Mac-Mahon om geen andere reden dan omdat bij 500,000 man onder zijne bevelen beeft bjer en meester is om te regeren en te besturen, en geen andere aanspraak op bet bewind behoeft te doen gelden dan.... zijnen wil. De graaf vau Parijs en de hertog van Aumale worden algemeen gehouden voor de beschermers en de «inspiratoren" van bet Journal de Pariten dus zijn de legitimisten zoowel als de republiekeinen fel gebeten op ben en op bun blad. Allerlei. De heer Eug. Godard beeft jl. Zondag zijne te Antwerpen ondernomen luchtreis met bet beste succès volbragt. Om zooveel mogelijk aan alle aanvragen te kunnen voldoen van personen, die den togl wilden mede makenhad hij be sloten om uiet met de Méléore op te stijgen die slechts een schuitje kan lorschen, waai in een zestal reizigers plaats kunnen nemen, maar met de Union dei Peupletin welker mand of bark plaats voor twaalf personen is. Toen hij echter Zondag ochtend laatstgenoemden ballon inspecteerde, bleek het, dat daarin scheuren of openingen waren ontstaan die niet spoedig genoeg te herstellen waren om er dienselfden dag nog een logt mede te kunnen doen. Hij moest zich dustot groote teleurstelling van meer dan de helft der candidaten met de Afe/eorz vetgenoegen, die ongeveer 1200 kub. meters gas kao bevatten. De opstijging geschiedde des avonds ten 6 ure onder de gunstigste omstandigheden en zonder eenige belemmering des nachts 4 ure is de heer Godard met zijne togtgenooten te Antwerpen teruggekomen na omstreeks half 8 ure des avonds in de weide in den omtrek van Groot-Zundertin de volmaaktste orde te'zijn neergekomen. Onder de incidenten der Veis heeft behoord: 1°. dal de heer Godard een zevenden passagier heeft medegenomen die niet in het programma begrepen waszijn Ójsrig zoontje nl. die bij het vertrek van den ballon zoo luide begon te schreijen om met zijnen vader mede ie gaan, dal het publiek dezen overhaalde om den knaap genoegen te geven 2°. het nedei- Jatenen parachute {in een gesloten teenen mandje), van «Messire Jacques", den aap van den heer Godarddie deze operatie reeds her haalde malen heeft verrigten 3°. de volkomen goed gelukte aflating van twee passagiers, om streeks zeven ure, op eene door den heer Godard vooraf aangeduide plaats in den omtrek van Eekereo daar de last te zwaar bleek te zijn om hoog genoeg te kunnen opstijgen. Terwijl vóór deze evacuatie de ballon slechts 600 of 700 meters hoog steeg, bereikte men na de aflating van twee togtgenooten eene hoogte van 3540 meters (7 uur 10 min.) Tien minuten later was men weder tot 600 meters afgedaald en bevond de ballon zich boven Groot-Zundert, waar de heer Godardevenals bij de aflating van twee passagiers bij Eekeren de meeste voorkomend heid en medewerking vond bij de landlieden in wier midden de nederdaling geschiedde. Waar schijnlijk zal de heer Eug. Godard aanstaanden Zondag andermaal te Antwerpen opstijgen, om de candidalen te bevredigen, die bij jl. Zondag bedt moeten teleurstellen. Niets beter voor verkoudheid dan stroop van moerbeziën. Men perst de moerbeziën en weegt bet sap (de pot moet er afgerekend worden) dan doet me« er hetzelfde gewigl suiker bij en laat het zachtjes koken hel begint te schui men zoodra bet op bet vuur staal. Langer dan een kwartier mag bet niet kooken. Men giet tlan den stroop by voorkeur in fleschjes. Thans wordt behandeld het proces van een en zestig soldaten van het straibaiailjon te Vil voorden die onlangs oproei gemaakt hebben. Reeds dertig van de beklaagden zijn door den krygrraad lol gevangenisstraf van 5 en 3 jaren en minder veroordeeld. Uil de debatten blijkt dat deze brave jongens liever naar de cellulaire gevangenis, dan naar hel slrafbatailjon gaan, omdat zij te Vilvoorden, naar hun zeggen niet liefderijk genoeg behandeld worden. De Ëngelsche bladen bevatten tellens be- rigten omtrent mishandelingenmoorden en aanrandingen, die 'l Ëngelsche volk niet tot eer verstrekken en eene treurige ruwheid van zeden onder de lagere standen doen onderstellen. Te Birmingham worden voortdurend vreedzame personen mishandeld en zelfs de politie wordt aangevallen. Te Newcastle biagt Rebekka Lewii baren man een zware wonde in den bals toe waarna zij in het buis van een buurman loo- pende, trachtte zich aldaar hel leven te be nemen. De buurvrouwdie verschrikt wegliep om de politie te halen liet twee kinderen achter terugkomende vond zij deze door de (denkelijk) waanzinnige vrouw verwond. Het jongste zal niet van de wonden herstellen en Rebekka Lewit zelve tr«rkeeit in gevaarlijken toestand. Een