oog op hei aangevreten gevalzich al spoedig practisch zal voordoen. Misschien ook heeft men er voor 'toogenhlik alleen naar uit een theoretisch oogpunt mt te doenwij weten het niet; maar in elk geval kan zij later, ook bij benoemingen tol andere Staatsambten, meer voorkomen en dunkt tij ons daarom wel de overweging waard. Aan het mail-overzigt van het BalUbl. wordt bet volgende ontleend Sedeit ons vorig mail-overzigt heelt de Re- gcering geenc tijdingen van het oorlogsgebied gepubliceerd; toch moeten er wel tot haar zijn gekomen en Je inhoud er van is dan ook bekend- Don Sasten Junij heelt kolonel Pel cene oiiensieve beweging gemaakt en daarbij de verstcikingen dos vijands te Kotta Radja Bedil, op een heuvel aan den reglcruever der Archin- iivier, genomen. Hel gevecht was hardnekkig en kwam ons te staan op 4 dooden en 26 ge kwetsten aan mindere militairen en 4 gekweste officieren het voornemen was om zoo achter- volgens al de vijandelijke stellingen om onze vesting aan te vallen en te beginnen met den l'edirschen dijk. Waarschijnlijk niet het oog op de nieuwe tactiek zijn de zes achterlaadka- noni.jn vroeger door generaal van Swielen terug gezonden weer naar Aichin geëxpediëeerd. Reeds vóór de laalstgemelde overwinning moet generaal ran Swielen verklaard hebben dat de oorlog juist ging, zooals hij zich had voorgesteld; het is mogelijk, dat ook het veranderen van houdiug tegenover den vijand in zijn plan lag en kolonel Ptl dus eenvoudig de hem gegeven instructies heeft gevolgd; men is geneigd dit daaruit te besluiten, dal de Gouverueur-Geueraal dezen laatste een zeer hartelijke tevredenheidsbe- luiging heelt gezondeuwal wel niet het geval zou zijn geweest, wanneer daarin noodzakelijk eene at keuring van het beleid des generaals lag opgesloten. Onderlusschcn is het ernst met het aanleggen van een spoorweg en een telegraaflijn op bet Atchineesche grondgebied en de voorbereidende maatregelen daartoe worden reeds genomen. Wij ontvinger, het volgende verslag: Donderdag den 2ü Augustus j. I. had de derde zeer druk bezochte bijeenkomst plaats van de leden der Yereeniging ter bespreking van Algemeene Belangen. Een der leden leidde op uitstekende wijze de discussies in over het onderwerp Schoolwezen hier ter tlede. Hij toonde aan, dat hel gemeentebestuur in de laatste jaren veel geld heelt uitgegeven voor den aanleg van flinke wegen voor een degelijk Middelbaar Onderwijs en voor goed lager onder wijs voor kinderen van on v ermogendenhij betuigt zijne ingenomenheid daarmede, maar zou nu ook wenschen, dat de gemeenteraad middelen beraamde om tc voorzien in 't Lager onderwijs voor kinderen uit die standenwelke de meeste belasting betalen, 't Laatstgenoemde onderwijs is duur en onvoldoende, terwijl er groole behoelie bestaat aan eene bewaarschool voor den middelstand. Deze denkbeelden vonden bij alle leden in stemming algemeen was men van gevoelen dat de Tusschcnschoolde Nutscbool en de bijzondere gesiibsidieeide school voor M. U. L. onderwijs niet in de beboetten voorzien. Uc Tusschenschool ofschoon in 'l L-ezit van het bij de wet gevorderde hulppersoneelis tninder goed voorzien van hulponderwijzers (naar evenredigheid van 'l aantal leerlingen) dan de Stads-Armensclrool. Die Tusschenschool telt zooveel leerlingen, dat er meer onderwijskrachten nuodig zijn, v.il hel onderwijs goede vruchten dragen. Eén hulponderwijzer op 90 a 100 kin deren is veel te weinig, dit erkent ieder onder wijzer; niet meer dan 30 a 40 kinderen mogen aan één hulponderwijzer worden toevertrouwd. Bovendien inisl deze school eene speelplaats die gelegenheid geelt om den te langen schooltijd van 3 uren eeriigszins te breken. Had de Gemeenteraad hel aangevraagde sub sidie voor deze school gedurende een paar jaren -toegestaan, dan zou er gelegenheid geweest zijn ooi het Lager Onderwijs alhier ie regelen zon der rooaU thans zooveel ouders in verlegenheid te brengen. De bij/otulere gesubsidieerde school voor M. li. L. Onderwijs voortiet wegens haar iocaiiteitinrichting cu hoog schoolgeld ook niet in de behoeliewil haar verdienstelijke honldon lerwijzer zijne school op dc hoogte van den tijd brengen. «hi moeten zijne inkomsten lot nul gereduceerd wordenwal toch nieruand mag verlangen, lie lijden zijn vooibij waarin eene bijzondere school zich zelve kon bedruipen subsidie geven is niet genoeg; een flinke ge meenteschool is noodig. A's resultaat van al hrt besprokene weiden de vijl vo.gcnde conciusies gesteld en met alge meene stemmen aangenomen Hei Lager Ouderwijs voor den middel stand te Amersfoort verkeert door gebrekkige regeling in zeer ongunsligen toestand. 