waarschijnlijk, Jat de Car listen een nieuw beleg' tullen beproeven en zoo zij daarin al niet volledig tullen slagen zij kunnen zonder al te veel moeite de communicatie lusscUen Bilbao en 't land beletten. Om niet veroordeeld te zijn lot eene tweede afsluiting van de buiten wereld hebben dan ook zeer velen de onover wonnen liooldslad van Biscaye verlaten. De Carlisten hebben veel nadeel geleden door ltunne nederlaag voor Bilbao, vooral moreel nadeel. Zij hadden zoo hard geroependal het liberale leger nooit de geduchte liniën van So- morostro zou nemen Hunne dagbladen hadden gesproken als lieden, die de beerenhuid gerust konden verdeelen. Zij hadden de groole trom geslagen aan de deuren der bankiersDie over drijvingen zijn jammerlijk verongelukt en al de fraaije correspondentie uit «het koninklijke hoofdkwartier te Durango" vermogten niets legen de brutale feiten. Het eenige middel om dc gevolgen van de nederlaag te verzachten is het buitenland zand in de oogen te strooijen door de komedie van een tweede beleg gedurende de afwezigheid van Conchas leger. Dit kan geen ernstig gevolg heb ben omdat do bewegingen van Concha het den vijand onmogelijk zullen maken veel troepen voor de stad te leggen en het garnizoen deze genoeg zal te doen geven maar hel zal nieuwe stof leveren voor allerlei fraaije praatjes. Men kan zeggen dat dc terugtogl op den 30sten April en Isten Mei eene weloverlegde strategi sche kunstgreep wasdat men Concha wilde afleiden dat men nu eerst regt beginnen zal enz. enz. •YVij zullen Bilbao binnentrekken", heeft immers don Carlos de heldhaftige gezegd. Dat men in Bilbao niet gerust is, is te be grijpen. Het is een slecht vooruitzigtdat de inwoners hebben. Zij beschuldigen de regering niet, maar zij zien in dat zoolang Spanje geen leger heeftdrie ft viermaal zoo sterk als het tegenwoordige de Carlisten oorlog kunnen voe ren zoolang 't hun belieft. Zij moeten alleen nu en dan >zich achterwaarts concentreren" en de pretendent zal slechts noodig hebben na iederen aftogt eene fraaije proclamatie te schrijven. Deze treurige tactiek kan geen hoop geven op wezenlijk succes, inarr het land zal nog iets meer gernïneerd woeden. Als de vijand een weinig meer trots bezatmeer militair zelfvertrouwen zou men minder ongerust zijn, omdat men het leger genoeg vertrouwt om een beslissenden slag te durven wagen. Maar de laatste gebeurtenissen toonen duidelijk dat der tigduizend soldaten al worden zij nog zoo goed aangevoerd niet voldoende zijn om den vijand tol een slag te dwingen en daardoor den oorlog te eindigen. Zoo er geen conventie wordt ge troffenis 't eenige middel: vermeerdering van 'l leger en daartoe moet Spanje geld hebben. Allerlei. Aan degenen, die wenschen te weten wie de heer Goulard is, aan wien het vertrouwen van den President der Republiek de taak der vor ming van een nieuw Ministerie heeft opgedragen, geeft de Parijsche Figaro dc volgende inlichtingen De heer de Goulard is afgevaardigde van de Hautes Pyrenées, een lid van den regler-cen- trutp 62 jaren oud, een man van fijne en innemende manieren en van een hoogst fatsoen lijk voorCo.nen. Zijne parlemenlaiic loopbaan begon in 1847 onder Guizotdie hem tot onder secretaris van het Departement van Builenland- sche Zaken benoemde. In 1848 geraakte dc Goulard buiten dienst, uiaar werd in 1349 lol lid dei Wetgevende Vergadering benoemd en den 2den December 1851 in de gevangenis Mazas opgeslo ten. Gedurende het Keizerrijk bleef hij een weikeloos aanschouwer der gebeuitenissen, maar liet zich den 8slen Februnrij 1871 weder in de Nationale Vergadering verkiezer». De heer Thiers die hem destijds vertrouwen schonk, benoemde hem lot een der ge vol raagt i„dcn ir. F>ankfort, waar hij speciual belast werd met de behande ling der kwesticn over douane aangelegenheden. Na bet sluiten van de vrede word de heer de Goulard gecar.t der Republiek bij het Italiannsche Hof, vervolgens in February 1872 Minister van Koophandel in plaau van den heer Ltfranc en daarna Minister van Binncnlandsche Zaken doch nam kort voor den Sisten Mei 1873 zijn ontslag, omdat hij zich niet langer ract dc politiek van den heer T/tiers verccnigen kon en vooraldewijl hij kwalijk overeenstemde met den toenmaligen Minister van Onderwijs Jules Simon. De Goulard werd na den listen Mei door de meerderheid tot vice-president verkozen en nu onlangs den I3den Mei met 308 van de 387 stemmen als zoodanig