noemJe overeenkomstwildat een parket zoo als dat waarin de kaart nu ter verzending wordt aangeboden vergezeld ga van een ge schreven declaratiedaar het als handelsartikel, niet als simpel drukwerk, gaan moet. De man bijt zich de lippen bijna aan bloed, maar gaal weèr naar huis en schrijft de declaratie. Vy/de weigering want op die declaratie moet het zelfde cachet staan afgedrukt als op hel pakket. Ook daaraan voldoet bij en nu wordt eindelijk de kaart ter verzending naar Frankrijk aange nomen. Maar zij kost van Irankering tot aan de grenzen 17 kopecks (60 centimes), hel Franscbe grenskantoor zet er de porto tol Parijs op 4 francs 75 centimes en zoo bereikt zij eindelijk peperduur hare bestemming. «Had ik geen regt om te zeggen", vraagt de geplaagde Franschman «dal de fransche wet onze studie in de aardt ijkskunde geweldig te genwerkt Uil China leest men in de Mitsiont Calholiques een schrijven var. mgr. Puginier over de ver volging der christenen in de apostolische vica riaten van westelijk en zuidelijk Tong King, waaraan wij het volgende onlleenen Hoe u de ijselijkheden te beschrijven waar van wij getuigen waren zonder dat het ons mogelijk was iels te doen om onze neophiten te redden. De lettres zoogenaamde geleer den dronken van roof en bloedmet lan sen, geweren, dikwijls met kanonnen gewapend wierpen zich, door talrijke benden gevolgd, in de chrislendorpenwaar zij mannen vrouwen en kinderen zonder onderscheid vermoordden. «Een onderwijzer de moordenaars ziende aankomen, vluchtte in de kerk om zich tot den dood voor te bereiden. De wilden traden het kerkgebouw binnengrepen bun slachtoffer aan en om zich een nieuw vermaak te ver schaffen begonnen zij hun slachtoffer de huid van het hoofd en aangezigt te stroopenen toen dit lang genoeg geduurd had sloegen zij den ongelukkige het hoold af. «Het getal aldus ter dood gebragte christenen klimt tot verscheidene duizenden. De meeslen werden in de kom van hel dorp zelve vermoord vele echter op hunne stellige weigeiing van bet christendom at te zweeren. Omstreeks 10000 christenen in de beide missiën zijn totaal geruï neerd en verstrooideen groot aantal is nog in de berghoieu gevlugtwaar zij zich met wortels en gras moeten voeden. Anderen hebben een toevlngt bij de heidenen gevonden doch zijn niet minder te beklagen. «Meer dan 30 presbyteriums of parochiehui zen minstens 3ü0 keiken, meer dan 300 rhristengemeenten met 14000 familiën en 10 kloosters zijn verwoest en verbrand. «De stoffelijke verliezen der beide missiën, de kerkelijke goederen hieronder begrepen, zijn meer dan 400,000 en die van onze christenen worden geschat op ongeveer 15,000,000 francs. Dit laatste cijlcr zal u niet overdreven toeschij nen als gij neet, dat de christenen niet alleen hunne woningen en bezittingen, maar ook alle titels van eigenduin en schuldvorderingen hebben verloren, waardoor hun alle middelen benomen zijn oni hunne regten te doen gelden. Ver scheidene dorpen die niet verbrand zijn heb ben deze ramp door ontzettende sommen moeien afkoopen." Aan het slot van den brief deelt de schrijver mee dattol herstel van klooster kerken woonhuizen enz., omtrent 600,000 francs zullen noodig zijn en roept dus de lieldadigheid zijner medechristenen in. De troosteloozc vlaktebekend onder den naam van Liineburgci-licidewaarvan in de laatste jaren reeds enkele gedeelten door ont ginning een beter aanzien hebben verkregen zal nu ook door de petroleum-industrie tot een vruchtbaar gebied worden gemaakt. Voorloopig beeft een ondernemer uil Bremen bij bet dorp Oberg 1200 morgen land aangekocht om aldaar genoemde industrie op nationale wijze uit te oefenen. Op grond van degelijke waarnemingen is men tot het besluit gekomen dat de petro- leumbronnen 7 800 voet diep moeten liggen. Dat de in den jare 1863 door Hannoverscbe en ook door Fransche technici op genoemde plaats gedane boringen zonder gevolg zijn gebleven moet dan ook alleen daaraan worden geweien dal die boringen zonder genoegzame zaakkennis zijn verrigt. Feitelijk toch is geblekendal er eene groole hoeveelheid petroleum aanwezig moet zijn daar de zandbodem geheel met pe troleum gedienkt is. Nabij bet dorp Wictzc de noordelijkste grens van bet peiroleum-gebied bevindt sich de aardolie in een groote zand* bedding, welke ongeveer 1000 meter lang, 600 zoeter breed cn 75 meter diep is't geen dus aan een