«lelijke spaanscho provinciën is de koninklijke wil miskend, waar deze zelfs in de geringste mate op de aloude regten des Volks inbreuk maakt. Tusschen don Carht en zijne getrouwe onder danen in de provincie Alava is eene niet onbe langrijke kwestie ontstaan. Vooral in den naain van de fuerosde onde plaatselijke vrijheden, heeft don Carlos de noordelijke provinciën vao Spanje in opstand gehragt. Mogelijk kende hij niet de gehcele uitgestrektheid van de privile giën waarvan kg ziek als kampioen opwierp. Zgker is hetdat hij th. zijne schade heeft leeren kennen de onafhankelijkheiddie door deze fueros aan de locale vertegenwoordiging wordt geschonken. Toen namelijk de plaatselijke junta's van de provincie Alava in algemeene vergadering "bijeen kwamen meende don Carlos cr als zijn vertegenwoordiger en tevens als voor zitter een koninklijk afgevaardigde te knunen heenzenden maar dit werd aangemerkt als een aanranding van de oude •fueros. De vergadering weigerde den afgezant des konings toe te laten -en handhaafde haar onbeperkt regt om haar voorzitter te benoemen, haar bureau te kiezen en de plaatselijke antorileiten aan te stellen geheel "buiten den koning om, die zelfs het regt niet bad hare beraadslagingen bij te wonen. Zij -drukte haar protest om haar regten te doen eerbiedigen uit in een manifestwaarin boven aan het devies van Alava was geplaatst: »regt, regt tegen de misdadigers!" Verder werd allen inwoners van de provincie verboden eenige -autoriteit te erkennen of eenig ambt aan te -nemen, zelfs als bet volgens 'skonings wil was, ■wanneer bet niet in overeenstemming was met de fueros van de provincie. Wat dit manifest voor de zaak van don Car los te ernstiger maakt, is, dat bet wijst op den gelukkigen toestand van bet land voor dezen treurigen oorlog. Regnier, die door den krijgsraad te Parijs, wegens verstandhouding met den vijand gedu rende den oorlog tegen Duitschland, ter dood is veroordeeld bevindt zich naar men gelooft te Londen. Hij was bij het proces van Bazaine als getuige gedagvaard en is ook bij de eerste teregtzitting tegenwoordig geweest. Daarna echter verliet hij Frankrijk en schreef aan den hertog vanAumale, voorzitter van den krijgsraad een brief, waarin bij hem berigtte, dal bij vertrok en bereid was op zekere voorwaarden terug te keeren. Sedert is bij niet in Frankrijk terug gekeerd. De procureur der republiek zeide aan het slot van zijn requisitoir in de zaak der mede- pligtigen aan de vlucht van Bazaine bet volgende: «Ik heb geëindigd mijne heeren Ik heb mijne Uak vervuld, zonder de grenzen te overschreden, welke ik mij gesteld had. Een enkele opmerking wil ik nog makenmet betrekking tot den ex-maarschalk Bazaine. In zekere omstandighe den is bet aan een gevangene veroorloofd te ontsnappen maar het zij mg vergund te zeggen dat, indien de ontsnapping in dit gevtl voor iemand te betreuren isdan is het vooral voor dengenedie er voordeel van gelrokken heelt. Indien bij geraadpleegd had een van de vrienden niet van die vriendenwelke als Villelte nooit welen tegen te spreken, maar van een' stand- vastigenwakkeren vriend, die een helderen blik in de zaak wierpdan zou die vriend hem gezegd hebben: ««Blijf; vooreerst, omdat de wet hel eisebtten tweedeomdat gij het voorwerp zijt geweest van een verzachting van straf, betgeen gij niet moet vergeten. Blijft Frankrijk, dal grootmoedige land, zal Metz niet vergeten, Metz is onvergetelijk, maar als men in u niets anders meer zien zal dan den verzwakten grijsaard neérgedrukt door de el lende, door de gevangenschap, dan zal Frankrijk zeggen laten wij hem de vrijheid teruggeven voor de laatste dagen welke hem nog te leven «verblijveo. Blijfde geschiedenis toont zich in allen gevalle toegeeflelijkwanneer zg eene kerkerdeur opent en een man ontwaartdie het noodlot waardiglijk getorscht heeft. Blijf I heter is het te stervendan zóó heen te gaan. Vergeet niet de wfardigheid waarmede gtj bekleed zijl geweesu Blijf en zorg vooral dat men niet zal kunnen zeggen dezelfde man die den maar schalksstaf van Frankrijk in zijne band hield, -heeft in die hand het touw gelegd dat tot zijne -ontvlugiing moest dienen I" Allerlei. Te Londen «verleed een jong meisje aan de gevolgen van een beet van een dollen hond die in Maart II. een aantal personen in de wijk Walworth had aangevallen en gebeten, tot dal een politie-dienaardie in een