herkozen. Hij is een tegenstander van liberale hervormingen in zaken van onderwijs, een vertrouweling der ullramon- tanen en als zoodanig een steun voor de Broglie en niet onwelgevallig aan den President Mac- Slahon. Desniettegenstaande werd hij door dezen eerst uitgezonden om candidaten vcor het Mini sterie te zoeken, nadat Buffet en Decazes geweigerd hadden zich met die taak te belaster.doch hem als deu meest geschikten persoon daarvoor hadden aanbevolen." Een door den schuttersraad te 's Bosch tot vier dagen arrest veroordeeld schutter, heelt op eigenaardige wijze, na twee dagen daarin te hebben doorgebragtzijne gevangenis verlaten en is spoorloos verdwenen. Des morgens van den derden dag, toen men hem zijn onbijt zou brengen was de cel ledigde bewaarder zocht hem onder legerstede en banken le vergeefs en wist zioh eerst geen denkbeeld te geven hoe de vogel was gevlogen,- toen eindelijk zijn oog viel op hel raam boven de deur die op dc achterplaats van het stadhuis uitkomtwelke van drie zware ijzeren spijlen voorzien is cn van builen nog een houten getralied hord heeftdat gesloten en nedergeschoven kan worden. Bij on derzoek bleek het nu, dat de gevangene de zachte mergelsteen waarin van onder de spijlen zakten voorsgewijs had weggeschuurd tol hij een diepe voor kreeg, dal hij een der spijlen kon uitligten; hel hord was spoedig naar beneden en hij er uil op 't hord dal hem lot ladder diende. Alvorens naar beneden te gaan zette hij eerst den ijzeren spijl weer netjes op zijne plaats en van hel hord op zijne plaats en van het hord op den beganen grond zijnde, sloot hij ook dal weer naar boven schuivende voor de ijzerszoodat het was als ol er niets gebeurd was. Toen des morgens om 4 ure de achterpoort geopend werd en hel werkvolk kwamging hij er bedaard uil en vervolgde zijn weg naar buiten de stad. Hij moet toch weinig lust gehad hebben in het gevangen zitten, om voor twee dagen arrest te vermijdenzooveel moeite le doen en de kans te beloopen daarvoor nog erger te worden gestraft. J. K. 0.oud 32 jarenlaatst soldaat le Middelburg stond velleden week voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland teregtbeschuldigd van valschheid in geschrifte. Deze persoon be kende en eenige getuigen verklaarden onder cede, dat hij vroeger in militaire dienst zijnde zonder bewijs van goed gedrag met een briefje van ontslag was weggezonden, sedert door den burgerlijken regter drie malen was veroordeeld en dus niet meer als vrijwilliger of als plaats vervanger bij de militie kon worden toegelaten. In het bedelaarsgesticht te Omoierschans kwam hij intusschen in kennis met zekeien K.die even als hij in koloniale militaire dienst wenschte te treden, maar daar deze de gevorderde lengte miste, verzocht en bekwam bescb. diens geboorteacte. Op dat stuk voorzag hij zich van een bewijs van goed gedrag en van eene vrijstelling van de nationale militie, altijd zich voordoende alsof hij K. was. Met deze stukken bij zich, maakte bij in October van hel vorige jaar te Harderwijk kennis met iemand die zijn beslaan vindt in het koopen en verkoopen van personen, die als plaats vervangers ol nommerverwisselaars willen Jienst- neinen, Zoo kwam ook besch. door de derde hand den 23 Oct. te 's Hage aan en verbond zich door het teekenen eener notariële onder- handsche akte voor f 100 als plaatsvervanger bij de nationale militie, ilij zijne inlijving op 31 October ontving hij /25; bij leende van tijd tot tijd geld in voorschot op zijn handgeld, te ontvangen op hel tijdstip dat hij bij de koloniale dienst zou zijn overgegaan. Dat verlangen naar de Oost bragl echter aan het licht hel ge pleegde bedrog en de valschheid, want op de aanvrage tot overteekening volgde zijne innech- lenisslcliing. Bij het verhoor van bescb. liet de president hem voorlezen bet door hem in de instructie geschieven stuk van vergelijking, waarvan wij de woorden om dc toepasselijkheid er van bier vermelden. Zij luiden Te vroeg gedaan Tc laat bedacht, Heeft menigeen In 'tleed gebragt. De president wenschte wel dal die woorden in dc reglszaal duidelijk te lezen waren. Advocaat-generaal Mr. Tcrpslta requireerde eene vcroordeeling tot tuchthuisstraf van min stens 5 en hoogstens 15 jaren en twee boelen van f 50 De verdediger, mr. Horch, schroomde iets af-te dingen op het genomen requisitoir, maar kon toch niet nalaten eenige bedenkingen in het midden te brengen. Hij geloofde