JM 2245. Y r ij d a g 16 October 1874. Nedf-hlanpschk Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameisfoort nanr Utrecht 7.10, 9.19, 11.00, 2.20, 3.25, 8.15, Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.411.37, 6.15, 9. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.8; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.55; 8.10; 3.55. comii. Diligencc-Dienstkn van don Heer A SCHIMMEL 0.45op den eersten trein naur Arnhem en *s namiddags 0 30 nar. Van Maarsbergen naar Amersfoort morgens 9.16 en 'i avonds 8.21 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 avond». Van Barncveld naar Amersfoor 7»/« morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 tegel» 60 Ct»; elke regel meerder 10 CU; legule, officieel en onteigen. Advertentien per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cent» Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. H. van CUef, te Amersfoort Bureau Amert/oorlteke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 83on bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advortentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuoh en TAM Ditxab Winstraat Botterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en. 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), houdende de Belasting op het per soneel, gewijzigd bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9. April 1869 (Staatsblad n*. 59): I. Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemtis voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den lijd des diensijaars die dan nog over is, verschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen ol iemand in zijnen dienst achtertelatenwordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des diensijaars die dan nog over isindien daarvan door hem binnen den tijd van eene maandvolgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schrihelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvangerop een aldaar kosteloos ver krijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over hel driemaandelijksch tijdvak waarin hel perceel werd verlaten indien de belastingplichtige daar na doch in den loop van datzelfde tijdvak., een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en ver plichtingen. Het ingebruikstellen van dienst-ol werkboden cn paarden, of van die welke, aanvankelijk gebezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden overgaan tot belastbaar of liooger be lastbaar gebruik, wordt met aanschaffing gelijk gesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling hij den Ontvanger verkrijgbaar. II. l)e belanghebbenden worden voorts op merkzaam gemaakt op hunne verplichtingin gevolge de wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad n'. 82) betrekkelijk de GRONDBELASTING, om van de nieuw-geslichte of herbouwde gebouwen binnen drie maanden na de geheele of gedeel telijke ingebruikstelling van het gebouw of, wat de ongebouwde eigendommen belieftvóór den aanvang der landverbeteringaangifte te doen bij het Bestuur der gemeente waarin de eigen dommen gelegen zijn. Bij verzuim zal men sichzelven te wijten hebben de nadeelen die hieruit mocteu voort komen. Amersfoortden 12. October 1874. Burgemeester en Wethouders voornoAnd De Burgemeester, A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De legen maandag middag jl. iu de Tweede Kamer aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn allen aangenomen. Ingekomen is een voorstel van de heeren van Eek en Drediusdalin den geest van de motie Richard, de Regeering in hare betrekkingen met het buitenland tal trach ten arbitrage te doen aannemen voor de beslech ting van geschillen tusschen besehaafde Natiën. Het adres van ingezetenen van Slrijp over de bekende Kerkhofkwestie is verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek om inlichting. De Kamer is op reces gescheiden. Een leerzaam woord van een' land bouwer tot landbouwers en veehouders gerigt. Reeds meermalen werd er door ons op ge wezen dat nog vele landbouwers en veehouders werken precies of nagenoeg als vader en groot vader werkten, weinig of geen rekening houdende met hetgeen de geest des tijds ook vooral in hun bedrijf allengskens leerde en vorderde. Daarover onzerzijds sterk uit te weiden brengt weinig of geen verandering in dien toestand maar beter effect kan worden bereikt door onder hunne aandacht te brengen, wat een hunner medelandbouwers, naar hetgeen hij ondervond en geleerd heeft, daarover openlijk sprak en gaarne wijden wij tijdmoeite en filaats om, ter bevordering der belangen van andbouw en veeteeltdaaraan in korte trekken hier publiciteit te geven. De Heer Wouter Sluislandbouwer te Deem ster was door het Bestuur der Afdeeling Amers foort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde uitgenoodigd om op 27 Aug. jl., bij gelegenheid der Tentoonstelling te Amers foort, eene voordragt te houden en met goed gevolg voldeed hij daaraan. Zeer eenvoudig, doch duidelijk gaf hij te hoorenveel waarover velen tot nu toe weinig of niet dachten, of wat velen niet wisten, doch waaruit veel voor land bouwers en veehouders is te leeren. Spreker schetste in eene korte beschouwing dat natuur-, schei-, planten- en dierkunde voor den landbouwer onmisbare kundigheden zijn