veldarbeider te Oxfordshire, wiens huwelijks aanzoek door een deern van het gehucht werd veiwoipen, bragt bet meisje zulk een snede in den bals toedal zij in levensgevaar ver keert.Te Londen vermoordde een man zijne vrouw door een doodsteek met een slagtersmes, en in hel lersche district Leitrim ontsnapte eene jonge damewelke naar Sligo reedte naauwernood aan een kogeldie vau achter een hegge gevuurd werd en haar kleed sehrample. De woeste aard en de verhardheid van den misdadigerdie voorbedachtelijk in koelen bloede moordt, is een grievende bijzonderheid in de meeste der thans zoo vaak voorkomende moorden of moordaanslagen. De bovenvermelde veldarbeider, gevat zijnde, overhandigde het mes, waarmede hij het meisje doodelijk ver wond had, met de woorden: «dat is het mes, waarmede ik haar den hals afsneed het kan mij niet schelen of ik van avond nog gehan gen word als ik maar weet dat zij dood is." De man, die zijne vrouw doodstak stond daar na nog een halt uur aan haar legerstede om haar een en ander toe te dienen, alvorens zij stierf, terwijl de vrouw zijne misdaad met hare laatste woorden verschoonde door herhaaldelijk te verklaren, dat zij hem vertoornd had. De geneesheer nam de laatste oogenblikken waar om den man aan Ie sporen aan zijn stervende vrouw vergiffenis te vragen doch de booswicht schudde hel hoofd en weigerde. De enquête In zake de ontsnapping van Ba- zaine is thans afgeloopen. In hel rapport wordt geconstateerd de medepligligheid van een deel van hei civiel personeelbelast met de bewaking van den vlugteling. De maarschalk zou in den nacht van 9 Aug. ontsnapt zijn door eene poort, geholpen door eenige wachters en op aandrang van kolonel Villette. De militaire waakzaamheid bleef nooit in ge breke slechts kolonel Villette is schuldig aan omkoopiog van de civiele wachterszoodat deze en de andere verdachten zich voor het hof van assises der Maritieme Alpen zullen te verantwoorden hebben over de ontsnapping van Bazaine. De soldaat R., die de wacht betrok op het oogenblik dal de ontsnapping plaats bad, zal volgens de militaire wetten voor een krijgsraad teregt staan. Te Verviers heeft de politie een bende van vier diefeggen betraptdie zich op het stelen van kant, shawls enz. toelegden. Zij droegen ruime japonnen met dubbele voeringbezoch ten gezamelijk de modemagazijnen te Luik eu te Verviers, lieten zich kanten, shawls enz. loonen en terwijl een paar van de dames de winkelbedienden aan den praat hielden stopten de anderen zooveel zij konden in hare zakken. Toevallig verloor dezer dagen een barer een stuk kant ter waarde van 160 frs.dat zeker in de baast bezijden den zak gestoken was, op straal, waardoor de politie op het spoor werd gebiagt. Bij een onderzoek vond men in bare japonnen voor meer dan 5000 frs. aan kant en andere mode artikelen. Twee dezer jonge dames ziju uit Keulen de derde is eene Franksite van zeer bevallig voorkomen. De vierde heeft zich oog bij lijds uit de voeten gemaakt. Nopens het bescho' der aardappelen ontvangt de Veend. Cl. van meer dan eene plaats gunstige berigten. Het uitstekend weder beeft de afge- vrozen aardappelen boven verwachting weder hersteld in de vroege soorten vordert de ziekte langzaam. De Amerikaansche rozen leveren bui tengewoon veel op, zóó zelfs, dat men dit op een 18 25voudig bedrag kan schallen. Toch ziju alle stamen op dit oogenblik niet -volledig rijp, vooral de meestdragende. Jammer, dat zoo menige huismoeder de bijna blaauwwilte kleur van de gekookte rozenaardappels niet be vallen wil, daar het eene wèlsmakende, fijne en degelijke soort is. Op dezen grond neemt men dan ook aan dat zij voor de fabiiekan- ten zulk een blank zetmeel zal opleverendat men door deze nieuwe specie eindelijk eens in slaat zal worden gesteld om te concurreren legen bet meel uit den Elzas en uil Baden was tot duvverre te vergeefs is beproefd. Een Cbineesch diner schetst de heer von Friet die met eene zending door de üostenrijksche Regeering bij de Chinesche douane-dienst is belastvolgenderwijze in een brief uil Sbangbai Wien de eer te beurt valt, op een maaibij een mandarijn te worden genoodigdontvangt die uitnoodiging op een karmijnkleurig blad papier, dat veel op een Cbineesch visitekaartje gelijkt en rijk met ornamenten is versierd. Dit ontving ik, met verscheidene consuls tegelijk, van den stadsregter Tichen. De genoodigdeo waren «Hen te gelijk gekomen en hadden zich vereenigd op het voorplein van het gebouw door den stadsregter bewoond toen de poorten door twee koelies werden opengeworpen en wij op het