September 1874. M 2252. Dingsdag 1 Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.10, 9.19, 11.06, 2.20, 8.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44 9.44, 1.37 6.15 9. Oosterspoorweg. Vertrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 75; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.65; 3.10; 3.55. comm. DlLIGENCf-DtENSTEN van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6.30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.16 en 's avonds 8.21 nor. Van Amenfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amenfoor 7'/s 'smorg. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ctelegale, officieel en onteigen. AdvertentiCn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. U. van Clecffte Amenfoort Bureau AmertJoorUcke Courant. Stoovestraat bij de Laogestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertcntifin voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van l'IJQH en van Djtmar Wijnstraat Rotterdam. Het Ministerie HEEMSKERK—VAN GOLTSTEIN. Nadat wijtijdens de ministerieele crisis in ons nummer van 14 Julij er op hadden ge wezen dat een conservatief kabinet met zeer geschikte en bekwame titularissen toen goed te vormen was enThorbecke ons ontvallen zijnde de Heer Mr. J. Heemskerk Azn. onze bekwaamste, tevens ministeriecl-ondervindingrijkste Staats man is, kwam op 17 Julij het berigtdatZ. M. de Koning hem het vormen van een nieuw mi nisterie had opgedragen en onthielden wij ons van toen af van polemiek over die taak en over het afgetreden kabinetofschoon andere bladen nu en dan met bijzondere felheid daarover redeneerden. Dat uit de ministerieele crisis geen ander dan een conservatief kabinet kon en zou spruiten werd wel algemeen voorzien. De groote vraag was echterof de mannendie met 's Konings vertrouwen zouden worden vereerd tot het aan vaarden der diverse portefeuilles, door hunne antecedentenpersoonlijkheidpolitieke denk wijze enz.volgens juiste, oneenzijdige opvatting, mogtcn worden aangemerkt voldoende waar borgen opleleveren tot een krachtig en geschikt Bewind waardig te worden gesteund door eene beduidende meerderheid in de Kamers der Statcn-Generaal en in de pers. Aangenaam is het thans te constaterenen dit geschiedt zelfs eenigszins door enkele or ganen der liberale rigling, dat de nu opgetreden nieuwe Ministers aan vorenstaande eischen in redelijken zin beantwoorden en het mag zeer doelmatig worden geacht dat de ministers van marine en van oorlog uit het aftredend in het optredend kabinet overgingen. Al noemt men nu het nieuw Ministerie een conservatief kabinethet is dat echter niet in den zinwaarin het jongst conservatief Minis terie algemeen werd opgevatwant zoowel het persoonlijk als politiek karakter van het mee- rendeel der nieuwe titularissenen andere ken- teekenendoen vooruitzien dat het de zaken zal behandelen zoodanig dat zaakkundigen die niet door partijzucht of partijlusten zijn beneveld, zich kunnen genoopt achten aan die behande ling hun goedkeurend oordeel te schenken. De Heer Heemskerk wasna Thorbecke onze geschiktste en bekwaamste minister van binnenlandsche zaken en zelfs velen prefereer den hem daarin boven Thorbecke. Zelfs gloed- rijkste liberalen in de Tweede Kamer bragten hulde aan zijne bekwaamheden en talenten, juist geëigend voor een zoo omvangrijk depar tement. Wil men hem tevens als leider van het nieuwe Ministerie aanmerkendan ook bezit hij daarvoor groote geschiktheid en routine mits daaraan voortdurend veel bezadigdheid parendevooral nu noodig omdat hij thans ministers om zich heeft vcreenigddie veel meer dan de leden van het kabinet Heemskerk- Schimmel penninek naar eigen inzigten, voor zooveel omstandigheden en kabincts-liarracnie gedoogen, zullen willen handelen. De lieer van der Heim heeft in verschilleude betrekkingen en door zijne geschriften bewezen, dat eene ministerieele portefeuille hem met gerustheid kan worden toevertrouwd en de Heer van Lijnden van Sandenburg heeft eene portefeuille erlangddie van Justitiewelke als doelmatiger dan iedere andere voor hem kan worden beschouwd, omdat bij de ietwat groeniaansch-polilieke rigting, die hem wordt aangewreven en voor een kabinetslid minder voldoet, het justitiebeleid het meest van politieke beschouwingen kan worden vrijgehouden. De geschiktheid van den Heer van der Does de Willebois voor builenlandsche zaken zal nog moeten blijkenmaar men mag zich voorstellen dat de Heer Heemskerkjuist hem daarvoor aan Z. M. voorgedragen hebbendezich goed op de hoogte zal gesteld hebben van hetgeen de Heer van der Does daarin wegen kan. Tevens moet men in het oog houdendat het hier te lande teregt eene goede usance is om een kabinet niet enkel uit belijders van ééne gezindte te doen