tegenwoordige puntkogels en puntgranaten tock hebben het nadeel tegenover de ronde projec tielen dat tij toodra zij nedervallen op de laats blijven liggen en niet meer voortrollen. Iet cylindervormige en in een punt uitluopende gedaante is biervan oorzaak. Het nieuwe projec tiel bestaat uit twee deeleneen cylinder en een bol van dezeltde doorsnede, lie bol is hall den cylinder gesoldeerd, zoodal liet geheel den vorm heeft van een cylinder met een bolvormig grondvlak. Wordt nu de kogel afgeschoten, dart ontbrandt de met kruid gevuld cylinder boven de hooiden der voor het front van het vijandelijke leger geplaatste kanonniers en spat in 25 of 30 stukken uiteen, terwijl het bolvormige deel een eind verder de verwoesting onder de infanterie voortzet. Op die wijze treft men dus met één schot den vijand op twee verschillende plaatsen. De benefice-voorstclling van Déjazet is zeer luisterrijk geweest. Zij heeft over de 60,000 (zegge zestigduizend) Ir. opgebragt. Ondanks het schoonc najaarsweer daarbuiten en de hitte daarbinnenwas de zaal gevuld met al wat Parijs op letterkundig, politiek, diplomatiek, handels-, industrieelfinancieel en artistiek ge bied aanzienlijks bezit Déjazet is letterlijk onder rozen begraven en werd aan bet slot gekroond. Een merkwaardig tooneelsluk maakt in New- York groeten opgang; het is genaamd «De zond vloed, of het Verloren Paradijs." 'l Stuk begint in den hof van Eden en eindigt in den tempel van Enoch. Al de omstandigheden van den val van het eerste menschcnpaarde dood van Abel en andere merkwaardigheden uit het Oude Testament komen er in voor. Aan het slot wordt door de gezamenlijke kinderen van Ca'in een ballet opgevoerd Het onderzoek van wege het graatschap Nor folk, naar het spoorwegongeluk te Thorpe in gesteld is afgeloopen met eene uitspraak van manslag" tegen Robson den 18-jarigen tele grafist en met eene berisping tegen Cooper den inspecteur, wegens zijne nalatigheid. Deze uitspraak verschilt dus van die der gezworenen ni» hel onderzoek te Norwich ingesteld, alwaar beideCooper het meestschuldig verklaard werden. Het getal dooden is weder vermeerderd door het overlijden van een der gewonden, en men verwacht nog dat twee lijdersten gevolge van bekomen wonden, bezwijken zullen, zoodat denkelijk 27 tuenschen bij de ramp het leven verloren. Volgens opgave der spoorwegdirectie waren 24 mcnschen dadelijk na hel ongeluk omgekomendus altoo nog éérr meer dan de andere opgaven. De raad der gezworenen heeft gisteren levens het spoorwegdeparlement (bij den raad van handel) verzocht alle bijzonder heden der zaak bij de thans zittende spoorweg commissie in te dienen en bij het Parlement aanzoek te doen om de volmagl lot het houden van toezigt over het algemcene beheer van spoor wegen. De London-Chatham-Dover spoorweg houdt reeds een waakzamer oog op het gedrag der in hare dienst zijnde personen een ma chinist is tol 10 pd. st. of anders eenige weken gevangenisstraf veroordeeld omdat hij na een trein in het station te hebben gebragtnaar het dépót van locomotieven terugkeeide en zoo doende tegen een aansnellenden trein stoomde. De gevolgen waren gelukkig onbeduidend. Rocheor C t verblijf te Genève is niet zonder incidenten. Hij deed dezer dagen een rijloertje dat allergevaarlijkst dreigde te worden. Zijn koetsier bemerkende, dat hij een Franschman vervoerde, was van meening, dal deze het wel aangenaam zou vinden zoo hij hem op Franich gebied rondreed. Men begrijptwelk een doo- delijken angst Rocheftrl uitstond toen bij bet gewaar werd. In het dorp Z., bij GörlLzheeft de burge meester onlangs bel volgende laten annonceren Hiernevens maak ik nog bekend: Wie ver zuimt een dollen hond mij aan te wijzen wordt gestraft met een thaler boete desgelijks wie van nu af tol nader order zijn hond vry laat rond- loopen eveneens een thaler boete, en wordt jioodgeschoieo." De Timet ontving het volgende ingezonden berigt uit Japan wegens den moord van den ileer L. Habcrconsnl van Duilschlaad te Ilakodati. (De schrijver aan de Timet die te Londen woont, ontving het gisteren uil Japan). Op den 6 Augustus kwam te Uakodadi een Yukunin van omstreeks 22 jaren uit Okibo aan en men zag hein dikwijls in de theehuizen nsar men zeidc, bevond hij zich op weg naar Yuddo, ten einde zijne opvoeding te voltooijcn. Nsar liet bleek had déze jongmanterwijl hij icU te Uakeialie bevond ecu droom gedu rende welken hij een der kamics zag die voor spelde dat