streng gestraft moge worde. Bij het toenemend vei keer in de stad wordt liet meer en meer noodig dat een scherp toezicht op het rijden gehouden wordewant schier dagelijks loopen do voetgangers gevaar door rijen voertuigen ge- kwetst tc worden. Een kijkje in de schatkamer van den Shah van Peraio. Na de weeldedie de Shah gedu rende zijn verblijf in Europa heelt ten toon gesptcid is bet niet onaardig, om eens een blik te werpen in 's mans schatkamer. Die beslaat in een klein vertrekwaartoe een steile trap en een smalle deur toegang verleenen. Daar liggen op een tapijt juweelen ter waarde van ruim 80 milliocn gulden. Het rijkste tan al die kostbaarbeden is de bloem- potvormigc kroon, die versierd is met een robijnter grootte van een boederei. Men treit er hondeidcn kostbare ringen aan; er ligt een gordel, die eenigc palmen breed is, ongeveer ~9 kilo weegt en enkel uit paarlendiamanten, smaragden cn robijnen bestaat. Een of twee degenschcden alleen moeten een waarde van drie ruillioen gulden vertegenwoordigen. De schoonste turkoois van de wereld smachten in dit onaanzienlijk kamertje. Paarlen en robij nen zoo groot als een noot, honderden sma ragden ontelbare diamanten één pareldie alleen een milliocn waard iseen smaragd ter grootte van een walnoot, 'lis een prachtig schouwspel. Dat 's mans onderdanen den hongerdood ster ven is bijzaak. Engeland is tegenwoordig rijk aan spoorweg ongelukken. Maandag is op de Somerset eu Dorsetline de locomotief van den passagierstrein, welke van Bournemouth kwamvan de rails geraakt. Daar hei ongeluk juist op eeue brug gebeurdestortte de locomotief met een gedeelte der brug in de diepte eu sleepte den tender en den conductcurswagen met zich mede. Ger lukkig braken door den bevigen schok de koppels tusscben den laatstgenoemden wagen en den eersten wagon zoodal dan ook alle passagiers er meercndeels met den schrik en ligle verwon dingen zijn afgekomen. Door den 20 k 30 voet diepen val van de locomotief werd de machi nist onmiddellijk gedood ter wijl de stoker zware wonden bekwam, vooral door het kokende water. Een conducteur en een inspecteur, die zich in den wagon bevondenwelke op de machine volgde, zijo beiden zwaar verwond doch hebben hel leven er aigcbragl. Deze spoorweglijn was naauwelijks drie maanden voor bet publiek verkeer geopend. Io de Times of India leest mendat een En gelse he predikant te Calcutta voornemens is een vereeniging in het leven te roepen ter beteugeling van hel kwaadspreken. Zij zal den naam dragen van *Anti-evil-»peaking Society." De begrafenis van den 1 lijarigen regter Basil Harrison welke in Kalamazoo county plaats had, werd o. a. bijgewoond door vijf zonen van den overledene, nl. door William Harrisonoud 84; fiatkan Harrison oud 80 Baiil Harrison Jroud 62John Harrisonoud 56en Almina Cross llarruon oud 50 jaren. Op de begrafenis waren ook tegenwoordig 20 kleinkinderen en verschei dene achter kleinkinderen. De overledene laat over de 200 alsiamineiingen na, waaronder 12 kinderen van achterkleinkinderen. Do lijkdragers waren aller» over de 60 jaren ond. De paarden, waardoor dc lijkkoets getrokken werdhadden reeds een öOjarigc dienst gedaan. Aan het Journal <TAlsace wordt uit Barr ge- schreien, dal op den berg Sainte-Odilie door den beer IWofccn graf is gevondendat zonder «enigen twijfel het geraamte bevat van een druïde, een priester van hel oude Gallië. Door dezen vond wordt ook het vermoeden bevestigd dat dc zoogenaamde Murdcs Parens in den Elzas wel bekend, geen krijgskundig doel had, maar in verband stond mei de gewoonte der beiden- schc Galliërs om menschen te olFercn; het ter rein daarvoor werd door dezen muur afgesloten. Het graf, dat vier cl hoog was, isheteenige, waarin men beenderen van menschen gevonden beeft. Het ligchaam van den priester moet f,86 lang geweest zijn. Het hoofd is onbeschadigd gebleven. Dc priester had een halsketen gedra gen uit kunstig bewerkte koralen bestaande, twee gouden oorringeneen massief gouden ring, waarop merkwaardige beeldschriften zijn gegraveerd. Naast hem lagen de werktuigen van /.ijn ambteen steenen bijleen scherpen dolk een schouwe urn van biaauw glas en eindelijk een mes, waarmede hei offer gedood werd. Dit mes is gebroken als om aan te duidendat bel niet meer wordt gebruikt. Uil Bcilijn schrijft men, dat waarschijnlijk dc nieuwe w<et op het burgerlijk huwelijk, die 1 Oct. in werking trad de kerkelijke