hrieage is weinig vooruitgegaan. In 1859 werd over 12 7 millioen KG., in 1873 over 14.3 mil- lioen KG. accijns betaalddus een uiterst geringe voorUitgang. Het getal fabrieken is van 1889 tot 1873 verminderd van 04 tot 59 wat zachte en van 22 tot 19 wat harde zeep betrelt. De accijns wordt op allerlei wijze ontdoken, ten nadeele vooral van de fabrikanten. De opbrengst van den.accijns, in 1873 f l. 456,543, kan niet gemist worden vandaar het voorstel om gedis tilleerd met 4 per HU te verhoogenhetgeen over de in 1873 veraccijnsde hoeveelheid 1.291.000 zal opleveren. Ingezouden. Mijnheer de Redacteur! Iemand die alleen het gebrekkige in bestaande toestanden opmerkt en geen open oog heeft voor het goede, dat tot stand komt, noemt men ge wroonlijk «een pruttelaar;" 1.1. Zaterdag be kroop mij de lust om dien naam te schrijven onder hel hoofdartikel van het Weekblad v. Amersf. Het ligt niet op mijnwegom «onze goede stad" op alle punten, waarover in dal artikel gespro ken wordt, te verdedigen ik zou het misschien ■ook niet kunnen mogen anderen zich daartoe opgewekt gevoelen ik wil alleen eenige woorden in het midden brengen over de «drinkwaler- •kwestie," waarmede ik meer van nabij bekend ben. Het is volkomen waar, dat bet water van verschillende, openbare pompen hier ter stede den toets van het scheikundig onderzoek niet kon doorstaan (het water van de pompen in de Langestraat, op het Singel bij 't Liefde huis, op het Lievevrouwen Kei khof en 'l Zand werd «vrij slecht", dat van de pompen op het Bloemendaal in den Haag en in de St. Joris- straal «slecht" bevonden)maar het blijft toch de vraag of het in de gegeven omstandigheden wel wenschelijk kon geacht worden deze pompen onmiddellijk te sluiten. Dit zoude niet alleen een groot ongerief aan de burgers veroorzaakt hebbeumaar het zou ook weinig verbetering hebben aangebracht Een groot gedeelte van hel water uil de openbare pompen toch wordt ge bruikt voor wasschen, boenen, schrobben, enz., •en daarvoor kan het afgekeurde water zonder bezwaar gebruikt worden voor drinkwater is dit echter niet geschikten in tijden van epi demiein het bijzonder van cholera, is het gebruik daarvan bepaald gevaarlijk. Had men de geïncrimineerde pompen echter terstond gesloten dan zou hel gevolg daarvan eenvoudig dit geweest zijn, dal men het water in plaats van uit de openbare pompen uit de liuizen van bijzondere personen had gehaald. De ervaring toch heeft zoowel hier als elders voldoende geleerddat het grootste gedeelte der ingezetenen er volstrekt geen bezwaar legen heeft om onzuiver drinkwater te gebruiken bij de mindere klasse schijnt er zelfs een zekere voorliefde voor te beslaan zich veel moeite te getroosten door hel water van verren afstand aan te voerendaartoe zal men de menschén dus niet gemakkelijk krijgen. Het op de pompen plakken van een papier met de woorden «slecht drinkwater", welke maatregel anders teer zou zijn aan te prijzen zou om dezelfde reden weinig doel treffen. Wat kon en moest er dus in de gegeven -omstandigheden geschieden Naar mijn inzien juist hetgeen er op bet oogenblik van gemeente wege gebeurt. De tlechtc pompen moeien zoodra mogelijk door goede vervangen wordenen dit moet geschieden zonder grooten ophefvan wege den onverklaarbare maar toch bij een groot ge deelte der ingezetenen werkelijk bestaanden tegen zin legen zuiver drinkwater. Lieten de finantiën der gemeente het toe dan zou het volgens bet oordeel van den on- dergeteekendê wenschelijk zijnden grooten schatwelke Amersfoorts bodem op een betrek kelijk geriuge diepte in den vorm van zuiver drinkwater bevatspoediger le exploiteeren cn dan moesten alle oude pompen, die gespijsd worden door met organische stoffen bezwangerd grondwater, in korten tijd plaats maken voor pijp wellendie geboord zijn door een dikke kleilaag, welke bezoedeling van het drinkwater znet onreinheden van den bodem onmogelijk maakt; maar men kan geen ijzer met handen brekenen wij moeten hel waarderen dal ons gemeentebestuur, niettegenstaande de Gnantieële moeilijkheden de handen aan het werk heeft geslagen, en dat weldra weder eenige nieuwe brandpunten van goed drinkwater in onze stad zullen verrijzen. Hierdoor zal het ook gemakkelijker worden de slechte pompen oogenblikkclijk te sluiten en overal goed drinkwater aan le voeren wan neer ongelukkiger wijze zich een geval van cholera in deze gemeente mocht