tweede plein kwamenwaar ons een onbekend geraas tegenklonk. Het wns de Chi nesche muziekwaarmede wij werden onlvan- gen, tetwijl ook saluutschoten werden gelost. Een pak viel ons van het harttoen dit on welluidende concert en de geweerschoten op. hielden. Vervolgeus kwamen wij op een derde pleinwaar ons de gastheer verwelkomde en in de eetzaal bragtdie slechts door een glazen wand van het plein gescheiden was. In het midden van deze zaal stond eene groote ronde tafel en langs de wanden stonden stoelennaast elk waarvan een tafeltje was geplaatstom daarop de theekopjes te zettendie reeds terstond bij het binnentreden werden gepresenteerd. Chi nesche schilderijen bedekten de muren en talrijke lantaarns en lampen hingen aan de zoldering. Nadat het gesprek, hetwelk slechts in bet Chineesch werd gevoerdeen poos geduurd hadwerd in onze tegenwoordigheid de tafel gedezt. Eindelijk was alles gereed en Ttchen noodigde alle gasten een voor een uilom aan tafel te komenwees ieder zijne plaats aan en reikte hun de roodverlakte stokjes toe, die men als eetgeréedschappen gebruikt. Daarbij boog hij zeer diep en plegtig, wat men zoo goed mogelijk beantwoordde. Toen die cere monie was afgeloopen zette men zich aan tafel. Er werd rijstwijn gepresenteerd en hel eerste geregt opgedragen beslaande uit ham, eijeren jong bamboe en verscheidene koude groenten. Daarbij kwam de soep, uil vogelnesten bereid en eijer-gelei. Voor eene beschrijving der daar opvolgende vier en dertig gereglen ontbreekt mij zoowel het geheugen ais bovenal de vei- eischle kennis van de Chinesche kookkunst. Alleen wil ikom er toch eenige te noemen van de volgende gereglen melding maken haai- jenvinnen, boommos, eene soep van kleine slak ken in boonen gesloten uit Tahusee afkomstig eene soort zeegras ragout van eendenlongen vischhersens en eene bruine saus het akeligste wat men een Europeesch verhemelte kan voor zetten meelspijzen in olie gebakken naar den Chineschen smaak uitstekend toebereid. Eenden bouten varkensvleesch en dergelijke waren zeer eetbaarook de visch was zeer lekker klaar gemaakt. Het laatste geregt bestond uit rijst met kippensoep. Afwisseling in de spijzen kennen de Chinezen niet, daar zij bij elke gelegenheid hun gansche kookkunst aan den dag leggen en altijd dezelfde geregten voorzetten. De totale indruk van dit diner was dat wij gekookte gutla-percha hadden gegeten. Een schotel heeilijke vruchten aan het einde was het beste wat de tafel opleverde. Bij de laatste geregten werd champagne geschonken de eenige Europesche wijn dien de Chinezen drinken als zij hein betalen kunnen een kist champagne kost 10 k 15 Mexicaansche dukaten. Reeds na de soep presenteerde de gastheer sigafen, een ware weldaad voor Europeanen wien de onderscheiding te beurt valt door een Chinesche notabiliteit ten eten te worden gevraagd. Het diner duurde van 7 tot 10 ure en de gewoonte brengt mededat men na het laatste geregt heengaat. Nog verdient vermelding, dm de Chi nees zijne gasten steeds in staatsiegewaad ont vangt, terwijl wij ons slechts in zwarte rokken kleedden. De oudere broeder van den onlangs te Royan in het departement der Girondenoodlottig omgekomen luchtreiziger Aliexandre Braquet deelt in een brief aan T Echo du Nord eenige bijzonderheden betreffende dit ongeval mede en weèrspreekt vervolgens het door sommige bladen vermelde gerucht van zijnen (des brief- schiijvers) eigen dood. «Ik smaak schrijd hij nu reeds voor de vierde maal de voldoening om die sombere mare te kunnen logestrafl'en. Ach tervolgens hield men mij voor dood: lo. toen ikeen en twintig jaren geleden bij eene op stijging in het Hippodróme te Parijs een nood- lotligen val deed2o. toen mijn ballonveertien jaren geleden, op eene uil Avignon ondernomen luchtvaart vuur vatte en ik van eene hoogte van 800 k 900 el nedervieldoch gelukkig in de Rhóne te regl kwam; 3o. toen ik, eenige jaren later, na eene opstijging te Saint-Remy, in de maand October, in bet gebergte terug gevonden werd, uitgehongerd en verkleumd van koudemaar zonder eenig letsel bekomen te hebben. Mijn zoon had, toen hij zeven jaren geleden destijds zestien jaren oud te Rijssel opsteeg, insgelijks het ongeluk van te vallenmaar bij kwamzonder belangrijke kwetsuren, op een dak in de Rue-Colbert neder. Meen echter nietmijnheer de redac teur I dat de aëronauten roekelooze lieden zijn, die op geene gevaren acht slaan en gepaste voorzorgen versmaden. Indien dit het geval wasdan zou ik thans nietna 600 opstijgin-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2