versterking van hel politiepersoneel voldoende lijn geweest om de orde te herstellendoch weldra zal men den staat van beleg dienen ai tc kondigen; reeds wordt er gesproken van eenc tijdelijke .schorsing van de reglspraak door ge zworenen. Ook de Engclschc Consuls op Sicilië hebben nu aan de regering een bezwaarschrift ingediend ten op/.igtc van de onveiligheid, welke op hel eiland heerschtzij verzoeken dat door de re gering krachtiger maatregelen mogen genomen worden om de rooverbenden uil te roeijen. De Ëngelschen bezitten in de omstreken van Gir- genli, Syracuse en Marsala verscheidene wijn bergen, Lei wijl hun zwavelhandcl zich over hel gelieelc. eiland uitstrekt. De handelsreizigers, welke ztj in dienst hebbenontmoeten hoe langer hoe meer mocijelijkheid om zich van bun laak te kwijten. Allerlei. Bij de Duitsche kolonistenvan het stadje St. Leopoldo, in Brazilië, tot ongeveer twintig uren noordwaarts in ver uil elkander gelegen woningen verspreid, heeft zich reeds geruiuien tijd zekere Maurer opgehouden, die, wegens onzedelijkheid en frauduleuze handelingen, reeds uit ecnigc andere plaatsen verjaagd zich bij de kolonisten had nedergezet en met eene ter slech ter faam bekend staande somnambule getrouwd was. Die persoon had een nieuwe, zoo het heet godsdienstige secteecnigeimate in den geest der Mormonen opgerigt en zich bij haar als priester opgeworpen. Daar zijn aanhang niet spoedig genoeg vermeerderde, liacbite hij de rondom wonende Duitschers en anderen door allerlei gewelddadigheden te noodzaken zich bij de zijnen aan le sluiten. Of de openbare auto riteit dit niet wilde zien dan wel ol niemand uil vrees voor hem durfde klagen, genoeg: hij regeerde als een echte dwingeland. Kerst toen een jongeling van 17 jaar, kleermaker van beroep verklaard had niet langer tol de secte t^ willen behuoren en daarvoor 's avonds op den open baren weg was doodgeschoten, begreep de politie, dat het tijd werd om aan die willekeurige han delingen een einde le maken. Maurer ging daarop tnet zijn bende nog veel ruwer te werk en bedreigde allen met moord en brand die legen hem in verzet kwamen. In dal opzigt hield hij zijn woord. In den nacht van 12 Junij bijv. deed hij mei de zijnen een aanval op de boerenhoeve van den kolonist Martin Cassel en stak terwijl daar alles le bed lag het huis van buiten in biand. Alleen de zoon, een jongeling van 16 jaar, ontsnapte, met een kogel in den schouder en een in hel been naar een nabijgelegen woud en 's morgens was er van dc bezitting niets meer otcr dan een brandende puinhoop, waaruit later de verkoolde lijken van vadermoeder en vier kinderen werden opgedolven. Ofschoon een militaire inngt de bewoners dier streek te hulp snelde, gelukte het hem evenwel nog dertien andere boerenwoningen benevens het établissement van zekeren Jacob Schmidt aan de vlammen prijs te geven. Zekere vrouw lln/J'ineister met hare beide kinderen werden gedood de inspecteur Lehn en zijn buurman Philipp Kley konden slechts met veel moeite ontsnappentoen ook hunne huizen in biaud werden gesloken twee broeders van Maurerdie niet tol zijne secte behoordenwerden op den weg vermoord ge vonden; koitom, de proleet-rooverkapitein riglte zulk eene verwoesting aan en bedreef zulke gruwelen dal alles in de omstreken de vlugl nam en alle weerbare personen in de verder gelegen plaatsen naar de wapens grepen. Veer tien dagen na den aanval op de hoeve van Martin Gastel verklaarde dc politic den dader en de zijnen nog niet op het spoor te kunnen komen. Kerst bij de afzending van dit berigt den 5dcn Julij vernam men te Kio Janeiro, dat men zijne schuilplaats had ontdekt. Hij bevond zich toen in eene bocrenbehuizing waarop de gewapende magt een aanval had gedaan doch met een verlies van 5 dooden en !>5 gekwetsten was teruggeslagen, waarom men eene voldoende versterking met een paar •veldstukken heeft doen* aanrukken. Is Mac-Mahon werkelijk de roemrijke gek wetste van Sédan*', gelijk zijne aanhangers en vereer ders hem zon gaarne noemen Itochefort verhaalt in zijne laatste uitgave van de *Lan- terne'' hel volgende, dat een zeer eigenaardig licht werpt op de wonde van den maarschalk. Toen indertijd mevrouw Dazaine bij den maar schalk verzocht om de straf van haren man in levenslange verbanning tc veranderen en Mac- Mahon de vervulling van dit verzoek weigerde, verliet zij hem onder hel uitspreken van be paalde bedreigingen. En waarmede dreigde de «liep gekrenkte vrouw? Wel, zij