de keizer zou worden benadeeld door vreemdelingen. De dweepzieke jongeling begreep dat zijn pligt medebragt oin liet ongelijk, dat de kami hem in zijnen droom had voorgespiegeld, te wreken doch aangezien hij niet wist waar hij vreemdelingen uit welke een slagtoffer te kiezenvinden konbegaf hij zich naar een tempel om de goden te smeeken hem het regte offer aan te duiden. Het gebeurde ongelukkiger wijze dat toen de (aanstaande) moordenaar zijn gebed geëindigd hadde arme heer Haber snel voorbijging. De Japanner, ten einde zeker te zijn van zijn slagtoffer vroeg aan twee vrouwen, welke zich op de plek bevonden of die man een vreemdeling was, en op haar toestemmend antwoordtrachtte hij de aandacht van den heer Haber te trekken door een zonnescherm naar hem te werpen doch laatstgenoemde gaf er geen acht op en trad met rassche schreden voort. De Japanner trok onmiddellijk zijn zwaard en hieuw naar den heer Haber. Deze vluglte verschrikt door een huis in een tuin, en was bezig een heg over te klimmen toen zijn ver volger hem inhaalde en hem letterlijk aan stuk ken haktezoodat de beenen slechts aan het ligchaam hingen. Toen de moord gepleegd was gelastte de moordenaar eenige Japannetcnop gevaar van hun leven te verliezenwater over het lijk te werpen hij begaf zich toen naar een theehuisalwaar hij zijne verrigting met groote zelfvoldoening verhaalde en leverde zich toen over in handen van de overheid. Hel lig chaam van den heer Haber werd laat in den avond naar het gasthuis gebragt om aaneenge- hecht en den 12 Augustus begraven te worden. De overledene is dus gevallen door het zwaard van een halt-waanzinnige of dweeper en de zaak levert op nieuw een treurig voorbeeld van de groote aanleiding, welke het dragen van zulke moorddadige wapenen als japansche zwaar den aan verdwaalden of kwaadwilligen verleent om hunne misdadige bedoelingen ten uitvoer te brengen." Verleden week bevond zich op eene der scha- penmarkten o. a. een jonge Drenlschc boer met eenige schapendie hij ter verkoop aanbood. Er deden zich een paar koopers op en nadat het accoord was gesloten, volgde de betaling. Deze geschiedde met een bankbiljetdal later toen de boer het wilde wisselenbleek geen echt bankbiljet te zijn, maar een waardeloos papier, dat veel geleek op een bankbiljet van 100 en waarop de woorden «goed voor 100 sigaren." De politie werd nu hiermede in kennis gesteld, de koopers werden opgespoord en gaven de verzekering, dat een en ander als een grap moest worden beschouwdzoodat de boer niet weinig verheugd over den goeden afloop met zijne schapen vertrok. De speelbank van Postillon, op Fransch grondgebied ia de nabijheid van Luchonis door eene rooverbende geplunderd. Men was juist aan het spelen, toen er plotseling een bende gewapenden verscheendie zich voor soldaten der Spaansche republiek uilgaven en ia naam van maarschalk Serrano al het geld opeischten, dat zich op de speeltafels bevond, waarna zij aftrokken. Later bleek hetdal de gewaande soldaten slechts landloopers uit den omtrek waren geweestdie zich op een gemak kelijke wijze wilden verrijken. De pachters der bank deden natuurlijk terstond aangifte van het voorgevallenemaar er beslaat niet veel kans, dat zij hun geld zullen terugkrijgen. Het volgende wordt aan de Amtt. Cf. welwil lend medegedeeld uil een particulier schrijven «Kolla Radja (Kraton), 9 Aug. 1874. Den Isten April kwam ik op de reede van Alchin. Reeds -op raarsch naar den Kra on (2 uur afstand) werd onze kolonne zoo onbeleefd mogelijk door heeren Alchineezen ontvangen en op een massa kogels getracteerd. De onzen beantwoordden deze beleefdheid volstrekt niet en marcheerden kalm, verontwaardigd verder, zonder een enkel schot te doen. «Behouden kwamen allen in den Kraton. In den aanvang was het daar een enorme «heirie", daar velen niet onder dak waren en elk maar een goed onderkomen moest zoeken. In den Kraton hebben we nu ongeveer 4500 bewoners, de vrouwen er onder gerekend. Dagelijks worden wij door den vijand beschoten en menige kogel kwam in den Kraton soms in onze onmiddellijke nabijheid teregt. 's Nachts was hel meermalen alarm en elk oogenblik donderden onze kanon nen die de omringende vijandelijke kampongs op granaten tracleerden. Dit de couranten zal het u zeker nu wel duidelijk zijn geblekendat het gezegde van den generaal van Swielen «de oorlog kan als geëindigd beschouwd worden", eene ydele zintnede is geweestdie niemand onzer kan vattenmaar die dc geheimzinnige diplomatic zeker wel beter zal welen Ie vei klaren. «Na het vertrek van den generaal zijn nog verschillende bloedige gevechten geleverd die ons op eenige zwaar gekwetsen en dooden te slaan kwamen. De Alchineezen laten ons geen oogenblik in rust. «Het zijn moedige, volhoudende, kranige vijanden. Om u een bewijs te geven. 