Te Hoop dienstbode, Bij JACOBS TORENKLOK GEROOKTE PALING er PALING IN GELEI, dan een induslriëel. En wat de heerendie met hem reizen, betreft, de minste van onze soldaten, die in Alchin de wal van een wei- verdedigde betting beklomheeft dunkt one vrij wat meer aanspraak op onze bewondering dan zij. Gelukkig dat wij niet zoo soliede zijn als onze vaderen. Als hen iets bijzonder trof, dan werd het in eene kerk ter eeuwiger gedachtenis op- geteekend en op duizende wijzen voor de nako melingschap bewaard. Onze dagbladen en photo- grafiën zijn minder bestand «tegen den tand des tijds." Anderswij mogten wel eens weten wat iemand zeggen zou, die na tweehonderd jaar eene collectie onder de oogen kreeg van artikels en photografiën over en van Godard en zijne togten. Of bij ook met eenige onzer collega's zou spreken van de idyllische rust van de 19de eeuwsche Nederlanders of met anderen van hunne vriendschap met Jan Salie Gr. Cl. Ingezonden. M. H. de Redacteur Nadat ik in de Araersfoortsche Courant had gelezendat de slagers hier ter stede den prijs van het vleesch zouden verlagen (er stond, dat dit nog vóór 1 Oct. zou geschiedenmaar dit heb ik op mi n rekening niet gemerkt)heb ik aan mijn gev.one leveranciers van vleesch ver zocht inij een opgave te doen van hun prijzen na 1 October, en daarop van beide precies dezelfde hieronderstaandeopgave ontvangen Rundvleesch met beenderen f 0.90 per kilo. Rundvleesch zonder beenderen »1.05 Runderbiefstuk»1.20 i> Kallsvleesch met beenderen 1.10 t Kalfsvleesch zonder beenderen 1.25 Kalfsbiefstuk1.20 Wanneer ik deze prijzen vergelijk met de opgaven van eldersdan komt het mij voor dat zij nog zeer hoog zijn, en dan doet het mij leeddat het door U aangegeven plan om een onderlinge slagerij op te richten op den achtergrond schijnt gekomen te zijn. Sedert eenigen tijd bestaat alhier een vVeree- niging tot bespreking van algeraeene belangen;" zou het niet wenschelijk zijn, dat in die Ver- ecniging dit onderwerp eens ter sprake werd gebracht; misschien zou het Bestuur van die Vereeniging of anders een commissie uit haar leden wel zoo goed willen zijnhet initiatief te nemen tot bijeenroeping van een algemeene vergadering. Ik meendat er in den laatsten tijd in deze stad genoeg gesproken is over den prijs van het vleesch om op een voldoend aantal belangstellenden te mogen rekenen. Met verschuldigde achting, Uw Dienstw. Dr. MEN A LD A VAN SCHOUWENBURG. Amersfoort, 10 Oct. 1874. Vermits de Heer M. v. S. hierboven de Amersfoorlsche Courml betrektzij herinnerd, dat reeds is bekend gemaakt bij advertentien door den slager Thien dat hij zijne prijzen op 25 September met 10 cents per kilo verminderde ert door den slager H. Af. van Beek dat hij van Maandag 28 September af leverde le kwaliteit rundvleesch met beenderen a 75 cents en le kwaliteit rundvleesch zonder beend. a 85 cents per kilobiefstuk A 95eents per kiloen dat wij stellig weten andere slagers mede op 28 September en 1 October met 10 cents per kilo afslag bestellingen hebben aangenomen. Overigens denken wij dat bovenstaand stuk wel in het volgend courantnummer door een of meer belangstellenden zal beantwoord worden. Red. Amersf. Ct. AMERSFOORT, li October 1874. Z. M. heeftter belooning van hendie zich hebben onderscheiden in den oorlog tegen het rijk van Atchin (18731874), een aantal decoraliën enz. verleend, waaionder als daartoe geregtigdenvoor zooveel wij konden opmer ken uit Amersfoort voorkomen ter zake der le expeditie, van ielandmagt, de luselier J. Miereibenoemd tot ridder der militaire Willemsorde 4e klasse; van de zee- magt, de