Men leest in een Weencr dagblad liet volgende huwelijksaanzoek «Kr zijn geen mannen meer," had ik bijna lust uit te roepen. Waarom Ik ben een meisje >an 22 jaren, een wees, goed en huishoudelijk opgevoed en bezit een vermogen van /"8000 en ben locli nog ongehuwd. Ook myn uiterlijk is niet van dien aarddat ik een man het leven zou kunnen onaangenaam maken. Juist het tegendeel. Ot zou dit ook de schuld er van zijn Men zegt immers: schoon heid wordt bewonderdmaar verwekt geen liefde. Ik wil echter niet brwondeid, maar bemind worden want ik ben niet van marnier. Nu welligl gelukt het mij op dezen zooals ik dagelijks lees niet ongewonen weg datgene te vinden, wat mijn hartelijke wensch is: een getrouwen liet hebbenden man. Men wordt ver zocht zijne aanbiedingen onder het motto Clara Wilhilminabij de expeditie wan dit blad in te zenden." Van haar humeurtje spreekt dat trouwlustig meisje niet en dat is toch wel te reilecteereu bij zoodanige aanbieding. De oude stad Guatemala in Centraal-Amerika -is door een aardbeving verwoest. Uit Hongkong wordt per telegraaf gemeld dat daar den 2'2slen September een ontzettende cycloon hoeft gewoed zooals nog nimmer het geval is geweest. Acht schepen zijn gestrand en een groot aantal is in de diepte verdwenen. Verscheidene huizen zijn omvergeworpen en duroonde personen omgekomen. De vei liezen •zijn 'ontzettend. Te Groningen had aan de veemarkt een aardig incident plaats. Ken veehandelaar had aan een koemelker daar ter stede een koe verkocht. De koemelker verkoopt het beest terstona daarna weer aan een boer zonder den eersten verkooper betaald te hebben. De boer betaalt den koemel ker dadelijk nadat dc koop gesloter. is en wil daarop de gekochte waar van de paal losmaken en mede voeren. Maar nu komt de veehandelaar te voorschijn en beweert, dat het zijn koe nog isdaar hy nog geen geld heeft ontvangen. Er volgt eene worsteling lusschen den vee handelaar en den boerdie bel beest elk bij een der horens vatten en elk naar eene zijde trekkenzoodat eenige malen beide personen met de koe over elkander tuimelen. De koemel ker die naar het scheen drank genoeg gebruikt bad, en eigenlijk de hoofdpersoon van dit drama moest zijn bemoeide zich in 'l geheel niet met de zaakmaar liet die aan haar beloop over. Dc agenten van politie, die reeds van de veemarkt waren weggegaan werden door eenige toeschouwers gewaarschuwd en men hoopt dat het haar gelukt zal zijn de partijen tï scheiden. Een lid van een hoogst fashionable familie uit den Haag, wiens vader een aanzienlijke post in den lande bekleed heeft, stond eergis teren voor de Ai i.-Rechtbank te Rotterdam teregt besch. van landlooperij. Het was zekere J. W. J. d. I. P. letterkundigeeen man uit muntende door versland doch wiens levenspad niet met tozen bezaaid was misschien door zijn «igen gedrag, of door dat van anderen. Wij willen niet lang bij hel getuigenverhoor stil slaan doch luisteren met gespannen aandacht naar den Ollic. van Justitiedie met strenge woorden zijn requisitoir begon en ten einde bragt. ZEd. Achtbare vond hel feit wettig bewe zennoemde de beklaagde een luijaard, die van de weldadigheid geleefd bad, toen hij in Gouda vei bleef, wees er op dat alles door de familie beproefd was om hem een betere levens wijs te duen inslaan doch tevergeefs. ZEd. vond het schande dal de bek), een zoo hoogst fatsoen- lijken naam voerende, zich beroemd had op de liefdadigheid die hij in Gouda zijnde van de logementhoudster in de Drie Kroonen" had on dervonden, hy moest zich schamen een stuk brood te eten dat bij niet verdiend had. ZEd. Gestr. eischic daarom dal de bekl. als een vagebond van de verachtelijksle sooit zouden worden ver oordeeld tot 3 maanden gev. eenzaam en op zending naar een bedelaarsgesticht. De bekl. antwoordde daarop met een taal den redenaar eigen, en verzocht dat de llegtbank met legt- vaardigheid zijn oordeel mocht vellen. De uit spraak werd bepaald op Donderdag aanst. In bet Mail-Overzicht van den Java-Bode leest men De toestand in Groot-Atchin blijft nog altijd dezelfdegeen verandering ten goede wordt waar genomen. Wel telegrafeerde kolonel Pel den 30 Juli jl. dal de gezondheidstoestand een weinig verbeterdetfcch volgens alle berichten welke nu tot ons zijn gekomen, heeft die, overigens byoa ontucsibare, verbetering