cabriolet den hond volgde, hem eindulijk doodde. Het meisje was in het gasthuis opgenomen en als hersteld ontslagen. Nogthans openbaarden zich in de laatste dagen de verschijnselen der gevolgen van een doUe-hondsbeet. Den 11 Jen Augustus kruiste een Engclscli schip, Fullurelangs de Noordwestkust van Madagaskartoen de matroos in den mast een schip ontdekte. Men zette er den koers heen «n vijf uren daarna klampte men een slavenschip aan boord, beladen met 41 mannen, 59 vrou wen en 137 kinderen. De slaven leden veel door zwakte en kramp, daar zij een geruimen tijd in een en dezelfde houding hadden moeten blijven. Verscheidene kinderen waren drie dagen daarna nog niet in staat hunne beenen uit te strekken. Onder in het schip vond men eene vrouw tol den bals begraven in vochtig zand. De slavenhandelaars waren 55 in getalhun aanvoerder was voornemens ze naar Zanzibar te vervoeren en daar te verkoopen. Na het slavenschip verbrand te hebben zeilde de Vulture naar Sèchellenen gedurende de tien dagen van den overtogt stierven nog 17 der vrijgelaten slaven aan dyssenterie en zwakte. Sedert langen tijd hadden de Engelschen zulk een goeden buit niet gemaakt. In een Duitsch tijdschrift leest men in een stuk over het -arkensmesten o. a. hel volgende Een eerste vereisebte, waarlegen het meest gezondigd wordtis het rein houden van den huid der varkens. Een varken is niet morsig uit zich zelfmaar omdat de menschen hem noodzaken om in 't vuil te liggen het wentelt zich niet in deu modder, dan omdat helder water niet ter zijner beschiking staat. ■Niets is 'tdier aangenamer dan om eenmaal 's weeks gewasschen te worden zelfs met zeep sop en om eene plek in zijn schot te vinden, waar hij zijn leger droog en nimmer door hem bevuild kan bewaren. Biggetjes van twee dagen oud wagelen immers reeds uil hel nest naar eene zekere plaats De inkomende regten gedurende het finan ciële jaar 1873/1874 op tabak en snuif ont vangen beliepen volgens den Daily Telegraph pd. su 7,399,974 (of bijna 89 millioen gulden nederl.); zoozeer heeft gewoonten van rooken toegenomen 25 jaren geleden werd het onfat soenlijk geacht. De oogst van vruchten is in Frankrijk zoo overvloedig, dat de perzikken van zes in een kilo verkocht worden voor vijf cents per dozijn. Honderd Reine Claudes pruimen worden ver kocht voor vijf zes cents. In den Haag wordt volgens de Ark. Ct. thans door het publiek de graad van dronken schap van bescbonkenen uitgedrukt naar de hoegrootheid der boete, waartoe deze vermoe delijk zullen worden veroordeeld. Men spreekt van f 1 van f 4 van f 10. Is iemand bui tengewoon erg dronkendan taxeert men hem op 11. Men zou ook de soort van dronkenschap kunnen uitdrukken b. v. jeneverdronkenschap, wijndronkenscbap, likeurdronkenschapenz. Garibaldi heeflaan Victor Hugo den volgenden brief geschreven: «Caprera, 8 September 1874. Zeer waarde Hugo! De deelneming welke gij aan de inteekening op de fransche vet taling van mijn werk De Duiiend geschonken hebt, stelt dat gebrekkig voortbrengsel mijner onge oefende pen onder uw magtig en beroemd pa tronaat Ik dank a hartelijk en blijf voor net gansche levenn toegenegen Garibaldi." Victor Hugo antwoordde«Parijs, 18 September 1874. Waarde GaribaldiUw briel treft mij en ik voel mijn broederhart voor uw kloppen. Ja verhaal zelf uwe heerlijke dadenvertel ze aan Italiëvertel ze aan Frankrijk vertel ze aan de wereld De «duizend" zullen beroemd wezen zooals de «tienduizend" bet geweest zijn, met dit onderscheid alleen dal zij overwonnen en roem behaald hebben niet door af te trekken maar door voorwaarts te rukken. Als Xenophon verrigt gij eerst het goede en vertelt gij het later; maar gij zijt grooler dan Xenophon in hem leefde slechts de ziel van Griekenland in u leeft de ziel van alle volken. Dierbare Garibaldiik omhels u 1 Victor Hugo." De brief is opgenomen in De Rappelhet orgaan des schrijvers. In het mail-overzigt van de Java-Bode leest men: Van hier valt niet veel nieuws te melden. De gezondheidstoestand op Java schijnt een weinig te verbeterendaarentegen is het met de weersgesteldheid treurig, zoowel voor de suiker als voor de koffij en de tweede gewassen. Zware regens vallenals leefden wij in den wesl-mousson en bij al het kwaaddal zij nu voor den landbouw stichtenstaat ons welligt nog een drooge west-mousson te wachten. Uit Atchin Duit 20 Julij jl. werd kampong Soerian genomen