vertoonen. Jammer, dat men dan niet alle slechte pom pen niet alleen de openbare, maar ook de buurtpompen en de pompen van bijzondere personen van een slot kan voorzien Hoe ijverig het Gemeentebestuur zich ook beloont, het zullen altijd halve maatregelen blijven wanneer de burgerij niet krachtig medewerkt. En dat zich in veel particuliere woningen pom pen bevinden, welke slecht drinkwater leveren, is aan geen redelijken twijfel onderhevig; het scheikundig onderzoek van het water van eeniglï dier pompen heeft dit ook voldoende geleerd. Niet ongepast zal het daatom kunnen geacht wordenwanneer ondergeteekende dit opstel besluit met een opwekking aan de ingezetenen van Amersfooit om ook in hunne woningen nieuwegeboorde pulten te doen maken. De gelegenheid daarvoor is op het oogenblik uitste kend, aangezien de mannen, met dit werk ver trouwd in ons midden zijn en hun werk tuigen (die vrij omslachtig zijn) bij zich hebben. Wal de kosten betreft, deze zijn van geen over wegend bezwaar wanneer eenige buren zich vereenigen. Eén put is voldoende voor vijf a zes gezinnenieder kan er een zuigbuis in plaatsen en op die wijze bet water binnen zijn woning brengen. Voor een jaarlijksche uitgave van nog geen f\0.zou men zich op die wijze uitstekend drinkwater kunnen verschaffen. Ten einde eenig begrip te geven van het verschil in samenstelling van het water, dat uit de bovenste grondlagen (zakwater) wordt verkregen, en dat, hetwelk zich bevindt-onder de kleilaaglaat ik hier de uitkomsten volgen van de analyses van het water uit de pomp in de St. Jorisstraat en van dat uit de geboorde put aan het eind der Hellestraat, bij de Be graafplaats: Per liter in grammen. St. Joriutruat. Hellestraat. Vaste bestanddeelen vóór gloeiing1.395 0.147 Vasiebeslanddeelen na gloeiing 1.275 0.146 Gloeivetlies0.120 0.001 Aardzouten totaal 0.416 0.121 Daarvan Sips0,189 0 036 Alkalizouten0.859 0.025 Daarvan keukenzout 0.433 0.025 Ammoniakspoor niets Salpeterzuur reactie sterk niets Ghamaeleon gereduceerd. 0.020 niets. Menalda v. Schouwenburg. Amersfoort22 April 1874. AMERSFOORT, 23 April 1874. Naar wij vernemen zijn Heeren BURGE MEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort voornemens op Dingsdag 12 Mei, voor het 25jarig regerings-jnbilé van Z. M. onzen be minden Koning, bijaldien zichgeene feestcom missie vormt, dien feostrfag te gedenken door het volgende: 1. Onthaal van de schoolkinderen der openbare lagere scholen 2. het uitreiken van feestplaten of iels anders toepasselijks aan de schoolkinderen 3. "illuminatie van het Raadhuis; 4. uitnoodiging aan de ingezetenen tot het ilsteken der vlaggen en algemeene illuminatie; 5. en reeds in onderhandeling zijnde tol het engageren van een muziekcorps, dit alsdan le bestemmen voor openbare muziekuitvoeringen. Tevens zijn wijechter zonder dat men er geheel voor wil instaan, onderrigt, dal bij be- iegde zijden in overweging is om de feestviering plegtig in kerkgebouw inteleiden. Na afdoening der huishoudelijke werkzaam heden ter gisterenavond gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der sociëteit Amicilia te Amersfoort, is besloven Heeren Commissarissen te magtigen, om, indien bij gelegenheid van het 25jarig Regerings-jubilë van Z. M. onzen geliefden Koning alhier ter stede festiviteiten zullen plaats hebben van wege de sociëteit ook zoo mogelijk een feest te organiseren. Gewis wordt het met groot genoegen vernomen, dat hel Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden heeft behaagd eene milde bijdrage van twee honderd gulden te bestemmen voor de Vee tentoonstelling op 28 Augustus e. k. van wege de Afdeeling Amersfoort van het Ulrechlsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Amers foort le houden. In de vergaderingDingsdagavond jl. gehou den ter zake eener feestviering te Amersfoort bij het 25jarig regcrings-jubilé van Z. M. onzen geliefden Koning, is eene commissie benoemd, bestaande uil de Heeren N. S. Blom, G. C. Wouters J. KeijserP. L. Laseur en J. C. Kleber. Deze heeren hebben later voor de benoeming bedankt. De mededeeling des Voorzitters dat een inge zonden stuk over eene te houden vergadering ter plaatsing in dq courant zou zijn afgewezen, is geheel onjuist en schijnt uit een onjuiste op vatting zijnerzijds le zijn ontsproten. Half Mei zal op den Ooslerspoorweg Amster dam—Amersfoort en HilversumUtrecht de proefrid van wege de