kubicken inhoud beantwoordt van 45 millioen kubieke meters. Voorts is bewezen dat de bovenste aardUgea ongeveer 10 pet. pe- tioleum bevatten. De eigenaar dezer streek waarin reeds in 1832 ter diepte van 125 voet geboord is, heeft het boorgat open gehouden en verkrijgt du petroleum op eene zeer primitieve wijzedoor namelijk eenvoudig het zand te laten uilwasschen. Tol dusver heelt hij voor ongeveer 25U0 thaler van op die wijze verkregen petroleum verkocht. De kwaliteit is even goed als die van de Amerik-ansche petroleumtij heelt hetzellde specifieke gewigt en riekt bijna niet. Te Zuid-Bctjerland heeft Maandag een markt plaats gehad, welke, voor zoover bekend is, eenig in haar soort in Nederland isnl. de van oudsher beslaande knecktsmarkt. Een menigte boerenknechten bekomen dan uit deze en om liggende gemeenten in een herberg bijeen om zich aan de landbouwers te verhuren. Op 1 November had deze markt moeten plaats hebben, doch wegens den Zondag had zulks Maandag plaats. De markt was omstreeks f 5 lager dan gepasseerden herfst en is er van f36 tot f 65 besteed boven kost en inwoning. De huur duurt van 1 Nov. lot 15 Mei. Van 15 Mei tot f Nov. bedingt men gewoonlijk van f 100 tot f 140. In den nacht van 2 op 3 dezer is op de Oosienrijksche Nordbahntusschen de stations Drünn en Prerau een passagier vermoord. Toen de trein op hel laatstgenoemde station aankwam, werd in een coupé der tweede klasse een rei ziger gevonden met afgesneden hals en blijkbaar van al zijn geld en kostbaarheden beroofd. De hoofdconducteur verklaarde dal in de coupé, behalve de vermoorde nog een ander man ge zeten haddie van een biljet naar Chropin voorzien was. Uit het voorloopig onderzoek blijkt, dat de vermoorde is zekere Ernst Kat- scher uit Branek bij Meserilscb in Wallachije. Een later berigt meldt dat de moordenaar te Prossnitz geirresteerd zou zijn. De gearresteerde is zekere F rend uil Trentschin in Hongarije. Reeds in 1835 verklaarde Ghevreuldat bouillon geen voedsel was. Thans eerst begint men dit meer te erkennen. Doctor Carville, te Parijs, heeft een bewijs er voor geleverd: hij nam twee honden van dezelfde grootte, den zelfden leeftijd, hetzelfde ras. Aan den een gaf hij geen voedsel, aan den ander bouillon. De eerste stierf na 27 dagende ander leefde slechts 48 uur langer. De lijkschouwing wees aan, dal bij beiden juist dezelfde verschijnselen van den dood door gebrek aan voedsel aanwezig waren. Bouillon voedt dus niet; alleen kan zy strekken om den eetlust op te wekken. Wanneer tong en gehemelte aangenaam geprikkeld worden bedekt zich de binnenwand der maag met drup pels maagsap en Buuchardol had dus regt toen hij zeide bouillon is alleen voedzaam, wanneer zij zeer lekker is. Tandheelkimat. Het wetsontwerp tot regeling van de voorwaar den lot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelknnst en van de uiloefening dier kunst strekt om, onverminderd de bevoegdheid van artsen tot uiloefening dar tandheelknnstde bevoegdheid tot uitoefening dier kunst afzonderlijk toe te kennen ten gevolge van een examen in de theorie en practijk der landheelkunst en in zoodanige andere vakken, als in een programma bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zullen worden vastgesteld. Het beginsel van eenheid van bevoegdheid is, zegt de regering, in 1865 te ver uitgestrekt, ten opzigte van de tandheelkundigen. Voor zoo veel bekend is, zijn er thans dan ook maar 2 artsen die de tandheelkunde uitoefenen en van de vroegere tandmeesters waren er op den 31 sten December 1873 nog 60. Meer belangrijke vermin dering van hun aantal en het geheel verdwijnen van de tandmeesters kan niet uitblijven en bet schijnt raadzaam niet zoolang te wachten, maar thans de gelegenheid open te stellen om na een examen in de tandheelkunde, beantwoordende aan de eischen der wetenschap, bevoegdheid lot uitfluitende uitoefening dier kunst le erlangen. Wat bel programma van dat examen betreft, wijst de regering op het Noordduitscbe. Tot hoever dit gevolgd zal moeten wordenzal rijpelijk na verhoor van deskundigen overwogen moeten worden. Niet meermaar ook niet minder dan noodig ia, behoort van hem, die de bevoegdheid van tandmeester verlangt, ge vorderd te worden. Aan de memorie van beantwoording op het verslag over de begrooting der staatsspoor wegen voor 1875 ontleenen wij het volgende. Bij de Regeering staat hei