2°. Al voldoet het aantal hulponderwijzers op de Tusschenschool aan de voorschiitieu der welhet voldoet niet aan de behoeften der leer lingen. 3". De Iocaiiteit der Tusschenschool is on gunstig door 't geraas op straal, 't gemis van speelplaats en gebrek aan ruimte. 4*. Het is wenschelijk dat de bijzondere ge subsidieerde school voor M. U. L. Onderwijs in eene openbare school worde veranderd. 5°. Hel is tc betreuren datnu de bijzondere gesubsidieerde school voor M. U. L. Onderwijs niet meer voor meisjes toegankelijk is, er geene andere gelegenheid voor ouderwijs aan meisjes is opengesteld aangezien hier geene school be staat, waarin aan meisjes tegen een schoolgeld van hoogstens 20 goed onderwijs gegeven wordt. Men meldt uit Zeeland aan bet Ulr. Dagblad Werd de hoofdelijke omslag juist toegepast dan zoude waarschijnlijk iedereen zonder mor ren al was het dan ook met een zucht, zijn offer plengen op het altaar der stedelijke glorie, maar hel getal is legio, dat, zich bij andere vergelijkendenzich zeer onbillijk behandeld dunkt en gekrenkt acht door de eigendunke lijke toepassing dezer belasting door de daartoe benoemde commissie uit den siedelijkeu raad. Niettegenstaande toch de biljetten aan de be langhebbenden lot invulling moeten aangeboden en deze verzocht worden de klasse te bepalen waarin zij vermeenen geplaatst te moeten worden, schijnen de heeren der commissie hel beter te weten en plaatsen de aangeslagenen een of twee klassen boogerop gronddal de uiterlijke levenswijze van dien aard is dat de somwaar voor zij aanslaan wel aanwezig zal zijn prach tig bewijs en bijzonder beleetd tegenover de aangeslagenedie door deze op zoo losse gron den steunende redeneeriog tot leugenaar wordt uitgemaakt. Natuurlijk worden de ambtenaren en gepen sioneerden het meest gedruktaangezien hunne trakiemenljes en pensioentjes bruto berekend worden en dan bij verscheidene nog gezegd wordt: die zal er nog wel wal bij hebben (misschien omdat zijn vrouw of dochters gcid gekleed zijn omdat hij eens in de maand uit rijden gaalof dal hij er »-en grooten bond op nahoudt). Heel prettig voor de betrokken per sonen. Ik heb dan ook reeds van een paar gepensioneerde ambtenaren het voornemen vernomenzich aan die optimistische manie omtrent hun rijkdom der Vlissiugsche kommis sie te onttrekkendoor elders in vrede hun pensioentje te gaan verteren. Voorstanders van een belasting op het inkomen zouden hier te Vlissingen zich kunnen overtuigen hoe moeie- lijk toe te passen deze belasting isen hoe weinig zij in den smaak valt van het publiek. Allerlei. Een rijk planter uit Philadelphia Riber ge naamd is onlangs gestorven. In zijn testament kwam de volgende zinsnede voor Ik schenk aan mijn getrouwen hond Shock honderdduizend franken aan mijn aap Arthur vijl en zeventig duizend iranken en aan mijn poes Tib een jaarlijksch inkomen van vijl duizend pond ster ling. Na den dood van mijne drie erfgenamen zullen deze kapitalen aan mijne nicht Elisa S'ikely komen die in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Mijn notaris is belast met de uitvoering van dit testament. De naam Bismarck is afkomstig van de streek en het stadje Bismarck op de grens der bisdom men Halberstadt en Werden. Niet alleen de Rijken maar ook de kleinere landen hadden markenzoo ook het bisdom Halberstadt de Bisschopsmark. Van hel oude Biscopesmarekis later Bisp- marek en daarna Bismarck ontstaan, op dezelfde wijze als uit BisschopsdomBisdom ontstond. Nog is de familie liismnrck gegoed in de Bismarck. Zij was het reeds in de veertiende eeuw. Men meldt uit Brussel: Behalve een internationaal congres hebben wij thans hier ook een internationaal proces. Voor irel hof van assises staat teregt een dieven bende waa.toe behouren 4 l'ruissen, 3 Belgen en 2 Nederlanders (t. w. hel hootd der bende Falkcnslein en de heler Cordwenerbeide geboren te Heerlen in Nederlandse!» Limburg). De behandeling dezer zaak zal eenige wekeu duren. De beschuldigden lubben in vcrscheidcue oorden des lauds diefstal of roof gepleegd welke misdaden moeijelijk te ontdekken waren, daar de organisatie der bende zich tot tw-nlig plaatsen uitstrekte. Hel volgend bericht pleit niet zeer voor de