der justitie wegens manslag door onvoorzigtig- heid, terwijl ook eene civiele actie legen Fontaine» zal worden ingesteldomdat de gedoodo de verzorger was eener oude in kindscbheid ver- keerende moeder. Zeer waarofschoon waar- schijnlijk zonder eenige vrucht schrijft de Echo de Numur: «Ziedaar dan de moraliteit van hel duel I Een beginselloos man verleidt uwe zuster en onteerl een vtekkeloozen naam. Gij eischt voldoening en gij die hel goede regt aan uwe zijde hebt, wordt in 'tgevecht gedood. De beleediger beneemt nog met zijne bezoedelde handen zijn onschuldigen tegenstander bet leven 1" Van de heer J. A. Rueb te Rotterdam is ontvangen met het maandelijksch overzicht van den suikerhandel een circulaire getiteld Let Cautet du Malaise actuel en Hollanie. In deze circulaire wijst de heer Rueb er op dat de betreurenswaardige toestandwaarin tegenwoordig de suikerhandel verkeertslechts te wijten is aan het slechte systeem van wet geving en bijgevolg ook van verkoop. Verder wordt daarin gewezen op den nadeeligen invloed van de protectie en later van de conventie van 1864, die zich na den Fransch-Duitschenoor log maar al te sterk deed gevoelen, doordat Frankrijk zyne rechten bijna moest verdubbelen. Ook nog andeië oorzaken worden in deze circulaire opgesomd waarna de heer Rueb aldus eindigt «Wij zijn te zeer overtuigd van de vader landsliefde van ons gouvernement en van onze wetgevende kamersdan dat wij een oogenblik zouden kuunen geloovcndat uit vrees van eenige armzalige millioenen uil de schatkist te verliezen zij dit overblijfsel van een roemrijk verleden zullen doen verdwijnen. Doch er moet een licht opgaan. Dal men niet vergete dat wij leven in eene eeuw, waarin de gebeurtenissen elkander opvol gen met een snelheid zonder voorbeeld Moet het gezegd worden dat wij de beste gelegenheid om ons te verbeteren hebben laten voorbijgaan en d&t zelfs in een periodewaarin overal rondem ons de suikerquaestie aan de orde van den dag is èn in de kamers van koop handel èn bij de gouvernementen. Nog eens. Wij gelooven te sterk aan de ge grondheid van onze reden dan dal wij aan een dergelijke verblindheid zouden knnnen ge looven." Woensdag zijn in Engeland weer de zooge naamde Derby-wedrennen gehouden en hebben naar gewoonte een groole massa toeschouwers gehad. Het lagerhuis hield ook overeenkomstig oud gebruik op dien dag geene zitting. Een daartoe strekkend voorstel van Disratli werd met 245 tegen 69 stemmen aangenomen. De eenigedie daartegen het woord voerdewas sir Wilfrid Lawson die het zeer inconsequent vonddat de vergadering den eenen dag eene wet kon aannemen tot wering van het dobbelspel en een volgenden aan zijne leden gelegenheid gaf om door hunne tegenwoordigheid gewigt bij te zetten aan het groote dobbelspel dat hij de Derby-wedrennen plaats greep. Dat dobbelspel of liever die weddingschappen zijn ook nu weder in grooten getale gedreven. Hel paard George Frederick werd overwinnaar. Na dit kwam Couronne de Fer en daarop Atlantic. In 't geheel liepen twintig paarden. Op Couronne de Fer waren de hoogste weddingschappen ge daan daarop volgde Atlantic en eindelijk George Frederick. Maandag liep van de werf te Blackwall (En geland) een der beide schepen van stapel die zoodanig zijn ingerigt, dat de passagiers geen last van reeziekte hebben. De uilvinding berust op het stelsel, dat door verbreeding van de basis het schudden voorkomen wordt. Het vaar tuig is bijna 100 el lang en 6 el breed; aan beide zijdeo is een roer oin het keeren in de havens te voorkomen Het heeft een stoomma chine van 200 paardenkrachten. Het doopen van het schip geschiedde door gravin Granville naar wie bet den naam van «Castalia" draagt. Een spoorweg-diefstal op groote schaal is voor eenigen tijd in Rusland aan het licht ge komen. De commissie, die in het vorige jaar den stand moest onderzoeken der Spoorweg maatschappijen van de Warschau en Moscou- Irjnenheeft, in haar rapport een menigte schandelijke praktijken geopenbaardwaaraan naar het schijnt de directiën dier spoorwegen zich schuldig hebben gemaakt. Alleen in vijf magazijnen was voor 2 millioen franks te kort, 800 ton steenkolen waren spoorloos verdwenen, 2 millioen franks was betaald voor den aankoop van slaapwtggonsdie niet te vinden waren enz. enz. Alles te zamen gaf een' tekort van ongeveer 