inkomsten zeer zal verminderen. Dat uiag, zegt de corres pondent, niet maar kortaf op rekening gesteld worden van het gebrek aan godsdienst. Vermoede lijk zou het vrouwelijk deel der bevolking de kerkelijke onverschilligheid der mannen weer goed maken en menige brave burgerdochter haren sociaal-democratischeo bruidegom nood zaken het jawoord voor den kansel uit te spreken Maar de «heilige handelingen" zijn vreeselijk duur geworden en er wordt met den kerkelijken zegen een stuitende handel gedreven die veel overeenkomst heeft met. Tetzels aflaaikramerij. Men kan zich laten inzegenen voor minstens 3 thaler, maar de hoogste prijs is onbepaald en wie bel meeste geefttrouwt het deftigst. Een schoenmaker is toch ook een mensch en een Christen zou men zeggen hij is Christen genoeg om zieh kerkelijk te laten inzegenen. Maar de onwaardige handelwijze van den koster heelt hem diep gekwetst. De koster is Tetzels .commissionair. Hij vraagt den schoenmaker-bruidegom: Wat denkt gij te besteden" De bruidegom «Ja wat is het goedkoopste"? «Vijf thaler dan hebt gij niets dan den zegenhet orgel wordt niet besjreeld geen klok geluid, enz. enz." «Kan het niet minderik meendedat drie thaler genoeg was". «Ja maar dan wordt gij ook bij het aflezen alleen mr. schoenmaker Schutze genoemd; wilt gij heer Schulze heetendan moeten er nog twee thaler bij". «Laat dan hel «heer" maar weg". De klokken zwijgen, het orgel zwijgt, de stoelen woiden weggeromen, de schoenmaker, zijne bruid en de getuigen moeten slaan. Dfie thaler de zegen daarvoor kan men niets meer verlangen. Een dozijn paren worden te gelijk ingezegend. De koster is brutaal. »Maak toch wal ruimtehoe zal dominé er door komen"? Als de korte drooge zegen is uitgesproken komt een meer begunstigd paar. Vijfentwintig thaler aan den organist en den klokluider, zooveel voor den geestelijkezooveel voor den koster, dat werkt anders. Er zijn stoelen en een koraal wordt gespeeld en bij den zegen blijft geen oog droog. En diep buigt zich de koster voor de getuigen I Nu het kerkelijk huwelijk niet meer verplig- tend iszal men wel genoodzaakt zijn een anderen weg in te slaan. Men zal zich nog wel het berigl herinneren, dat een stoker van de Oosterspoorweg-maat schappij bij directie te Hilversum was gekomen met de tijding, dat even voorbij Bussem een stok rail op de rails lag en hij door twee man nen belet was bet weg te nemen en dat voorts den volgenden dag die stoker bekende hel ver haal te hebben verzonnenen zelf het stuk ijzer op de rails te hebben gelegdin de hoop dat door zijn waarschuwing een geldelijke be looning of verhooging in de dienst hem ten deel zou vallen. Deze persoon, W. genaamd, 22 jaar oud, stond Woensdag voor het hof van Noord-Hol land terecht, beschuldigd van opzettelijk geVaar te hebben doen ontslaan voor een trein. Uit de tereglzitting bleek dat hij op Zondag-avond den 14 Juni zijn broeder naar Bussem had ge- bragt en, daar er geen trein meer te Bussem stopte, te voet langs de baan naar Hilversum was geloopen. Tien minnten voorbij Bussem had hij een stuk spoorstaaf gezien het op de rails geplaatst en een seinwachter gewaarschuwd rood licht voor te draaijen daar er gevaar op den weg was. Eindelijk had hij dezen bedachten leugen verteld, daarna was hij hard naar Hil versum geloopen en had aan de direktie aldaar hetzelfde verl ïaal medegedeeld. Men had getele grafeerd en, daar de trein uit Amsterdam veel te laat washad de telegram nog bij tijds Bussem bereikt. De sneltrein had gestopt, order ontvangen langzaam door te rijden maar niets bemerktdaar het stuk spoorstaaf reeds door een spoorwachterdie de lijn moest controlee ren was weggenomen. Bij de inspectie op den daaropvolgeaden dag bad men W. opmerk zaam gemaakt op zijn onwaarschijnlijk verhaal. Het gevolg daarvan was dat hij bekende zeil het ijzer op de rails te hebben gelegdin de hoop op belooning wegens tijdige waarschuwing. Elf getuigen werden gehoord waaronder twee deskundigen. Het U. M.bij monde van Jhr. Mr. Backer, achtte de echtheid der zaak bewezen. Beschuldigde had volgens sprekermet opzet gevaar doen ontstaan voor een trein; dien ten gevolge vroeg hij veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstrafen met het oog op art. 48 der spoorwegwetontzegging der bevoegdheid tot het bckleeden van eenige betrekking bij een spoorweg op Nederlandsch grondgebied. De ver- i dedigcr, Mr. J. C. dc Marez Oyensmeende, dat het opzet niet bewezen en derhalve art. 51 niet toepasselijk was. Beschuldigde had geen gevaar aoen ontstaandaar hij btj tijda den seiowachter gewaarschuwd had. Gevaar voor den trein was er niet geweest. