Jn 2205. V r ij d a g 22 Mei 1874. Winterdientl aangevang 1 Not. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersloort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. comm. Diligence-Diensten Von Amersfoort naar Mnarsbergo 0.30op den eersten trein m Rotterdam en Arnhem on r-middag 2.30 unr. Van Maar»bergen naar Amorsfoort morgens 10.10 en 's avonds 8.10 nar. Van Amersfoort naar Darneveld 0 30 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort morjj. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam-, van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlnd verschijnt .1faandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per post ƒ1.16. Prijs der AdvertontiPn van 1 tot 0 regels 00 CU; elke regel meerder 10 CUlegale, olllcifle en onteigen. Advertentie per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. li. van Cteeff, te Amersfoort Bureau Amertfoorttcha Courant. Stooveatraat bij do Liingoatraut. Wijk B. No, 33 on bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advortentiên voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuon en van Ditmah, Wijnstraat Rotterdam. Wegens liet PINKSTERFEEST zal het volgend cournuluuuiuierin plants Mnandngnvond, wor den uitgegeven Uingsdagnvoud. Inzendingen ndrerlentiën, enz. worden tjjdig mogelijk verzocht. S p a n r b n n k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 25 M EI e. k. ten Kaadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure A. J. BOS, Secretaris. Ilulpbnnk te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op DINSDAG, den 26. MEI aanstaande, 's namiddags van halflwee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Politieke Revue. De Keizer aller Russen is thans te Londen bij zijne dochter en de Europeesche pers tiet daarin meer dan een familiebezoekziel daarin waarborgen voor de handhaving van den wereld vrede, vooral in verband tot eene eventueele neiging der Fransche Natie om revanche te nemen voor hetgeen tij in den oorlog tegen Pruissen en Duitschland heeft geleden en ver loren. Dat de Czaar zijne reis niet over Galais nam, immers de kortste zeereis maar de veel langere zeereis van Vlissingen verkoos en ook over Vlissingen naar zijne staten terugkeert, is voor velen een bewijs dat hij weinig sympathie beeft om het Fransche grondgebied te betreden. De kwestie, die in Frankrijk eigenlijk is als een strijd om het dikke of dunne eind van een ei, heelt geduchte verhoudingen aangenomen en het ministerie dp Broglie doen vallen. Ein delijk komt een weinig laat de wraak voor het onregt den heer Thiers aangedaan. Alle kleine handigheden en kunstgrepen van het ka binet hebben de meerderheid niet bijeen ver inogen te houden. De legitimistenzooals een telegram zegthandelende volgens een bevel uit het hoofdkwartier van den «roy," hebben zich met de linkerzijde vereenigd en de partij der morele orde is gesmolten als was voor 't vuur. In de zitting der Nationale Vergadering van Zaturdag stelde de heer Balbie voor Woensdag de kieswet aan de orde te stellen. De heer Thery deed het tegenvoorstelom op dien dag de ge. meentewet te behandelen. De heer Bandot wilde bemiddelen maar zijne woorden vonden geen ingang. Toen achtte de heer Broglie het oogeir blik gekomen om eene «verklaring" af te leggen. Eerstzeide hij moet de kieswet behandeld worden en toen Lucien Brun de vraag deed of het ministerie hiervan eene kwestie van ver trouwen maakteantwoordde de minister be vestigend. Er werd gestemd en daar de uitslag van twee stemmingen bij zitten en opstaan twijfelachtig bleef", moest de slembus beslissen. Het gouvernement werd geslagen met 381 tegen 317 stemmen. Vele zijn de oorzaken van deze nederlaag. De laatste was eene onhandigheid. In de vorige zitting had de regering eene wet ingediend die niet alleen de linkerzijdemaar ook de legitimisten moest verbitterenwij bedoelden het ontwerp tot oprigting van eene eerste kamer, eenen senaat oigelijk de officieële term luidt «eenen grooten raad." In de memorie van toe lichting bij dit ontwerp werd gezegddal toen de kamer maarschalk Mac-Mahon voor zeven jaren aan het hoold des staats plaatstezij daardoor zelve haar constituerende magtbepeikl had. De onpartijdigheid en eerlijkheid van den maarschalk hadden de vergadering doen beslui ten zich van het vaststellen van een defini tieven staatsvorm te onthouden