bestaan en aan die usance in doelmatigen zin uitvoering te geven is dikwijls gansch niet ge makkelijk, zoodat men ook thans daarin niet al te strengeischend mag zijn. Geruimen tijd vóór dat de Heer Heemskerk met de opdragt tot het vormen van een nieuw kabinet was belastvoerden wij in onze schetsen omtrent den Heer van Goltstein aan «zijne par lementaire ondervindingalgemeen erkende er varing in het kamerdebat en zijne studie üer thans bijzonder gewiglige Indische aangelegen heden," kunnende toen natuurlijk niet gissen dat hij als Minister van Koloniën zou optreden. Thans als zoodanig opgetreden zijndekomt het ons voor dat ook deze keuze, door zijne vcrriglingen zal worden gebillijkt. Het is waar hij heeft niet aanschouwelijk op overzeesch Ned. Indisch territoir gestudeerdevenmin als in der tijd de Heer van Bosse. Dit is in sommiger oog een belanglijk bezwaardoch naar wij nieenen kunnen vele andere hoedanigheden van den Heer van Goltstein best daartegen opwegen. Vooral tot het nemen van energieke besluiten en het bezigen van afdoende middelen omtrent den oorlog met Atchin achten wij hem te zijn the right man at the right place. Landgenoot en vreemdeling zien er met op gewekte belangstelling naar uit, hoe door de nu opgetreden bewindvoerders de zoo door de gansche wereld vermaarde Atchin-erfcnisdoor he'. overleden ministerie nagelaten, in hel ver volg zal worden beheerd. Zoo in snelpas eene vluggebeknopte revue over ons nieuw vijftal Ministers gehouden heb bende zal wijders hel beste zijn aftewachlen wat liet nieuwe kabinet verrigt, nadat de Mi nisters zich in hunne departementen eenigen lijd hebben georienteerd en dunkt ons dus als het beste politieke recept aan de natieaan de Vertegenwoordiging en aan de journalistiek voor- testellen GEDULD. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortover de 2e helft maand Julij 1874. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. 1. Wed. U. L. Oppenheim Amsterdam. 2. J. Veldman 3. H. van Besouw 4. P. GriftDiemerbrug. 5. E. en M. Bauman. Groningen. 6. J. BirkhoulHaarlemmermeer. 7. Mej. M. Merkestijn Haarlem. 8. Madame Focke-Freni Parijs. 9. G. HuijgenPulten. 10. G. van Beek (niet vermeld.) Van de hulpkantoren Barneveld 11. H. KlokAsdorp. Eemnes 12. Mej. M. Jarman Arnhem, llegthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersioort. Het beste nieuws van heden is hetgeen de Times over de daling in de graanprijzen zegt in de volgende woorden «De buitengewone daling op de korenmarkt moet aan onze kooplieden een even groote voldoening verschaften als aan het publiek in hel algemeen. In jaargetijden van twijfelachtig weder is het niet ongewoon dal er vroeg aanzienlijke inkoopen van buiten- landsch graan worden gedaan doch naar het schijnt zijn er dit jaar geene zulke aankoopen gedaan en zullen wij dus onze toevoeren van CaliforniëRusland en van andere gedeelten der wereld tegen piijzen ontvangen, welke, vergeleken met die van vóór veertien dagen ons eenige millioenen pond sterl. besparen. Ge lijktijdig zullen de uitzigtcn in de geld- ol dis- contomaikl naar evenredigheid gewijzigd worden dewijl Fiankrijk, dal even als Engeland in het vorige jaar veel ontbood thans bet voordeel (der lage graanprijzen) bijna in hoogeren graad dan wij gevoelen zal zoodat de financiële ver- eischen die met de groote middenpunten van opbrengst in velband staan, waarschijnlijk aan zienlijk herleid zullen worden." In zijn hoofd artikel zet hel Ciiy-blad den wenschelijken invloed uileen dien de zegen van een alierwege gun- stigen oogst op e Engelsche financiën hebben zalen ook op de huishoudelijke aangelegen heden van den werkenden stand, waarvan de volgende voorstelling belangwekkende bijzonder heden bevat«Inwilligingen van een aard dat zij zoo gereedelijk de gebreken onzer werkende standen worden, zijn de grondslag onzer inkom sten. De eigenlijk verterende klasse in onze natie is, ongelukkigerwijze de werkende of ambachts- standwant zij die van dagelijkscben arbeid leven zijn in den regel tevreden wanneer zij hunne kinderen gezond en steik kunnen groot brengen om ben verder aan het gebruik hunner ligchaamskrachten over te laten ten einde hun brood te winnen gelijk hunne vaderen deden. Kr bestaan uitzonderingen doch het is waarwal de massa betrclt. Het gevolg is: dal, wanneer de pi ijzen van arbeid de kosten van het noodige onderhoud te boven gaan, en een overschot ten behoeve van ver makelijkheden blijften wanneer het aan de vrouw gelukt zich een deel toe te eigenen ten einde zich betei te kleeden en het huis traaijer te maken, dan bezigt de man zijn aan deel ter verkrijging van hetgeen Ajf gaarne geniet. De balen, welke de hooge loonen op de kosten

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1