dienstighcid der torpedos. De Obêroneen schip van meer dan dertig jaren oud zou dezer dageu voor de tweede maal strekken tot het nemen van een proel met torpedos. Bij de eerste gelegenheid werd het schipvan een dubbelen bodem voorzien wel sterk heen weder geslingerd doch leed niet de minste schade. Voor de tweede maal werd nu de torpedo in plaats van 1ÜÜ voet 80 voel in horizontale richting van het schip aangebacht. Het schietkatoen een hoeveelheid van 500 pond werd Ij pCt. nicer met water gemengt dan de eerste maal, doch niettegenstaande de ontploffing den water straal 200 voel opdreef, was aan de Obêron geen schade zichtbaar. UI er een lek ontstaan is in den bodem zal bij nader onderzoek blijken. Hel schip is in bel dok gebracht en zal daar onderzocht worden. Een Engelschman Stanton genaamd won Maandag eene weddingschap volgens welke hij per velocipède, den aistand lusschen Bath en Londendie 106 Eng. mijlen of 162 kilom. lang is, in 8j uur zou afleggen. Hij kwam twee minuten vóór den lijd aan ofschoon hij bij het afleggen der laatste 26 mijlen alleen zijn regter- hand kon gebruiken daar hij de linker had bezeerd. Een Franschman die de Baden te Scheve- ningen gebruikte, had zich te ver in zee gewaagd en zou zonder de tijdige hulp van de badlieden zijn verdronken. Daukbaar voor zijne redding, vroeg hij hoeveel hij als belooning aan zijn red ders behoorde te geven. Ja antwoordde men dal hangt al boe boog gij uw leven schat. Ten vorigen jaregai iemand onder gelijke omstan digheden f 10. Dat vond de I.anschman a! heel weinig, 'twas te erg tien gulden! 'Ioen hij eenige dagen later vertrok stelde hij voor zijne redders beschikbaar een gulden vijftig cents Het D. v. Z-II. deelt mede dal de Hollandsche spoorweg-maatschappij aan een der geneesheer en, die hij hel spoorweg-ongeluk zoo krachtig assi steerde onder hegeleiding van een vleijend schrijven, een doorloopende reiskaart heelt aange boden. Waarschijnlijk zal ook de andere een zoodanig blijk van waardeering hebben oulvangen. Het geregtshof van Nevers (Nièvre) heefteen vonnis geveld waarbij een reglspunl wordt uit gemaakt voor bel publiek van groot belang. De vraag was: «wanneer eene belangrijke dé pêche nie. in lijds haar adres bereiktdoor de schuld van een agent der telegrafie, kan die agent in regten worden aangesproken lot ver goeding van schade en interest, door den af zender of den geadresseeide wegens hel nadeel hun door zijne onachtzaamheid berokkend Het hol heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonuis den agent verantwoordelijk gesteld. Volgens de Correspondance générale Aulrichienne doel de Nederlandsche Regeering moeite, om Oosteni ijksche geneeslieeren voor de dienst bij de landmagl in Indië te winnen en hebben verscheiden geneesheeren zich daartoe beicid verklaard, «minder om zich siullëltjke voor- deelen te verzekeren dan wel in hel belang der wetenschap." In en om Londen, alsmede in dorpen op 3 a 4 ureu afstandvertonnen zi h zwermen mieren, zoowel vliegende als kruipende, van verschillende kleuien. (Jok uit andere streken van Engeland wordt die verschijning gemeld en men zegt dat die zwermen over een kwar tier uur gaans op den weg liggen. Dingsdag II. waren tij in digle tnassaas zigihaar op den weg der Londcnsche buitenwijk van Claphara naar Bolhani. Ook in Greenwieh-park waren zij uvei- vloedig. De ijzeren hekken en hel metselwerk waren op verschillende plaatsen en ook in Londen als mal mieren bedekt. Verscheidene personen klagen over de beten dezer insecten. Bij een der verkenningen gedurende de tweede expeditie tegen Atcbin gedaan bleven twee Europesche soldaten waarschijnlijk ten gevolge van vermoeijenis achter zonder dat dit door de overigen bespeurd werd vóór dal zij in bet bivouak teruggekeerd waien. Oumiddellijk werd een sterke patrouille uitgezonden, die dan ook de beide achterblijvers als gruwelijk verminkte lijken terugvond. 0. a. had men een dier ongelukkigen om zijne kopefen buikplaat maglig ie worden, een vierkant stuk uit bet ligchaaui gehakt. En dergelijke barbaren werden door generaal v. Swielen, als zij in onze handen vielen, met geld beschonken en losgelaten om onmiddellijk den stiijd tegen ons te kunnen hervatten. Hun werd toegestaan hunne padi te snijden, en onzen schildwachten werd verboden op hen tc vuren. Nadu zij zich van een behoorlijken voorraad

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2