De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort. n Niet vroeger dan 2 a 3 September jl. werd ■door de Staatscouranten overgenomen door andere bladen, bekend gemaakt dat op 17 September eene verkiezing zou plaats hebben en men mag er zeer tevreden over zijn, dat binnen eene weekin een zoo uiteenloopend district als het onzein drie provinciën gelegen, reeds voldoende zamenwerking is verkregen tot het stellen van ernstige anti-reactionnaire can didates Hoe preferabel slechts één anti-reac- lionnair candidaat zou zijnkon dat bijna als eene illusie worden geachtwant het was wel denkbaar dat de kiesvereeniging Amersfoort geen liberaal candidaat zou stellen en dat de kies vereeniging Vooruitgang niet zou afwijken van haar principevoorschrijvende een candidaat de liberale beginselen toegedaan. De kiesvereeniging Amersfoort proclameerde thans den Heer Mr. M. J. Pijnappeladvocaat te Amsterdamdie als lid der Tweede Kamer drie jaren zitting gehad hebbende voor het kiesdistrict Amsterdamonder de bekwaamste talentvolste en scherpzinnigste parlementsleden kon worden gei-angschikt Wij laten hier, comprcs gedrukt, volgen nogmaalster voorlichting der kiezershetgeen omtrent hem in de kiesvereeniging Amersfoort is gezegd: -l>e Hoer Pijnappel wnd door F*n lid amnbevolen op grond v*n diens politieke rigtrogbekwaamheden en antecedentenduidelijk uitgekomen in den tijd toen hij Tan 1S60 tot 1SC9 lid der Kamer was. Bovendien betil hij Teel kennis van Indische taken en is hij geest- Terwant van van Golutein en dientengevolge een goede steun voor den Minister in diens mneijelijke taak. Volgens spreker was reorga nisatie van onderwijs regtawcieu en belastingen niet urgentmaar is koloniën de question bril Inn te. Wel is waar is het moederland voor het nogenblik niet too afhankelijk meer van het batig slot maar de belangen van handel en scheepvaart staan in naanw verband met den toestand in Indi6. W-j staan op een hagchelijk keerpunt. Indien het met de treurige taak Atchin too voortgaatwordt die een afgrond voor Nederland"* schatten en tonen. In Indié is voort* alle mogelijke Tenet tegen het wettig getag. Dat kan too niet blijven Spreker wenscht verbetering in dien toestand en wil daartoe medewerken door den Heer Pijnappel te verkieten. Hij acht hem uitnemend geschikt om den toestand onzer koloniale aangelegenliedeu te verbeteren. Spreker deelt mede dat in eene vergadering door verschillende invloedrijke personen gehouden besloten is de randidatuur van den Heer Pijnappel voortestaan als lijnde de meest geschikte man voor hei oogenhlik." Hierbij kan nop worden gevoegd dat hij op de hoogte is van en geroutineerd in een aantal kapitale onderwerpen van staats- en algemeen belang. Hij is altijd vrij geweest in de politiek enwij veronderstellen er te mogen bijvoegen hij wil daarin vrij blijven. Dat politiek systeem respecteren wijals behoorende tot de aarts vijanden van het imperatief mandaat. Wij scha ren ons ten deze onder de onversaagdste kam pioenen voor de strengste toepassing van art 82 der grondwetmerkende opdat wij enkel verantwoordelijk zijn «oor wat wijen niet voor wat anderen, b. v. als in de kiesveree- nigingenvan l»em zeggenwant men moet somtijds zeer naauwlettend zijn bij ondersteuning van candidaturen. Hij hield in den afgeloopen winter in Nuttige Kennis te Utrecht eene lezing over de sociale kwestie, die voor zijnen ijver en lust ter be hartiging der Volksbelangen pleittedoch dat onderwerp is. in ookele hoofdpunten, alleen volkomen deugdelijk aantegrijpen door hen, die deze door de }>raclijk kennen. Wij houden ons overtuigd dat de candidatuur van den lieer Pijnappel, thans ook door de Gooische kiesvereeniging »Eendragt maakt Magt" gesteldnog veler sympathiewelke zij ver- dient, zal verwerven. Vooruitgang proclameerde den Heer Mr. H. Verloren van Themaal. In het vorenstaand verslag barer gehouden veifuiering is bij reeds in hoofdtrekken geschetst OMMQtit worden er- Jtend dat deze kiesvereeniging thans een can didaat heeft gesteld, die voor haar veel meer dan bij vorige verkiezingen kans van succes opleverL Heeds in 1862 was bij candidaat tegenover c'"n Heer Jbr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijek, i'.