ontvangt weder eene missive van hel Elysée en wordt aldaar ontboden. 4 uur. Er is geen oogenblik meer te ver liezen. Den gauschen utorgen zijn er parlemen taire bijeenkomsten gebouden. De minister moet •sich beijveren de konklusiën in die vergaderingen genomen te leeren kennen vóór dal bij in de kamer tegenover de partijen 6taan zal. Hij laat ijlings inspannen, en terwijl hij van Pai ijs naar Veisailles rijdt, leest hij de-massa brieven-en stukken, lieui in den loop vau den uiorgeo gezonden. Rustig met die papier-massa in zijn rijtuig te slappen, was hem evenwel ook niet vergund want een menigte dringende sollicitanten, die, vóór zijne eventuele-a'lreding nog van zijn aan wezen wilden partij trekkenwachtten hem in de antichambre op. Üe minister ontvlood hun door het hóteldat op de place Beauvais staat langs een achteruitgang te verlaten. Hij komt te Versailles en heelt een nieuw en -krachtig onderhoud met zijne kollegaas. Hel is 2 uur. IJlings begeeft hij zich naar de vergaderzaal van liet Wetgevend Ligchaam. Daar wachten hem de opposanten van links en regis wel toegerustgeheel voorbereidniet de scherpe pijlen op den boog. Hij neemt plaats, om aan stonds de tribune'te bestijgen. De minste klerk, de eenvoudigste daglooner heelt reeds zijn mid dagmaal gebruikten Frankrijks eerste minister, de hertog de Uroglie heelt nog niet eens ont beten I De Timet geelt naar aanleiding van de rede van Sir John. Lubbock in 'l Lagerhuis over een leemte in 't lager onderwijs op de openbare volksschool in Engeland eenige belangwekkende -opmerkingen. Het blad zegt «Allen, die in onse volksschool belang stel len welen wel dat de hoedanigheid van 't la ger onderwijs nog ver van bevredigend is. Druk genoeg worden de scholen bezochthetzij dan met of zonder behulp van den schooldwang, dien de wet van 4870 wel niet voorschrijft -maar toch veroorlooft; ook beantwoordt, bij 'l verlaten der school, 'l tneerendeel der leer lingen niet aan de eischen die men billijkerwijze hun stellen kan. De lout ligt hierindat de ikeonis, op de school opgedaan maar al te vaak weer spoedig verloren gaatzonder eenigszins gestrekt hebben tot bereiking van 't doelwaar toe zij dienen moest. Lezen, schrijven en rekenen, de «Lie almagtide factoren die ganscb 'i ver standelijke en maatschappelijke peil van de arbeidende klasse zoo wonderbaar hadden moe iten doen rijzen zij hebben in werkelijkheid •de verwachting zeer teleurgesteld want zij heb ben op zichzelf de eigenlijke intellectuele ont wikkeling an den werkmanscoon niet kunnen .bevorderen noch in hem den lust opwekken tot 't vrijwillig streven naar meerder kennis dan de school hem bood. Dit is euveldat ge nezen dient te wordenzal ons stelsel van volksonderwijs niet ten eenenmale mislukt moe ten heeten. En wal is 't geneesmiddel Sir John Lubbock geelt 't aan wij moeten 't onderwijs in lezenschrijven en rekenen aantrekkelijk maken, krniden door op de school reeds den kinderen den weg te wijzen naar, een voor smaak te geven van 'l intellectueel genot en't practisch nut, dat die allereerste grondslagen van kennis hun op later leeftijd zullen kunnen opleveren. 'tOnderwijs is dor; wij moeten 't vruchtbaar makendoor den scholieren reeds dadelijk de mogelijke vrnchtcn er voor te hou den. De leermethode is nit haren aard werk tuigelijk wij moeten haar eigen levenspon tane beweging bijzetten, door zoowel op den weellust en op de vet beelding, als op de eer zucht der jeugdige gemoederen te werken. »De taak (aldus vervolgt de Timet), die wij op 't gebied van volksonderwijs hebben op ons genomenis eene zeer zwarehoe meer van nabij we haar bezien des te duidelijker worden ons hsrc verbazende moeijelijkheden. Wij stellen ons met 't onderwijs voor, de onderste lagen der maatschappij uil haren belreurenswaardigen cedelyken, verstandelijken en sioHelijken toestand op te heffen. Onze scholen (zoo wordt ons ver zekerd cn zoo gelooven we ook), onze scholen moeten niet slechts den knaap uit 't volk de beginselen inprenten van onontbeerlijke kennis, maar bovendien moeten zij hem voorbereiden voor zijne toekomstige pligten als barger, de neiging vooi sterken drank in hem tegengegaan door den hoogeren prikkel van de zucht naar fijner genot in 't algemeen den tockomstigcn j werkman wapenen legen louter zinnelijke invloe- den, door hem de teioe schoonhc' te doen r waardecren vttn de wereld waatin hij lei ft en hem den toegang te openen tot redelijke cn verstandelijke genietingen. Welk