en juichte ten zeerste den meerderen aandrang toe die zich bij de landbouwers voor landbouwon derwijs openbaarde. Hij wees er opdat hij voorheen dikwijls het antwoord moest schuldig blijven op vragen Yan bezoekers uit verschillende rijkendie zijne boerderij kwamen in oogenschouw nemen vragen omtrent zakendie toch elk landbouwer diende te wetenb. v. op de vragenhoeveel kaas gemaakt wordt uit 100 L. melk? hoeveel zout op een kaasje van p. m. 2 kilo werd gebruikt? hoe warm de melk te stremmen gezet, hoe warm de kaas opgemaakthoe warm de room gekarnd werd, enz. Destijds door die vragen geprikkeld en steeds moetende antwoorden«ik weet het nietzoo werd hem dit ondragelijk en deed het hem inzien, dat een landbouwer zulks diende te weten. Van toen af beoefende hij, nevens zijne prac- tijkde wetenschapdie hem op natuurkundige gronden had aangetoondhet in strem zetten der melkvoor ae hollandsche kaas op 84—86 Er. Farht en als de kaas was lijn gesneden met eet wei tot 94 a 96 gr. Farht teverwaimen. Door gebruik te maken van dat eenvoudige thermometertje, hetwelk slechts een paar gulden kosttekon de overbodige kracht van den knecht, hel paard of den hond worden afge spannen, als men de room in de karn vooraf hetzij verwarmde of afkoelde tot op 62 gr. Farht dat uist het scheikundige warmtepunt was om goede, vaste boter te bekomen. Wijders dat men de veestallen op die wijs op een goeden graad van warmte regelt door gebruik van den thermometer te maken. Van niet minder belang werd de scheikunde als onmisbaar, en hoogst voordeelig voor den landbouwer, door eenige voorbeelden aange toond en bewezen. In de eerste plaats wees hij er op, hoe de veehouder overbodig votvor- menue voederbestanddeelen als het ware ge bruikte, om door de koe, als loopende mest- l'abrick over het land te brengenzonder dat het voor het dier ecnig nut had gedaan, om reden in het begin van den vetgroei eerst een vetcellenvermeerdering bevorderd moest worden, waarin die stof dan kon worden opgenomen. Mede werd op eenvoudige wijze aangetoond dat gemalen of geplette haver voor fokkalveren een uitmuntende toevoer was bij het hooi en men, volgens Professor Kuhnop elke 100 kilo levend gewigt 1 kilo haver moet gebruiken om reden die jeugdige dieren dan genoegzaam stof kregen tot opbouw hunner beenderen. Ver der sprak hij over het verschil van het voeding gehalte van de klaversoorten, waaronder de Lucerneklaver uitmunten raadde hij de land bouwers zich een boekwerk genaamd «de doel matigste veevoedering" aanteschaffenverkrijg baar door eiken boekverkooper. Hij wees er op dat de kennis van plantennatuur en schei kunde den landbouwer in staat stelt om eene goede keuze te doen der graszaden, welke voor paarden, koeijen en schapen het doelmatigst zijn. Dat de Dierenkunde eene gewichtigs plaats inneemt in de belangen der veeteelttot bewijs daarvan deelt hij het volgende mede F. Guenon, te Liberne in Frankrijk, hoedde als 14jarig jongeling de eenige koe van zijne oudersdie met den tuinbouw hun brood moes ten verdienen; het trok zijne aandacht dat het haar van de koe voor het grootste gedeelte naar beneden was gerigt, terwijl een gedeelte van het haar achter de staart tusschen de billen, van de klink tot op den uijer, in eene tegen overgestelde rigling zigtbaar was, ook dal er verschil in kleur en vormen voorkwamen. Na een achtjarig onderzoek gaf Guenon den naam van melksptegel aan die verschillende vormen verdeelde aeze in acht klassen en elke in acht orders, in druk verschenen 1837, en heeft hij in een nieuw boekwerkuitgave 1862den melk- spiegel in tien klassen on elke in zes orders verdeeld. Beide boeken werden voor de aanwe zigen tentoongesteld. De Heer Sluis zou gaarne over deze uitvin ding, naar de ervaring daarvan door hein op gedaan en over de belangen van ons landbouw bedrijf, waarbij vele takken van wetensc hap behooren beoefend te wordenen waarbü nog zoo ontzaglijk veel le leeren cn te onderzoeken is, uitvoerig wenschen te sprekendoch daartoe is de lijd le kort cn zal fiij daarom alleenlijk in korte trekken twee drie orders van eenige klassen verklaren. Al de vormen werden met krijt op een zwart bord duidelijk geteekend en de verschillen scherp aangetoond. Hoe fijner het haar van den spiegeltegen het naar beneden loopende liuarde scheiding of grens uitmaaktehoe gunstiger dit was voor den langen duur dor melkopbrengsL Bijna altijd vertoonen zich bij afwisseling plekje* en streepjes in het haar, welke volgens de aardige verge lijking des sprekers evenals de bloemen ach openen, en aan den aanduchligen waarnemer de gelegenheid geven voorzorgsmaatregelen te nemenoin zijn edel pand door het aan de melk blijven leggen niet te verliezenwaarvan eene al te gróole liefde voor zulke weldoensters van de zyde der boerin niet achterbleef cn door het toedienen van brood, lijnkoeken, dé eerste biest enz. de verzwakte kraamvrouw werd overvoerd. Ilij verklaarde dat een hooggeel gekleurde melkspiogelmet vele geelkleurige sehilvcrs de beslc en de boterrijkste melk belooft, het welk gemakkelijk onderzocht kan wordendoor de melk in een glazen buikjedat in honderd graden is afgedeeldgedurende 24 uren te laten slaanals wanneer liet roomgchalte per-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1