afgcvaaidigd-j van dc departementen Seine et Oise wnieu tegenwoordig. Verscbeidene toasten werden uiigcbragt. Ferrylid van het linker- cemlrum, betoogde, in zijne toespraak bij het instellen van een feestdronk de noodzakelijk heid van de republiek en zeide dat de liberale conservatieven haar hebben in gevaar gebragt, ofschoon zij alléén bij magte is aan Frankrijk welvaart en grootheid te geven. Overeenkomstig het gebruik in de vrije landen stelde hij een toast in op den president der republiek. Gambetta drougaau op de loyale toetreding van de conservatieven opdat den lande geschonken worde een repnblikeinsche partij vereenigd tegen het cesarismus. Zijn toast gold de Fransche republiekwelke eene plaats inneemt onder de Europesche staten. Jules Favre zeide, dal geheel Frankrijk republikeinse!» geworden is. Het Overijsselsche Twenlhe is, zooals uit het volgende blijkt, der kippen lustoord; de gemeente Tubbergen houdt er op na 18,000, Losser 12,000, Weerseloo, Denekampen Lonueker elk 10,000, Haaksbergen en Haalte elk 9000 kippen. Emmen in Drenthe zou des nachts 11,3000, Dalen 7700 en de overige Drentsche gemeenten, door elkander, elk 5000 kippen op 't rik hebben. Op de mat kt te Hoorn worden jaarlijks tusschen de 3 en 4000 hoenders en meer dan 50'OÜ eenden te koop aangevoerd en op die te Formerende zag men op de week markten ongeveer 7000 ganzen en 1000 zwanen. l)e laatste worden voor Amsterdam opgekocht, aldaar geslacht, geplukt en gevild en de huiden naar Frankrijk gezonden, ter bereiding voor de pel terg. De heer Cezanne heelt als rapporteur der spoor.veg-coramissie zijn verslag verstellende de Ligne d'Italië en de Simplonbaan bij de nationale vergadering ingediend. Door 125 leden der ver gadering was voorgesteld, een subsidie van 48 millioen voor den Simplunlunnel te verleenen. De commissie is tegen dit voorstelomdat de Simpiontunncl waarschijnlijk'niet genoeg ren- tegevend zou zijn. Wel zou in geval van nood deze tunnel een middel van concurrentie legen de Golibardbaan kunnen worden, wanneer nl. een eigene grootc spoorlijn over de Jura door Frankrijk en over de Ardennen naar Antwerpen zou leiden doch deze onderneming zou ont zaggelijke kosten veroorzaken (minstens 100 millioen a fonds perdudat Frankrijk alleen zich niet kan verbinden ze te diagen te minder daar het reeds zijn aandeel aan de Monl Ccnis betaalt en bovendien de Italiaansche concessie voor een eventueele doorboring van den Mont Genèvre heelt. He gestrengheid waarmede sommige overheids- peisonen mishandeling van dieren straften, werd deze week weder toegepast bij hel politie geregls- hof in Marlborough Street, alwaar een rijknecht van graaf Home tot eene maand dwangarbeid werd veroordeeld, wegens het folteren van een paard in llydcpark. Het ver..oek om de gevange nisstraf in eene boete te veranderen werd ge weigerd. Het congres van de engelsche en buiten- landsche vereenigingen tot wering van het plegen van wreedheid tegen dieren hield weder eene zitting onder voorzitterschap van den bisschop van Glocester en Bristol. Een der punten onder beraadslaging was hel ontleden van levende dieren met wetenschappelijke na- votschingen ten doel. Aan het politiebureau op de Nieuwehaven in den Haag werd den 25slen aangifte gedaan, dal eenige dagen geleden bij eene jufvrouw in de Korte Houtstraat, die gemeubileerde kamers verhuurt, zich had aangemeld eeu iongmensch, gebroken Hollandsch, Fransch en Duitseb door elkander sprekendemet verzoek een der kamers te mogen bezigtigen. Aan dat verzoek werd voldaan en daar hij te kennen gaf ambtenaar bij de Rijnspoorweg-maatschappij en van Utrecht naar hier overgeplaatst te zijn stelde men al dadelijk vertrouwen in hem en werd tot den verbuur eener kamer besloten, die dan ook werd betrokken. Üc sleutels zoowel van zijn kamer als van het huis werden hem ter hand gesteld, maar nadat hij een nacht op zijne kamer had doorgebragt en zichzooals het scheen, naar zijn bezigheden begaf, kwam hij in 't geheel niet weer terug. Later bemerkte de jufvrouw dat uit eene op de kamer geplaatste kast een fluweelcn en nog een anderen mantel waren verdwenen. Door de ijverige