en getuchtigd. De moedeloosheid van den vijand, door generaal van Swieten reeds in December van het vorige jaar opgemerktmoet zeker bevestigd worden door de verzekering van kolonel Pel dat aan weèrskanten dapper is gestredenen van hel denkbeeld dat de strijd geëindigd is, in Januarij 1873 door generaal vnn Swieten te kennen gegevenschijnt de juistheid te moeten worden aangetoond door bet officieel medegedeelde feit dat de vijand die ingesloten waszich niet wilde overgeven en zich tot den laatsien man verdedigde. Aan onze zijde sneuvelden 6 man en werden 47 gewondonder de gekwetsten telde men 4 officieren. Enkele huizen zijn verbrandbij wijze van bestraffing, en Soerian is bezet en met geschut bewapend. De gezondheidstoestand liet den 29 Julij nog steeds te wenschen over in het telegram van den 6 dezer heet het dat de sterfte onder de troepen vermindert. Volgens geruchten zoo berigtte kolonel Pel zou Toekoe Pahik met eenige duizenden den 30 of 31 Julij j.l. een algemeenen aanval doen op onze stellingenden 6 dezer had echter de aanval nog niet plaats gehad. «Uit Padang werd eergisteren berigtdat het 6e bat. (4 kompagniën) naar Atchin zou vertrek ken per stoomer Fabius. Geschiedt dit werkelijk dan zal die versterking waarschijnlijk noodig zijn ter bezetting van de vele versterkte pos ten die nu reeds (ten getale van 14) om den kraton en aan de kust door onze troepen zijn aangelegd. «De zieken, die uit Atchin hier aankomen zien er voor bet meerendcel slecht uituitput ting staat op hun gelaat te lezen. Het heerlijke klimaat van Batoe Toelis (boven Buitenzorg) doet echter velen in betrekkelijk kotten tijd weder herstellen. Een telegram van den Gouverneur-generaal van 19 dezer meldt: In Groot-Atchin blijkt nog niets van toenadering, wel in de onder- hoorigheden in Endjoeng is de Nederlandscbe vlag geheschen. Uit Penang wordt de onder werping van Djolo bericht. De Radja van Patty zou Batavia bezoeken. Onze militaire positien in Groot-Atchin zijn versterkt en beveiligd door de bezetting var» benting aan den reebter-rivieroevervan Soerian en van den in een vroeger telegram bedoelden grasheuvelzoomede door de oprigting van batterijen op de Ooster- en Zuider-Face van den Kraton. De gezondheidstoestand is stalionnair. AMERSFOORT, 24 September 1874. Blijkens achterstaande advertentie zal de nieuwe cursus van de Burgeravondschool te Amers foort den eersten Üingsdag in October weder worden geopend en er den 2den en 3den Octo ber gelegenheid zijn tot inschrijving, zoowel van ben, die vroeger de lessen reeds volgden, als van hen, welke voor het eerst bet onderwijs aan die school wenschen bij te wonen. Verschillende malen hebben wij reeds gewezen op bel hooge belang van deze inrigting van onderwijs voor onzen bandwerkstand zoodat bet voldoende zal zijn er nu op te wijzen dal reeds twee van de oud-leerlingen dezer school op het oogenblik als opzigters bij de Gemeentewerken zijn geplaatst, en dat onlangs bij bel teeken concours van leerlingen van Burgeravondscholen en daarmede gelijkstaande inrigtingen niet alleen de Burgeravondschool alhier een bekrooning te beurt viel, traar dat ook aan drie leerlingen dier school (aan één zelfs voor Hand- en Regl- lijnig-leekenen) een geluigschrilt is toegekend. Wij twijfelen dan ook niet of velen zullen zich in de volgende week (Vrijdag en Zaturdag- avond tusschen 7} en 9 uur) naar het gebouw der Hoogere Burgerschool begeven om zich als leerlingen aantemeldente meer omdat het schoolgeld slechts f 2.bedraagt, en de teeken behoeften des noods gratis worden verstrekt. Degelijk onderwijs voor weinig geld kan men iets beters wenschen Gisteren namiddag had de wedstrijd der Weer- baarheidsvereeniging Eendracht maakt Macht" te Amersfoort op de Vlasakkersheide plaats. De uitslag van het prijsschieten op de schijf was dal de Sergeant A. Bolland op 200 pas een praohlig zilveren cilinder horologie verkreeg als prijs en de Adjudant-Onderofficier J. A. Schoterman als premie een prachtigen sigaren koker vervolgens verkreeg de scherpschutter W. van Gelder op 100 pas als prijs een dito cilinder horologie; en de sergeant W. van der Linden als premie een prachtigen sigarenkoker. Met eene krachtige toespraak werden prijzen en premiën door den Heer J. G. van de Klashorst Eresident der Verecnigingaan de winners ter and gesteld.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2