een alomvat tende lark! En hoe kort slechts blijll't kind ter beschikking van den schoolmeesterl Hoog stens tot zijn twaalfde ol dertiende jaar. En hoe talrijk, hoe magtig zijn niet de booze invloe den die den goeden invloed der school verlam men veronzijdigen I Aangeboren kwade neigin gen ol lage drillenslecht voorbeeld en een walgelijke omgeving zij spannen zoo dikwijls zamen om in 't kindzoodra 't de school ver laat al de goede kiemen te verstikken die de onderwijzer trachtte aan te kweeken in 't jong gemoed. Waarlijk, 't transformaliewerk, dal wij ondernamen, is er een van reusachtigen omvang en beteekenis. Wij behoeven den moed niet te laten zakken; doch 't is duidelijk dal de moeije lijkheden op den weg van volksonderwijs en de volksbeschaving niet ligt te lellen zijn en dat, zoo wij niet op de meest doeltreffende wijze te werk gaan wij zelfs niet op een gedeel telijk succes hopen kunnen. Iets anders dan gedeeltelijk succes zal ons toch niet beschoren zijn. Geen illusion ons gevormd niet gedroomd van wonderen binnen een kort tijdsverloop 1 'l Is goed dat we.boog aanleggen des te hooger zullen we kunnen treffen. Doch wanneer we de volkomen en harmonische ontwikkeling van elke ligchamelijke en geestelijke faculteit der kinderen op onze volksscholen tot doelwit kiezen, dan mikken we eenvoudig op 't onbereikbare. We schieten naar de sterren"* Allerlei. Te Oosterhout figureerde in den optocht o. a. de ark van Noachmet costum uil dien lijd. In de ark bevond zich de patriarch Noach met zijne zonen terwijl in de verschillende af- deelingen van de ark hokken waren aangebracht, waarin onderscheidene dieren o. a. een varken, een kalf, een schaap eene geit, houden, katten, duiven, kippen enz. waren geplaatst. Rustig en op hun gemak lagen of stonden ze daar, even alsof ze er te huis behoorden. Gedurende den optocht werden de 200 zich in die ark bevindende postduiven een voor een opgelaten. De kleeding der bewoners Jvan de ark was zamengesteld uit diereuvellen mos biezen enz. Zij waren de schrik der kleinen, ten minste menig oogje heeft men tranen zien storten voor die vervaarlijk uitgedoschie gasten. Dit gedeelte van den trein trok om betzonderlinge zeer de aandacht en wekte niet weinig de lachspieren der menigte op. Zooals van zelf spreektontbrak de zondvloed en was men teruggekomen van hel plan om ook in den optogt Adam en Evain den appel bijlende te doen figureren. De Schoonhov. Ct. ontving van zeer geloof waardige zijde het volgende ongeloofelijke berigl omtrent een hoogst laakbaar feitdat op 12 Mei plaats had. Eenige schooljongens van Ameide maakten een optogt naar het naburig Langerak. Twee inwoners dier gemeente noodigden die kinderen in de herberg en onthaalden hen, na het zingen van feestliedjes, op.... eenige bier glazen bitter. De herbergier zou dien drank NB. nog met peper gemengd hebben Het gevolg van een en ander was dal sommigen der kleinen in hoogst beschonken toestand te huis kwamen. Volgens telegram uil New-York van den 16den zijn drie reservoirs te Goshen in Massachusetts, doorgebroken. Door deze ramp zijn drie dorpen geheel verwoest en hebben zestig menschen het leven verloren. De schade is ontzettend. Uit Parijs wordt gemeld Er is eene soort van crisis uilgebroken. De ministers, anders zoo gehecht aan hunne waar digheden spreken van 't neerleggen der porte feuilles alsof eene portefeuille een post was de officieuse bladen doopen dikke penseelen in de zwartste verwen en spreken over naderende onheilen. En dat alles om.... De kwestie ziet er op 'toog kinderachtig genoeg uil. Zij herinnert aan de casus belli van die kleine onbekende eilandjes, waarvan Swift vertelt, die elkander doodelijk haatten, omdat men bier de eijeren aan het dikke en daar aan het dunne eind openmaakte. Hei gouver nement wil eerst de kieswet behandelen en dan de gemeentewet en eenige vurige regterzijdschen willen juist 't omgekeerde. Gisteren is de zaak in de natiorale vergadering besproken en toen uitgesteld maar nu I De Soleil zegthel schijnt, dal de regering zeker van hare meerderheid is. Maar daarmede is men nog slechts half gered. Het is eigenlijk niet de vraag, welke rangorde in acht zal worden genomen bij de behandeling der constitutionele wetten de uiterste regter- zijdc wil niets van die wetten weteu en onder geene voorwaarde. Te Gassehernijeveenslennond zijn de school kinderen door eene commissie geiracteerd op koek, twee krenlebollen en chocolade cn door