rische schilderij die hij aanboodwas te vol. Zij had te veel beelden en was te overladen met decoratiënen onder die beelden waren er nietdie boven allenhet oog trokken onder die decoratiën werd de blik niet hier of daar bij voorkeur bezig gehouden. Van daar dat ieder te spoedig verzadigd was, zonder dat hij kon zeggen, wat het edelste was, door hem genoten. Prof. Drumtnelkamp is een goed redenaar maar was niet gelukkig in zijn besluit, om ettelijke verzen voortelezen uit de Openbaring. Hij weet overigens zijne hoorders wel te boeijen maar sleept hen niet meè. Ds. Gunning, van 's Hagc, gaf leefregels aan, tot bevordering van de godidienstige volksgezondheid. Er waren interessante ja verrassende stellingen onderdie gewis weersproken zullen worden evenals sommige theologische uitspraken van zijn broeder Kuijper. Gunning is gewoonlijk origineel en die dit wezen wilwordt aange vochten juist naar den zin van eene strijd lustige natuur. Ds. Westhof, van Amsterdam, is een goed volks-redenaar en staatin dit opzigtnaast zoo niet even boven Os. van Toorcncnbergen uit Groningen. Doen zendingsfeesten nut Geven zij de hoorders een goed overzigt van den ztndings-arbeid Schenkt zij de menigte die luistert, een goed inzigt in deze zeker belangrijke zaak P Een overzigl? neen, want de mededeelin- gen zijn te talrijk en te veel-soorlig; Een gewoon hoofd kan al het gehoorde niet mêenemen. Een goed inzigt? neen, want er wordt te veel gewerkt op 't gevoel. Als het verstand het gevoel niet schraagt blijft er geen indruk die voorwerkt ten goede. En nog eenc andere vraag de duizenden die naar Assen togen om te hooren te bidden en te zingendie er een verre reis om maakten en er geen kosten te lief voor had Jen zijn ze even bereid en gewillig om te doen wal te Assen geleerd werd zijn ze helpers, als de naaste, met wicn zij leven hulpe noodig heeft P Is het van al die godsdienstviienden de leus de altijd in practijk gebragle, leus: «hebt uw naasten liet als u zclven en wat gij wilt dal u geschiedde, doe dat ook aan anderen 1" Hoorder te zijn des woordsdal is goed dader te wezen is be'er. AMERSFOORT, 16 Julij 1874. Heden, Donderdagnamiddag, te 2 uren is, gepresideerd door'den Heer Burgemeester Mr. .4. G. Wijert eene vergadering door den gemeenteraad van Amersfoort gehoudenwaarbij aanwezig waren 14 leden en afwezig de Heer L. E. La- gerweij met kennisgeving. Aan de orde was 1°. Benoeming van eenen Opzichter over de gemeente-eigendommen en werken met voor dracht van Burgemeester en Wethouders. Benoemd P. van den Hooff met 15 stemmen. Uitslag van het admissie-examen voor de Hoogere Ruiger school te Amersfoort. Van de 19 jongelieden welke aan dit examen deelnamen, werden er 12 onvoorwaardelijk toe gelaten, terwijl aan 6 werd toegestaan den 51. Augustus herexamen te doenéén werd afge wezen. De namen van hen, die onvoorwaardelijk werden toegelaten zijn voor de eerste k'zsseJ. A. P. Fabius, 1'. MethorstL. A. van der Meulen J. J. D. Milder, B. J. Mol, H.Wolbers, P. J. Wijers en W. Zwiervoor de tweede klasse J. G. van der Meulen, C. Gronovius, A. Welling en J. E. van Haidenbroek. De laatste tevens voor waardelijk tot de 3de klasse. Het tweede examen voor toelating van nieuwe leerlingen zal worden afgenomen den 31. Augus tus daarvoor kan men zich tol 20 Augustus schriftelijk bij den Directeur der H. Burger school aanmelden. Na afgelegd eind-examen is tot veearts be vorderd de heer H. C. Itlmann te Amersfoort. Voor ongeveer acht maanden liep een blijkbaar dolle hond in de omstreken van Almelo rond. Nu is den lOdeu Junij jl. (onder de gemeente Borne), weder een