I if. Ban VAN GOLTSTEIN. merkte in herinnering te brengendat het zeer moeijelijk isen jaren van studie vereisr.ht voldoend bevattingsvermogen te erlangen van de partijkrachten, die in de verkiezingscijfers van eigen kiesdistrict opgesloten liggen zoodat het waarlijk nog veel inoeijelijker is dit te verkrijgen belrctfende andere kiesdistricten. En nu kiezerster slembus! l)at niemand Uwer zijn pligt verzuiine om morgen, Dingsdag 7 Julij, aanwezig te zijnen brengt dan Uwe stemmen uit op van Gollslein U in vorige nummers naar waarheid geschetst. Men kan verzekerd zijn, dat geen man te huis blijft van de kiezers, die door de drijverij gedwongen, genoopt en verleid zijn oin op van Asch van Wijck te stemmenal welen honderdtallen hunner, dat zij niets meer dan machines zijn van enkele intriganten, waardoor de strijd zijn eervol constilutionnoel-electoraal karakter heeft verloren. Maar zij moesten cn moeten op van Asch van Wijck stemmenterwijl daarentegen andere kiezers vrij bicven wèl of niet op van Goltstein tc stemmen en vele kiezersdie wegens meer geprononceerde politieke richting tegen zijne candidatnur warenzich nuop deugdelijke grondengenegen hebben betoond op van Golt stein hunne stemmen uittebre.ngcn. Partijen-strijd moet er zijn op Staatsgebied omdat bij den strijd der partijen voor hunne meeningen het algemeen volksbelang wordt gebaat. Doch die strijd moet niet worden verlaagdals nu is geschiedwant nog veel meer dan bij de verkiezingsperiode blijkt bij de herstemming van welke onedele cn oneerlijke middelen door de drijvers voor van Asch van Wijck wordt gebruik gemaakt en dit springt reeds dadelijk in het oog bij lezing vooral van 't Wag. Weekbl. en wel bet meest in de ingez. stukken van 't jongste nummer, terwijl luinne in allerhande vormen en gezwollen stijl gegoten strooibiljetten, kwistig verspreidvan religiehaat en de grofste onwaarheden wemelen. Tegenover zulke tegenstanders zal cene een voudige opwekking oin op van Gollslein te stemmen wel als beste weg mogen worden geachtnu morgen Dingsdag te uren de stembus geopend is en te 5 uren wordt gesloten. Kiezers! al zoudt gij iets moeten verzuimen in Uwe zaken. Uwen veld-arbeid, of bezighe den of er zelfs eene reis om moeten uitstellen Gij zult wèl doente gaan stemmenwant Gij verrigt daardoor ecne echt Vaderlandslievende daad. Gansch Nederland heeft het oog op «lil kies district gevestigd cn met bezorgdheid wordt doer allen, die hel echte welzijn van hel Va derland en onderlinge liefde en cendragt tus- schen landgenooten van alle godsdienstige rig- tingen waarderen, thans uitgezien of in het kiesdistrict Amersfoortdoor hel stemmen op van Asch van Wijck, de readionnairendat zijn de teruggangenweder zullen overwinnen Ki ezersontlaadt, door Uwe stemmen voor van Goltsteinthans het kiesdistrict van den smet, dat hel is een broeine t van readionnairen, als zijnde gekwalificeerd tot d;it peil door de drijvers te zijn gebrugU Kiezers! die voor van Gollslein stemt, gij voert den strijd van de waarheid tegen den logenvan de eerlijkheid in mid-leien tegen de listen cn lagen, kortom gij voert den strijd der politieke cn electorale nwialiteil togen der in trigan ten i m mnraliteit. Enkel door algemeene opkomst der kiezers voor van Goltstein is het mogelijk de readion nairen te overwinnenwant het anli-revolulion- naire kiezerslegerdoor de reactionnaire drij vers geschal op 1200 man. is zóó sterk en allen verlaten hooibouwzaken cn hel drin gendste zelfs zijn er die liet ziekbed verlaten om op van Asch van Wijck Ic gaan stemmen. Duskiezersdie op van Goltstein stemmen wilt, verlaat ook alles en brengt eveneens Uw stembiljetmet zijnen naam Mr. VU. baron van Goltsteindaarop geschreventer stembus. Gaat vroegtijdig naar de stembus om op van Gollslein te stemmenwant raenigwerf werd het stemmen vergetendoor zelfs m de nabijheid der raadhuizen wonende kiezers, en door kiezers die het tot in den namiddag uit stelden en werd liet ook somtijds door plotse linge beletselen onmogelijk. Onze tegenstanders werden en worden bij bet steeds naderen van den stemdag al filler en feller, zelfs zóó dat van eene niets schadende geheel onwillekeurige, arglooze verplaatsing van cén regel in de courantabusievelijk door onzen vormopmaker geschied, een wapen