KnaurSclimollerRrcntano en Roscher; 2°. onderstcuningslondscn voor invalieden en ouden van dagen toegelicht door de hoeren Hirsch Kalle, Behn, Wolten Ziliicr; 3°. hel vraagstuk der personele belasting, dat reeds lei» vorigen jare aan de orde was, ingeleid door prof. Helt- reich naast de toen hierover uitgebragtcu advie zen zal nu nog een advies van prof. NoUmann worden nedergelegd. ludien de lijd niet te kort schietzullen nog in behandeling komen de vraag* «particuliere ot slaatsspootwegen en het participatie-stelsel. Voorts is op voorstel van prot. Schmoller besloten dal ook over niet aan de orde gc.lelde onderwerpen voordragten gehou den zullen kunnen worden, mits deze niet meer Jan een kwartier tijd innemen en zes weken lc voren aan den voorzitter van het bestuur zijn ingezonden. Is er geen tijd voor de voorgenomen voordragten ter vergadering zelve, dan zullen zij gedrukt in de Handelingen der Vereeniging worden opgenouicu. De inneming van Guenca door de Carlislen is een groot ongeluk voor de Spaansche repu bliek en voor de koningsgezinden een schitterend wapenfeit, het voordeeligste bovendien van alle, waarin zij zich tot nu toe uiogten vei heugen. Na voor Teruel liet hoofd gestooten ie hebben, begaven de Cailislen zich ouder bevel van don Alphonso naar Nieuw-Kas til ie en daar alle ben den die Valencia en Caslclon afliepen zich vercenigden kwame n zij ten getale van onge veer 8000 man voor Cuenca aan. Zij hadden vijf of zes kanonnen en kavalerie om tegen verrassingen gedekl*te zijn. Het garnizoen var. Cuenca was niet groot maar tekende op de nabijheid van Madrid, van waar men zeker versterking zou zenden. Ook besloten soldalen en nationale militie zich krachtig te verdedigen. .Opperbevelhebber was de bekende kolonel Yglesias die c'en derden Januarij II. op bevel van don Manuel Pavia de corles uiteenjueg. Er warer eenige kanonnen in de stad. Dj Carlisle» bemagtigjen met weinig moeite de voorstad Garreteria aan den voet van de rots, waarop de stad is gebouwd. Maar deze laatste zelve te nemen ging niet gemakkelijk, hoewel hei garnizoen veel minder sterk was dan t vijandelijke leger. Het schijnt, dat, tenminste drie dagen lang, hevig en met verbittering is gestreden. Hel vuur der Carlisten hield niet op en reeds dadelijk begreep n»en dat Cuenca het niet zou kunnen houden zoo het niet bij tijds werd geholpen. Twee kolonnes werden in allerijl gevormd om de bedreig Je stad te ontzetten en vei trokken de eene uit de hoofdstad over Guadalajara de an dere over Valencia. Gelijk te verwachten was, konden deze kolonnes zich ongestoord vereeni gen en zoo zij dadelijk hadden aangevallen, zouden de Cailisten wel genoodzaakt zijn ge weest het beleg op te breken. Waarom is dit niet gebeurd De correspondent van le Temps verklaart het op de volgende wijze: «Het schijnt, dal er een geschil ontstond lusschen de aanvoerders der kolonnes. Zij zouden per telegraaf te Madrid gevraagd hebben wie van hen liet bevel moest voeren over de gebcele vereenigde kolonne. Hier onderzocht men de kwestie grondig en besprak haar met de uiterste naauwgezetbeidom ten slotte te beslissendat geen der beide beeren op 'l opperbevel aanspraak kon maken, omdat de kolonne te groot was voer een' brigadier. Generaal Soria Sunla-Cruz werd van Madrid bet leger achterna gezonden, maar toen was met praten, de tijd verloopen en Cuenca in de magt der Carlistcn." De correspondent voegt cr bij Jat bij deze verklaring uit den mond van iemand heeft die door zijrie positie hel fijne van de zaken kan weten. In den vroegen morgen van den 12den dezer ontdekte de visscher T. te Hillegersbcrgdat cenige personen zich ophielden aan de over zijde der Rotte, ter hoogte van zijn in hel midden dier rivier gelegen viscliblok. Vermoe dende dat men weer visch wilde stelen, gaf hij naaunkeuiig acht, voor zoover de ochtend schemering, liet toeliet, en zag inderdaad een persoon geheel ontkleed rondom hel blok zwem men en twee anderen aan den kant staan. Dadelijk roept hij zijn buren en roeit naar de jijde, alwaar de personen ziel» bevinden. De zwemmende dit bemerkende, keert naar drn wal terug, doch daar gekomen is de opvolger hem cóó digi op de hielen, dat dc tijd bent ontbreekt om zich lc kleeden. Zijn kameraden nemen zijn kleeding mede, doch hij zeil is verpligt in Adamskostuum zijn reis door dik cn dun voort te zetten. Na zoo in gezelschap zijner makkers