hooien in den geïmproviscerden muziektempel geheel geïllumineerd zijnde. Aldaar en nllcrwegc heerschtc voortdurend een broederlijke, natio nale geest onder alle standen en rangen der be volking en de van elders aanwezigenzoodat ook daardoor liet Kroningsfeest volkomen is ge slaagd, derhalve het Gemeentebestuur, de Feest commissie gemeld Socicteitsbestuur en allen die in verschillende opziglcn tot de daarsteliing en inrigting der diverse feestelijkheden, hunne pogingen hebben aangewend op den algemeencn dank der burgerij mogen aanspraak makenen is, zooals wel dikwijls overal elders, thans een van de onderdeelenzooals wij stellig weten buiten de schuld der sub-commissieniet geheel en al gelukt, dan mag mede vooral hier in aanmerking wegen, dat alles binnen zeer kor ten tijd is tot stand gekomen. Amersfoort heeft bel Kroningsfeest brill ant gevierd en de bevolking bewees weder ten volle dat de liefde voor Koning en Vaderland haar in de ruimste mate bezielt en aller gevoelens har monieus zamensmclt. Hol volgend telegram is Zaturdag jl. uit Amers foort verbonden Aan den Koning. Sire lleildriewerf Heilwordt Uwe Maje steit toegeroepen door de leden der Sociëteit de Hereenigimj. De Koning der Koningen beschcrme het Hui» van Oranje en geve dat Uwe Majesteit Heil kan toegeroepen worden door de leden bij het vieren van het goud» feest Namens de leden: K. DE R001Jpresident. Hierop is het volgend antwoord ontvangen Ontvang 's Konings bartel ijken dank voor de heilwensehen door de leden der Sociëteit de He reen tying ll.D. toegebragt. Konings adjudant, CAPELLEN. De Londensche Daily Newt wijdt in haar num mer Van 11 Mei een artikel aNn het zilveren kroningsfeestdat Nederland dezer dagen viert. Het blad doet nitkomen, dat het feest, hetwelk tevens als het ware een feest is van de invoering van Nederlands grondwet, een tijdperk van vrede en welvaart voor den geest roept. Het gaal daarna de roemrijke geschiedenis van Nederland na en doet de vele bagchelijke oogenblikken welke het in verloop van tijden beleefd heeft, uitkomen. Ten slotte zegt de Daily Newt: «Nederland is ongetwijfeld wel geregiigd om trctsch te wezen op zijne vijf-en-lwiulig jaren van voorspoeden van echt constilutionneel bewind. Het is dien lijd zoo gelukkig geweest van slechts zelden ter spraak te kom-'n en wanneer men zijnen naam boorde noemen, was het gewoonlijk als die van den baanbreket in eene beweging op het gebied van staatkunde of onderwijs, welken andere natiën waarschijnlijk in een later tijd maar al te gaarne zouden navolgen. Alle Staten en volken moetej Nederland wegens dezen verjaardag ge luk wensciien. Reeds zeiden wij dat Nederland na en dan een kleine paniek beleefd heeft ter zake van zijne onafhankelijkheid, die door eenen of anderen te magtigen nabuur bedreigd werd. Wij kunnen niet gelooven dat er groot gevaar van deze soort beslaat. De staatkunde van Earopa moet wel tot een zeer wetteloozen en ruwen toestand teruggekeerd zijnvoordat veroverings- of annexatie-zucht een zoo eendragtigvreed zaam en welvarend land bedreigen zullen. Sir Waller Scot zegtvan zijn eigen land sprekende: Het land waar de bedelaar even bereid is, om te vechten voor zijn schamel maal als de edelman voor zijn slotbehoeft voor invasie niet zeer beducht te zijn. Er zijn dunkt ons niet veel bedelaars in Nederland, maar die, welke er zijn. zouden waarschijnlijk even hard nekkig op hunne nationale onafhankelijkheid ge steld blijken wezen, al» de rijkste kooplieden van de amsierdamsche beurs. Nederland is een der weinige landen, die, van het allereerste begin van hun leven als zelfstandige natie af de vrijheid van spreken begrepen en van het conslitutionalismus eene afschaduwing gegeven hebben. Elke beroering van Europa's aange legenheden die eene zoo edelaardig veroverde en zoo heilzaam gehandhaafde onafhankelijk heid bedreigen zou, zou metterdaad eens schande en evenzeer eene ramp voor de beschaving zijn." Ook te Dillenburg is bet feest des konings herdacht. De heer W. Francken Az. ontving Dingsdag bet volgende telegram van prof. Spies te Dillenburg: «Van den voel van het stamslot der Oranjes, waar op dezen jubeldag de Neder- landscbc vlag waaitworden aan hel Hollandsche comité de hartelijke gclukwenschen met de na tionale feestviering gebragt dooi het comité