officier van gezondheid le klasse J. J. Bonteervol vermeld bij afzonderlijke dag orders, zoowel in Indië als in Nederland. ter zake der 2e expeditievan de landraagt de le luitenant der infanterie H. A. Hulstkamp benoemd tot ridder der militaire Willemsorde 4e klassede kapitein der infanterie K. M. A Boller eervol vermeld bij afzonderlijke dagor der zoowel in Indië als in Nederland. Z. M. heeft benoemd tot H.D. Commissaris in de provincie LimburgJhr. Mr. E. J. C. M. de Kuyperaan wien eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente 's Hertogeoboach. Z. M. heeft benoemd bij de militaire vete rinaire diensttot paardenarts van de 3e klasse bij het regiment rijdende artillerieden veearts JV. Ballangéeen bij het 2e regiment huzaren den veearts H. C lUmann. Gisteren is te Amersfoort aangekomen de generaaj-majoor Jacobs, inspecteur van het wapen der artillerieen heeft hij heden een aanvang gemaakt met de inspectie over het regiment rijdende artillerie. De Minister van Oorlog heeft zijne goedkeu ring gehecht aan de levering der fourrages ten dienste der troepen te paard te Amersfoort door den Heer H. Gerritten te dezer stedeaan wien bij dejongsteherbestedingals minste inschrijver de levering voorbehoudelijk was gegund. Reeds sedert geruimen tijd circuleren er allerhande zotte vertelsels onder het publiek, als zou op verschillende plaatsen in de environs van Amersfoort iemand zijn gezien, rondloo- pende in paradijs-tenue en vooral onder boerin netjes schrik verspreidende. Die liefhebber is, volgens de praatjes, nu al aangegroeid tot een tiental liefhebbers. Ofschoon weinig of geen geloof kan gehecht worden aan zulke soort van dwaasheden, wordt evenwel van zijde der politie behoorlijk gewaaktdoch de politieagenten en tal van artilleristen, die er op uit zijn geweest, hebben tot op heden niets kunnen ontdekken. Heden avond heeft in Amicilia te Amersfoort het concert plaats van denélèvc van 't Amsterd. blindeninstituut D. van der Kaa met welwillende medewerking van het muziekcorps der rijdende artillerie, volgens programma, en wordt gehoopt, dat velen uit het publiek dit concert zullen bijwonen. In een ingezonden stuk in de Prov. Gron. Ct.' wordt als een onfeilbaar middel tot behoud der Groninger Hoogeschool genoemd het geven van een beurs van f 500 aan onbemiddelde studenten, die gaarne van Leiden of Utrecht naar Gronin gen zouden verhuizenzoo zij daarmede f 500 per jaar konden uitwinnen. Om aan 100 studen ten (welk getal voldoende wordt geacht om de hoogeschool te redden) een dergelijke beurs te geven heeft men jaarlijks /'SO.OOO noodig waarvoor men een kapitaal van een millioen moet bijeenbrengen. Dat dit niet tol de onmo gelijkheden behoort, herinnert de schrijver, dat ons Landzonder zich te ruineeren 200 millioen dollars'nominaal in de Amerikaansche spoorwegwaarden heeft gestoken. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag jl. was aan de orde: de Koloniale geldleening voor de bevordering der immigratie in Suriname. De Min. van Kol. geeft te kennendat de rego- ring zoo snel mogelijk met dit wetsontwerp heeft gehandeld, en bestrijdt verder de bewering, dat de immigratie een vermomde slavernij sou zijn. De immigratie werd erkend bij de eman- cipatiewet. Engeland dal de slaven-emanci- patie zeer voorstond bevordert nu de immigra tie zeer sterk. De min. meent dat geenszins bewezen is dat voor het zware werk geen vrije arbeiders te vinden zijn. - De overeenkomsten worden alleen gesloten om geregelden arbeid te verkrijgen. Met zorg wordt gewaakt tegen willekeur en dwang, ook door de Engelsche regeering. Worden