OOSTERSPOORWEG. i. OIIB TII muis, Onderwijs. De Heer F. J. Schweinsbergmuziekmeester te Amersfoortwiens Kroningsfeestmarsch door het mnziekcorps der Rijdende artillerie alhier en elders met veel bijval werd uitgevoerdheeft 'aKonings schriftelijke dankbetuiging ontvangen wegens de aanbieding aan Z. M. van dezen door hem gecomponeerden Kroningsfeestmarsch. De Heer F. Nürnbergerkapelmeester van het muziekcorps van het regiment rijdende artil lerie, heeft van wege Z. M. den Koning schrif telijke dankbetuiging ontvangen wegens door hem gecomponeerde en aan Z. M. opgedragen Feestklankenwalsen bij gelegenheid van het Kro ningsfeest. In de Tweede Kamer is Zaturdag jl. op 't ontwerp betreffende de regterlijke tucht aan genomen een amendement van den heer van der Does de Willeboisbepalende daf de leden der regterlijke magtdie bij ongeschiktheid door ouderdom worden ontslagen hunne volle wedde behouden. De Minister heeft ook in dat zelfde art. 12 den 70jarigen leeftijd vervangen door ouderdom. De geheele wet is aangenomen met 49 tegen 9 stemmen. De andere aan de orde gestelde kleine ont werpen zijn mede aangenomen. Heden heeft de interpellatie plaats van den heer Fabius over Atchin en die van den heer Gratama over de spoorwegen op Java. Morgen Dingsdag zal de interpellatie van den heer Godefroi over den toestand van het Noordzee- kanaal gehouden worden en zullen eenige kleine wetsontwerpen in behandeling komen. Aan de N. Midd. Cl. wordt uit 's Hage ge schreven Dezer dagen werd mij verzekerddat de minister van oorloggereed om lot uitvoering der vestingwet over te gaan meer en meer met haar verlegen wordt, in dien zin, dal hij thans zelf zou gaan beseffen dal in die wet het ne gatief karakter domineert. Overigens wordt er aan oorlog zeer drijk gearbeid aan het ontwerpen eener wettelijke leger-inrigting. Bij het daarover gevoerde overleg tusschen kroon en minister moet het moeijelijke eener wettelijke leger-za- menslelling steeds duidelijk uitkomen zoodat het meer en meer waarschijnlijk wordtdat aan het oordeel der kamer slechts zeer enkele hoofd punten der organisatie zullen worden onder worpen." Te Groningen is een krachtig jongeling over leden aan hondsdolheid. Vóór vijf b zes weken had zijn hondje hem eene ligteniet bloe dende ontvelling toegebrachtwelke zich tot de opperhuid bepaalde. Het hondje werd later als verdacht van dolheid, afgemaakt, doch de jonge man achtte zijne wonde zoo onbeduidend, dat hij er geen geneeskundigen over wilde raadplegen. De Minister van Oorlog heeft van de opkomst tot den werkelijken dienst in dit jaar Vrijgesteld de miliciens der ligting van 1870, diekrach tens toestemming van den Minister, vóór hunne oproeping een huwelijk hebben gedaan. Ook China zal thans zijn kerkelijk staatkun digen strijd te strijden hebben. De regering heelt ongemeen veel last van de Buddhistische geestelijkheid, welke zich hoe langer hoe meer begint aan te maligen. In eene proclamatie van een der provinciale gouverneurs wordt verklaard, dat de priesters bet volk hebben aangespoord tol ongehoorzaamheid aan de verordeningen der regering en door valsche uitleggingen het volk op een dwaalspoor brengen. Reeds meer malen heeft de gouverneur dan ook aan eenigen hunner stokslagen doen toedienen. Thans worden ze met dezelfde straf bedreigd wanneer ze voortgaan aflaatbrieven en vrijkaarten voor den hemel ie verkoopen of wel billetten die vrij stelling heeien te geven van het vagevuur. Ook wanneer ze vrouwen of meisjes langer dan noodig is bij zich in de