en ook hel gouvernement acht het om de verdeeldheid der partijen niet raadzaam het land voor de toe komst te binden. Eerst moet er eensgezindheid onder de partijen zijn. Daartoe stelde het aan de partijen eene wapenschorsing voordie het ieder mogelijk zou maken zijne staatkundige overtuiging en hoop te bewaren. Het bestaande gezag moet gehandhaafd worden en dit is onmogelijk zonder instellingenwaarbij aan 't gouvernement van Mac-Mahon de middelen worden gegeven om te regeren. Na aangetoond te hebben dat hiertoe het oprigten eens senaats behoortdie de beschermer moet zijn van de conservatieve bfelangen werd gezegddat hel algemeen stemregt niet aangerandmaar slechts een weinig beperkt moet worden. En waarin bestond nu deze geringe beperking De groolc raad zou bestaan uit 300 leden van welke niet minder dan 150 benoemd door de uitvoerende magtterwijl maarschalken, kardinaals en admiraals van reglswege zouden zitting hebben. En zulk eene kamer zou niet alleen alle xeglen van de tweede kamer hebben, maar deze ook mogen ontbindenzoodat bij slot van rekening de geheele magt in handen van 'tgonvernement zou zijn, dat wel zou zorgen alleen zijne goede vrienden in den raad" te benoemen. De Orleanisten alleen waren uitstekend te vreden de legitimisten integendeel «gloeijend." De Broglie kwam ditmaal al te rond met zijne plans te voorschijnhoewel anders rond heid zijn zwak niet is. Trop de iele het is het oude liedje. In den Pruissischen landdag is een conflict gerezen lusschcn Vorst Pulbus, lid der admi nistratie van onderscheidene spoorwegen cn den grooten financier Lasker. Eerstgenoemde had nl. geprotesteerd tegen eenige mededeelingen door Lasker in de Kamer van algevaardigden omtrent de «Nordbahn" gedaan hem daarbij eenige lasterende woorden toegevoegd zooals leugenaar, cn hem zijn persoonlijken vijand genoemd, die zich ophield met bcursmanoeuvies. Lasker heeft zich daarop meesterlijk verdedigd en deze beschuldigingen van zich geworpen. De zaak is hiermede echter nog niet ten einde; zekere prins Biron heeft verklaard dat hij na het lezen van het officieel verslag van den landdag zich verpligt achtte andere maat regelen tegenover Lasker te nemen. Een der parijsche bladen geeft de volgende korte schels hoe de minister-president de Broglie den morgen doorbragt van den dag der crisis, die met zijnen val eindigde. Men kan er zich een begrip door vormen van hel fel bewogen leven van een Franschen staatsman. De hertog de Broglie had te Parijs overnacht en stond ten 5 uur op. Terwijl hij zich kleedde, liet hij zich de dagbladen voorlezen die den ophanden zijnde parlementaire storm bespraken. Hij schreef, terwijl hij zijn toilet voltooide, de punten op die hij in de kamer meende te moeten opnemen. Van half 6 lot 6 uur had hij een onderhoud met zijnen kabinetschef, den onder-secretaris van staalhij ontving mededeeling van den inhoud der dépêches sedert den vorigen dag van de prefecten ingekomen en dicteerde wat er op geantwoord moest worden. Van 6 tot 7 uur kwamen achtereenvolgend de chefs van dienst hem spreken, om de meest dringende zaken voor dien dag te regelen cn te bepalen wat uitstel lijden kon. Terwijl de minister de stukken teekendedoorliep hij de rapporten van de pielecluur van politie. Ten 7 unr ontving hij kennisgeving van het Elysée, dat de ministerraad ten 9 uur zou vergaderen. Van 7 tol 9 uur werkte hij met zijnen parti culieren secretarishij maakte de portefeuille voor de zitting van dien dag gereed en de besluiten die den president der republiek ter teekening moesten worden voorgelegd. Van 9 tot 11 nur ministerraad op het Elysée. Laatste toebereidselen tot den strijd dien het kabinet in de kamer te gemoct ging. Van 11 tot 12 uur gehoor veileend aan ver schillende paiticulieren en leden van de kamer. Vooral laatstbedoelde audienliën waren doodelijk vermoeijend cn lastig. Ieder had een plan tot oplossing der crisis; ieder bood een redmiddel aan. De minister moest met onuitputtelijk ge duld en alles vermijdende wat die, niet aüe ever te veiltouwenvrienden kwetsen kon over hunne ongevraagde raadgevingen debatteren. 12 uur. De minister kan adem scheppen. Hij is eindelijk, sedert vijl uur, voor hel eerst alleen. .Hij zal in der haast dejeuneren. Naau- welijks heeft hij zich aan tafel gezet, of bij

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1