8 millioen franks. De Rolt. Ct. zegt1 «Het is opmerkelijk waar te nemen hoe dc verschillende fraclién van de anti-revolutionaire partij elkander uil bet taèl trachten te lichten natuurlijk alljjd in naani der Christelijke liefde. Ter bevestiging hiervan leze tuen de polemiek van het Wagenmgsch Weekblad voornamelijk ge richt tegen De Standaard en deszelfs redacteur Ds. A. Kuyper. Wie laatstgemelde in zijn edel christelijk streven volkomen wil leeren kennen kunnen wij dan ook Diet beter aanraden dan de lezing van genoemd weekblad datals be- boorende tot de intiemeu hem toch zeker wel goed zal kennen. Hierdoor zal ds. Kuyper als loon voor zijn waardigen strijd tegen de conservatieven vol komen ervaren dat het eenvoudige spreekwoord nog altijd waarheid bevat Wal gij niet wilt dat u geschiedt Doe dat dart ook aan anderen niet." Men deelt aan het D. v. Zh. mede, dat de Heraut-Vereeniging heeft besloten, de uitgave van de Standaard met i Juli e. k: te slaken echter met behoud van hel Zondagsblad. De te genwoordige administrateur, de heer J. H. Kruyt, heeft echter aangeboden genoemd blad maar vereenigd met het Zondagsblad, van de Heraut- Vereeniging over te nemen voor een tijdvak van minstens twee jaren. Dit voorstel is door de Heraut-Vereeniging aangenomen echter onder bedingdat dit verlies voor die Jwee jaren in \vet ongunstigst geval niet meer zal bedragen dan 18/m. Deze som wenschl de ondernemer in prefe rente aandeelen ad f 1000 f 500 f 250f 100 f 50 en f 25 onder voordeelige voorwaarden te plaatsen. Wordt deze som vóór 20 Junij niet gevonden, dan zou het dagblad de Standaard als zoodanig ophouden. Rusland en China. De Bcrlijnscbe correspondent van den Timet berigt hel volgende Chineesche troepen zijn sinds eenigen tijd gestationeerd ten noorden en ten zuiden van 'l Bodgo-gebergte en dreigen een inval in Kuldsha en Kashgar. Beide die landeneertijds de wes telijke provinciën uitmakende van 'i Chineesche Rijk, verwierven hunne onhafhankelijkheid gedu rende de revolutionaire woelingen der jongste tien jaren. Kuldsha werd later door de Russen bezet; doch Kashgar bleef onhafhankelijk. Met 't oog op thans dreigende gevaarneemt Rusland maatregelen tot verdediging gezamelijk met den Emir van Kashgar. De Chineesche troepen aan de grenzen van Kuldsha en Kashgar zijn met Europeesche geweren gewapend." 't Laatste gedeelte van dit berigt (dat de Chi neesche troepen met Europeesche geweren gewa pend zijn) geeft stof tot nadenken, 'l Is waar dat men op dit oogenblik moeijeJijk ernstig kan blijven bij de gedachte, dat China met Rusland zijn krachten zou gaan meten. Doch wie gelet heeft op de uitgebreide oorlogstoebereiselcn te land en ter zee, door de Chineesche Regeering in de laatste jaren Ondernomen (en dit met de hulp der Westeische wetenschap), die zal moeten erkennen dat een oorlog met China in de toe komst weleeus een ernstige zaak zou kunnen worden, zelfs voor Rusland of Engeland. Behar tigenswaardig op dit stuk is hetgeen de beer Hue in zijn werk «l'Empire Chinois" schreef. Hooren wij deze auloiiteit »Het is niet onmogelijk, dat China in zichzelf al de elementen bezit, noodig tot 't organiseeren van de magligste armee der wereld. De Chineezcn zijn verstandig, vernuftig en volgzaam; zij be grijpen en onthouden gemakkelijk wat men hun leert; zij zijn volhardend en wonderbaar bedrijvig wanneer hen ieta tol bebrijvigheid prikkelt. Al de eigenschappen tot 'l vormen van goede sol daten zijn in hen vereenigdontzag voor de overheidgehoorzaamheid onder de strengste tucht, een zeldzame geschiktheid, tot 't door slaan van allerhande ontberingen en een be paald ongecvenaarne male van doodsverachting Vaak bewonderde ik 'thoe zij honger dorst hitte koude en de vermoeijenissen van lange marschen zich getroostenals ware dit alles spel voor ben. Alzoo bezitten zij zedelijk en ligchamelijk al de vereischen voor 't ooi logswerk en zeker zca 'l hun aan getalsterkte niet falen bij millioenen zou men hen in 'l veld kunnen brengen. Wat betreft de uitrusting van zulk een enorm leger, deze zou zoo inoeijelijk niet wezen. China zou bij vreemde natiën niet ter markt behoeven te gaan; hel beschikt zelf over onuitputtelijke bronnen tot legervorming. Een groot deel der bevolking houdt zich met kust en riviervaart bezig; de slroomen en groote