een geruimen tijd geloopcn te hebben, wordt hij eindelijk ingehaald. Ib: ver volgers, een buurman had zich inmiddels bij den visscher gevoegd, wareu echter door bel loopen te zeer .afgemat en konden de drie mannen niet medencmen. De politie werd dade lijk onderligt en na vele pogingen is zij er eindelijk in geslaagd de daders te ontdekken dienaat uien hoopt thans hun straf niet zullen oulgaan. Op don Oden Julij overleed te Cortapieles een gehucht op twee mijlen aisland van het stadje Ilornillosde Methusalem der Spaansche honderdjarigen. Hij heette don lose Maria Lopez y Labros was geboren in bet dorp Zucreyias, op den 3den Maart 1740, onder de regering van Philips Ven dus meer dan 134 jaren oud. Zijne geboorte staal regelmatig aangeschre ven in het doopregister der kerk van Zucreyras. l)ie grijsaard had al zijne zonen overleefd; maar hij liet drie kleinzonen achterwelke insgelijks elf zonen hebben cn deze kinderen zijner kindskindereu bobben gezamenllijk 90 telgen. Sedert dertig jaren gebruikte hij bijna niets dan melk en gebraden schapenvleeschwaarbij hij zeer matig Xereswijn dronk. Hetgeen nog zonderlinger voor een Spanjaard schijnt, Lopez y Labros lookte niet en kou zelfs den reuk ecner sigaret niet vei dragen. Dezor dagen overleed de bekende sterrekun- dige paler Paul Rosalid der Jezuïten-orde de ijverige medewerker van pater Secchi aan het observatorium van het Collegium Romanum. Hij heeti een nog omvoltooid werk nagelaten over de doorsnede van de zon waarin hij tracht le bewijzen dat dit hemelligchaau» niet altijd even groot in omvang is. Een der middelen die de Amcrikaansche geestelijkheid in dezen tijd van het jaar bezigt om de mc-nschen naar de kerk te lokken is het geven van vruchten-partijen in de kerk. Deze kleine gastronomische feesten waarheen de jongelieden van beider sekse zich liever be geven dan naar een preeknoemt men bet aardbezienfeeslomdat deze vrucht de hoofd schotel van tiet banket uitmaakt. De kerk voor één dag in een eetzaal herschapen vult zich met geloovigen, die onder vrolijk gesprek zich de vruchten en sorbets laten smaken. Wanneer iedereen verzadigd is, houdt de leider van het leest eene collecte onder de aanwezigen spreekt zijn zegen uit en het gezelschip keert huiswaarts. In de Baptisten-kerk te Syracuse [Slaat New- York] nu werd dezer dagen zoodanig feest ge geven. De zeer talrijke genoodigden hadden grootendeels plaats genomen in de eigenlijke kerk, dat is op den beganen giond. Die daar geen plaats vonden, begaven zich in de zalen boven de kerk. Ook deze waren echter spoedig zoo bezetdat de vloer doorboog onder bet gewigt der aanwezigen waarvan er verscheidene dan ook het gebouw verlieten. Tegen half tien brak de pilaar die de eerste veidieping steunde een oogeublik daarna bezweek de vloer en al de aanwezigen in de bovenzalen stortten in de kerk. Als een loopend vuur verspreidde zich de noodlottige lijding door de stad en meer dan 10,000 personen stonden in doodsangst over het lot van betrekkingen of vrienden om het gebouw geschaard. De pompiers vorderden slechts lang zaam met de opruiming der ruïnes, want alles moest met de meeste voorzigtigheid geschieden daar men bevreesd was voor het instorten der muren. Achtereenvolgens werden 14 lijken uil de puinhoopeu te voorschijn gebragl. Onder de vele gekwetsten het getal dezer laatsten wordt op ongeveer 150 geschat zijn er onderscbeidenen op wier herstel geen de minste hoop is daaronder behoort ook de vrouw van den geestelijke, die hel feest organiseerde. Deze zelf is ook zwaargewond, maar er beslaat hoop op zijn behoud. Teregt heeft men te 'sGravenhage verwacht van de onlangs vastgestelde politic-verordening tegen de openbare dronkenschap in de eerste dagen een goeden oogst te zullen hebben. Tegen een belangrijk groot aantal personen is sedert de laatst verloopen dagen wegens over treding dier verordening proces-verbaal opge maakt. Het is te hopen dat het voor die lieden een les zal wezenen hel getal dronkaards gaandeweg afnemc. Men meldt uit Muntendam van 23 Julij Gis ternacht hebben vele ingezetenen builen hunnen wil den nacht slapeloos en nog al aclief door gebracht doordien zij overwachl werden over vallen door cene ongesteldheid bestaande in diarrhec en braking. De oorzaak van deze ziekte was niet moeielijk op te sporen. Al de lijders hadden des daags garnalen gebruikt. Meest allen zijn evenwel nog al spoedig, en zonder dat geneeskundige behandeling noudig was hersteld. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT Brengt Ier kennis van het algemeendat van den 5 Augustus tot den 21 September a. s. in de legerplaats bij Zeistop het terrein ge legen lusschen den straatweg van Utrecht naar Amersfoort en den grindweg van Amersfoort naar Doorn, dagelijks, met uitzondering van zon- en feestdagen, van des morgens zeven tot des namiddags drie uur zal worden gevuurd zullende gedurende den lijd, dat er gevuurd zal worden, op do hoogste punten van het terrein roode vlaggen waaijen. Utrechtden 2i Julij 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. AMERSFOORT27 JuHjl874. Het verbieeden van de Ulrcchtschepoorts-brug is door het Gemeentebestuur heden in het openbaar aanbesteed voor f 2800aan deu lieer T. vun Daalmetselaar, le Amersfoort. Blijkens bet thans verschenen uitvoerig ver slag van de zittingen der Provinciale Staten van Utrecht riglte de Voorzitter op Zalurdag 11 Julij, na eedsaflegging door den Heer Mr. A. G. Wyersbij zijne herbenoeming tot lid der Prov. Stalen tot hein de volgende toespraak «Het is tuij bij uitnemendheid aangenaam u geluk te mogen wenschen met het bij vernieu wing aan u gegeven bewijs van vertrouwen uwer mede-ingezetenen de gebeele vergadering ver heugt zich uiet mij dat door u weder wordt ingenomen de plaats zoolang reeds waardiglijk door u in haar midden vervuld. Ik noodig u uitdie plaats weder in te nemen." In de laatst gehouden vergadering van het bestuur der Hulpbank is bel uieuw benoemd lid, de Heer J. Apeldoornlot Penningmeester verkozen ir» de plaats van den Heer M. tan Beek die op zijn verzoek ontheven van de financieele werkzaamheden sedert de oprigting der hulp bank door hem volijverig waargenomen thans als gewoon lid aanblijft. Een schildersknecht is verleden week van hel dak van het St. Pietcrs- cn Uloklandsgasthiiis le Amersfoort gevallen en biak zijn arm. Vol strekt niet gevaarlijk verwond, is hij herstel lende cn denkelijk zal hij zeer spoed'g geheel hersteld ziju. Te Amersfoort had Donderdagavond jl. in Amicilia eene vergadeiing plaats van belangstel lenden in de oprigting eener liberale debatingclub waaraan toen eene meer duidelijke benaming: Vereeniging ter bespreking van Algemeene Belangen werd gegeven en is mede een bestuur benoemd zullende dit een onlwerp-reglement vau liberale strek king voor de Vereeniging samenstellenhetwelk in eene der opvolgende bijeenkomsten zalwordeu behandeld. Vervolgens geschiedde de bespreking van het voorstel van den Heer Air. van l'ersijn, o rul rent het invoeren hier ter slede eener inkomstenbelasting door hem bij den gemeenteraad ingediend en hetwelk bij de raadsafdeelitigeu in onderzoek is gebragl. De verdere discussien daarover zullen geschie den in eene Donderdagavond e. k. te houden vergadering, waarin mede, bij ildien de lijd liet veroorlooft, wordt besproken hel Schoolwezen te Amersfoort. In het Schoolblad komt cene aansporing aan onderwijzeressen voor om de -29ste alge meene vergadering van het Noderl. onderwijzers genootschap tc Groningen, op den 29slen30slen en 81 sten dezer hij te wonen. Mevrouw Stornt van der Chijs, van wie de aansporing uitgaat wijst er op, hoe ook in ons land meer en ineer de dames zich zelfstandig in het publiek bewegen en aan het maatschappelijk leven deelnemen en zij acht hel ook voor onderwijzeressen wen- schehjk, dat deze in persoonlijke aanraking komen met geestverwantenen de behandeling van belangrijke zaken op haar gebied hijwonen. Onder begunstiging van het schoonste weder gaven den 25 Julij 1.1. 16 onderwijzers uit het 3e district van Utrecht gehoor aan de vrien delijke roepstem van hun' geachten schoolop ziener den Heer F. A. B. A. baron van Itlersum te Utrechttol bijwoning eener districts-verga- dcring in 't heerlijke Baarnsche boscb. Al ware ook ditbosch, als middelpunt, niet reeds boven elke andere plaats te verkiezen de heerlijke ligging, 't onuitsprekelijk genot, orh de schoollucht eens met de kalme zuivere bosch- lucbt af te wisselenzou reden genoeg zijn, om 't voornemen te wettigen zoo'n gelegenheid lol vermeerdering van kennis tot versterking van den broederband niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Met een hartelijk woord riep de Heer School opziener den Onderwijzers 'l «welkom" loc en

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2