daarÓp kwam waardoor de locomotief tegen de achterste waggons van den eersten trein terecht kwam; de poslwaggnn werd dwars over den weg geworpen, een waggon der 3c klasse bleef in een hellende richting op de rails staan terwijl een waggon der ie klasse geheel verbrijzeld werd; daarin bevonden zich alleen de heer IS uit Gel drop en een dame. Nadat eerstgenoemde voorloopig in de wncht- krmer van hei station verpleegd was is hij naar het gasthuis vervoerdalwaar heden lot de amputatie van het eene~been zal worden overge gaan terwijl het andere behouden zal kunnen blijven. Zijn toestand was heden ochtend kalui tciwijl de dame hot been boven den enkel gebro ken heelt en deze bij hare familie alhier alwaar zij met den heer E. een bezoek gebracht had, verpleegd wordt. De overige passagiers zijn en gelukkig met eenige lichte kneuzingen en der schrik afgekomen. Men meldt uit Alkmaar van 27 Julj. Het gehucht »de Stompe toren" onder de gemeente Otcrleekwas gisteren avond het tooneel eener vrceselijke gebeurtenis Een jong- mensch uit IIhenen komt ten huize van den heer M.hoofdonderwijzer, met het doel, volgens de loopende geruchten, zijne daar logerende tante te ontmoeten. Terwijl hij de voordeur inkwam, had zijne tante de woning door eene achterdeur verlaten omdat zij liefst niet met haren neef in aanraking kwam. Een oogenblik later hoort men twee schoten. De 20jarige dochter van den heer M. ligt doodelijk getroffen op den grond. In een andere kamer vindt met het lijk van het jonge mensch uil R henen met een revolver in de hand. Uit de omstandigheden maakt men opdat hij eerst de dochter van den heer M. en daarna zich zeiven van het leven heeft beroofd. Men verdiept zich in gissingen wat aanleiding mag gegeven hebben tot het bedrijven dezer vreesclijke daad. Dat door zekere lieden het gevangenislcven den omgang met slecht volk luiheid cn ledigheid worden geprefereerd boven eigen haard goeden wil en arbeidzaamheidbleek reeds menigmalen, maar ook nog in de zitting van het Hof van Zuid- Holland bovenal. Dat college behandelde namelijk in booger beroep twee zaken waarbij sjouwers uit Rotterdam, mannen in de kracht huns levens, betrokken waren en die verklaarden, dat zij, om onder dak te komen zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. De een had van een ligterschip een vat weg genomen en bekwam zes maanden eenzame op sluiting en de ander erlangde gelijke straf, omdat hij voor f3 een twaaftal vaatjes verkocht had, die uit een vaartuig waren op den wal geplaatst en daar reeds zóó lang hadden geslaan, dat hij de loeëigening daarvan als eene natuurlijke zaak beschouwde. Hoewel zij nu voor eenigen tijd logement had den waren zij desniettemin onvoldaan want zij kwamen in appèlom den hoogeren regter te verzoeken de eenzame straf in gemeenschappelijke te veranderen een hunner, die reeds zes malen wegens diefstal werd veroordeeld, ging zelfs zóó ver om den regter te bewegen zijn stral in twaalf maanden gewone gevangenisstraf te veranderen. Hel Openbaar Ministeriedoor den advocaat- generaal Mr. Terpslra waargenomen, was echter van oordeel dat eene straf moest blijven en dat, wanneer de verzoeken werden toegestaan, zulks niet meer het geval was. Hij requireerde mitsdien de bevestiging van de vonnissen. Met deze meening kon het Hof zich volkomen ver eenigen en bevestigde bij zijne gegeven uitspraken de vcroordeelingen van den eersten regter. Dezer dagen is door een te Amsterdam ge vestigd handelsbuis eene poging gedaan om den rijksaccijns op het gedistilleerd te ontduiken welke poging door den ambtenaar tijdig ontdekt en dus verijdeld is. Eene firma handelende in wijnen zou volgens hare aangifte, een uitvoer doen van eenige kisten wijn uit's rijks entrepól. Bij de verificatie der kisten door den roeier bleek hem dat eenige bovenlagen der kisten werkelijk uit fiesschen wijn bestondenmaar bij onderzoek ontdekte hijdat de overige flcssehen niet met wijn maar met conjac gevuld waren waarvoor de accijns minstens 34 cents meer per flesch bedraagt. Daar de uit te voeren partij betrekkelijk zanzienlijk was, Jevert deze ontdekking voor 's rijks schatkist een niet gering verschil in accijns op. De boete zal ongeveer /900 bedragen. De Magdeb. Zlg. verneemt omtrent den ge zondheids-toestand van Bismarck dat hij goed slaapt en ook hel gaan hem gemakkelijker wordt. De wond hem toegebragt is nog niet genezen zij veroorzaakt nl. zoodra hij den arm