nasporingen van de politie kwam aan het licht, dat de mantels verkocht waren voor fl, maar het jonge mensch is rog niet gnvoudeu. Tc Rotterdam moet dezelfde persoon gelijke bcdriegelijkcn handelingen hebben bedreven. AMERSFOORT, 29 Junij 1874. Het Ovcrveluwsch Weekblad meent «dat, nu, bij de herstemmingde kans voor den heer Van Gollslein niet ongunstig staat"en zegt o. a. De uilslag der verkiezinghoewel niet geheel naar onzen wensch afgcloopenis toch gunstiger geweest dan wij verwacht hadden. Tegenover de grootspraak van het Wag. Wbl.dat nog geen maand geleden durfde beweeren: in liet district Amersfoort zijn wij meester van het terrein, zonder de hulp van eenige andere partijja ondanks de samenwerking van alle andere partijen staat het feit dat de heer Van Asch van Wijck geen honderd stemmen meer gehad heeft dan de heer Van Goltstein. En ware er voor dezen met evenveel geestkracht geijverd als voor genen, de uitslag zou wellicht anders geweest zijn. Want de waarheid moet gezegd worden: de anti- revolutionaire partij heeft op nieuw alle middelen in het werk ge steld ortt haar candidaat te doen zegevieren. «Men kan zeer goed warme liefde voor Koning en Vaderland koesteren, Godsdienst en waarachtige beschaving voorstaan zonder in het knellend juk eener partij geslagen te zijn, die zich uitsluitend de nationalenog wol de chris- telijk-nationale noemt, maar die toch door partijwoede zoodanig verblind is, dat zij in anderen het goede miskent, en alles aan zich onderwerpen en over alles heerschen wil. «Alleen door vereenigde samenwerking is thans de overwinning mogelijk. Mogen allen daartoe opgewektheid gevoelenopdat bij de herstem ming op 7 Julide gcwenschte meerderheid verkregen worde voor den heer van Gollslein." Met het bovenstaande uit het Overv. Weekbl. instemmende en daarvoor de algemeenc aandacht en overweging inroependezij ook nog hier ten ernstigste en met bescheiden aandrang opgemerkt, dat alleen dan eenige kans, of mogelijkheid van overwinning is op de anti-revo- lulionriairen die eenigszins gepaster reacli- onnairen moesten hecten bijaldien alle andere kiezers hunne stemmen op den Heer van Gollslein vereenigen en nlcde wordt ten zeerste gehooptdat ook zijdie nooit of zelden stemmen, of onverschillig zijn, thans op hem hunne stem zullen uitbrengenteneinde ook door hunne medewerking de zegepraal op den anti-revolutionnairen candidaat worde behaald. Men kan verzekerd zijn, dat de anti-revoluti onnairen in het vuur zullen brengen alle kiezers van hun gedresseerd en volkomen gedisciplineerd leger, dat zelfs op meer dan 1200 kiezers kan worden geschat. Geen enkel man zal daaraan ontbrekenwant ééne stem meer of minder kan thans de beslissing geven. Tevens zalevenals vroegerwelligt door lakenswaardige middelen en valschc en onware voorstellingen getracht worden ook andere kiezers voor hunnen candi daat te verlokkon. De kiezersdie Dingsdag den 7 Julij opkomen om op den Heer van Goltstein te stemmen geven daardoor gfoolcndeels blijkdat zij legen- standers der reactie zijn en zullen zij diensvol gens, door op Hem hunne stemmen uit te brengen, eene echt Vaderlandslievende daad verrigten. spoorweg-aansluiting Nieuwe Sehans-Irhove en het voorstel-wm Houten bel rellende den arbeid van kinderen in fabrieken. De luchtreiziger Glorieux, is verleden Zondag te la Louvièrein gezelschap van een zijner helpers, met een luchtbal opgestegen. Toen de luchtbal boven Bois-du-Luc hing op omtrent een uur afstand der plaats van zijn vertiek, is Glorieux tnel een valscherm neèrgedaald. Zijn gezel is met den luchtbalgenaamd de Cyrus gelukkig tusschen lloussoit en llnvré neèrgeko- men. Een talrijke menigte heeft de proefneming met het valschermdie volkomen goed gelukt isbijgewoond. In een horlogie-fabriek te Genève too vertelt ons een Amerikaansch blad dat er voor het melden van dergelijk merkwaardig nieuws een correspondent in de oude wereld op na schijnt te houden wordt thans een horlogie gemaaktwaarvan het werk handen heeltdie dus zijn aangebracht dat zij don drager van het horlogie precies te tien ure des avonds bij den kraag pakken en naar huis stuwen of hij