Regering geschieden 1 Junij zal naar men zegtde feestlrein loopen en 2 Junij de dienst definitief aanvangen. Naar wij vernemen is naar den Heer Procureur- Generaal bij het Provinciaal geregtshof in Utrecht verwezen de zaak van den Duitscher, die in het einde des vorigen jaars een rail heeft gelegd op den Rijnspoorweg, tijdens een trein in aan- logt was. Hij werd toen naar het huis van arrest te Amersfoort gebragt en is destijds deze zaak door ons herhaaldelijk vermeld. Ter vergadering der kiesvereeniging Vooruitgang te Amersfoort, van Dingsdagavond jl. zijn tot can- didaten voor vier plaatsen in de provinciale Staten van Utrecht gekozen de Heeren Mr. A. G. Wijers en Mr. C. J. Kien Ellzmanaftredende leden W. A. Croockewil en Mr. W. H. de Beaufort. De candidaten der kiesvereeniging Amersfoort zijn de Heeren Mr. A. G. Wjjersen Mr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Renswoudeaftredende leden J. J. Meder en W. A. Croockewil. Door de Afdeelingen Amersfoort en Bunschoten van het Anti-Schoolwetverbond iè tot candidaat in het kiesdistrict Amersfoort voor dp Provinciale Stalen gesteld de Heer W. Beukersom in aanmerking te komen voor het aftredend lid den Heer Mr. A. R. van Bel, die voor herkiezing niet in aanmerking wenscht te komen. In de vergadering der kiesvereeniging Vooruil- gang le Amersfoort van Woensdag middag jl. zijn behandeld de voorstellen lol reglementswijziging, meereudeels in ons vorig nummer uitvoerig be sproken. De uilslag der gewigtigste volgt hier Over het voorstel tot wijziging van art. 1 van het reglement voerde eerst de Voorzitter het woord. Hij verklaarde zich zeer sterk tegen het voorstel en gaf daarop het woord aan een ander liddat de behandeling van 't voorstel wenschte te zien uitgesteld, totdal het programma van de libe rale leden der Tweede Kamer, dat volgens de Nieuwe Rollerdamsche Courant liet licht zal zien bekend was gemaakt. De voorstellerdie nu eindelijk het woord kreeg, verklaarde het vast stellen van een programma voor de kiesvereeni ging te willen uitstellen, totdat de liberale kamer leden van zich hadden doen hooren, doch wenschte thans te hebben uitgemaakt, of art. t zou gewijzigd worden of niet. Na eene langdurige en verwarde discussie stelde de Voorzitter vpor art. l'onveranderd te laten, totdat het programma der liberale kamerleden bekend zou zijn gemaakt, welk voorstel met groote meerderheid van stem men werd aangenomen. Het voorstel omtrent art. 2 «dat niet kiezers leden kunnen worden" is aangenomen. De voorstellen door ons aangeteekend II en III zijn aangenomen. Hel voorstel^lV «om ook candidaten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken le stellen" is verworpen. Het voorstel: dal leden der kiesvereeniging Voor uitgang «geen leden var. andere kiesvereenigingen mogen zijn" is aangenomen. Deze uilslag, omtrent bijna alle voorstellen, verheugt onster wille der principes en der be trokken zaken en overeenkomende grootendeels met onze conclusiëD, vervat in ons vorig nummer. In plaats van den Heer C. van Wieringen te Woudenberg, die voor de benoeming van lid van het bestuur heeft bedankt, is gekozen de Heer Jhr. H. W. C. Hooftdie te kennen gaf, dat hij thans de benoeming aannam. In plaats van den Heer Nteb te Nijkerk, die voor de benoeming van lid van het bestuur had bedankt, is benoemd de Heer G. Prins Azn. te Nijkerk. Z, Excellentie de Commissaris des Konings in de provincie Utrecht heeft benoemd voor het jaar 1874 tot lid en voorzitter der Commissie, belast mei het afnemen van de eind-examens voorde hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht den Heer bodewijk Mulder, Lid der Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs le Utrecht tot leaen dier Commissie de heeren Dr. C. A. Engelbregt, Hoogleeraar-Directeur der Rijks hoogere burgerschool te Utrecht; Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, Direc teur der hoogere burgerschool le Amersfoort; Dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool le Utrecht Dr. J. E. Stark leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht Dr. J. C. Matthcsleeraar aan de Rijks hoo gere burgerschool te Groningen Mr. J. W. Sluiterleeraar aan de hoogere burgerschool te Amersfooit; A. M. Kollewijn Nzn.leeraar aan do hoogere burgerschool te Amersfoort; N. L. Verlint, leeraar aan de Rijks hoogere

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2