laat han gen pijn en verhindert hem te schrijven. Door den nood gedwongen geelt de rijkskanselier zijne instructies thans zooveel mogelijk mondeling of dicleett ze, terwijl zijne beide zoonseen niet gering deel zijuer onvermijdelijke werkzaamheden hebben op fcich genomen. Woensdag 22e had een droevig ongeluk plaats. Op de Midland-Railway liep dien dag door het verkeerd stellen der wissel bij het station Elslrce 12 mijlen van Louden gelegeneen pleiziertrein met schoolkinderen in volle vaart tegen de stopbalken. Groot was het geschreeuw cn de ontsteltenis der kleinen. Van alle waggons waren door den hevigen schok de ruiten gebroken de lichten uitgedoofd en was de locomotief onklaar geworden. Bij on derzoek bevond men dal een twintigtal kinderen ernstig waren gewond. Te Berlijn zal ter gelegener tijd eene groote feestelijkheid ter eere van den heer von Bismarck plaats hebben. Een aantal invloedrijke ingeze tenen der hoofdstad heeft zich tot bereiking van dal doel vereenigd; bij hen heelt zich aangesloten eene commissie uit de studeerende jongelingschap. Ten einde den heer von Bismarck die eereburger der hoofdstad iswegens zijne redding uit de hand des moordenaars, eene bijzondere onderscheiding te beurt te doen vallenheeft men zich gewend tot den opper burgemeester met het verzoekdat hij zich in zijne hoedanigheid van eersten magistraat met het dagelijksch bestuur en den gemeenteraad aan het hoofd der zaak stelleopdat aan het eerebewijs een algemeen karakter en een breede grondslag worde gegeven. Het voornemen be staal, om die feestelijkheid te geven, wanneer de heer con Bismarck uit Kissingen te Berliju terugkeert. Voor geruimen tijd schoot een geneesheer te Elberfeld, dr. S., een knoop door de luchtpijp in de long. Nadat alle pogingen om hem daarvan te verlossen vruchteloos waren gebleven, begaf de leider zich naar Frankfort en hier ging men over tot eene radicale kuur, namelijk eene kunstmatig opgewekte bloedspuwing, waar door de noodlottige knoop weder uit de long werd verwijderd. Dit zeldzame gevalzegt de KÖln. Zeilis wel geschikt om de aandacht van geneeskundigen te wekken. In de maand Maart jI., werd ten huize van den heer O. in de Parkstraat te 's Gravenhage een antieke doos door middel van inklimming ontvreemd, en dat wel de doos, maar niet de dief werd gevonden. Gisteren deed zich de toe vallige omstandigheid voor, dal een der personen wien de kostbare docs ten verkoop was aange boden aan het station van den Rijnspoorweg tegenwoordig was, toen onder begeleiding van een veldwachter een gevangene werd binnen- gebragt. Deze persoon herkende den gevangene voor dengene dien de doos ten verkoop had gepresenteerd en deed daarvan bij de politie aangifte. Ook een tweede persoon herkende bij nader onderzoek den verdachte en deze bekende later volledig zich toen aan bedoelden diefstal te hebben schuldig gemaakt. Sedert had hij zich te Rotterdam vergrepen en bevindt zich nu reeds drie maanden in voorarrest. Bij het thans ingesteld geregtelijk onderzoek naar de oorzaken der rustverstoringen te Will- kuhnennabij Koningsbergenkomen zeer zonderlinge zaken aan hellicht. Uit de verhoo ien zoo van beschuldigden als getuigen, blijkt vooreerst dat de aanvankelijk door de dagbladen medegedeelde bijzonderheden geheel juist zijn. De eigenlijke onrusstokers hebben aan de plat telandsbevolking verzekerd, dat de slechte wellen, die in den jongsten lijd zijn afgekondigd, moesten worden beschouwd als het werk der liberalendeze hadden den koning gedwongen die wetten ai te kondigenene.wijders zou de lijfeigenschap weder ingevoerd, de geestelijken zouden verjaagd en de kerken gesloten worden, enz. Bij dergelijke dwaze middelenom de menigte op tc ruijen bepaalde men zich echter niet. Behalve de provinciale wel bezigde men ook vooral de wet op de invoering van hel burgerlijk huwelijk. De onheilenwelke die wet over hel land zou uitstorten waren gren- zenloos zoo beweerden de opruijers. Niet alleen werd daardoor de bodem ingeslagen aan de heilige instelling van het huwelijk, zoodal nu daarmede alles op losse schroeven stond, maar die wei verbood dat iemand meer dan drie kinderen uit zijn huwelijk of zijne huwelijken rnogt bezitten. Wierd b. v. een vierde geboren, dan moesten de ouders dat kind zelf ombrengen. Naar men verzekert, bewaren de beschuldigden en de getuigen het diepste stilzwijgenindien hun de vraag wordt voorgelegd van wien zij