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak op Woensdag 14 October e. k." Dezer dagen werd door het Pal v. Just, bericht •dat aan 't station van den Oosterspoorweg te Amsterdam een knaapje was gevondendat naar allen schijn moedwillig was verlaten. Thans wordt gemeld, dal de herkomst van dat kind ontdekt is. Het is 7 Juli) 1872 te Putten in Gelderland geboren. De moeder, een boeren- dienstbode, is ontdekt, en wordt door de justitie vervolgd. De krijgsraad heeft zekeren Bourtin ter dood veroordeeld, een jóng mensch van vier-en-twintig jaar, die reeds 38 jaar tuchthuisstraf door ver schillende veroordeelingen had opgeloopen. Als hij niet in dienst wasbrak hij in en stal hij als hij in dienst wasdeserteerde hij. Vóór 1870 ia hij éénmaal gedeserterdtijdens den oorlog tweemaalwaarna hij als commandant bij de commune dienst deed. Bourtin heeft zelf zich willen verdedigen en deed dit ook gedeel telijk op rgm. Hij is toch ook dichter en boven dien een tijd lang acteur geweest. Een inrigting die in Engeland nog niet be stond is thans te Londen opengesteld. Op de aanplakbiljetten leest men het volgende «Professor Lazarus Ronoy heelt de eer het publiek te berichten dat hij een instituut heelt opgerigt voor het practisch onderwijs in de bedelarijin 6 lessen. Hij belast zich met de kinderendie aan zijne zorg worden toever trouwd te leeren hoe zij hunne houding kunnen veranderen en allerlei gebrekkelijkheden na bootsen zonder hun gezondheid in gevaar te stellen. Tegen een vooraf bepaald loon duidt de professor de beste straten aan in de liefda dige wijkert. Verder verhuurt hij krukken kunstplaatsershonden voor blinden enz. enz. Men vervoege zich franco 24 Princesstreet St. Gilles." Verscheidene geneesheeren te BerlijnFrank fort, Keulen, enz. ontvingen in den laalsten tijd brieven, waarin hun gevraagd werd, tegen zelf te bepalen beloonipg, een vergift te leveren waarvan de sporen niet naren te ontdekken en dat een schijnbaar natuurlijken dood te weeg bragt. (Als de geneesheer bereid was aan zulk eene bestelling te voldoenmoest hij hiervan kennis geven in een aangewezen blad en zou men later omtrent de aflevering schikkingen maken. Meer dan een docier gal van zulk een brief aan de politie kennis en deze slaagde er in de personen te ontdekken van wie hel aan zoek uitging. Het waren de eerste luitenant Zenkergedetacheerd bij de strafgevangenis te Glücksladt en de weduwe Wilt aldaar. Zij zijn reeds tot bekentenis gebragt. De persoon die vergiftigd moest worden, was de echtgenooie van den luitenant, welke een hinderpaal was voor het huwelijk tusschcn de beiden gelieven. De vrouwwelke de brieven geschreven had ontkent hare medepligtigbeid. Godard. Vervolg en slot van 'l vorig uummer.) En als de heerendie Godard op zijnen eersten togt vergezelden ons verhalen hoe schitterend zij in Meppel ontvangen werden dal Godard Godard lor ever l van eene réception princière sprak, enz. enz.; als de heer Verschuur steen en been klaagt over een minder vorstelijke ont vangst zijnen gastheer ongemakkelijk havent waarop deze natuurlijk in denzeliden toon ant woordt en den stationschef te Zwolle niet malsch becatechiseerd - dan denkt men onwil lekeurig aan die overdrijving van deugddie volgens de kenners een uitstekenden grondslag levert voor eene tragedie. En ook voor eene komedie, zouden wij er met het oog op onze luchtreizigers willeu bijvoegen mits de over dreven deugd er naar zij. De bewegingdie om de luchtreizigers gemaakt wordt, draagt er echter ook toe bij om hen zich zeiven als groote personages als de helden van den dag te doen beschouwen. En toch wat is de zaak Godard is een ervaren luchlschipper. Goed de man heelt een vreemd vak gekozen maar dat hij het goed kentis respectabel. Hg heeft zijn land zegt mengroote diensten bewezen tijdens het beleg van Parijs. Nog beter. Masr is de welenscbep gebaat door zijne togten Heeft hij soms in de hoogte merkwaardige ontdekkingen gedaan Heeft hij wat hij in bovenaardsche kringen zaggeschilderd op het doek geschetst op papier met pen of penseel Wij vernemen er niets van. En lot dat wij hel hoorenis Godard voor ons niets anders

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2