van aanval legen ons in de Standaard is gemaakt door een onderleekenaar. die zooveel boter op liet hoofd heeft, dat hij beter zou doen buiten zon te blijven cn slechts één bolerproefjc uit eene adv. in 't Wag. Weekblad zou daarvoor voldoende zijndoch van harte zij hem dat vergevenwant evenzeer als onze zetter dwaalde, kon de onderleekenaar dwalen en de onderlinge liefde gebiedt elkanders dwalingen te vergeven. Dus kalm blijvendezal bij den uitslag, die zeer twijfelachtig kan worden geacht, eene nederlaag ons gelateneene overwinning ons bescheiden vindenterwijl wij gaarne zouden zien, dat alsdan alle napleiterijtoorn of groot spraak achterwege blijvende onze tegenstanders evenzeer dat systeem zouden volgen, waartoe zij mits deze regelen beleefdelijk worden uit- genoodigd en hopen wij dat er geen nieuwe verkiezingskunstjesom de kiezers bij den neus te nemen, zullen worden vertoond. Wij leggen de pen neder, om weldra ons stembiljet naar het Raadhuis te brengen Kiezerskomt getrouwelijk ter stembus op en verrigt eene Vaderlandslievende daad door het vereenigen Uwer stemmen op AMERSFOORT 6 Julij 1874. Door hei Kiescollegie bij de tierv. gemeente te Amersfoort is laatstleden Vrijdag ter voor ziening in de vacature, die door liet ophanden zijnde vertrek van Us. H. C. Voorhoeve naar liai lingen zal ontstaanhel volgende zestal van predikanten opgemaakt Ds. J. Rrummel- kampte Veenendaal Ds. H. J. Bonman, te Hoogland Os. J li. van Rossem, te Amersfoort, l)s. K. A. Lasonder, te Oldenbroek, li». Niesen, te Wijk bij Heusdcn en Us. G. Roedes te Velzen, uil welk zestal onmiddellijk het volgende ii liet al is geformeerd Os. J. Riummelkamp, Us. E. A. Lasonder en Us. I). Nieser, de laatste bij herstemming met Ds. J. II. van Rossem. De !e Julij II. was de dag waarop vóór 25 jaar de geachte hoofdonderwijzer der Herv. diaconie-school alhier, de Heer J. Verwej zijne betrekking als zoodanig aanvaarde. Hij vervulde die gedurende al dien tijd met nauwgezetten ijver en lot groole tevredenheid dei over hem gestelde Commissie. Hij worde voor dien zeer moeielijken doch hoogslnniligen werkkring nog velejaren gespaard, om nog velen lot zegen te zijn. In den nacht van den 22sten op den 23sten Junij, gelijk nu eerst gemeld wordt, is te Amsterdam een 28jarig meisje door kolendamp geslikt. Zij was bij haar schoonbroeder inwo nende. ten wiens huize tich een zoogenaamd sirijkkainctije bevindt. In den avond van den 22stcn Junij gaf zij haar zwager te kennen nog een rok van een japon voor den volgenden dag le willen strijken, en begaf zich daaron naar het bc.wuste kamen je. Des avonds haar zwager zich naar bed willende begeven ging bij naar het slrijkkamerijc om te zien, of zijne schoon zuster daar nog aanwezig was, doch geen licht meer tiende branden vermoedde hij dat zij zirh reed3 te bed had begeven. Den volgenden dag is er een pakje voor haar gekomen, hetwelk hij haar ter haud wil stellendoch nergens vindt hij zijn schoonzuster en up de vraag aan de verschillende dienstboden ot zij haar ook gezien hadden krijgt hij een ontkennend ant woord. De gansche woniog wordt door hen doorzocht, eindelijk komt hij voor het bewuste siiijkkamertjedoch vindt de deur gesloten. 11 ij ziel door hel venster haar hoofd, verschaft zich na een paar ruiten te hebben stuk geslagen den toegang door het ven ter en vindt zijne ongelukkige zusier roei locs achterover op de canapé liggen. Zij was door kolendamp geslikt. Maandag jl. werd aan eente vrouw van 42 jaren de doodstraf binnen de muren der gevan genis Newgate te Londan voltrokken wegens C>m gruwelijke wraakzucht. Zij woonde bij baren schoonzoon in, doelt gat zich zóó over aan wangedisg dat hij genoodzaakt werd haar de deur uil te zetten. Hierover verbitterd, dreigde zij openlijk wraak le nemen en de harten harer kinderen evenzeer te zullen pijnigen als hel hare gepijnigd werd. Bij bet verlaten van het buis nam zij het zoontje (haar kleinkind), een wichtje van 12 maanden, mede; zij zwierf er een lijd lang mede in Londen en liet het toen over de Albcribiiig, in de wijk Poplar, in het water vallen. Zij ontkende dit moedwillig te hebbel gedaandoch bekende later dat zij het kindje in een zeer gevaarlijken locstaud op de brug geplaatst ert geene pogingen aangewend bad om het te