ê 10 Junij 1862 slechts 598 stemmen verkreeg, ofschoon hij aftredend lid der Tweede Kamer in ons district wasterwijl de Heer Mr. Verloren toen 527 stemmen erlangdedoch bij de daarop gevolgde herstemming op 24 Junij 1862 verkreeg dc Heer van Asch van Wijck 973 en de Heer Verloren 698 stemmenzijnde alzoo eerstge noemde herkozen. Gedurende vele jaren lid van den Amersfoort- schcn gemeenteraad en lid later president der Amersfoortsche llcglbankdeed hij zich kennen als een bekwaam, degelijk en werkzaam ambte naar en stadgenoot en als Voorzitter van het alhier in 1860 gehouden landhuishoudkundig congres heeft hij, uitnemend gesecondeerd als secretaris door den heer Mr. J. van der Leeuw, onvermoeid en krachtig tot het perfect wel slagen daarvan gearbeid en daarvan levert het lijvig en leerzaam verslag van dat congresnog bij velen in bezit, onwraakbare bewijzen. Uit zijne artikelen in onze Courant over de rivier de Eem en andere onderwerpen bleek zijn lust tot onderzoek van publieke aangele genheden. Wordt hij liberaal genoemd, zoo is hij dat in bedaarden zin, en naar zijnen aard van verdraagzaamheiden ondervond men dat steeds, jegens belijders van alle gezindten en rigtingen, in zijnen levenswandel en in zijne verschillende betrekkingen. Door veeljarige ervaring omtrent en contact met hem, weten wij zeer goed wat hij intellec tueel weegt en dus dienen wij, naar pligt en overtuiging, de kiezers nopens hem voortelichten. Omtrent den Standaard-candidaat den Heer M. M. van Asch van Wijck kunnen wijten minste voorloopig, kort zijn, want reeds in onze nummers van Junij en Julij jl. presen teerden wij hem vrij gedetailleerd aan de kiezers en blijkt welligt de electorale krijgskans gunsti ger voor hem dan destijdsdan gcloovcn wij dat de Standaard als hijdoor de reactionnaire kiesmachinesvan de Munt naar de Tweede Kamer is overgeduikeld geen ander plaisir aldaar van hem zal hebben dan van zijn stem men tenzij van een of meer door hem uitte- spreken geprepareerde redevoeringen, door Dr. Kuyper of een ander geestverwant voor hem opgesteld, en dat plaisir is waarlijk niet be nijdenswaardig. Echter de Standaard, waarmede wij weldra nog een appeltje zullen schillenacht zelfs eene groeniaansche stemmachine of guUa-jtercha pop in ons parlement reeds voldoende. Alzoo de electorale herfstcampagne met vo renstaande inspectie over de door de kieskringen geproclameerde Candida tentrits geopend hebben de hopen wij in het volgend nummer met sappeursbijltjesuit ons krijgsarsenaal, eenige hindernissen omver te hakken, opdat men ruimer perspectief op de diverse positien der verkiczings-bataille zal kunnen erlangen. AMERSFOORT, 10 September 1874. Op Dingsdag, den 15 September 1874, des namiddags ten één ure, zal de Raad der ge meente Amersfoort weder eene vergadering houden vyaarin de punten van behandeling zijn 1. Advies van Burgemeester en Wethouders op het rekest van den aannemer G. Prins om remissie van boQte. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting der bank van leening. 3. Benoeming van leden der commissie van wetgeving. 4. Verzoek van den heer O. Scheltus van Leusden om ontslag als gemeente-ontvanger. 5. Verzoek van den heer G. C. Wouters om ontslag als Lector aan de latijnsche scholen. De Heer G. C. Woulerslector aan het Gym nasium te Ameisfoort, is benoemd lot Leeraar in de wiskunde aan de nieuw opgerigle Hoogere Burgerschool te Almelo. Maandag avond werd aan de Latijnsche school te Amersfoort hel admissie-examen lol den nieuwen cursus afgenomen. Er hadden zich 7 leerlingen aangemeld voor de Eerste klasse waarvan er 4 werden toegelaten en 1 voor de 4e. klasse, die in de 3e. werd geplaatst. Wij waren in de gelegenheid de Tentoon stelling te zien waarvan in achterstaande adver tentie sprake is. Smaakvol geëtaleerd vind men ten huize van den boekhandelaar A. M. Slothouwer eene uiterst traaije verzameling prijzen die aan de 2000 eerste inleekenaren op liet met lof bekende werk vanWooD, de onbeschaafde volken Rangeboden worden. In waarheid weet men niet wat meer te bewonderen de keuze of de kost baarheid der prijzen, een allerprachtigst ameu blement, een keurige pianino, zilver uit de fabriek van van Kempen te Voorschoten en uit