kiud van tien jaren aan hondsdolheid bezweken en is dat reeds de vierde persoon die het slagtoffer Van den beet van bedoelden hond is geworden. In Zwitserland is in de kantons Appenzell GrisonsTessino en Valais eene besmettelijke ziekte uitgebroken onder het vee, waardoor niet tn'nder dan 338 stallen en 108 weiden zijn aangetast. «Op het adres van vele ingezetenen der ge meente Soest tot het verkrijgen van een station aan den Oosterspoorweg bij de kleine Melmsteeg is van den minister van binnen- landsche zaken het berigt ingekomen dat dit verzoek vooreerst niet voor inwilliging vatbaar is." Dit berigt plaatsende, meenen wij dat de ingezetenen van Soest in hun eigen belang zullen handelen zelf een spoor wegje daar te stellen van het station Soest des Centraal Spoorweg! lot een of ander geschikt punt des Oosterspoorweg j, mits sluitende eene overeenkomst met beide of eene dezer spoorweg-maatschappijen tot het exploiteren van dit spoorwegje op voorwaarden, die het voordeeligst uitkomen in verband tot hetgeen de onteigening, het leggen van den weg, enz. kunnen kosten. Dat spoorwegjeverstandig door of langs Soest en Soesldijk .ngelegd, kan aan de Soes- lenaars enz. groot gemak en nul aanbrengen en aardige voordeeltjes inbrengen. Er zit geld en fortuin in overvloed onder den hoogereu- en boerenstand te Soest. Het geld voor zoo 'n lief spoorwegje aange wend zal stellig heerlijke rente opleveren. Maar dm moeten de Soestenaars thans niet blijven indulletZij moeten thans wakker de handen aan het werk slaan en in de effecten- en geldkist grijpen. Men moet het ijzer smeden als het beet is. Want de Soestenaars zouden wel eens te laat kunnen compareren op het rail-appèl zóó laat dal Amersfoort Baarn Hilversum reeds zooveel wegsnoepten dat er voor de Soestenaars ter naauwernood kruimels overbleven. Verkiezing van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal door de Provinciale Staten bij de periodieke aftreding. 14 Julij 1874. niets haatte. Na hel uitstaan van hevige pijnen is hij binneu twee dagen bezweken. Noord-Brabant. Herkozen mr. Hengst met 52 en jbr. van Sasse van Ysselt met 48 van de 56 stemmen. Zuid-Holland. Herkozen de hh. Joost van Vollenhoven, mr. A. J. Duymaer van Twist en L. PincofTs respectievelijk met 64, 59 en 54 van de 73 stemmen. Noord-Holland. Herkozende hh. mr. H. J. Smit met 54 en A. Prins met 55 vaa de 61 stemmen. Zeeland. Geen aftreding. Utrecht. Gekozen de heer mr. E. du Mar- chie van Voorlhuysen in plaats van den heer v. Gollslein. (De heer W. baron van Goltstein aftredend lid, is dezer dagen in het district Amersfoort tot lid der Tweede Kamer gekozen.) Friesland. Herkozen de heer mr. G. Scbot, met 41 van de 44 stemmen. Overijssel. Herkozen mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, met 32 van de 44 stemmen. Groningen. Geen altreding. Drenthe. Herkozen de heer mr. W. J. Tonckens met 20 van de 32 steramen. Limburg. Herkozen de heer L. F. H. Bcerenbroekmet algemeene (43) stemmen in de bus was 1 blanco briefje. De regering heeft Maandag jl. een telegram ontvangen uit Atchin. Den 28sten Junij isna een scherp eevechl van anderhalf uur de kampong Garouw met de zich daarin bevindende bentings en krijgs- magt 's nachts door de marine beschoten en vervolgens verlaten gevonden waarop ook Kotla Radja Bedil genomen is. Beide positiën zijn door de onzen bezet. De positie ten oosten van de Atchinriviex en de vaart op die rivier is aldus meer verzekerd. Vier van onze minderen zijn gesneuveld28waaronder de kapitein de Jongh en de luitenants ilassowStappershoef en Zwagergewond. Vier vijanden zijn krijgsge