Y r ij d a g 2 October 1874. JK 2241. Nkdf.rlanpsche Centra al-Spoorweg. Vnrtrek van Amoisfoort naar Utreclit 7.10, 9.10, 11.00, 2.20, 3.25 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.14, 0.41, 1.37, 0.15, 9. OOSTBRSPOORWEG. Vertrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 6.5; 7-5; 9,50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.55; 3.10; 3.55. comiT. DlllGENCE-I'lENSTEN van den lieer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgens 0.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 0.30 unr. Van Maarsbergen naar Amersfoort 'i 9.10 en 's avonds 8.21 uui Van Amersfoort naar Barneveld 0.15 's avonds. Van Barnevcld naar Amersfoor 7'/« 's morg. 's morgens Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentièn van 1 tot 0 regels 00 Ctselke regel meerder 10 Ctalegale, ofllciöel en onteigen. Advertentie» per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummers 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. U. van Clecffte Amersfoort Bureau AmenjoorUeke Courant. Stoovestraat bij de Laugestraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertcnliün voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vah Ditmar Wijnstraat Rotterdam. Politieke Revue. Pruissen zoekt weer twist met Denemarken. Dat kan weder een miniaiuuikrtjgje geven. De Pruissische Regeering heeft een zeer op merkelijk besluit genomen en wel dit: «aan het onderwijs wordt, van wege den Slaat, zoo danige uitbreiding gegeven dat het allerwege aan de behoeften voldoet." 't Gevolg zal zijn dat alleen bijzondere scho len mogen worden opgerigtwaar de Slaat ziju pligl niet op behoorlijke wijze volbrengt. De Duilsche regeering gaat intusschen ge regeld voort met het ten onder brengen der socialistische woelingen. Te Frankfort heeft de politie thans weder huiszoeking gedaan bij de leden dier partij en bij die van het Algemeen Duilsche werklieden-verbond. In de vergader- localen zijn schiiftelijke en gedrukte\stukken benevens brochures iu beslag genomen. Mac Hahon gaal van tijd tot tijd op de jagt waarschijnlijk om de redevoeringendie hij onlangs heelt moeten hooreubeter te verte ren en Thiers is op zijn uitstapje naar Italië iu verschillende Fransche steden die hij door trok feestelijk ontvangen met muziek, vivats en triomfbogenter eere van «den grooten burger." Iu de Mac-Mahonsc\\e kringen hee't de aebting •u den eerbied waarmede de Heer Thier» op zijne reis werd bejegend een ongenamen indruk gemaakt. l)en «bevrijder" werd die hulde niet gegund. De bladen uit Madrid zijn vol gissingen plannen en geheimzinnigheid. De politica droomt van een interventie, waaitoe vijf mogendheden zich zouden verbonden hebben, en van de bij eenroeping der cortes. De Iberia stelt voor eene soort van Poolsche constitutie te maken en een kiesrijk te vesliger. In Spanje zou inderdaad eene Poolsche con stitutie nog al succes hebben. Men spreekt verder diuk over eene restauratie van Isabella's zoon maar de Iguiildud weet zeker dat binnen eene maand de republiek delinitiet zal worden afgekondigd. Kik wal wils. De Hè/iubli'/ue (rancaise be- at een brief van Ga uibel law aarin hij met het oog op de ver nieuwing der algemeene raden, 4 October, zegt dat Frankrijk ziel» behoort ie uiten in deze verkiezingen welke noodwendig eene politieke beteekenis hebben. Aan de republiekeinsche leden der algemeene raden zal de taak ten deel vallen de politieke opleiding naar nieuwe be ginselen te volbrengen en den weg voor te berei den voor de aanstaande algemeene verkiezingen. Dit Calcutta, d.d. 24 Sept., is aan de Timet berigt dat de regens aanhoudencn in de disliictcn ven Bengalen, zelfs de minst begun stigden geene vrees voor