V rij dag- 28 Augustus 1874. jv 2231. Nedrrlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ammafoort naar Utrecht 7.10, 9.11», 11.06 2.20 3.25 8.15. Vortrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.37, 6.15, 9. OOSTKRSPOOHWËG. Vertrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 0.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amorafoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.55; 3.10; 3.55. comu DlLlGErlCÏ-niF.NSTEN van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en •s namiddags 6 30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.16 en 's avonds 8.21 uur. Van Amorsfoort naar Barncveld 6.15 '9 avonds. Van Bameveld naar Amersfoor 7'/« 'sr.-org. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 CU; elke regel meerder 10 Culegale, offlcifel en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents A/a. nummer, 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. U. van CUeffte Amersfoort Bureau AmertjoorUcke Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. ^ertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijoh en vak Dit* ak Wijnstraat Rotterdam. K e it ii i s e v i 11 g e u. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal het door den provincialen In- specteur van 's rijks directie belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard (schallings kohier) N°. 3 van de Personeele Belasting over hel diensjaar 1874/73 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder veplicht iszijnen aanslag op den bij de wei bepaalden voel le voldoen Gedaan en op dedaarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt le Amersfoortden 25. Augustus 1874. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT In aanmerking nemende, dat zich in deze gemeen le een van hondsdolheid verdachte hond heeft vertooudwelke gisteravond is ge dood Doen le weten dat gedurende den tijd van dertig dagen te rekenen van hedengeene honden op den openbaren weg mogen komen zonder voorzien te zijn van eenen muilkorf vcrvaaidigd van ijzer- of koperdraadwaardoor hun hei bijten belet wordt, ol behoorlijk met touwen ol kettingen vastgehouden. Amersfoortden 26. Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Hulpbank lo Amersfoort. Tot het geven van pelden lei leen zal eene Commis sie uit liet bestuur op MAANDAG, den 31. AUGUSTUS aanstaande 's namiddags van hal/twee tot Italfdrie, zitting houden in een der lecalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn le bekomen bij de oridergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur, de hoeren II. E. Herschel, W. .1. GroockewilM. van Reek en Jhr. Mr. II. J. L- van Sasse van Y'sselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Politieke Revue. Van een republiek-president uit oude wereld is weinig of niets intéressants te melden en dus wendt zich de pers naar de nieuwe wereld om van een Noord-Amerikaanseh republiek-presi dent iels nieuws te kunnen tnededeelen en alsol men vreest tijd te kort te komen, wordt nu reeds de presidents-keuze die in November 1875 geschieden moetaan het publiek opgedist. Grantde presidentstaat reeds voor liet tweede viertal presideutsjaren aan het hoold dier republiek en hij is genegen ook voor hel derde viertal deze hoogste repuhliekeinsche be trekking waar le nemen. Dat zijne herkiezing zal worden bestreden als de electorale periode effectief intreedt, laat zich nu reeds begrijpen, want de tegenpartij heelt nu al het harnas aangegord..* In hel Fransche tijdschrift: T Avenir Militaire wordt hel volgende gezegd Wij meeneu er den aandacht op temoctcn vestigen dat in het leger de meening meer en meer veld wint, dat de instelling van de vrij willige dienst voor één jaar geheel anders inge- rigt, zoo niet opgeheven zal worden. Hel is althans bekend dal bij de tegenwoordig aan genomen wijze van examen afnemen het getal der voorwaardelijk in dienst gestelden dienst- pligtigen zeer gering is. Van de vrijwilligers zijn 55 percent geheel van onderwijs versloken ge weest. Zij kunnen te naauwernood lezen en schrijven. 38 percent kennen hoogstens de eerste beginselen van het lager onderwijs en zouden geen onderofficiersexamen met goed gevolg kun nen afleggen en 7 percent hebben diploma's van volbragte studiën. Men kan zich de bezwa ren voorstellen aan het geven van een gemeen schappelijk onderrigt aan zoo uiteerloopende elementen. De instelling der éénjarige vrijwil ligers belet overigens de dienst bij de corpsen en het behoeft geen beloog dat door haar de gewone contingenten beroofd worden van vele dienstpligtigenwelke geschikt zouden zijn om lot onderofficier gevormd le worden. Wal de éénjarige vrijwilligers betreftwelke thans in het kamp van Avor geoefend worden en na den afloop dezer oefeningen een brevet van onderofficier in buitengewonen dienst ont vangen zullen, deze voldoen, gelijk wij verne men, in het geheel niet aan de verwachtingen. Men heeft hun zooveel vrijheid moeten geven oin hunne studiën niet te belemmerendat het trouwens niet mogelijk was om g gedurende een oefeningstijd vanarhl maanden, niet alleen de volstrekt onvermijdelijke practische oefening te verschaffen maar zelfs