cholera gevallen die eene uitgave van circa f 81,176 berokkenden. De sterfte eisebte de betaling van 19,411 meer dan de wiskundige berekeningen lieten verwachten. De preraiën-reserven en pre- miën transporten zijn iu 1873 vermeerderd met /l.405,895 en bedroegen uit0. 1873 f10,959,937. Nadat alle uitgaven gedekt zijn en aan alle ver- bindtcnissen voldaan is, ook de noodige af schrijvingen geschied zijn en de kapitaal-reserve overeenkomstig de statuten bedacht is, ontvangen de actiehouders 10 pet. over het op de aan deden gestorte kapitaal als dividend, en wordt aan de smet aandeel ir. de winst verzekerden" 20 pet., zijnde f 112,923, van de in 1873 betaalde premiën als dividend vergoed. Deze 20 pet. worden van de in 1875 te storten pre miën afgetrokken. De geheele activa der Maat schappij hebben ultimo 1873 het bedrag van f17,099,957 bereikt. Het uitvoerige jaarverslag kan eerst na de algemeene vergadering die in hel laatst van Mei gehouden word», ter ver spreiding gereed zijn. Het wetsontwerp lot afschaffing vandenzeep- accijns bepaaltdal met 1 Julij f 874 de bestaande bepalingen omtrent dezen accijns vervalln en tegelijkertijd de accijns per HL. gedistilleerd van gedistelleerd van 50 pet. wordt verhoogd van f 53 tot f 57, en de invoorregten voor zoutgeest en alle daaruit bereide of daarmede vei mengde vloestoflen wordt gebragt van f 1 op 1.15 per liter en voor aether sulfuriceschloroforme en alle daaimede overeenkomende uit alcohol be reide vloeistoilen van 2 op fiSH per liter. Voorts bevat het ontwerp een zevental overgangs bepalingen. In de toelichting wordt gezegd, dat de zeep- accijns zeer drukkend is, daar hij de fabricage belemmert en de prijs zeer verhoogt (in den winkelprijs van 1 KG. gewone groene zeep ad 40 cent zit voor 10 cent accijns). De teepfa-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1