zich slechts een oogenblik doen gevoelen. Van vrede of toenadering is geenc sprake. Indien het A. D. v. N. I. ook maar eenigszins op dc hoogte ware zou liet weten dat de berich ten omtrent de vredes-ondei handelingenlot het openen waarvan Paiiglima l'oliin twee Atchi- nezen te Penang en Singapura zou hebben aangezocht, slechts het gevolg waren van de hemoeijngen van den assistent-resident Kroesen. Voor de eer van Nederland verheugen wij er ons over, dat het plan tol onderhandelen totaal in 't water is gevalle»en het komt ons voor dal de Regeering hoe eer hoe beter den assistent- resident Kroesen, die getoond beeft niet voor zijn taak berekend tc zijn, uit Atcbin behoort terug te roepen. Door kracht van geld den Raad van achten te Penang over te halen tot gunstige beschik kingen en betere gevoelens voor Nederland is dunkt ons een staatkunde die alleszins afkeu ring verdient en met de eer van Nederland in strijd is. Niet zóó, niet op die wijze moet de oorlog met Atchin tot een einde worden ge bracht. Met innige vreugde zoudeu wij de lijding begtoelen dat de vrede geteekend is. Maar die vrede moet zijneervol verkregenen door de kracht van wapen afgeperst. Niet dal wij in 't algemeener tegen zijndal ook de politiek het hare er toe bijbrenge om den weg tot den vrede voor te bereiden. Maar een Regeering die openlijk Atchin van trouweloos heid en verraad heeft beschuldigd, openlijk verklaard heeft dat onderhandelen met zulk een Dijk niet langer mogelijk was en slechts wapen- geld overbleefdie luide beeft te kennen gegeven (zie ook de redevoeringen van den ministers van koloniën in de Kamers) dal van een tractaat geen sprake meer kon wezen en Atchin zich onvoorwaardelijk onderwerpen moetzulk een Regeering kan en mag, naar 'tons voorkomt, niet gedoogen dal getracht worden de Atchi- nezen door kracht van geld tot onderwerping over te halen. De enquête in zake de Ie expeditie tegen Atchin kost het gouvernement bijna anderhalve ton Alleen het drukken van een lOOtal exem plaren moet bij de f 12,000 gekost hebben. Er is weder een afschuwelijke moord gepleegd. Te Tinawoon heeft een zoon (reeds in verze kerde bewaring genomen) moeder en zuster koelbloedig vermoorden beide daarna begraven Anna Paulowna Bewaarschool. Aan het onlangs door den Secretaris des Be- stuurs aan de leden der Vereeniging tot instand houding van de Anna Paulowna-bewaarschool alhier medegedeelde jaarverslag onlleenen wij de volgende bijzonderheden. De Anna Paulowna bewaarschool te Amers foort vooral voor kindei en van beboettigen heeft in het afgeïoopen jaarals vroeger alleszins beantwoord aan hare weldadige bedoelingen. In den loop van Aug. 1873Aug. 1874 zijn 91 kinderen tot de school toegelaten, en op uil. Aug. 1874 werd zij bezocht door een getal van 226 leerlingen, van welke 174 kosteloos onderricht ontvangen en 52 een schoolgeld van drie cents per week betalen. De schoollokalen zijn in vrij voldoenden staat, doch de speelloods is weinig voor hel doel ge schikt en behooide vervangen te worden door een behoorlijk ingerigle speelzaalwaar de kleinen, ook bij nat en koud weder aangenaam konden worden bezig gehouden tonder dat daarbij hunne gezondheid gevaar loopt of het geregeld onderligt in de schoollokalen schier geheel onmogelijk wordt gemaakt. Hel Bestuur erkent in het jaarverslag de dringende behoefte aan zulk een gebouw doch ookdat de voorziening in die behoelte de geldelijke kracht der school verre te boven gaat. Hel wanhoopt echter niet dezen zijn' billij ken wensch in het belang van zoovele kleinen vervuld te zien, al liggen de middelen om daartoe te geraken dan ook niet aanstonds voor de hand. Het spreekt de verwachting uitdat wanneer die behoelte algemeen bekend is geworden velen in de Gemeente wel iets zullen willen bijdragen om daarin te helpen voorzien. De staat der geldmiddelen isdank zij de weldadige beschikking van Z. K. H.Pi ins Hen drik der Nederlanden eenigszins verbeterd terwijl ook anderen in het afgeloopen jaar zich hebben beijverd de school te steunen en door hunne bijdragen deze zoo hoogst weldadige instelling in stand te houden. Aan de Dames Directrices der loterij de Dames-Vereeniging lot kleeding der kleinen aan de Anna Paulowna bewaarschoolden Heer en MevrMej. C. en den Heer J. F. S. wordt in het verslag warmen dank gebracht