redden toen het in bet water was gevallen. De raad der gezworenen beval de vrouw aan lot kwijtschelding der doodstraf, doch de regter-presidenl Blackburn adviseerde de minister van binnenlandsche zaken daartegen. De nieuwe beul deed bij deze gelegenheid dienst'. In de Voorstad Laeken deed zich een trari- cooiisch incident voor. lie minister van openbare werken heeft gelast dat een klein gedeelte weg, over de spoorbaan loopende, buiten gebruik gesteld zal worden de burgemeester van Laeken protesteerde bierlegen en belette met vier gen darmes den werklieden van deu Slaat de hand aan het werk te slaan. De gedelegeerde van den minister liet zijnerzijdeom zijn volk te beschermen acht gendarmes komendoch deze kozen partij voor den burgemeester. De man van de regering verwijderde zich en heeft den burgemeester gedagvaard ter zake van rebellie. Het Vaderland zegt zeer juist «Bewonderenswaardig is te Amersfoort de moeitedie de anti-revolutionairen zich getroos ten, om hun candidaat de overwinning te bezorgen. De agenten van die partij gaan van dorp tot dorp cn slaan geen kiezer, die maar eentgermate als rechtzinnig bekend staalover. Het Wag. Weekbl. wordt gratis bij alle kiezers aan huis bezorgd. Precies weet het blaci op te geven hoeveel anli-revolutionnaire kiezers erin ieder dorp zijn tc huis gebleven. Geen kosten worden ontzien. En de anderen De moesten meenen zich al bijzonder verdienstelijk te ma ken als zij zelf ter stembus opgaan. Maar anderen overtuigen en overreden? Hoe klein is het aantal, dat daaraan denkt! Het is alsof het vernederend is om beginselendie uien in het belang valt het vaderland acht te proga- geeren. En verkiezings-kosten betalen Die het durft proponecrenheeft kans van uitge lachen le worden. Men vindt 't al heel mooi een paar gulden contributie te betalen voor hel lidmaatschap eener kiesvereeniging. Ilel is treurig, maar waar." Naar men van goederhand verneemt, zal er in hel najaar nog een examen worden atgenomen aan onderofficieren die genegen zijn als 2de luit. der inl. naar Oosl-Indie le gaan. Ook onder-officieren die in de termen verkeeien zich aan het ligler examen le onderwerpen zullen worden toegelaten. Verleden week is weder in werking gestild het besluit betredende bet detacheren bij het Ü.-Indische leger van ingelijfden bij de militie ie lande. Een recruutdie zich voer vier jaren Indie verbindt, krijgt f 200 en vooi 0 ja ren 300. Door burg. en wetb. van Groningen is indertijd bepaald, dal op de openbare lagere scholen des namiddags geen school zal worden gehouden wanneer de temperatuur die hoogte heeft bereikt, dat hel verblijf in de schoollokalen nadeelig zon kunnen zijn voor de gezondheid der kin deren. Ingevolge die bepaling werd Donderdag middag aan de leer lingen van die scholen vaeantie gegeven. De temperatuur was volgens de llicr- uiometerschaal van Fahrenheit tot 82 graden geklommen. De Hongaarsche dagbladen doelen het volgende mede: Oen 22slen Junij had het huwelijk plaats van een gezeten koopman uil hel stadje Rocroing. Een veertigtal personen waren op de hruilolt genoodigd. Na het diné werd vooi gesteld om een logije op het meer te maken, in plaats van, naar gewoonte, le dansen, daar hei zoo buitengewoon warm was. De bruiloftsgasten namen plaats in tien boot jes. Toen zij op liet midden van bel uiecr waren brak er een zeet zwaar onweder uit de eene bliksemstraal volgde op duo anderen, de regen viel bij stroornen neder. De vrouwen en kinderen weenden en kermden. Eensklaps sloeg de bliksem in de boot der jong gehuwden, waarin negen personen gezeten waren. De boot zonk en bet jonge paar en zijne bloedverwanten vonden den dood in de golven. Dal niet alle licrvot m'ngen, door de Japansche regering bevolen bij nare goede en getrouwe onderdanen een even goed onthaal vinden bleek niet lang geleden uit een erzoekschriil door de kappers van Gasaka tot haar gerigt. Deze lieeren verklaarden van honger te zullen stervenindien men hun niet weèr vergunde op zijn riationaal-Japansch te kappen. In toe nemende male weigerden hunne klanten zii U naar dc Kuropesclie wijs le schikken en deze nieuwigheid «verwaaide a's rook" Van de 028 maunen waren 565 tol het hoofdtooisel hunner vaderen weergekeerd.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2