3°. De ministers zijn verantwoordelijk. 4°. Het wetgevend gezag berust bij twee kauiers. 5°. De wij te van zuilenstelling Min den senaat word ge regeld bij een vut Unudeudc levens omschrijving van zij in. bavoeg iheid. 0°. Alléén de president der republiek boe'; bet regt de kamer van af gevaardigden ti: oni' uiJen. Daardoor zal men eene oorzaak van ut «gelijk.- botsingen lussclien dc twee .inii i» wegnamen. 7a. Bij ontbinding worden nieuwe verkiezingen binnen zes maanden uiig- iclreveu. 84. Mogt binnen de zeven jaren bet bestuur aan een anderen persuot aiucteu overgedragen wordendan komei Ie twee kamers iu een vereenigde zitting bijeeu cm deze zaak te regelen. 9°. Gedurende de zeven j.v »n van Mac Matrons bestuur kunnen de constitutionuele wetten niet gewijzigd worden dan op zijn vooistel. Op deze wijze hoopt de commissie voldoende waai borgen voor het legen >v oordige en de iock»ui»t gegeven te hebben. De kamer heelt do beraadslaging ovei het ont werp der commissie tegen beden aan de orde gesteld. De bekende kannonenman Krupp moet volgens de nieuwe belastingwet aan inkomsten-en grond belasting en aan gebouwde eigendommen de som «au 50,000 Tul. voldoenwat met dc gemeente-kerkelijke en schoolbelasting tot bet niet onaardige bedrag vau 15U,000 Thl. stijgt. Daaidoor is hij dan ook volgens de I'iuisische kieswet, het drie klassen-stelsel, de eenige kiezer der le klasse en heeft als zoo danig het regl ecu derde gedeelte van het ^gemeentebestuur te kiezen. Te Auiillac, in Auvergne, heelt Vrijdag jl. een brand plaats gehadwaardoor zes huizen, door vijitieu gezinnen bewoond, in asch zijn gelegden waarbij men het verlies van ell menscbenlevens le betreuren heelt gehad, waar onder vijf militairen behoorden, die bij de re monte dienst deden. Een dier krijgslieden is met twee kinderen die hij trachtte te redden, ten gevolge van het instorten van een vloer in de vlammen omgekomen. Bovendien hebben zeven personen ernstige brandwonden bekomen viei dezer laa.sien verkecren zei Is in bedenke- lijken staat. bran i is op een zolder ontstaan, waarop hout e:i .akkeboasen geborgen werden. Een der gezondste groote steden van Amerika en van de geheelc wereld is Philadelphia de Kv.rtkerstaJ. Dc godsdienst der Kwakers schrijft zindelijkheid als een hoofddeugd voor, en van die leer plukken de inwoners van Philadelphia, nazaten van \Vi'!i<,m Penn en de met hem uitgeweken geloclsgcnooienthans heilrijke vruchten. Te.cn verontreiniging van lucht, bodem en water wot den de meesl doeltreffende maatregelen gtnom».n. De rein lit iu van sitaten en woningen is voorb..-e'd»g te Pniladtii-bia nergens wordt tegen vervalsc.hing v»n levensmiddelen strenger gewaakt, en m geen stad ter wereld vindt men een zoo grooi ge.al ba-l-iniigtingen. Een gevolg van dit alles isdat It Philadelphia 't gemiddelde sterltccijler 'sjaars slechts zeventien per duizend bedraagt. In de New-Yurk Times leest men 't volgende Te San-Frarc»sro is een Clrneesch theater geopend De eerste voorstelling werd door 1800 tofschonwers bijgewond, hoewel er slechts weinigen onder watcn died.-taal van het drama konden veistaan ol het genie van den schrijver bevatten. De voorstel.ir.g duurde van des avonds hall achttot 5 uur in Jen imxgcn. De costumes van de acteurs, die .lit zijden en satijnen klee deren, met goud geborduurd bestonden, waren prachtig; de muziek liet daaientegen iets te wentchcn over. Men kon zich voorts verlrisschen aan thee en dank zij tie edelmoedigheid der admini stratie zoovee! sigaren en sigaretten rooken als men verkoos. De prijzen der plaatsen waren: 1ste rang 5 doll., 2de rang 3 doll, en de 3de rang 5 dollars. Het drama, dat uit 16 bedrijven en 42 lafe- reelen bestond, het publiek kreeg waar voor zijn geld was een combinatie van gevechten, iiuriguc, moorden, zt-iloio orden begrafenis sen, vergiftigingenvervolgingen en gevaarlijke •prongen meestal volkomen onbegrijpelijk voor dc toeschouwers. De goede zeden werden er evenmin in geëerbiedigd als de drie befaamde eertli—In van Ari iolcleseenheid van tijd, van plaats en van handeling; maar men was ook te Sari-Fmncisco. Het glanspunt van hel stuk was een duogezongen door twee koeijen voorgesteld door twee Chinezen in een koeijen- vtd gestoken en met horens op bel hoold. Het bad een buitengewoon succès. De troep bestaat uil 122 sujetten. Het theater