vangen gemaakt, 9 dooden gevonden, nog 10 zijn gesneuveld en velen gekwetst. Veel volk van Pedir Mierdoe en Groot Atchin had zich verzameld tot opwerping van eene benting tegenover onze postenketen die Maraksa beschermt. Door ons vuur is die arbeid gestoord. De in 1859 gestichte gasfabriek te Biielle, die concessie heeft ter verlichting der gemeente lot October 1884 zal thans ia het openbaar geveild worden. Ook de concessie der Amersfoortsche gasfa briek eindigt in 1884. Hoe noodlottig de gevolgen kunnen zijn van hel drinken van verkoelende dranken, wanneer tnen zeer warm is, kan weder uit het volgende blijken. De timmerman P. te baltsen dronk om zich in de groote hitte wat te vet koelen eene aanzienlijke hoeveelheid koude karnemelk en eenigeoogenblikken later koude koffij. Kort daar op werd hij ongesteld en leed aan kiampkoliek. Geneeskundige hulp werd ingeroepen maar Burgerlijke stuud van Amersfoort. GEBOREN: 13 Julij, Gijsberta Wilhclmina dochter van Jan Hermanus Kleber en Elisabeth Uijlenbroek. 14 Julij, Johannes, zoon vau Adriana van der Velden. Wilhelmus Petrus zoon van VVilhe'inus Hageman en Geurtje Bul- selaar. 15 Junij, Antoni Hendrikzoon van Antoni Hendrik Drijfhout van Hooff en Gijs- berlhe Helene Hamming. GEHUWD: 15 Julij, Jan van 'l Geloof en Antje Sterk. Willem Nak en Catrina Maria Pot. OVERLEDEN: 13 Julij. Barendinus Klijn 17 m. 15 Julij, Henricus Cornells Antonius van de Paverl6 w. Behuiü,ryk voor velen In alle braiirhen in het byzonder echter met betrekking tot de algemeen reel getochte originaele loten regtvaardigt rich het ter trouwen eenerzvdi door de bekende .oliditeit der firmaandertjrda door den hieruit Tan zeil» Toor*apruitenden enormeu verkoop der loten. Het door zyne nauwkeurigheid bekende bankienhni» Adolph Hans iu Hamburg kan deewegen iedereen «terk aanbevolen worden en doen wv op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vevtigun. ADVERTENTIE N Voorspoedig bevallen van een ZOON Vrouwe G. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF— Hamming. Amersfoort, 15 Julij 1874. OPENBAliE Db BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zullen op Maandag, den 27'^n Juli 1874, 's voormiddags te elf uren, ten raadhuize in het openhaar aanbesteden Het VERBREEDEN van de STEENEN BRUG aan de Utrecht- sche poort. Met bijlevering van daartoe benoonigde ma terialen. De voorwaarden en teekening liggen ter plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing, alle werkdagen van 10 lot 1 uur. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente architect dooi wien aanwijzing zal worden gedaan op den dag der besteding 's voormiddags te 9 uren. De Secretaris van Amersfoort W L SCFELTUS. op een HANDELSKANTOOR te dezer stede iemanddie eene goedo liand schrijft en teveus met boekhouden bekend is. Reflecteerende gelieven franco brieven te adresseren onder letter Pbureau Amers- foortsche Courant. OP DONDERDAG 35 JULI te geven door het MUZIEKCORPS der RIJDENDE ARTILLERIE te Amersfoort, onder directie van den Kapelmeester F. NÜRN- BERGER cfin bet STATION BAARN. De Notaris Mr. J DE LOUTER zal op Zaterdag den 18 Juli 1874 mPtsSP i ii hel koflij huis «HET VALK JE" te Amersfoort in hei openbaar verkoopen I». EE.\ WINKELHUIS MET TULVTJE op het beste gedeelte van de Kampstraat. Te tiuu vaarden 1H A limits lus o. k. 2°. Derlit; ores Beste even buiten dc voormalige Bocnicndalschcpootl aan den straatweg tegenover den molen. Verhuurd aan den Heer C. VaN OliW'l.H- KËRIjk tot I November e. k. om f 40.per jaar. Breeder bij biljetten omschreven.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3