D ingsdag 5 Mei 1874. .v 2196. uuran comm. Winterdicnst tsnge»ang 1 Not. 1873. Nedrrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlud verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—, franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie vsn 1 tot 6 regels «O Cw elke regel meerder 10 Ctalegale, ofHdtlo en onteigen. Advertentie per regol 15 Cta. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uit#. A. U. tan Cleeffte Amersfoort Bureau Amert/ooriteke Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 83 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. AdvertcntiCn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van KlJGfl en va* Dit* ar Wijnstraat Rotterdam. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.30, op den eersten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 10.16 en avonds 8.16 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 's avonds. Van Baraeveld .-ar Amersfoort 7 45 'smorg. Maj" Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17)bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk die op den 1. Januari van elk jaar sijn 25ste jaar is ingetreden, en xijn 31«tc niet heeft voleindigd, tot liet uitoefeuen van den schutter- lijken dienst, in geval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht ia (jolet op de nadere reglementaire bepalingen too bij Zijner its besluit van den 21. Maart 1828 iStaatsblad No 6), ■rotiin tot invoering van voorzegde wet gemaakt benevens het koninklijk besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad No 551. Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat ter aangifte tot inschrijving voer de Schutterij verplicht tijn ingezetenentonder onderscheid, geboren in hrt jaar 184®, waaronder niet alleen alle Nederlanders, biuner dit Rijk hun gewoon verblijf houdendetijn begrejien maar ook alle vreemdelingen welke hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door hel werkelijk O' «brengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen vsn hun bestaan liet voorn men om sich binnen dete gemeente te vestigen aan den dag hebben gelegd Dat wijders aile vreemdelingen alsook alle Nederlanders mits gaders du gepasportcerdo millitairen geboren in de jaren 184» tot en met 1848 welke sedert de in hol vorig jaar gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben gevestigd of uithoofde van het door hen alhier «itgeoefrnd beroep of bedrijfbeschouwd moeten worden hier te wouen tot deze aangifte gehouden zijn, al waren het ook dat tij in hunne voormalige woonplaats zich reed» ter inschrijving aan gegeven aan de loting voldaanof ook een nnmmerverwisselaar gesteld hrhben Dat diegenen, welke in meer dan ddne gemeente hnn gewoon verblijf houden, gehouden zijn. zich ter inschrijving aanteiaelden daar w aar eene dienstdoende Schutterij bestaatof daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen terwijl de studentenge^mplooieerden in huizen van negotie klerken van noUrrisseu advocatenent. bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar sij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geCm- plooieorden aan het provinciaal Gouvernementen alle anderen al wonen tij mik elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeeren of werkzaam tijn in de gemeente hunner vorige woonplaats de huitenlands zeevarenden in de plsauen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boonl wonende schippers in dt gemeente alwaar tij het lan.st hunne vaste woonplaat» hebben gehadof wel wegen» personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalendedaar waar zij Toor deze («lasting zijn aangeslagen Dal door iederdie zich tot die inschrijving aanmeldteene ge- boiirtewcle»f bij ontstentenis van dien eene aete van bekendheid, of ander wettig bewijswaaruit zijn juiste -ouderdom kan blijken, behoort to worden overgelegd terwijl diegenenwelke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen door het Ge meentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven onverminderd het recht van ilcn ingeschreveneom van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving op Vrijdag den 15 Mei aan staande geopenden op