kent heel naauwkeurig de geschiedenis der verwonding van Mac-Mahon en hare bron is niemand anders dan mr. Lachuudde beroemde advokaat van Dazaine gedurende zijn proces. «Toen de man, die Metz aan den vijand had overgegeven ter dood' veroordeeld was begaf zich zijn verdediger naar Mac-Mahon en zeide «Maarschalk, ik .weet alles; gij zijl niet door een granaatsplinter gelrollen. Toen gij beuierklel waarheen ons liet ongeluk van Scilau zou voeren hebt gij u heel bedaard van bet paard laten vallen en gij hebt eene kwetsuur voorgewend om zoo de onderleekening der overgave te ont komen. Weigert gij mijn cliënt de verandering van de doodstraf in gevangenschap, dan ver scheur ik zoo al niet den sluijer dan tocli het verband, welke uwe ingebeelde wonde be dekt, en in het oogenblik, dat Dazaine, van kogels doorboord, bet leven eindigt, zult gij aan den vloek der bespotting worden overge leverd en gedood." Mac-Mahon gaf toenmaals toe en madame Dazaine van bet gebeurde onder ligt, hoopte hem tot verdere toegeeflijkheid te kunnen overhalen." Vermits Rocheforlde lantaarn-man, dat ver haal doet, is er veel twijfel aan de waarheid daarvan. Verleden week had een droevig ongeval plaats tusschen Marchienne en Gosselies. Ken jongeling had nt. plaats genomen in eene waggon van den spoorweg, doch toen de trein een eind weegs gegaan wasbemerkte hij dat hij naar Gosselies ging in plaats van naar Charleroi. Zonder zich te bedenken sprong hij uit de waggon. Hij bad zich niet het nrinst bezeerd, doch nog duizelend van den val bemerkte hij niet dat een andere trein die van Brussel kwam in aantocht was. Hij was ter na uwer nood opge staan toen deze trein hem weder legen den grond wierp en hij totaal verbrijzeld werd. Men vond slechts een vreeselijk verminkt lijk. De Indcpendance Beige meldt dal hel interna tionale congres te Brussel tot dusverre heelt aangenomen hoofdstuk IIVII van de door Husland aangeboden ontwerpovereenkomsteer- stc-aldeeling, welke hoofdstukken handelen ovei de hoedanigheid van oorlogvoerenden de ver oorloofde of verboden middelen om den vijand te benadeelende belegeringen en de bombar dementen de spionnen de krijgsgevangenen de niet-strijdenden en de gekwetsten. Thans is hoofdstuk I der genoemde atdeeling in beraad slaging. liet zal niet gemakkelijk gaan om over dit hoofdstuk, betredende «het militair gezag op het grondgebied des vijands", tot eenstem migheid te geraken, en men gelooft, dal de conferentie zich bepalen zal tot het uilen van wenschen zonder eene beslissing te nemen, cn vei volgens tol bet onderzoek van de andere artikelen van het ontwerp zal overgaan. Men verwacht, dal de conlereutie den 22sten Augus tus gesloten zal worden. Naar men uit Schneidemülileene stad in de provincie Posen meldtpasseerden daar op den 9den dezer aan het spoorwegstation bij de zeshonderd doopsgezinde huisgezinnen, die «net pak en zak uil Rusland naar Amerika witweken om zich aan de in Rusland ingevoerde alge- meene dienstpligtigheid te onttrekken. Ken ge- heele trein was letterlijk met louter Mennonie ten volgepakt. Hoe ongelooflijk het ook schijnen moge, toch is verleden week weder een diefstal gepleegd op een manier, die reeds lang als een anecdote is verhaald. Een kruidenier toch te Amsterdam zag een individu in den winkel komen, die hem vier pond stroop vroeg. De kruidenier wilde ze af wegen, maar ziende dat de man geen voorwerp hadom hel zoete vocht iu te doen zeide Hebt gij geen pot of iets der gelijks Neen, maar hier bebl gij mijn hoed. Maar Ga uw gang maar, het geldt een wedden schap hernam de slooplustige en wierp tegelijkertijd een rijksdaalder op de toonbank. De winkelier lachte hartelijk om dien nieuw- modischen strooppoten liet er de snoop inloopen, waarna hij de geldlade opende om er kleingeld uil le halen, ten einde van den rijksdaalder terug le kunnen geven. Dan naauwelijks had hij zich gebukt, of de ander drukte hem uiel ge weld den hoed in de oogen en deed, terwijl de winkelier verblind was door den stroop, een greep in de geldlade, waarop bij aan den haal ging. Te Boston heeft een jongen van 14 jaar, genaamd Pommeroydie wegens verminking van zeven ol acht jongens, gepleegd op verschil lende tijden in een verbeterhuis was opgeno men en ontslagen was, bekend 18 Maart II. een meisje van tien jaar den bals afgesneden te hebben en 22 April een kleinen jongen. Daarna beeft hij het lijk van den jongen op vreeselijke wijze verminkt. Potumeroy heelt alles