voor wat door hen voor de school is gedaan. Het getal leden (zij die minstens 's jaars bijdragen en daarvoor liet re«l verkrijgen tot het telken jare plaatsen van één kind) is in- lusschcn eenigszins leiuggegaan en van 59 tot op 56 gedaald, terwijl het getal der begunsti gers iels hooger is en door lien is bijgedragen 104 logen 99 ten vorigen jaie. Met liet oog op de behoeften der school is hare geldelijke kracht nog altijd zeer weinig beduidend, en te billijken is daarom de wensch des Bestuurs dal velen lot het lidmaatschap mochten willen toetreden, ook tot aanvulling van de door vertrek naar elders en overlijden jaarlijks openvallende plaatsen. Het Bestuur spreekt verder in het verslag zijn blijdschap uit, dat het zijn ijverigen Pen ningmeester den Heer Mr. J. vun der Leeuw, die uithoofde van zijn veelvuldige bezigheden zijn betrekking als lid des Bestuurs wenschte neder te leggen voor de schoolwelke in hem een zoo krachtig en warm voorstander heeftheelt mogen behouden. De Heer P. Schuijtdie dit jaar aan de beurt van aftreding was, werd door de algemeene vergadering als lid des Bestuurs herkozen en verklaarde zich lol genoegen der Commissie be reid de hem bij vernieuwing opgedragen betrek king te aanvaarden. Met het Bestuur bevelen wij deAnna Paulowna bewaarschool alhier aan allendie een open oog en hart hebben voor de behoeften der kinderen van onze minvermogende stadgenoten ten zeerste aan, terwijl wij h l Bestuur van harte toevvenschendal het bij een volgend verslag moge kunnen getuigen «dat bet de ver- wezenlijking zijner wensehen in bet belang der school in velerlei opzigt een aanmerke lijke schrede nader is gekomen." AMERSFOORT, 1 OcüTber 1874. Ter eergisterenDingsdag 29 September gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amersfoortgepresideerd door den Heer Wethouder W. A. Croockewitwaren aanwezig 12 leden en afwezig de Heeren Mr. A. G. Wïjert Mr. SL J. A. van Walchre» en A. J. Dat. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting was aan de orde 4. Rekeningen van de gemeente, schutterij, weeshuis bank van leening burgerlijk armbe stuur schoolcommissie en kamer van koophan delallen over 1873. Al deze rekeningen zijn goedgekeurd. 2 Suppletoire begroeting der schutterij over 1874. Goedgekeurd. 3. Advies van Burg. en Welh. op het rekest van A. van Hatelen tot aankoop van grond. Afwijzend advies aangehouden lot eene vol gende vergadering. 4. Voorstel van Burg. en Welh. lot regeling van den aard en het bedrag van den borgtocht, door den te benoemen Gemeente-ontvanger te stellen. Goedgekeurd is hel voorstel om f 15000 borg- togt te stellen aan inschrijving op het Grootboek. 5. Ontwerp-verordening tol wijziging van art. 7 en art. 92 al. 1 van bet politic-reglement. Goedgekeurd. Naar men verneemthebben zich voor het examen ter verkrijging eener rijksbeurs van 320.'s jaars aan de Normaallessen te Amers foort slechts twee sollicitanten aangemeld. In Zuid-Holland, waar hij elke vergadering der examen-commissie het gewone getal enn- didaat-hulponderwijzers lusschen de 80 en 100 ishebben zich voor de eerstkomende najaars vergadering slechts 51 candidalen voor hut hulponderwijzers-examen aangemeld. ten en ander geelt wat te denken In deze geringe en sterk verminderde aan- meldingcijfers ligt grooter bewijskracht dan in vellen druks redeneringen; mo gende men wel vragenwelke zijn de oor zaken, dat de lust oin oaderwijzer te worden afneemt f En datterwijl de loffelijke lust van 't opko mend geslacht om enderwezeti te worden, en de prijzenswaardige ijver der ouders om hunne kinaeren tc doen ouderwijzengelukkig toeneemt. Niets slechts een naar slagers te Amersfoort zooals in sommige bladen voorkomthebben eindelijk nuiandcuj jl. het vleesch tien cents per kilo afgeslagenmaar meer slagers te Amersfoort hebben M a a n d a g jl. bestellin gen aangenomen met tien cents afslag per kilo. Dit weten wij stelligzijnde deze afslag met hangende pootjes geschiet!, omdat anders het vleesch zou worden besteld bij dc slagers Thien en II. M. van Beek. Met een voorgestelde afslag van slechts 5 cents per kilo werd natuurlijk geen genoegen genomen, als te gering in ver houding der verlaagde vceprijzen en vlccsch- prijzen in andere plaatsenen vooral de ver-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2