de Utrechtsche fabriek, goud van Bonebakker ie Amsterdam, verschillende Chineesch geïmiteerde lakwerken een geheel nieuwerwetsohe pendule met twee beeldeneen twintigtal schilderijen van meesters, als: B. J. van Hove, Hilverdinky Meijnders ApolPleijsier en andere, en nog veel meer zaken, waarvan ons bestek de beschrijving niet toelaat. Vraagt men nu wal kost dat alles? dan kunnen wij ook daarop antwoorden dal de inteekening in waarheid geen financieel bezwaar van beteekenis oplevert, terwijl wij vernamen dal slechts nog een klein gltal exemplaren disponibel is. Wij eindigen daarom ons berigt met eene uit- noodiging aan ouze lezers om niet te vergeten eens even bij den fleer Slothouwer aan ie loopen en de verzekering dat men zich de moeite niet zal beklagen. Het Ulrechlsch Volksblad meldde dezer dagen hel volgende uit Kuilenburg «Sedert eenige dagen hebben zich alhier eenige personen vereenigd bij wie tegen zeer goedkoope prijzen puik rundvleesch te bekomen isja Bijna voor de belli van de tegenwoordige dure vleescbprijzen. Als uien weel dat die prijzen veel le hoog zijn in verhouding tot de in den laatslen lijd veel verminderde prijzen van het rundvee, zoo zal men begrijpen, dat er van deze goedkoope gelegenheid een ruim gebruik gemaakt wordl." De Economiste Francaise behelst een artikel over de vleeschprijzen. Daarin wordt betoogd «dat de prijzen van het slagtvee sedert liet laatst van April 40 percent gedaald zijn. Hadden de vlèeschprijzen daarmede gelijken lied gehouden, dan moest een kilogr. vleesch dat in April een gulden kostte, in Julij voor 60 cents te krijgen zijn geweest. Maar de slagiers hebben het vleesch op nagenoeg de oude prijzen weten te houden en het publick is eerst zeer laat tot het inzigt gekomendat het om den tuin wordt geleid. Toen het dit bespeurde, is wel een groote be weging ontstaan en beeil deze in sommige ge meenten tot de oprigling van onderlinge slagt- maalschappijen of lot de vaststelling der vleescb prijzen van overheidswege geleid. Maar de Econo miste vraagtof hel niet de pligt der dagbladpers was geweest om het publiek tijdig in te lichten. Duitsche en Nederlnndsche couranten namen dit artikel onverandeid over, omdat zij hetge- heel van toepassing achten ook op den staat van zaken in Duilschland en Nederland. Een jong mensch werd onlangs door zijn erfoom aangespoord om met een meisje van zijn kennis te trouwen. Ik heb niets geen zin in haar oom," zeide de neef, «zij is precies een lantaarnpaal." Des te beter, jongen hernam de oom«dan zal zij uw levenspad des le meer verlichten." Dezer dagen is te Aclegraafschap Norfolk, een paar door den band des huwelijks verbon den dat te zamen 128 jaren telde. De gelukkige echtgenoot bad gedurende 40 jaren gedongen naar de hand van baar, die thans zijne vrouw werd. Aangaande de ramp te Meiningen verneemt men nader, dal de brand Zaterdag-middag is uitgebroken in eene bakkerij en zoo hevig voortwoeddedat des avonds ten f 1 ure ruim 250 woonhuizen een prooi der vlammen waren gewordenmet bet gevolg dat ruim 3000 per sonen voor de helft uit de behoeftige klasse, geen onderkomen hebben. Eerst des nachts ten 2 ure was men den brand meester. Het raad- en distiictshuiseen fraai schoolgebouw en de drukkerij van het Tageblall zijn vernield. Uit het eerstgenoemde gebouw was reeds een groot gedeelte der boeken en papieren geborgen doch ook de buizen waar men dit alles over- gebragt, waren spoedig door hel vuur aangetast, zonder dat men alles kon redden zoodat vele legisters en documenten zijn verloren gegaan. Eene kerk is aan bet dak zwaar beschadigd. Den geheelen volgenden dag zag men op onderscheidene plaatsen de puinhoopen op nieuw ontvlammen hetgeen s' avonds hier en daar zoodanig toenam, dat een aantal ingezetenen, wier huizen waren gespaard geblevenhet daar niet konden uithouden en dus de stad verlieten, om in het open veld een heenkomen te zoeken. Den daarop volgenden nacht is echter alles verder gelukkig afgeloopen. De schade aan ge bouwen wordt op minstens 3 millioeo gulden begroot. De schade wegens verlies van huisraad enz. is nog niet te berekenenvelen hebben letterlijk alles moeten achterlaten.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2