uitvoerig bekend en antwoordt op de vraag waarom hij het deed, «dat hij het niet helpen kop." De landverhuizing naar Amerika is tegen woordig niet aan te bevelen. Reeds rijn vele waarschuwende stemmen van landverhuizersin Amerika opgegaan de New-lafA Tribune bevestigt tbahs die ongunstige berigteo volkomen. Sedert maanden, schrijft dal blad, ondervinden de stoombootmaatschappijen dat duizende land verhuizers uit onze havens weder naar Europa vertrekken, terwijl hel aantal tusschendekspas- sagiers, dal de booten aanbrengt, elke maand vermindert. Men ziel juist het omgekeerde ge beuren van 'tgeen wij jarenlang gewoon waren te zien. Zalurdag II. vertrokken 200 tusschen- dekspassagiers naar Queenstown Liverpool en Duitsche havens en weder is reeds een groot aantal bij de ligplaatsen der stoomschepen ver- eenigd om plaats op die schepen te zoeken. De Britannia van de YVhite-Siar-maaischappij naar er 400 aansloot toen de boeken en weigerde meer passagiers aan le nemen, ofschoon deze 25 dollars boden dat is tien dollars meer dan de vastgestelde vracht. Tol dusver was de prijs van Liverpool naar New-York veel duurder dan omgekeerd omdat er altijd voor de retour- reis plaats in overvloed was. Men verwacht dat het tarief nu gewijzigd zal worden. Sedert de laatste grootc finantiële catastrophe is er geen werk tc vinden en zijn honderd duizende lieden broodeloos. Een correspondent der Amst. Ct. meldt: Nooii schrijf ik den titel van «president der republiek" ol ik denk aan de volgende anekdote: Een vreemdeling zat in den trein uret twee Parijzenaars en vroeg den eenen«Vertel me toch eens, zijl gij nu onder de republiek of niet? Ik moet u namelijk bekennen, dal ik van de zaak volstrekt niets meer begrijp." De aangesproken Parijzenaar antwoordde daarop «Um u de waarheid le zeggen, zjjn wij onder de republiek, zonder er onder te zijn." Als ik u mag doen opmerken v/el de andere Parijzenaar in gij wilt zeggen dal wij niet onder de republiek zijn al zijn w ij er onder." Aan het volgende station st«;gen de beide Parij zenaars uit en kwam een Normandiër in den coupé. De vreemdeling, nog altijd peinzende over de beide diepzinnige antwoorjenwelke bij zoo even ontvangen Irad vrteg nu den derden Fransehnran hetzelfde, en d ze gat hern ten antwooid: «Gij moet hier wel let onder scheid vatten. In zooverre bet er O) aankomt onder do republiek te zijn, zijn wij het niet; in zooverre het er echter op aarilomt, niet onder de republiek te zijn, zijn winel wel." Rij hel volgende slation verliet de vreemdeling in een waanzin grenzenden toestand <1-n trein. Werkelijk zijn de Fransche staalkirndgcn als zij van hunnen regeringsvorm spreker, in staat om iemand gek te nraken. I ti z o ti <1 o ii TELEURSTELLING. Do roepstemmenonlangs uit deniiond van belangstellenden opgegaan, otn afdondc ver beteringen aan te brengen in «de ülilschool" alhierliggen den lezers nog versch b bet ge heugen. Een verblijdend verschijnse mag bet voorzeker genoemd wordendat di billijke klachten, al dadelijk de aandacht lioben ge trokken van hen, op wier schoudei de niet gemakkelijke taak rust, om up de goeden gang van liet onderwijs toe tc zien:n om de kracht van liet onderwijs op te weken, te bezielen en krachtiger te maken. Volgaarne breng ik dan ook huid aan de Commissie van Toezicht over de Dcpaements- scliool te Amersfoort voor den stap oor haar gedaan, om den weg le openen, dtot de gewenschte verbetering moest leiden. Viet ten onrechte meende genoemde Commissie dat die slap daarin moest bestaan bij het De|rtement Amersfoort der Maatschappij «Tot Vut van 't Algemeen" eene. geldelijke bij dra gi aan te vragen, toereikend, om haar in de gegenheid te stellen eene jeugdige ondcrwijzerskicht aan de Nutsehool te kunnen toevoegen, laardoor toch zou een hoofdgebrek in dc mriciing dier school uit den weg zijn geruimd en pet ver standig overleg zouden de verdere beiieiingen van de Commissie hebben kunnen ldende Nutsehool eenc waardige plaats te doebeklce- den in de rij der inrichtingen van iderwijs te dezer slede. Het lijdt geen twijfelof de Amcrsortsche afdeeling van het Departement hoefhl hare krachten ingespannen om dc aan haar graagde hulp te verleenen, zoodat ik mij ten vt$ over tuigd houddat zij niet bij machte jas dc verlangde bijdrage geheel uit eigen foi>cn te verstrekken. En daar nu het bestaan der nutscral niet alleen hoogstwenscheïijkmaar tevens \odza-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2