een tweeden honger snood of eenige andere groole ramp bestaat. De hoeveelheid regengevallen gedurende de eerste helft der maand September, was gelijk aan die in gewone jaren. De regering heeft veel vertrouwen in de toekomst. Blijkens een schrijven van dr. Richard Teinple uit Burdwam nemen de koortsen in die landstreek almaar is nare wederverschijning in hel najaar mogelijk en gebeurt dit dan zullen de gevolgen allerbe droevendst zijn. Sadun-Khan, ecu der aan voerders hij den aanval tegen de residentie Jadora gcrigt tijdens den opstand die aan 39 Kuropeanen onder welke vrouwen en kinderen hel leven kostte is tot de doodstraf veroordeeld en zou dit vonnis eerlang door middel van de koorde ondergaan. Zijne deelneming aan den moord was onbetwistbaar gebleken. Saduu is dc zesde der muitelingen die in hechtenis werden genomen sedert lord Northbroke aan het bewind kwamtwee hunner pleegden zelfmoord. De onbeschrijfelijke drukte die in Amerika reeds heerscht met hel oog op de aanstaande verkiezing van een president ofschoon men daarmede nog 2jaren lijd heeft, trekt natuurlijk ook de aandacht van het buitenland en dat te meer daar het een nieuwe proelneming iu het staatsleven vau de Vereenigde Staten betreft nl. de vraag of generaal Graatwiens tweede vierjarige regering ten einde loopt voor de derde maal herkozen zal worden. De hoofdquaestie in deze is echter dat nog nimmer een president driemaal gekozen is. Wat de dubbele ambts periode aangaat, deze is geenszins zeldzaam in de geschiedenis der Vereenigde Staten. Men kan integendeel zeggen dat hel in rustige tijden zoo den regel was dal een president voor de tweede ambtsperiode herkozen werd. Washington bleef 8 jaar president. Zijn opvolger John Adams regeerde 4 jaarJefïerson weder 8 jaar evenals James Madison, en James Monzoe, John Quincy Adams regeerde 4 jaar doeh generaal Jackson weder 8 jaar. Zoo werden in de laatste halve eeuw 5 presidenten herkozen. Toen begon de strijd tusschen de noordelijke en zuidelijke Sta ten. De zuidelijken verkregen de meerderheid doch stelden slechts middelmatige personen aan. Lincolns overwinning in 1860 bragt weder een man van naam aan het hoofd. Zijne herkiezing in '65 was reeds lang te voorzien en hetzelfde was het geval met generaal Grant. Allerlei. Daily News bevat het volgende Gisteren werd te Manchester lijkschouwing gehouden over een schoenmaker, Dovanan genaamd, die in het krankzinnigengesticht te Preslwich opgenomen was en aldaar zijn ambacht uitoefende. De man had steeds een begeerte om ijzer in te slikken en stierf den 18 September plotseling. Bij de ontleding der maag vond men spijkers van anderhalven duim lengte, welke gezamenlijk een pond en tien onsen (dus ruim anderhall erigelsch pond) wogen, behalve nog eenige stukjes ijzer van een halven duim iu bet vierkant en een eist zonder handvatsel. De uitspraak was dal de man stierf aan peritonitis. Rochelen bevond zich dezer dagen te Génóve, maar ook daar zelfs, hel herbergzaam locvlugts- oord var. zoovelen zijner kornuiten ging het niet naar wensch. De lanlernierzouals bij nu in de wandeling genoemd wordtwas eerst afgestapt aan het Hotel de Iiussie', maar Razoua Gaillard vader en zoonen andere commune-mannen allen even onoogelijk van kleeding en onhebbe lijk van manierenkwamen hem zoo druk op zoeken en schenen er vermaak in te scheppen het hem zoo lastig te maken dat de maitre d'hotel hem «na twee dagen vei blij I reeds de deur wees. Rochefort zei ven hadden deze bezoeken verdrotenmaar hij kon de frères ct amis niet weren. Hij trok vervolgens naar het Hotel tiet Derguesmaar ook daar ging het denzelfden weg op. Toen de eigenaar van hel hotel in persoon hem met deftigen