wil of niet. Men begrijpt, dat, indien de vervaardiging van zulk een horlogie mogelijk en geen verzin sel warede ouders er terstond een aan hun zoons, de vrouwen een aan haar echlgenooten zouden gevenzoodal zulk een uurwerk eeu kolossaal debiel zou hebben. Het kleèrmakersgilde Merchant-Taylors" te Londen heeft drie leden.uit hei Kabinet zijn eerelidmaalschap aangeboden; Ulsraéligraaf Derby en markies van Salisbury. De opname der hoofden van de adelijke huizen Stanley (Derby) en Cecil (Salisbury) is overigens een zaak van ouden datum. Hel gilde heelt tot dusverre niet minder dan elf beheerschers van Engeland en even zoo vele niet regeerende verwanten van Koninklijken bloede onder zijne leden geleld. Onlangs heeft te Mcestér-Cornelis (Oost-Indie) een dubbele moord plaats gehad. Eene vrouw had heimelijk bezoek ontvangen van een vroe- gcren echtgenoot. De latere die haar en hem te zaaien vondwas edelmoedig genoeg om gelegenheid tol ontvlugten te schenken. Toen hij echter met eene kris aangevallen en aan de hand gewond weid, trok hij zijn golok en bragt zijn mededinger driezijne vrouw zeventien steken toe. Daarop liep hij naar hel gardoehuisje en verzocht den wakers hem te binden. Hij zelf en de twee lijken zijn toen door de politie naar het ziekenverblijf te Meester-Cornelis gebragt. Een zeer eenvoudig en zuinig middel om paarden voor muggen enz. te vrijwaren, wordt door den heer Perret, apotheker te Morel (Frank rijk) aanbevolen. Men heeft de dicien slechts met gestolde laurieroiie in te wi ij ven. Vijf lood zijn voldoende, om een paard voor drie dagen te beschermen. Het gebruik is met gcenerlei nadeel verbonden; de ligt prikkelende werking s voor de huid zeer gunstig en bcvoidcri den glans van het haar. Te Brussel en te Parijs is een bende falsaris sen aan hei werk geweest, die onder leiding van graaf Kergoseen echte edelmam vaneen oud brelonsch geslachtloten van de laatste bruseelsche leening verkocht hebben als vol- gefourneerd met 96 fr. doch waarop niet meer dan fr. 17 50 was gestort. Het was hun gelukt den volstorlingsstempel volkomen na te rnaken. Met Kergos zijn noch vier personen in hechtenis genomen, onder welke zich bevinden twee zus ters Haenen de eeneAgnes Haenen, is reeds eenige malen in België eu in Ncdeiland ver oordeeld. Bij de gehouden aanbestedingten dienste der in de Legerplaats bij Milligen te vereenigen troepen was de uilslag van onderstaande ar tikelen Vleesch, aannemer: de heer M. Vos, te Arnhem, h 19 cents het ration van kilo; Aardappelen; aannemer de heer J. van Wor- dragete '6 Bosch 5 "/no per ration van 1 kop. Kruidenierswaren als je/100 I aannemer: de heer J. var» £j£ .'/I;; Santen Ie Harderwijk Brandhout, aannemer, de heer II. Gerritsen, te Amersfoort; 2 cents per ration van 'lllt kub. meter. De Eerste Kamer heeft thans met algemeene stemmen de begrooting van Marine voor 1874 en vier andere aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Tegen heden en Dingsdag zijn aan de orde gesteld de overige ontwerpen waar onder de goedkeuring van het tractaat over de Belntigryk voor Telen In alle branchenin liet byzonder echter met betrekking tot. de algemeen vcol gezochte origincele loten regtvaardigt zich het ver trouwen eenerzyda door de bekende soliditeit der firmanndcrzyds door den hieruit van zelfs voortspruitnuden cnormon verkoop der loten, -liet door zync nauwkeurigheid bekende bankiershuis Adolpli Haas in Hamburg kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden en doen wy op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Burgerlijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 26 Junij, Frederik Pieter, zoon van Willem Zwcp en Pclcrnella Frederika Volmcr, Anlonia, dochter van Aart van Necriijnen en Petronclla Harlong. Frans Willem, zoon van Frans Willem Meijer en Hcndrikn Heere. Reinicr en Wouterus, beide zoons van Anna van de Bor. Albertus, zoon van Coruelis van Barncveld en Willemina Kaal. Dirk, zoon van Nicolaas van de ltocmer en Alida Anthonia de KruijfF. GEHUWD: 27 Junij, Adrianus Johannes Inimink en Coinelia'Marg iretha Jacobs Roos.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2