deze ontdekt, dan heeft Engeland het tegt bet tractaat te schorsen. De min. ontkent dan ook, dat de reg. iets zou bevorderen, wat naar slavernij zweemt. De min. laat ter zijde, of het staatkundig was uit het verslag aan le halen wat gezegd wordt over den ongunstigen toestand der koelies, maar wijst er alleen op, dat de goeverneur in dat zelfde verslag later veel gunstiger berig- ten omtrent den toestandvooral omtrent de gezondheid der koelies, geeft; de sterfte was toen veel verminderd. De eerste proe ven met den invoer van koelies hebben niet voldaan; de min. erkent dit, maar leeds zijn pogingen aangewend om dit te verbeteren. De minister heeft de overtuiging verkregen dat voor behoorlijke behandeling der koelies zeer zorgvuldig wordt gewaakt; de Britsche consul erkent ten dezen aanzien den ijver onzer koloniale autoriteiten. Wat het verhoogd tarief betreftde handel staat in Suriname in dadelijk verband met den landbouw deze gaan dus te zamen vooruit en hangen dus te zauien van de immigratie af. Verbetert de toestanddan vervallen de hoogere reglen weder. Met bet oog op de vele klagten over het tarief in Oosl-lndie kan het den gouverneur van Suri name niet kwalijk worden genomen, dat hij voor vele artikelen een vast regt aannam. De hr. de Bruyn Kopt meent, dal wat ineen officieel stuk is vermeldook in een ander officieel stuk mag worden herhaald. Het verslag heeft daarbij ook geenszins de lichtzijde vsta den toestand der koelies vergeten. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 59 stemmen tegen 1. Te Nizza heeft Donderdag een hevige storm gewoed. Veertien visschers werden aan bet strand door den bliksem getroffen. Twee bleven op de plaats doodde anderen werden min of meer ernstig gewond. MARKTPRIJZEN TE AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 9 October 1874. Tarwe f 10,50 k f 13.Rogge 17.80 k f8,30. Boekweit f7,10 k f8,10. Boter f 1,30 a 11,60 per N. Eijeren 5* cent per stuk Kaas f 24,126.per 50 Ned. Appelen f 1,60 k 2,10 per mud. Aardappelen i 1.90 k f2,10 per mud. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een' ZOON de HoogWelGeb. Vrouwe Baronesse VAN HAR- DENBROEK VAN LOOKHORSTgeb. HUYDE- COPER. Huize Heiligenrerg 11 Oct. 1874. eene LUI-KLOK, met klepel en as, helder van klank, zwaar 106 kilogr.hoog 0,58over de middellijn wijd in den onderrand 0.57 meter, zeer geschikt tot gebruik voor van eene kleine gemeente. Gegadigden vervoe gen zich vóór 1 November 1874, met franco- brief of in persoonbij den 'gemeente-architect te Amersfoort, die daartoe elke» Don derdag van 12 tot 1 uur te spreken is. De ondergeteekende H00FD-AGENT vraagt voor eene reeds gevestigde en solide levensverzekering BODENtegen hooge provisie. N. S. BLOM. Amersfoort, 12 October 1874. gT7v^^P=" De ondergeteekende hebben de wil» 41*^ eer te berichten dat zij de ontvangen hebben. GEZUSTERS OKHUIJZEN. In een klein gezin buiten deze <vit» stad verlangt men tegen goed loon, een flinke van de P. G.die goed kan werken cn koken en van goede getuigschriften is voorzien. Men adressecre zich met franco brieven lett. F. 11. aan het bureau der Amersfoortsche Courant krommestraatis verkrijgbaar per potje en in mooten, en GEMARINEERDE HARING. HOTTE It DANSCHE VEE li. Vertrek van AMERSFOORTMaandag 19 October over Haarlem, Leiden, 'sUage, Delft Schiedam naar ROTTERDAM. Vertrek van ROTTERDAM Dingsdag 27 October over Gouda naar AMERSFOORT. BS?" Dc Commissaris van dit vcei houdt zitting in bet wachlkautoor aan de groote koppel. De Veerschipper, J L. VAN OOTMARSUM.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3