ernst nadeede kwam Rochefort hem reeds voor en zeide«lk weet wal ge zeggen wilt. lk geneer u hier en gc komt mij verzoeken elders te gaan. Hij begaf zich nu naar den Ecu de Geneve. Vier dagen lang ging alles goed, tot dal er een vrij talrijke Engelschc familie aankwam die hem i»ij ongeluk dadelijk ontmoette. «Rochefort hier"?.... en terstond werd order gegeven de bagage weder op te pakken. De hotelhouder bad de Eugclsclicu te blijven en verzocht Rochefort den aflogt te blazen. Alzoo geschiedde. Hij nam daarop zijnen intrek in het Hotel du Lac. Ook daar had hij een onaangename ontmoetinghij trof er prins Jeróme Napoleon aan, doch heeft hel er echter uitgehouden tot zijn vertrek naar Vevey. Ook opstraal had hij menige onaangename bejegening te verduren. In een koffijhuis te Amsterdam vertelde een beerdat hij buitengewoon veel kon eten en scheen daarin eer te stellen. Een der aanwe zigen, wien dit verveelde, antwoorde hem, dat zijn hond méér at. De eerste, door de verge lijking niet gevleid antwoordde dat hij wel wilde wedden, dat dit het geval niet was. Dit ging aan. Er werd bepaalddat de verliezer den maaltijd en een zekere som daarenboven zou betalen; dat de sterketende man het eten zou opgevenmits zljch bepalen Je hij zulke spijzen als menschen go honden heide eten ook dat degeen als overwonnen zou beschouwd wordendie het eerst weigerde. De hond werd gebaald er kwam soep groente, visch en ten laatste gebraden vlcescli op talël waaraan beide kampioenen zich behoorlijk te goed deden. Toen de man bijna genoeg had gegetenvroeg bij een roggebroodsneed zich een flink stuk afdat bij droog at en bood den hond een gelijk stukmaar deze snuflelde. er een weinig aan en verwijderde zieli zonder bet aan te raken zoodat de man overwinnaar bleef. Berigten uit Konstantinopel kunnen niet ge noeg verbalen van de sierK in 't oog loopendc houding des Sultans bij de laatste branden. Toen de eeiste brand gebluschl was, begaf de Groote Heer zich in zijn stallingen en daarna naar de woningen der ambtenaren. Daar bij hier allerlei meubelen vond gaf hij bevel ou> dadelijk alles te verkoopen en den ambtenaren slechts een matras op den blooten grond in eigendom te laten, waarvoor hij als grond aan gaf«Om uwe zaken te redden zoudt gij mijn paarden laten verbranden." Twee dagen waren verloopcn, sedert hij zich naar Tschiragan had begeven, toen in de nabijheid twee nieuwe branden uitbraken. Zijn angst in die oogenbiik- ken grensde aan waanzin. Hij liet dadelijk alle houten meubelen wegdragen en behielp zich slechts met vier ijzeren stoelen. Den ganschen dag bragt hij aan het venster door slakgeduiig zijn neus in de lucht en riep van lijd tot tijd «lk ruik brandlucht!" Zijn bedienden moesten 't geheide paleis doorzoeken #m zich te verzeke ren dat er niets te vreezen was. Alles vergeefs, de rust keerde echter niet weder. Toen gal de sultan bevel dat alle houten binlwcrk uil het paleis verwijderd en door ijzeren vervangen zou wor den. Doch ook die voor/.igtigheids-maatregel was hem nog niet voldoende, hij gaf nu bevel, dal alle particuliere huizen, die op een afstand van 3 a 400 meiers in den omtrek van zijn paleis stonden, zouden afgebroken worden wat een onkosten van meer dan een ruillioen francs veroorzaakte. Niemand iu het palcis mogt meer rooken alle gasbuizen weiden verwijderd en slechts stcarine-kaarscn en olie mogtcn voor de verlichting gebezigd worden, waarbij nog het voetstuk der kandelanis in lommen met water geplaatst moest worden. Eindelijk ook werd bevel gegeven dat alle stoomschepen op den Bosphorus zich zoover mogelijk van het paleis moesten verwijderd houden.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1