beeft niet minder dan 25000 dollars gekost De damesdie zich aan bezigheden wijden vroeger uitsluitenn door mannen uitgeoetend, slagen aanvankelijk niet ongelukkig en beter dan door ziekelijke pennevmchlen verdedigen dezen het goed legt der vrouw om ook op andere dan tol dusver gebruikelijke wijze in haar ondeihoud te voorzien. In 't begin dezer maand werd bet exarneu gehoudeu voor de vrouwelijke élèves bij den Uostenrijkschen post dienst. Onderscheidene hooge ambtenaren, waar onder de chef der posterijen, waren tegenwoordig en de uitslag was zoo gunstig dal de examina toren herhaaldelijk hunne tevredenheid te ken nen gaven en al de aspiranten met lof werden toegelaten, Reeds hadden zij eenige maanden praclisch aan de verschillende kantoren blijken gegeven van accuratessevóór dien tijd konden zij niet tot het theoretisch examen worden toegelaten. Na afloop van het examen ontving de docent aan de handelschool, de heer Dartleen keuiig bewerkt dankadreswaarin de dames haren dank betuigen voor de rustelooze bemoeijingen van dien heer om de dames voor het examen te bekwamen. Er is «een plan ontworpen om den Mont-Blanc te doorborengelijk men dit den Mont-Cénis beeft gedaan. Een tunnel tusschen Chnmounix en Entrèves zou niet langer zijn dan diewelke thans door den Mont-Cénis loopt. De ontwerper van dit stoute plan is een Elzasser ingenieur, de heer E. Stammdie dezer dagen te Muhl- bausen een voorlezing bield en zijn weik spoedig in het licht zal geven. Onder de curiositeiten welke eerstdaags bij eene Londensche boekhandelaars-Grma onder den hamer zullen worden gebragt, behoort een opgerold handschrift van de «Pentateuch," dat verscheidene jaren geleden van een synagoge in Palestina werd aangekocht Bedoeld handschrift werd in de 12e eeuw op 60 huiden geschreven die elk 120 voet lang en 2 voet 2 duimbreed zijn. Een zeer lastigezenuwachtige geelzuchtige (uit nijd voortkomende), altijd sukkelende dame te X. zou de baden te Ems gaan gebruiken en vroeg haar huisartsdal deze haar aan een geneesheer te Ems zou aanbevelen en hem naauwkeurig op de hoogte zou brengen van den aard harer ziekte. De buisarts gehoorzaamdeen overhandigde de dame bij haar vertrek een brief voor den baddocter. Dan onderweg kon de dame der verzoeking niet weèrstaan om de ware reden van,baar lijden eindelijk eens te leereu kennen, en zij brak den brief open. Deze be vatte niet anders dan de volgende paar regels Waarde collega, hierbij zend ik u een vrou welijke baviaan, behebl met alle ondeugden aan het ras eigen. Neem die kwelgeest geducht onder handen en houd haar lang. Zij heelt een ge zondheid als een rhinoceros en een goedgevulde portemonnaie." De jufvrouw van gezelschap, die, terwijl de dame dat briefje las, haar aankeekviel alleen van het zien van de uitdrukking vau haar gelaal in onmagt. M A It KT?RIJZEN te A MER S F 0 R T AMERSFOORT Vrijdag 17 Julij 1874. Tarwe f 12,h f 14.Rogge 1 9.00 k f9,60. Boekweit f8,00 k f9,20. Boter f 1,20s a 11,32s per N. tt. Eijeren 3' k 4 cent. Kaas 23,k 1 25,— 50 Ned. tt. Aardappelen 12 80 k 3,00. Burgerlijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 17 Julij, Johanna, dochter van Gilles van Leuverden en Mijntje Fontijn. Barendinadochter van Abraham den Enting en Christina Otto. Aalbert, z. van Willem Frederik Braxhoofden en Evertje van Veldhui zen. 18 Julij Gerarduszoon van Antonie van Zuilen en Hendrina Rosier. OVERLEDEN: 16 Julij Josine Theodora Maria Schouten, 74 j.weduwe van Anloon Willemse. 17 Julij, Margaretha Catrina van Slooten 31 j. Willem Fontijn 3j. 6 m. Apolonia Hcndrika Hubers, 83 j., weduwe van Joannes Puijk 19 Julij, Johannes Christiaan Kreuzer 13 d. 20 Julij Barendina Johanna Henriette Blom, 18 m. 19 Julij, Carel Marinus Boode6 w. Een. drama op zee. Engelsche dagbladen deelen een hartroerend verhaal mede van de schipbreuk van een klein koopvaardijschip de Arracon en van hel ver schrikkelijk lijden, dat sommigen van de equipage daarbij hebben moeten «eiduren. Met eene lading steenkolen op reis van Shields naar Bombay, ontdekte met den 17den Februarij midden in den Indischen Oceaan brand in de lading. Aan blusscben viel niet te denken en er bleef niets anders over dan zich in de booten te reddenin de hoop door een voor bijkomend schip te worden gezien en opgenomen. De kapitein ging raet eenige manschappen in de groote bootde