Zaterdag den 30 dier maand gesloten wurdeii; terwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aausLiande te hebben dm-n inschrijven ambtshalve door het Bestuur worJen ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geld boete verwezen en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde in schrijving geenj redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst ten hunnen aanzien bestondenzonder loting bij de Schutterij wor den ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ten randhuize op Zaterdag, den 23. en Woensdag den 27. Mei 187+telkens des morgens vau 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belang hebbenden, den tot deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken en daardoor te voorzomen dat op heo de straffen wegens het verzuim van inschrijvingbij art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduw naar met kind of kfhderen in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeeno rol der Schutterij zijn ge bracht doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kindoren de bevoegdheid licbbon verloren om in dio klasse te vcrhlijvon en nlzoo in de oerste klasse der voor dit jaar optemaken algemeeno rol moeten gerangschikt worden bij deze opgeroepen om van dusdanigo verandering van omstandigheden konnistegeven aan het geiuecnteliestuurof w ol zich daartoe tor Secretarie aimtemeldon vóór de aantevangen inschrijvingvan des voormiddags 10 tot 1 uur lies namiddags, en dus vóór den 15. Mei aanstaande zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij 'dienten gevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen dadelijk 1818 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfdtegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen alles onvr- minderd de toepassing van strafbepaling bij art. 1. der wet van 9 Maart 1818 (Staatsblad No. 12). bedreigende eene geldboete van hoogstens ƒ50 eu eene gevangenisstraf vau hoogstens drie dagen hetzij afzonderlijk of samen genomen. Euopdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal doze worden gedrukt eu aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen Amerafoortden 1. Mei 1874. De Burgemeester en Wethoudera voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, X G. W1JERS. W. L SCHELTUS. l'olitioke Revue. Wij zijn verwend in de Europesche politieke huishouding door verbalende leiten zoodal vreed zame revolutiën op wetgevend terrein ter naau- wernood onze aandacht trekken. Hevige oorlogen annexatién van Landen omverwerping van troonendat zijn de zaken, die belangstelling waardig tijn, maar omkeeringen op intellectueel gebied merkwaardige stroomin gen in het volksleven, ganacli nieuwe denkbeelden omtrent de organisatie van Kerk en Staal, de verstandige slaat ze gade s|>oorl oorzaken op en berekent den loop der dingenen welke resultaten daarvan te wachten zijn hel Volk huppelt er ligtvaardig over heen en bespeurt ter 'taauwernood dal Europa intellectueel scjrier geheel van gedaante verandert. Wij oordeelen niet, wij proteieeren niet wij wijzen slechts even met .den vinger op de zwarte stippen, welke zich aan Europa's hemel laten zien Alles wat er gebeurt, dient de plannen en de oogmerken van Hem die de wereld regeert I" dal is bij al de drogredenen onzes tijds, bij al de berekeningen van'wijzen in eigen oogen een troostzoowel voor de eenvoudigen van hart, als voor de schranderen van geest, die met-elkander gelooven dal zij geleid worden door ééne Hand die 'l Heelal bestiert. Von Bismarck is neer aan 't gewone werk maar blijll nog ta huis. Zijne vijanden verzekeren dat hij een oorlog vóórbereidt en wel een godsdienstoorlog ten be hoeve van hel Protcstanlismus. Rusland zou hem, als 't noodig is, bijslaan en welligt Engeland ook, terwijl Oostenrijk en Italië zich onzijdig zouden houden en Frankrijk uit magteloosheid toeschouwer blijit. Dal zal nooit gebeuren roept misschien menig hoorder van dit nieuws en. waai- schijnlijk komt het ons ook niet voor, maar Antonelli zeide onlangs tegen een Zwitsersch diplomaat: «het woordje nooil slaat niet meet in het Europeesch woordenboek." Von Bismarck zoo redeneert men verder