tempels laten verwijlen, zullen de priesters gegeeseld worden. Reeds een paar weken bevindt zich in Enge land prins Osson Ansah van Coomassieneef van Sai Quamina Co/fee koning en oom van Calcalli Quamina. De prins is met een christen inboor ling gehuwd en bevond zich tijdens het uitbreken van den Ashantijnschen oorlog te Gape Coast Castle, doch moest, uit vrees van zijn leven te zullen verlieten naar Sierra Leona vluglen. Hij begaf zich naar Engeland om vergoeding te vragen van hel Engelsche bewind voor de vernieling van zijn eigendom Hij was gedurende eenigen tijd Britsch gemagligde te Coomassie en onderging als zoodanig gevangenschap. I)e OPENlftG van de» OOSTERSPOORWEG Ie» dienste Tan liet publiek is bepanld op WOENSDAG 10 JUNI A. S. Voorloopig worden op den Ooslerspourireg geen rrncblgocd en geen paarden rijtuigen en ree verroerd. De vertrekuren zijn aangegeven op de groote en kleiue billetten welke op alle stations verkrijgbaar ziju. E AOIUINISTRA TEUR. Het dezer dagen uitgebragt verslag van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij luidt zeer ontmoedigend vooral wat betrelt de havenhoof den aan de Noordzeedie zoozeer door de vooijaarsstormea hebben geleden. Er zullen nog aanzienlijke sommen moeien besteed worden eer het kanaal kan worden, wat men grond had daarvan te verwachten. Sedert den 12den Maart staat de arbeid aan het kanaal geheel stil. Indien onze mededeelingen juist zijn schrijft het Ubl., dan zijn de zeehoofden thans grootendeels on bruikbaar gewordenen zijn door de kracht der zee op vele plaatsen uiteengeslagen. Bij bel Óntwerpen er van schijnt niet genoeg rekening te zijn gehouden met den zandbodem van de Noordzee op onze kusten en had eene geheel andere constructie als die bij de zuidelijke havens van Engeland behooren gevolgd worden, waar de zeebodem vaster is. Hoe uitstekend de zee hoofden ook als kunstwerk mogen zijo, zij voldoen niet aan de eischen der plaats waar zij liggen en om ze in behoorlijken toestand te bren gen zijn eenige jaren en nog meer millioenen noodig. De kiesvereeniging «Burgerpligi" heeftop voorstel van den heer J. Gesschalkmet alge- meene stemmen besloten het initiatief te nemen tot het houden van eene meeting in zake het N oordzee-ka naai. In de later gehouden zitting van den ge meenteraad is, met 18 tegen 11 stemmen, aan genomen een voorstel van den heci van Nierop tot het zenden van een adres aan de regering over den toestand van het Noordzee-kanaal. De Heer Godefroi doet deswegens eene inter pellatie in de Tweede Kamer. De Londensche schoolcommissie heeft Woens dag op voorstel vair den heer M. Gregor besloten, dat het wenschelijk is de meisjes op hare scholen te doen onderrigten in 't bereiden van den burger pot" en wal daarmeè in verband staat, als behoore'nde tot hare opvoeding. Du com missie van bestuur zal over de beste wijze van uitvoering verslag doen. Groote opschudding heerschte 11. Vrijdag voor een der Londensche hospitalen waarin achttien kinderen als vergiftigd waren ingebragt. Voor eenige maanden was een suikerbakkerij afge brand; bij hel wegruimen van hel puin vond een knaap een aantal zoeismakende stukjes, die hij voor suikergebak hield. Hij verkoebt bel gevondene en, toen er geen koopeis zich opdeden, gaf hij het weg. Achttien kinderen werden ge vaat lijk ziek gelukkig was er een gasthuis in de nabijheid en aan tijdige geneeskundige hulp is hel te danken, dat de kinderen in het leven zijn gebleven. Het gedrang van ouders en bloed verwanten der kleine lijders die allen