26 April jl. vielen wij een bunting te Soerianaan, door circa 68 Alchineezen verdedigd en namen die na een hevig gevecht. Een hunner ontvlood maar de overigen in plaats van «ampon" te willen vragen vielen allen met de klewang in de vuist. Bij die gelegenheid hadden wij weer 6 dooden en 47 zwaar gekwetsten waaronder 3 officieren. «Treurig was het dat cholera, dysenterie en koortsen voortdurend bleven heerschen dit is na overbrenging van 500 zieken iets minder. In liet hospitaal zelfbehalve de barakken verplegen wij nu 350 400 zieken. Nu de voeding wat beter is, dank zij ook de toezen dingen van «Het Roode Kruis" op Java zullen de ziekten ook wat verminderen. «Indien gij heeren bestuurders van »Het Roode Kruis" te Amsterdam ontmoet en deze soms een blijk van sympathie willen geven, vraag hen dan ingelegde groenten bijv. andijvie, snijboonen enz. te zenden bet zal hartelijk welkom wezen in groote aarden potten ver pakt, kan hel naar ik meen gemakkelijk naar hier worden geëxpedieërd. «Uitspanningen hebben wij niet een der weinige is eene wandeling 's avonds van 5 tot 6 uur op een weg noordzijde van den Kraton verder dan tien minuten kan men zich niet wagenevenmin aan de andere zijde der veste. Veilig is men hier eigenlijk nergens. »Voor eenige dagen deed ik de visite in de cholerazaal toen plotseling twee kogels langs mij heen vlogen en met geweld legen de ijzeren kribben sloegen. «Gij ziet hieruit, amice het is hier nog geen zalm" en naar mijne bescheiden meening zal Atchin ons nog menig laloedig en geldelijk ofTer kosten. Onze troepen vechten flink de geest is, niet tegenstaande vele doorgestane ellenden zoowel onder officieren als soldalen uitmuntend en dan durft men in sommige bladen nog met zekere minachting over den soldaat spreken I «Ik zou wel eens willen dal de schrijvers van die artikelen een enkel gevecht bijwoonden en onzen soldaat op bivouac enz. de grootste ellende zonder klagen zagen verduren mij dunkt zij zouden met schaamte hunne woorden intrekken. «Mijne gezondheid is tot heden te midden van alle vermoeijenissenuitstekend geweest, hetgeen ik voornamelijk aan eene goede voeding waarvoor ik in tijds uil eigen middelen heb ge zorgd, alsmede aan hel gebruik van een glas Bordeaux-wijn toeschrijf. Verder, amice, mogen de Atchinezen mij niet de gelegenheid benemen ti nog eens (wan neer de hand te drukken." Men meldt uil Leider. van Zaïurdag 3 Ocl. Met zware regenbuijen en guren wind werden de feesten van het Balaafsch Aiheen ingewijd dal dit niet strekte om de geestdrift op te wekken, was blijkbaarzoowel bij de bevolking, als uit de aangebrachte versieringen. In de zaal in het Noordeinde werd Vrijdag avond door de Verceniging lol bevordering van Christelijke belangen het feest pleglig godsdien stig ingewijd met een feestrede door ds. E. C. Segersgevolgd door een feestcantate'waarna ds. Brouwer optrad en een ernstig warm woord sprakdaarna hel slot der feestcantateom te eindigen met het zingen van Psalm 72 vs. 11. Geschut en klokgelui kondigden Zalurdag- morgen ten 7 ure aandat het 300-jarig feest van Leiden's ontzet was aangebrokeu. Ten half „-'U ure begon de koraal-muziek van de tinne des raadhuistorens. De pleglige toonen van psalm 98 en van de 2e der evangel, gezangen waren te nauwernood uitgestorvenof hel publiek begaf zich naar de kerken om den dank- en bedestond bij te wonen. Gelijktijdig werd door het personeel van de Kweekschool der Zeevaart een inlogt te water gehouden. Zij vertegenwoordigden de Zeeuwen, aangevoerd door de admiraals Boisot en Adriaan VVillemsz.den hopman der vrijbuiters Gerrit van der Laan en den vrijbuiter Barend Cornells van Keulen. Under het zingen van een lieddoor den heer Dcrcksen vervaardigd logen de Zeeuwen langs dc grachten om later deel uil te maken van den hislorischcn optocht. Ten acht ure werd aan de behoeftigen brood en haring uitgereikt. Dc haringschuit kwam daartoe even als voor drie eeuwen dc Vliet binnen. De Koninklijke familie werd plechtig ont vangen. De burgemeester begaf zich met twee

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2