houdt het er voor dat de wereld zonder oorlog niet gezond ka» blijven en strijd voor haar dus zegen is." «l)ie vallen, zeggen zij kunnen ook gemist worden I" Als door den Duitschen Rijksdag het wets ontwerp 'twelk de straffen bepaalt tegen het onbevoegd uitoefenen van eenig kerkelijk ambt, is goedgekeuid, zullen gekerkerde Bisschoppen hoogstwaarschijnlijk op vrije voelen worden ge steld dit is op vrije voeten in eene aangewezen plaats of over de grenzen woiden gebragt. De groole ba taille die tusschen dc Spaansche Regeringstroepen en de Carlisten zou plaats hebben wordt telkens uitgesteld. Dan is het de storm die 't vechten belet, dan de regen. Men kan echter elk oogenblik eene dépècbe verwachten die eene overwinning verkondigt. 'tFransche volk bestaat op dit oogenblik uil briefschrijvers en biieflezers en die des lezens niet zal wordt, wint daardoor nog niet aan in versland. Men zegt zelfs dat de verwarring van denk beelden toeneemt en dat ook Mac-Mahon hel schaap is op den heuvel omringd door wolven. Aan welke zijde hij afdaalt overal gevaar. Thiers, üambcila, Kouher, de Franc-lieu, da Broglieallen werken, op eigene manier, aan Fraakiijk's wedergeboorte, maar of de patient beter wordt onder de zorgen van zooveel doctoren raag betwijfeld worden. De Zwiisersche Uondconstitutie is gewijzigd eindelijk door de volks-siemming goedgekeurd. 't Is een belangrijk werk geweest en met op merkelijke kalmte lol stand gebragt. De tijd zal nu leeren of op die wijzigingen de geest des tijds zijn zegel drukt. Vermits wegens het 25jarig jubilé der Re gering van Z. M. onzen geliefden Koning thans de provinciale verkiezing Donderdag 7 Meiin plaats Dingsdag 12 Mei geschiedt, worden Woensdagnamiddag 6 Mei en Vrijdagmiddag 8 Meiin plaats Donderdagavondcouranten uit gegeven, verzoekende daarvoor tijdig mogelijk mededeelingeningezonden stukkenadverten- tiën enz. bij late bezorging kan niet voor zorg vuldige correctie of plaatsing worden ingestaan. De Provinciale Verkiezing in 't kiesdistrict Amersfoort. Vervolg van 'l vorig nummer.) In ons voorgaand nummer de drie aftredende leden der Staten de lieeren Mrs. A. G. Wijers M. J. L. baron Taets van Amerongen van Rensivoude er. C. J. Kien EUztnan geschetst hebbendeverzuimden wijjuist omdat het zoo eenvoudig en natuurlijk wasden kiezers voor teleggen: «dot, zooals met zooveel personen en zaken in het dagelijksch leven geschiedthet toch het verstandigste iste benouden wie en wav men heeft, gebleken zijnde goed, in plaats te zoeken of te nemen wie of wat men nog raden moet goed of beter te zijn." Wie niet n/geleid wordtdoor het een of andervan het gezond oordeel over personen en zaken, zal volmondig instemmeniaat ons behouden wie en wat goed is; ook daarom is het raadzaam de drie af tredende leden der Staten te herkiezen en zouden ook de kiesvereenigingen gewis rationeel hebben gehandeld allen tot candidaten te stellen; daardoor ware tevens de verkiezing veel minder geëm- brouiileerd geworden. Voor de vierde plaatsgedurende een aantal jaren hoogst verdienstelijk bezet door den Heer Mr. A. R. van Bel, die wenscht niet meer daar voor in aanmerking te komenzijnvoor eooveel ons bekend zeven openlijk gestelde candidaten geproclameerd. Op wien dezer zeven candidaten voor deze vierde plaats zijn thans de kiezers geroepen hunne stemmen uittebrengennaar pligl en ge weten 1 want. andere leidingverleiding of drijf- veeren behooren zij weerstand te bieden. Op hem die naar hunne overtuiging volgens hunne bekendheid met den candidaatzijne verschillende gebleken bekwaamheden en voor het lidmaatschap der Staten passende hoedanig heden ook des noodig volgens betrouwbare ingewonnen informationhet geschiktste kan worden geacht de plaats te bezel ten. Zij behoorenna rijpe overweging op deze grondslagen hunne keuze te bepalen want het lidmaatschap der Staten van Utrecht vereisrht meer dan soms zells door sommige candidaten wordt doordacht Immersnog meer dan bij de openbare zittingenblijkt spoedig bij de Af- deelings-vcrgaderingen der Stalen, gepresideerd door Gedeputeerdenin den kring der bekwame,

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1