nieren -in 't binnenland zijn bedekt met visscbers- en koopvaardijjonkenwier bemaifningen een overvloedig contingent zouden leveren van vóor- iredelijke zeelieden. Weldra zullen de Chineezen geheel met eigen middelen schepen van Euro- peesch model bouwen; binnen enkele jaren zouden zij een mag li ge oorlogsvloot in zee kun nen sturen. Ongetwijfeld zal de lezer 't denk beeld van zulk een verbazend leger, als een lawine van 'l Aziatische hoogland afdalend gelijk in de dagen van Dschcngis-Kam en van die tallooze Chineesche schepen die elke zee zouden doorploegen en elke haven blokkeereazeer phanlasliscb achten. Wij zelf wanen dan ook niet, 'tzoo spoedig vei wezenlijkt te zullen zien. Toch; wanneer ge grondig bekend zijl met dit land van 400 millioen inwoners, met de hulp- bronnen dezer rijke en vruchtbare gewesten dan komt onwillekeurig in u de vraag op, wit zulk eene natie beletten zou een grooten invloed te oefenen op den loop der wereldsche'gebeur tenissen. Wat China slechts behoeft, is een waarlijk groet man, een man van genie, in slaat om de levenskrachten van dit Rijk dat volk rijker is dan geheel Europa ea reeds meer dan dertig eeuwen van beschaving achter zich heeft ten nutte aau te wendeu. Mogt een keizer opslaan, bedeeld met een grooten geest en een ijzeren wilbesloten om voor goed met de traditiën van 'l oude te breken en de progessieve bescha ving van 't Westen onder zijn volk aan te kwee ken 't werk der wedergeboorte gelooven we zou met rassche schreden vorderen en die Chineezen, die ons thans zulk een belagchclijk volk toeschijnen zouden met wat meer ontzag dienen behandeld te worden ja zij zouden een oorzaak van doodelijke ongerustheid kunnen worden voor die Mogendheden die thans zoo gretig naar 'lerf der oude Aziatische natiën de hand uitstrekken." NEDERLAAIDSCHE CENTRAAL-SPOORWEü. Opbrengst over' de maand Mei 1874. 1873. Reizigers /41,368,26 f 38,891,44 Bagage997,63 1 108.64 Bestelgoederen 3,158,72 3,805 82 Koopmansgoeder. «12 385.27 8,047.73 VeePaard.Rijt. 6.540,50 4.775,72 Diversen 378 67 1 584 44 64,829.05 f 58.213.79 Opbr. van p°. Jan. lot ulU. Mei 1874 282,415.19' 1873 245,84891' Meerdère opbrengst over 1874 36,566.28 Per dag en per kilometer in Mei 1874 f 20,50 1873 .18,59 Van 1°. Januari tot 31 Mei 1874 .18,34 1°. 1873 .16,12 AMERSFOORT^ Jumj 1874. Op Dingsdag, den 9 Juni 1874 des namid dags te één uur zal dc gemeenterraad van Amersfoort eene zitting houden waarin de punten van behandeling zijn: 1*. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanstelling van eene halponderwijzeres aan de armenschool, met vaststelling van de jaarwedde. 2®. Voordracht tol ontslag van G. van Beek uit de betrekking van Opzichter over de pu- publieke werken. 3°. Voordracht tot af- en overschrijvingen op de begrooting der Schutterij over 1875. Door de Arrondissements-Regtbank te Amers foort is de lijst van aanbeveling opgemaakt voor de vervulling der vacature van lid in dal collegie. Op die lijst zijn geplaatst geworden 1. Mr. W. R. Alinghlid der legtbank te Win schoten, met het lot tegen Mr. J. G. II. B. Ketjen substituut-officier te Zierikzee 2. Mr. J. G. II. B. Ketjen voornoemd 3. Mr. C. P. E. Hanegraaffkanlooregter te Biielle met hei lot legen Jhr. Mr. A. J. J. van Saste van Ysselt te Eindhoven. Door het Kiescollegic bij de llerv. gemeente te Amersfoort is laatstleden Vrijdag ter voor ziening in de vacature, ontslaan door het vertrek van Ds. C. van Roggen naar Ter Kaple en voort durende door hel bedanken van Ds. J. Brum- melkampte Veenendaal het volgende zestal van predikanten opgemaakt Ds. E A. G. van Hoogenhuijiete Slecnwijk, Ds. II. M. Af. Rnppard, te Bennekom, Ds. J. J. A. Ploos van Amstelte Hilversum, Ds. Lasonder te Oldenhroek Ds. J. II. van Rossemte Amersioorl en Ds. D. Niesen, te Wijk bij Heusden uit welk zestal onmiddelijk hel volgende drietal is geformeerd Ds. E. A. G. van HoogenhuijieDs. J. J. A. Ploos van Amslel en Ds. H. M. M. Rappard. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, noodzakelijk geworden door het nemen van ontslag van Mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lookhorstzal geschieden op Dingsdag den 23slen Junij; en de herstemming, zoo die noodzakelijk is, op Dingsdag den 7dcn Julij daaraanvolgende.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2