voornemen vast erkende leemtendie nog in het Ntderlandsche spoor wegnet bestaan aanlevullen en zoo de bijzon dere ondernemingsgeest mogl tekort schieten zal zij niet sclirooracn middelen aan te vragen om dit van rykswege te doen. Er is nog voor bereiding en ook onderhandeling noodig, alvo rens een voorstel kan worden gedaan. De Minister zal daarom niet vertragen. De Rotterdamache bank en anderen verklaren zich steeds bereid, inet een subsidie van het Rijk over de concessie voor de ontworpen lijnen le onderhandelen. Eene onteigeningswet voor den spoorweg Arnhem Nijmegen tal nog voor het einde van net jaar kunnen worden vastgesteld. Aaugaande de exploi tatie der havens te Vlissingen kon de Regeering nog geene beslissing nemen. In de Tweede Kamer is Zaturdag jl. de alge- nteene discussie over de Indische begrooling voortgezet. De Minister van Koloniën heeft breedvoerig geantwoord op de sprekers vau Vrijdag. Hij heeft de meening geuit dat 't aangevoerde over de conversie van communaal en individueel grondbezit niet vrij van overdrijving is. Inlus- scben de Regeering oefent geen pressie hoege naamd uit en de vraag om conversie moet algemeen zijn en niet uitgaan van enkele de&sabewoners. De Minister achtte het vertrouwen der Kamer noodig om zijn gezag uit te oelenen zoo in Indië als hier. Sommige leden leidden daaruit aldat de Minister nu reeds van de aanneming van eenige amendementen een portefeuille-kwestie maakte. De Minister meende dat hierin misverstand was. Een votum van vertrouwen had hij niet gevraagd maar hij moest bestrijden de voorstel len waarmede bij zich niet ot nog niet kon vereenigen. De algemeene beraadslaging is gesloten. De beraadslagingen over de artikelen is aangevangen; langdurige discussien zijn gevoerd over het amen dement op hel voorstel nepens het uittrekken der tnetnorieposl tot afschaffing der slavernij in de buitenbezittingen. Heden voortzetting. Ingezonden. Eene andere beschouwing was de titel van een artikel over hel onderwijs in een Zaturdag jl. verschenen hlad. Welke is deze beschouwing Van de zaak van het onderwijs, eenvoudig "-ne geld-kweslie gemaakt. Kan het erger 1 f Voor alles is er geld schijnt het, alléén voor 't onderwijs niet. »Eet maar eent van un icholel waarop niet* ligt zegt X. Dus in vele behoeften is voorzien, zoodat er voor 't onderwijs niet overblijft. Hoe jammer dat de zaak niet kan omgekeerd wordendat voor 't onderwijs zóó veel wordt uitgegeven dat er voor andere zaken wat te kort komt. Ik geloof dat we dan in beteren toestand zouden verkeeren. Een volk dat veel uitgeeft voor onderwijsvermeerdert zijn ka pitaal dat meer renten geeft dan de Spaansche effecten. Maar is het wel waar, dat die schotel leeg is? Als ik goed zieneen. 01 is de wel een' doode letter als er gesproken wordt dat Rijk en Provincie bijstaan die Gemeenten welke de kosten van onderwijs niet kunnen dragen Dit heeft de schrijver voorbijgezien toen hij zijn best deed de school-commissie te verdedigen, omdat couranten-schrijvers en vele ingeselenen xich niet konden vereenigen met de onvolledige plannen door haar aan 'l Bestuur voorgesteld. Het heet: *Ge eitchl te vul, waar hel Betluur mal tooveel wil doen. m Ge will de geheele handwaar ge één vinger kunt m krijgen. Juist, zoo is hel ook. We hebben de geheele hand noodig. Niet als eene gunst, 't Is ons wettig recht. De wet wil voldoxnd openbaar onderwij» voor jongens en meisjes beidenen hiervoor moet de schotel gevuld worden. Wie het doet, Rijk, Provincie of Gemeente, dat is niet onze zaak dit laten wij over aan de wijsheid van 'l bestuur. Laten wij toch niet om de zaak heen praten. Als we de zaak willen zooals X ook zegt dat hij wil(degelijk flink goed openbaar onder wijs,) dan ons niet verscholen achter den leegen schotel want dan zijn we onwaar en zouden onze goede bedoelingen in verdenking kunnen komen. Het is mijn innige wensch dal onze Raad dezen schotel zal zien gevuld te krijgen en ons lager onderwijs(ik mag wel zeggen naar den wensch van de besten uit onze burgeryzóó zal regelen dal bet bij vele andere Gemeenten niet behoeft achter te slaan. Dan eerst kan het een zegen verspreiden meer waard dan 't geld hetwelk voor Je regeling vereischt zal worden. Met de plaatsing dezer regelenMijnheer de Redacteur, zult ge zeer verplichten Uw Dr. Dnr. L.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2