opperstuurman in de jol de tweede stuurman met drie matrozen eu een scheepsjongen in de pinas allen voorzien van proviand en water. Eerst bleven de drie booten bij elkander, maar weidra stak er storm op en werden de schipbreukelingen uil elkander gedreven. Welk bel lot van de beide eerste booten is geworden, weten wij niet; maar de tweede stuurman Daniel Webster is met zijne lotgenooten na 31 dagen zwalkens eindelijk door een schip opgenomen en naar Calcutta gebragt. Wat zij intusschen in die 31 dagen hebben doorgestaanis hart verscheurend. Ruim veertien dagen hadden die mannen in de brandende hitte geroeid en getobtzonder zeil in 'l oog te krijgen toen de laatste kruimel beschuit opgeteerdde laatste druppel water verzwolgen was. Honger en dorst deden zich op eene verschrikkelijke wijze gelden en in hunne wanhoop wierpen de matrozen eindelijk het lot om te beslissen, wie van hen den overigen tot voedsel strekken zou. Het lot wees den scheepsjongen aan en reeds was de knaap door de drie ongelukkigen aangegrepen toen Websier die gedurende 't afschuwelijke dobbelspel gesla pen had, ontwaakte, juist bij tijds nog om den jongen te ontzetten. Van dat oogenblik af ;a- de kleine bemanning in twee vijandige helften gesplitst. Voorop waren de drie matrozendorstend naar wraak op Webster en hongerend naar 't vleesch van den scheepsjongen. Achterin waren Webster en de knaap, die, voortdurend bedreigd om beurten over elkander waakten. Gelukkig was Webster in 'l bezit van een geladen geweer'l éénige vuurwapen aan boord, waarmede hij de drie anderen in bedwang bield. Razernij greep thans deze laalslen aan. Een hunner begon met zijn mes gaten te boren in de kiel. Zóó dieigend werd nu 't gevaar, dat Webster lot een uitersten maatregel meende te moeten overgaan hij legde zijn geweer op den om bloed schreeuwenden bezetene aan, en zou hem neergelegd hebben, indien 't schot niet geweigerd had. Juist vloog er een zeevogel over de booten met den kogel, die eerst voor zijn rampzaligen makker was bestemd geweestdeed Webster het dier vallen. Raauw werd de prooi door de hongerenden verslonden tot zelfs de beenderen en de veeren werden afgeknaagd. Na deze crisis volgde bij allen een staat van halve verdooving, die vijf dagen duurde. Men poogde zich te voeden mei de zeekwabben die zich aan de buitenzijde van de boot gehecht hadden. Op die wijze rekte men 'lieven, tot- dat opnieuw 't delirium onder de drie matrozen losbrak. Slechts door voortdurende waakzaamheid en met herhaalde blootstelling van zijn eigen leven verhinderde Webster de moordaanslagen der drie razenden op elkander en op den scheeps jongen. Bij al die ontzettende' tafereelen behield Webster nog zijn koelen moed en sterke hand en bleet de scheepsjongen hem trouw ter zijde. Ten lange laatste kwam er een schip in 't zigt dat de vijf ongelukkigen opnam, 't Diama was uitgespeeld. 't Is aan den held er van, aan den wakkeren stuurman David Websterdat dezer dagen, bij besluit van koningin Victoria't zeldzaam ver leende eeremetaal voor burgerlijke heldenmoed de Albert Medaille, geschonken werd. Een moordaanslag op von Bismarck. Een moordaauslag op het leven van von Bismarck, van den Üuitschen Rijkskanselier, die thans de politieke orkestmeester is in Euro pa ziedaar de treurige tijding die langs alle telegraafdraden vliegende, de bevolking van de oude wereld in ontroering en ook in de nieuwe sensatie bragt. Geen wonder Ieder tochhoewel wetende dat de groote staatsman 't gevaar dat hem dreigde was ont komen berekent al dadelijk welke gevolgen zijn dood voor Europa zou kunnen hebben en hoewel niemand onmisbaar is, hoewel Hij, die schiep en onderhoudtdie 'tlot vau koningen en volkeren bestiert, alles wat er geschiedt ontwierp en doet uitvoerenzoo mag toch de verstandige mensch altijd evengenuemde waar heden huldigende, berekenen welke gevolgen deze en gene oorzaken hebben. Hij mag hel, omdat die gevolgen op zijn lot en op zijne toekomst groolen invloed ten goede of ten kwade kan uitoefenen. Wie is de moordenaar Waarom deed hij eene poging von Bismarck te dooden Heelt hij ook medepligligen dat waren de vragen die op aller lippen kwamen, even nadat de kruiddamp was opgetrokken. Demoordenaar is een kuipersgezel en zoo men verzekert van een niet zeer gunstig karakter

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2