de ingezetenen verder op thee, beschuit, bier, koffij, nog eens weer kuek enz. Als de Gasscl- ternijeveenslerniondcr kinderen niet tevreden zijn. geweestmoeten zij allen zeer moeijelijk te voldoen zijn. Men meldt uil Urk van 16 Mei Gistermiddag bad in de nabijheid van ons eiland, tussclten hier en Schokland, een droe vig ongeval plaats. Eene met steen beladene tjalk, genaamd De vrouw Elisabeth komende van Muiden cn bestemd naar Groningen schipper C. Ever ar dusbekwam een lek, doch door aan houdend pompen kon het schip boven water gehouden worden. Toen evenwel de wind zich verhief cn geweldige stortzeeën over het dek liepenwas er geen pompen meer tegen en verkeerde het schip weldra in zinkenden slaat. Een daar in de nabijheid zijnde L'iker visschcr had weder zijn leven veil voor zijne naluurge- nooten en was zoo spoedig mogelijk op dc plaats des onheils aanwezig; na alle inspanning mogl het hem gelukken den schipper en diens knecht aan de golven te ontrukken, inaar de vrouw vrn den schipper en zijne beide kinderen moes ten hun leven in de golven laten. Een der kiederen was 2 jaar en het andere een ball jaar oud. Het lijkje van hel oudste is reeds dry vende gevonden en hier binnengebragt. De vrouw was slechts 27 jaar oud, één eenigste dochter, pas 3 jaar gehuwd en had nog nimmer te voren de zee bevaren. Dit ongeval wekte op ons eiland natnurlijk zeer veel deelneming. Gisteravond omstreeks 10 uur bad echter opnieuw een onheil plaats dat ons eiland meer direct betrol. De schuit tan den Urker visscher Jan Flakveorl was door een rukwind omgeslagen. Slechts één van de knechts is gered kunnen worden, de schipper en de andere knecht zijn verdionken De schipper en zijne beide knechts waren broe ders. Hij laat eene weduwe met vier jeugdige onverzorgde kinderen na. Men meldt uit Eibergen van 19 Mei: Vele bewoners van ons dorp zijn Vrijdag jl. het veorwerp geweest van eene ffaauwe (ma niet meer te zeggen) mystificatie. Den vorigen dag was uit hel aangrenzende dorp Neede waar ook op 12 dezer feest is gehouden, verlof gevraagd tot het houden van esn optogt in onze gemeente. Volgens opgavewilde men in geval van goedkeuring, op den 15 een plegligen optogt alhier houden met prachlwagens, ruiterij, labriekvolk enz. Gereedelijk werd dit beleefde verzoek door bet gemeentebestuur van Eibergeu ingewilligd, en ten einde onzen buren eer tu bewijzenbe^ven zien de burgemeesterals eere-voorzitter der hier gefungeerd hebbende feestcommissie, en de voorzitter der commissie, mei een zangerscorps en eene menigte belang stellende Eibegenaarsop het bepaalde uur buiten bel doip, om de schare feestvierders uit Neede te gemoet te gaan en in te halen. Er nas echter van den verwachten optogt niets te zienen nog is hij niet verschenen. Volgens den korrespondent der Daily Newt die zich te Amsterdam bevond tijdens de Oranje feesten is Nederland, 1517 jaar ten achteren in den loop der beschaving, op zeker punt. De korrespondent zagtoen hij een telegram had geschreven, op een der telegraafkantoren te vergeefs uit naar zand of vloeipapier. «De ambtenaar nam bet geschrevene (zegt de korres pondent), blies er op, hield bet voor hellicht, zwaaide hel en legde het eindelijk neder om te droogen terwijl hij zijn gesprek voortzette. Ik stond op heete kolen en kon te naauwernood wachten tot dat hij het kantoor verliet, alvorens tol mijnen medgezel te zeggen: ««Zeg eens, waarom is er niet wat zand of vloeipapier op dat kantoor?"" ««Ach, mijnheer (was het antwoord), gij weet hoe lang het met ons Ne derlanders duurt eer wij verbeteringen invoe ren." ««Langzaam? (hervatte ik). Wat zand betreft, daarvan wil ik zwijgen, want, oischoon wij in den Bijbel lezen van een huis op zand gebouwdwaaruit blijkt dat het zand zeer oud moet zijn zoo verschillen degeleerden over den juisten tijd dat het bekend werd. Doch over vloeipapier bestaal hoegenaamd geen twijfel. Het werd uitgevonden in het jaar 357 zoodat Nederland juist 4fcl7 jaren achterlijk is in den beschaving. Zoudt gij denken dat het vloeipapier- boeken hebben zal tegen hel einde der eeuw Zie hier een staaltje van de indrukken die aan het engelschc publiek uit Nederland gezonden worden en vergezeld gaan van verwondering over de uitgelatenheid van hel volk te Amsterdam gedurende de feesten. Het groote gebrek bij deze bcrigtgevers is dat zij meestalzoo niet altijd ten eenenmale onbekend zijn met de taal der

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2