alhier voor de optigung van don W illeuistoren eu andere Üillenburgers." De N. R. C. verneemt tevensdat de gelden voor den torenbouw ge heel bijeen zijn, en dat de toren onzen eersten Willem ter eere, waaraan steeds wordt voort- gewerkt, waarschijnlijk in den zomer van 18"/5 zal worden ingewijd. Uil Rotterdam wordt gemeld: «Het volgende warm mannelijk woord is Dinsdag door een onzer siadgenooten aan den Koning gezonden, dat Z. M. zeker meer zal getroflen hebben dan alle officiéele toespraken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, te zamen Geefacht 1 Zoo riep ik als sergeant in den jare 1828 te Soestdijk, toen ik de hooge eer genootvan Uwer Majesteits eerste instructeur te zijn inde soldatenschool. En thans op dezen Nederlandschen feestdag is mijn hart zoozeer overstelpt van vreugde, dat geene woorden steik genoeg zijn om haar te uiten. Geetachtroep ik iedereen toe, want onze dierbare Vorst viert een zeldzaam feest I Ja, het Vincentius-huis te Rotterdam waar ik thans als concierge woon heb ik reeds toegeroe pen Geefachtwant het meest beminde Vorstenpaar zal u de eer aandoen om langs u te passeeren Geefachto God I roep ik tot den Allerhoogste op ons weldadig Vorstelijk Gezin Zegen Hel met Hoogstdcszelfs Huis, en doe Het eenmaal het gouden leest beleven. En tol USirericht mijn hart met den diepsten eerbied slechts deze ééne bedeGeef acht! op mijn nederige hulde en versmaad de hartelijkste heilwenschen niet van Uwer Majetleilt eersten instructeur en trouwsten diennar, A. BROUK." Er is zelden zulk eene barbaarschbeid berigl als hetgeen men in de dagbladen las aangaande bet gevecht vau twee mannen te Tenlon in Staffordshire, die, na zich te buiten gegaan te zijn in sterken drank, besloten om hunnen twist te beslechten door een tweegevecht met hunne tanden. Omringd van hunne gezellenbeten zij elkandertot dal de onderlip van een hun ner door zijn tegenpartij volkomen afgebeten was. De Engelsche toeristen zullen dezen zomer gelegenheid hebben om iels zeldzaams bij te wonen uithoofde van de viering der duizend ste verjaring van de republiek in IJsland. In 874 vormden de magnaten van IJsland ten gevolge der gruwelijke dwingelandij van Harold Harfager, eene republiek. Dezen zomer zal de koning van Denemarken afstand doen van alle aanspraak of gezag in IJsland en den lJslanders een vrije constitntie verleenen Het is dus niet onwaarschijnlijk dal de heer Cook eene uitstapje ia orde brengt. Toen een schotsche spoortrein van Londen den Monciïoffb-lunnel doorstoomdegeraakten een eerste klasse wagen met reizigerseen derde klasse met honden een postwagen een conduc- leurswagen en een paardenkar van het spoor en vielen om. De honden redden z:chdoch de reizigers verkeerden geiuimen tijd indoode- lijken angst, totdat ze ernstig bezeerd uit den tunnel gehaald werden. De brieven en pakjes lagen verstrooid. Volgens het Handelsblad beloopt het bedcag der nationale insch rijving, dat Z. M. den Koning op M Mei te Amsterdam werd aangeboden, ongeveer f 183,000. Politieke Revue. 't Is vrij stil in de builenlandsche politiek en bet is nu juist goed dat de Nederl. couranten thans veel binnen!, kroningsnieuws kunnen ver melden. Uil Parijs werd geschreven «Al is de Nationale vergadering weder geopend, Frankrijk leverde nog even weinig belangrijk nieuws op als te voren. De rechterzijde stelt tot grondslag van gemeen overleg met het mi nisterie als voorwaardedat bet gouvernement zou verklarendat de nieuwe kieswet van toe passing zal zijn zoowel op de gemeentelijke als op de staalkundige verkiezingen. De beraadslaging van de gemeentewet bij de eerste lezing zal volgen na de beraadslaging van de kieswet bij de eerste lezing. Zoo men niet tot een overeenstemming mocht komen zal in de kamerzitting van heden deze quaestie worden ter sprake gebracht. Het mini sterie is nog altijd genegen bij de taak de cabinets-quaestle te stellen." De Graat van Parijs is te Londen aange komen om den Keizer van Rusland te com- plimenteeren en over zekere zaken te spreken? Woensdag is de Czaar op het Koninklijk slot van Windsor aangekomen en schitterend ont vangen. In de duitsche half officiële Provincial-Corru- pondenz wordtonder het opschriftKngelands stelling ten optigieder Europescbe mogendheden, eene beschouwing gelezen over de onlangs door