iets om trent hen vernemen wilden, was zoo gioot, dat de politie voor het gebouw moest post vatten. Het volgend voorval levert wcór een bewijs hoe gevaarlijk het is het vleesch van zieke run deren te eten. Vóór eenige dagen werd le Waspik bij den landbouwer H. Smits een hoe afgemaakt, lijdende aan het miltvuur of eene andere ziekte. G. Lips, de nachtwaker, ontdeed het beest van de huid en at van het vleesch. Spoedig gevoelde hij zich ongesteld en thans is hij reeds overleden. Verscheidene andere personen, die ook van het vleesch gegeten hebben kregen brakingen en diarrhee; gelukkig heeft het bij hen lot heden geen verdere gevolgen gehad. ADV E R TEN TIE N. Bevallen van eene DOCHTER Vrouwe C. M. L. DU QUESNE VAN BRUCHEMgeb. VAN WILLES. Huize db Eikenhorst te Soesterberg 6 Juni 1874. Voorspoedig bevallen van een ZOON B. GR OEN E BOOM—Stuk UUWZKN. Amersfoort, 8 Juni 1874. Eenige kennisgeving. GANIZOENS-BAKKERIJ TE AMERSFOORT. Op Vrijdag den 19 Junij 1874, des middags ten 12 ure, zal ten burele van den ondergeleekende worden aanbesteed de levering van 373 Hektoliier Roode ot Rhtfntarwe, wegende minstens 77 Kilogram. 187 Hektolitei Zeeuwsche tarwe, - wegende minstens 74 Kilogram. 140 Hektoliier Inlandsche ot Pruis- sische Rogge, wegende minstens 72 Kilogram. Zwaardere graansoorten als boven ver meld, zullen in evenredigheid der daarvoor le bedingen prijzen bij voorkeur worden genomen, en de mtezenden monsters moeten denjuisten inhoud van één liter bediagen. üe prijs van inschrijving geschiedt per Hek toliier; bet gewigt moet in hel biljet en op den oslag vermeld worden en het monster van hetzelfde merk als van dien omslag voor zien zijn. De voorwaarden liggen ter lezing in boven genoemde bakkerij, van 's morgens 10 tot 's middags 2 ure. Amersfoort, den 6 Junij 1874. De Kolonel Garnizoens-Kommandant, W DE VTLLENEUVE. De ondergeleekende berigt aan alle belanghebbenden, dat door de gezamelijke erfgenamen van wijlen den Heer 8. VAN BEEKin leven wagenmaker le Amersfoort, de Heer N. S. BLOMdeurwaar der te Amersfoort, is belast geworden met de invordering van alle aan gemelde erfgenamen toekomende gelden, zoodat alle betalingen aau ZEd. moeten geschieden. Amersfoort, 8 Junij 1874. J. Ph. HEUVELING VAN BEEK Dentiste mécanicien uil Amsterdamberigt bij deze aan zijne geachte clientèle en verder publiek dat hij 9 en 10 Juni te Amersfoort zal zijn in het hótel van den heer MüLLER op de Varkensmarkt en daar te consulteren of schriftelijk te ontbieden zal zijn van 12 UUr tot 's namiddags 6 UUT. De ondergeleekende aangezocht zijnde lol het geven van privaatonder wijs, geeft aan belangstellende ouders en voogden te kennen dat hij zich gaarne daartoe beieid verklaart. Amkrspoobt d j HELDERMAN. Juni 1874. Berigt uit Ziorikzee! Myn Heer I Zierikzee. Sedert vele jaren leed ik aan hevige maagpyn en bleven alle aangewende middelen zonder gevolg, ik kon bijna myn huisgezin niet meer waarnemen. Toen besloot ik by den lieer Polak, droogist te gaan om een pakje van uw C.. W. Bullrich's zout en nadat ik dit pakje heb opgebruikt volgens uw voorschrift, gevoelde ik my geheel hersteld. Uil dankbaai- heid zal ik u overal aanbevelen. Vrouw Verheul. Het echte C. W. Bullrich's Universeel Zuive ringszout is alleen en uitsluitend verkrijgbaar te AmersfoortR. A v. Ruyveu.'.Utrecht P J. Hyinrk bazar Driebergen, II. v Oostveen- NijkcrkGcbr. Koelman, SoestJ. F. van Soest Utrecht, R. W Slem, drog. Vreeburg oude Gracht. K. Alle na Ap.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3