niet dat hel de bedoeliug van den wetgever is geweest, om, zoo als art. 147 C. P. zegt, ieder die eene publieke of authentieke onderhandsche akte onderleekentstrafbaar te stellen. Hij wees ten slotte op vele verzachtende omstandigheden en hoopte dat het Hol geen tuchthuisstraf zou opleggen. Het Hof verklaarde O. schuldig aan valsch heid in een authentiek geschriftdoor het -verzinnen eener verbindtenis en het namaken eener handteekening en het des bewust gebruik maken daarvan. Zijne geldelijke ongelegenheid als verzachtende omstandsgheid aannemende veroordeelde het Hot den schuldigverklaarde tol drie jaren gevangenis en twee boeten elke van 50. In Joseph-street, Mile-End te Londen, is Zaturdagnacbt een afgrijselijke moord gepleegd. Een bekend dronkard, Baird genaamd die dik wijls met zijn vrouw twist had, schijnt haai', zijne vier kinderen en eindelijk ook zichzelven de hals te hebben afgesneden. Toen de buren, die met de vrouw van Baird een begrafenispleg- tigheid zouden bijwonen's morgens haar kwa men afhalen, doch geen gehoor kiegen werd met de hulp der politie de deur met geweld geopend. Men vond dc lijken van de vrouw die een zuigeling van vier maanden in de armen had, en van de di ie andere kinderen op bedden liggen en dal van den man op den grond. Een der reusachligste werken van den nieu- weren tijd is zeker wel de spoorweg, welke de Stille Zuidvee met hel Amazonendal verbinden moet. Men lelt er niet minder dan 30 bruggen en 35 tunnels eene lengte vertegenwoordigende van 18000 voet waarvan 3000 voor de bi uggen in ééne enkele plaats. Voor 't aanleggen van den weg moesten meer dan honderd millioen kubieke voeten aarde en rots worden verwijderd. In 1870 begonnen, heeft het werk reeds 33 millioen dollars gekost en 'l zal niet voor 1870 voltooid zijn. 't Merkwaardigste van al is de groote viaduct, de hoogste der wereld, ter lengte van 580 voel eu in 'l midden 300 voet hoog. Tusschen de acht en twaalfduizend Ghi- neesche werklieden en koelies zijn dag cn nacht aan den arbeid. Te Emden is eene groote uitbreiding gegeven aan de daar gevestigde maatschappij voor de haringsvangst. De vloot bestaal tbans uit twaalf loggerschepen bijna uitsluitend n.el Nederland- sche zeelieden bemand, die mitleriijd door Pruissische visschers vervangen zullen worden, die men uit Uost-fiiesland en de beide hertog dommen Sleeswijk-Holstein hoopt tc krijgen. De kommandant van 't regiment kurrassiers te Berlijn heelt bevel gegeven dat alle honden die in de kazerne gehouden werdeu afgeschaft moesten worden, omdat zij le lastig werden. Slechts één hond, August de Itegimenishond," was van deze wel uitgesloten en mogt blijven. Deze August waseen jaar of drie geitden, 'l regement gevolgd toen men van een exercitie terugkwam en had zich van dien lijd af zoo trouw betoond, dat alle soldaten evenveel van hem hielden. Des daags houdt hij zich op in de wachtkamer en verlaat deze alleen om de wacht bij het aflossen te begeleiden Des nachts is zijn verblijf in de stallenwaar hij zich verdienstelijk maakt door die te zuiveren van de lallrijke ratten die zich aldaar metterwoon hebben gevestigd. Als 't appèl voor 't eten ge blazen wordt, staal August op, gaat naar de eetzaal cn verlaat de kamer niet voordat alle soldalen vertrekken zijn, waarna hij zich weder naar de wachtkamer begeeft. Zells wanneer 'l regiment des Zondags naar de kerk gaat, verlaat 't trouwe dier den troep niet. Onlangs nam hij gedurende de godsdienstoefening naast den preek stoel plaats zonder de minste stoornis te weeg te brengen. Hij is even correct in de dienst als de beste soldaat. Sij gelegenheid van hel bezoek van den kei zer van Rusland aan het Engelsche hof, haalt de Pall Mall Gazette uit het dagboek van Pepys aan wat deze mededeelt omtrent een Engel- schen gezant bij den keizer van Rusland in September 16C2. Deze verhaalt: «Behalve over andere onderwerpen, liep 't gesprek over sir Jerom Bowes, gezant van koningin Elisabeth bij den keizer vau Rusland die (sir Jerom namelijk)omdat een paar Russische edellieden vóór hem le trappen naar 's keizets gehoorzaal waren opgegaan niet voor den keizer verschijnen wilde, alvorens gezegde edellieden van diezelfde trappen waren naar omlaag ge sleeptwaarbij hunne hoofden op elke trede gestooten werdeu totdat er de dood op volgde. Alvorens tot den keizer toegelaten le worden,

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2