om hun den mili tairen geest in te boezemen, welken zij evenmin onlbeeren kunnen. De Oosten rij ksche regering heeft een nieuw bewijs gegeven van haar vast besluit de poli- tick-kerkelijkc wetten slipt te doen uitvoeren. Kardinaal Schwarzenbergaartsbisschop van Praag, door ongesteldheid belet zelfde gewone rondreis in een gedeelte -ijner diocese te doen om hel Heilig vormsel toe te dienen, had mrg. Forwerk een Saksischen bisschopdaarmede belast, doelt de regering heeft den kardinaal herinnerd de wetsbepaling, volgens welke op het grondgebied des rijks geestelijke functiën door geene andere personen dan Oosten rij ksche slaatsburgeis mogen uitgeoefend worden. Op giond hiervan vei bood zij hem den Saksischen prelaat voor zich te laten reizen en niettegen staande nisgr. Schwarzenberg bij herhaling ver gunning daartoe bij wijze van uitzondering vei - zocht, weid zij hem door hel cisleithaansche kabinet niet verleend, en hij zag zich genood zaakt een inlandschcn bisschop lol zijnen plaats vervanger te kiezen. De erkenning van de Spaansche Republiek blijll nog steeds een punt in quaestie. Rusland op wien aller oogen in deze gevestigd zijn blijft steeds aarzelen zijn gevoelen uil le drukken, terwijl de andere mogendheden wachten tot Rusland het signaal zal geven. Wel zegt men nu dat Rusland de erkenning reeds zou gewei gerd hebben doch van andere kanten verneemt men weder geheel tegenovergestelde bcriglen. Intusschen geeft hel volgend herigt voldoende zekerheid van dc oiet-erkenning. Men meldt nl. uit Berlijn aan de Pall Mall Gazette dat Rus land te Berlijn zou hebben doen verklaren, dat zijne weigering om hel Spaansche Gouver nement te erkennen volstrekt niet moest worden opgevat als een bewijs van minder goede ver standhouding met Dnilschland. Oostenrijk en Duilscb'ind hebben te Madiid Vrijdag jl., door hunne gezanten aan den Mi nister van Builcnlandsche Zaken medegedeeld dal beide Gouvernementen het Bewind van Ser rano erkenden. Volgens een officieel berigt hoeft ook de Re geering van Zweden en Noorwegen het Spaansch Gouvernement erkend. Nog deze week zouden de geloofsbrieven aan haren vertegenwoordiger le Madrid worden gezonden. De Gemalin van Don Carlo* die Pau verliet op aanzoek van het Fransche Bewind is daar teruggekeerdmaar heelt beloofddat zij er alleen boezemvrienden zou ontvangen. Met verwijzing van hetgeen wij in ons vorig nummer over 'tonderweip schreven, nemen wij het onderstaande opstel uit het Dagblad v. Z. II. en 'i Hage over Art. 91 der Grondwet. Wij hebben een quaestie ter ove weging aan te bieden, die, dunkt ons, de aandacht wel V3rdient. Het berigt meèdeelende dat Z. M. dc Koning de voordragt tot zamenstelling van het nieuwe Kibinet heeft aangenomen laat de Amersf. Ct. er op volgen «Er zal derhalve een verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal in het kiesdistrict Amersfoort moeten plaats hebben, tengevolge der benoeming tot Minister van Mr. W. baron van Gollstein." Is dit boven elke twijfel verheven Wij gelooven het niet. De opvatting moet berusten op de laatste alinea van art. 91 der Grondwet, waar men leest: «Leden der Staten-Generaal, een bezoldigd Staatsambt aannemendeof' bevordering in de Staatsdienst verwervendehouden op leden der Kamers le zijn maar zijn dadelijk weder ver kiesbaar." Leden der Staten-Generaal", staat er: d. i. zij die leden zijn of terwijl zij lid zijn. Maar is nu de heer van Goltstein lid Neen zal hij het wezen op het oogenbhk zijner benoeming lol Minister Vermoedelijk nog niet. Men wordt toch geen lid door de verkiezing alléén; daartoe behoort ook uog dat de geloofs brieven zijn goedgekeurd en dal de verkozene, na eedsaflegging, overeenkomstig ait. 85 der Grondwet, zijn betiekking heeft aanvaaid. Vóór ilien tijd is bij geen lid. Plaatst men zich op een ander standpunt, dan zou bv. iemand, w iens geloolsbrieven niet in orde bevonden zijn, wieus verkiezing om de eene of andere reuen vernietigd wordt, evenwel gedu rende den tijd tusschen den dag zijner verkie zing en laatstbedoelde beslissing lid zijn geweest. Eu dit is zoo niet. Een practisch bewijs hiervoor bezit men in den loop van zaken bij de periodieke vernieuwing van de helft der Kamer. Dan heeft de verkiezing plaats op den tweeden Dingsdag der maand Jnnij. Er rijn dan meestal leden, die niet herkozen wor den anderen worden door de kiezers in hun plaats aangewezen. Zijn deze anderen dan den tweeden Dingsdag in Junij reeds lid? Neen; de niet herkozen leden blijven lid tot aan het einde van het zittingjaar; de nieuw-veikozenen worden hel eerst in hel nieuwe zittingjaarna vervulling der bovenvermelde foimalileilen. Derhalve is de heer van Goltstein op dit ooger.- blik nog niet lid de. Kanier, zal bij zijn op treding als Minister dus niet een lid der Kamer wezen, die een bezoldigd Staatsambt aanneemt, en zal hij o. derhalve, des verkiezende, bij de eerstvolgende bijeenkomst der Tweede Kamer zijn geloofsbrieven kunnen inleveren, en, na goedkeuring daaraan zijn betiekking als lid dor Kamerovereenkomstig art. 83kunnen aanvaarden. Het kan zijndat de quaestiemet het

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1