dergelijke uitzinnigheden hebban vernomen. Men moet verbaasd slaan over de driestheid der volksopruijerszegt de Weser-Zeitung maar niet minder is men getroffen over den schrome- lijken staat van onkunde, waarin de bevolking van dat gedeelte des lands verkeert. Hoe is het mogelijk dal dergelijke dwaasheden ingang hebben kunnen vinden I Bij verder verloop van het regtsgeding, verwacht men, dal de bedrijvers van het kwaad in het licht zullen worden gesteld. Ter eene in de provincie Groningen dezer dagen gehouden vergadering werd 't onderwerp de schoolspaarbanken ingeleid door den heer Borgman van Een rum. Hij bespreekt eerst kortelijk de geschiedenis van deze inriglingen. Een hoogleeraar te Gent heeft voor eenigen lijd eene brochure geschreven over het sparen in de school. In België is dit sparen in de scholen vrij algemeen ingevoerd. Ook reeds in ons land op enkele plaatsen. De invoering vau school spaarbanken komt spreker goed en nuttig voor.— Sommige heeren denken er anders over men vreestdat het twist zal stoken jalousie en nijd zal wekken bij die kinderenwelke zelf niet kunnen sparen, omdat ze van hunne ouders geene centen ontvangen. Ook kan hel in ver zoeking leiden tot stelenals er op school zoo vele kinderen sparenwillen ook de armen en armsten sparenmaar ze hebben geene centen en nu maken ze alligtdat ze op de eene oi andere manier aan centen komen. De administratie zou ook.zeer lastig worden vóór den onderwijzer, die al zoo veel werk heeft. Nog wordt aangevoerd dat onmondigen dus ook kinderen eigenlijk geen vermogen bezitten. Zullen ze iets bezittendan moeten ze eerst wat verdienen en daardoor zou men het school verzuim zeker in de hand werken. Weer een ander zegtdc schrijver van straks genoemde brochure had vooral het oog op de snoepcenten, die de kinderen in de steden gedurig krijgen. Te lande is dan wel niet zoo ergmaar in elk dorpje vindt men toch een of meer snoepwin keltjes, die eigenlijk moesten kunnen verboden worden. Na veel vóór en tegen de zaak te hebben aangevoerd, komt men tot de conclusie: «Het oprigten van schoolspaarbanken te lande zal weinig practisch nut hebben." Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort, Dingsdagjl. gehouden, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. XVijerszijn tegenwoordig 13 leden afwezig de hh. Herschel en Schluiler. De notulen der voorgaande vergadering wor- den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een hulp- onderwijzeres aan de openbare armenschool. De Voorzitter herinnert, dal uit de voor dracht, in overleg met den hoofdonderwijzer en den district-schoolopziener door Burg cn Weth. opgemaakt, blijkt dat op de deswege gedane oproeping geen andere sollicitanten zich hebben aangemeld dan alleen mej. A. Schermer te Amersfooil, zoodat niet "het bij de wet aan gegeven getal personen op de voordracht kon geplaatst worden. De voorgediagene wordt daar op met eenparige stemmen benoemd. Ingekomen zijn de gemeente-rekeningen over 1873, opleverende een baiigsaldo van 12354,51.-- Te onderzoeken in de afdeelingen. Verzoek van de firma K. dc Rooy Co. om een gedeelte van het terrein «de Zand- hoopen" naast dat bij den heer R. G. M. van Beck in gebruik, voor adress. aan tc wijzen tot berging van petroleum. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. o. besloten deze aan vraag te verzenden aan B. en W., teneinde daaromtrent naar bevind van zaken te beslissen. Verzoek van den aannemer G. Prins om ont heffing van boetewegens te late oplevering van het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten. Veizonden aan B. en W.om preadvies. AMERSFOORT, 30 Julrj 1874. Gisteren is de voordragt, tot vorming van een nieuw Ministerie door den Heer Mr. J. Heemskerk Azn. aan Z. M. den Koning naar Zwitserland opgezonden. Reeds tc voren is, als definitief, door di verse bladen gemelddat de voordragt was za- mengcstcld als volgt Mr. J. Heemskerk Azn,binnenlandsche zaken. Mr. van der Does de Willeboisbuitcnland- schc zaken. Mr. van Lijnden van Sandenburgjustitie. Mr. van der Heimfinanliën. Mr. W. baron van Goltstein: koloniën. Generaal Weitzeloorlog. Pels Bijcken of Taalman Kip marine. Het definitief bestuur der Vereeniging ter bespreking van algemeene belangen bestaat uit de Heeren W. Kalff y voorzitter, G. II. Zwier penningmeester, J. G. van de KlashorstP. van der Steur en W. J. I/akkertsecretaris.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2