de lords Russell en Derby in het Ilritsche Hooger- huis gehouden redevoeringenwaarvan het slot als volgt luidt «De verklaringen der beiie Britscbe staats lieden stemmen hierin overeen, dai beiden Fran krijk beschouwen als den kraterwaarin bet gevaar van oorlog smeult. «Met deze feitelijke beoordeeling van den stand van zaken komt dan ook overeen hetgeen lord Derby over eene eventueele tusschenkomst van Engeland tol handhaving van den vrede gezegd beeft. Tegenover de vroegere terughouding der Britschc ministers is het nadrukkelijke beroep op de in de laatslen tijd gesloten tractalen :n op dercelver verbindende kracht van het grootste gewigt. «De traclaten, op welke lord Derby zinspeelde zijn blijkbaar die betrekkelijk de neutraliteit van Luxemburg en België; de vooruil aangekon digde krachtige handhaving dezer tractaten kan in werkelijkheid een der meest afdoende waar borgen van den vrede worden. Sedert wij mcestei zijn van Metz en Straats burg, zal het aan Frankrijk zeer moeijelijk vallen tegen Duitschland aanvallender wijze te werk te gaan en een onverboedscbe aanval kan thans alleen over Luxemburg of over Beigie beproefd worden. In het geval dus thans de op oorlog zinnende partij in Frankrijk zich met de zinsbegoocheling mogl vleijendat het in de gegeven omstandigheden geruslelijk tot schending der neutraliteit van Luxemburg of België zou kunnen overgaan is het van het hoogste gewigt dal Engeland reeds bij vootiaad zijn vast besluit verkondigtom voor zijn deel voor de baud- having van die tractaten in te staan. Door het afleggen dezer verklaring heeft Engeland zich feitelijk aangesloten aan de vre despolitiek welk sedert de laatste jaren het oogmerk uitmaakt van het gemeenschappelijke streven der met het Duitsche Rijk bevriende mogendheden. Door het uitlokken dezer ver klaring heeft lord Rustell zich verdienstelijk gemaakt jegens de beveiliging van den vrede van Europa.' De parijsche correspondent van de Timet houdt zijn mededeeling, dat von Bismarck de Koning van Italië aanraadde Savoye en Nizza le her overen vol. •Ik weet dat -r- zegt hij uit eene bron aan wier echtheid niet valt le twijfelen." In Spanje volgen de gebeurtenissen elkander zoo snel op dat er bijna geen oog op te houden is. Nauwlijks was de aandacht een oogenblik van Bilbao afgetrokken, of Madrid deed weder van zich spreken in den vorm van een minister- crisis. Dit is nu ook weder zoo goed als ten einde. Jlefc ministerie is weder wal opgelapt en is thans zamenge6teld als volgtZabala is minister van oorlog geblevendoch tevens voorzitter van den ministerraad geworden verder is Sagasta minister van Binnenlandschc zaken Ulloa Builenlandsche zaken Camacho, Finan- tiën Alonzo Matinez Justitie; Ca 1 men a res Onderwijs en Openbare Wei ken Romero, Ortee, Kolonién en Rodriguez Ariasminister van Marine. Deze nieuwe heeren hebben Woensdag hun eed afgelegd. Overigens hebben lal van andere hooge personnadjes bun ontslag genomen. Men schrijft uil Madrid, dal de Carlislen zeer ontmoedigd zijn maar er komen ook be- rigten die het tegenovergestelde melden. Bilbao zit steeds aan den disch en doet zich te goed in jonge groentenaardbeziën enz. Eene bevolking, die zoo lang van peulvruchten des vorigen jaars en van paarden-, katten- en rattenvleesch leefdeis wel eene versnaperiug te gunnen. Lang duurde de strijd niet in de Fransche Nationale Vergadering. Twee dagen trachtte hel ministerie aan zijne tegenstanders het hoofd te bieden, doch vruch teloos de Broglie viel. Ter zitting van eergisteren verdedigde hij met nadruk zijn voorstel bij de behandeling der constilulionnele wetten de pri oriteit te geven aan de kieswet. Door Lucien Brun werd betoogd dat de stemming over dit voorstel geen votum van vertrouwen in het kabinet, maar eenvoudig de vaststelling der orde van den dag betreftdoch de minister verklaarde deze onderscheiding niet aan te ne men daar hij de beteekenis der stemming niet verzwakt wilde zien. Nadat tweemaal een stem ming met zitten en opstaan een twijfelachtigen uitslag had gehad werd lot hoofdelijke omvraag overgegaanen toen verwierp de vergadering met 381 tegen 317 stemmen liet regeringsvoor stel mitsdien was de verlangde prioriteit voor de kieswet geweigerd, en daar de Broglie van

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2