minister van Napoleon IIIres maanden atslag van deu straitijd. De Nationale vergadering in Frankrijk ral weldra in de gelegenheid worden gesteld om eens hartelijk te twisten en wel over een wets ontwerp op de drukpers, dal de Dagbladen onder curatele stelt. 'l bewind behuudt rich 'l regt voor een Dag blad te schorsen en hel Dagblad mag, terwijl het schijndood is en rijne lezers elders gaan, in ap| M komen. Als 't pioces voor de pers gunstig afloopt, is de patient meer dan half dood. In de Fransche Nationale vergadering werd gevraagd of hel niet raadzaam was Garibaldi voor een Franschen krijgsraad te dagen ter rake van strafbare handelingen toen bij in 1871 •Is militair in Frankrijk dienst deed. Dat inen den oude maar te Home late blijven I Als bij geroepen weid rou bij hoogstwaar schijnlijk komen en of rijne verschijning in bet radicale Parijs ihaus wel wen schel ijk was, is ook eene vraag die wel overweging verdient. Sommige namen hebben een prestige, dat reer gevaat lijk kan rijn. Een telegram uit Indtë ontvangen berigt als tekcrdal de gevangén genomen persoon te Gwalior de Nana Sabib niet is. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Timet gcrigizal de postconferenlie te St. Petersburg niet door Jc buiienbindsehe gezanten aldaar maar door buitengewone algevaardigden worden bij gewoond. Ingezonden stukken. Mijnheel de Redacteur! Daar hel hij vorige gelegenheden bleek dal Uw streven is om door l'w blad elke parlij dus ooi' de Christelijk Historischetol haar recht te doen komenvertrouw ik dat U het volgende zult plaatsen. Toen mij L'w nummer van II December in handen kwam en ik daarin het verslag las van de openbare vergadering van de afdeeling der Verooniging tol bevordering van het Volkson derwijs dacht ik onwillekeurig aan onvol ledigheid. Daar ik hij ervaring weetdat veelal voor de ééne party datgene als hoofdpunt geldt wat dour opponenten wordt voorbij gezien ineen ik dal een toelichting van den lieer Esser geen ondienst zal doen bij het publiek. Ik acht het zelfs noodzakelijknu ik bemerk dat U een afzonderlijk correspondentie-artikel wijdt aan zeker voorstelwaarin de Christelijke school alhiergeheel ten onrechte Wurdt be trokken. Doch er is meer. In zeker Weekblad dat Zaterdag 11. verscheen wordt de Heer Es»er m. i. zoo ingeleiddat hel ZEd. als man van eer wellicht zou walgen om zelfs op Uw verslag repliek te leveren, indien ik die niet reeds had ontvangente meer daar ZEd. hier eerlang weder een spreekbeurt hoopt te vervullen voor de afdeeling van het cAniischcolwct verbond." De wijze waarop ZEd. in genoemd blad wordt voorgesteldverwondert mij niets. Zelfs de al gemeen geachte professor Brummelkamphoe wel niet tegenwoordig bij de meetingmoest het dien avond misgelden, omdat ZËerw. eens had durven reppen van «Christelijk" rekenen. De lieer Mr. I. IV'. Sluiter geelt in bedoeld «Weekblad" een verslag dat zoo volledig is. dat hel mij doel vragen waartoe zoo sarcastisch den geest weerstaan waaruil de Heer Esser sprak? Maarmen kan van een raensch niet meer beoordeclcn dart hij openbaart. Ik verlang bier niet verder te omschrijven; doch indien ik mij niet vergiszal degene die hel stuk van den Heer Sluiter gelezen heelt «r den indruk van hebben ontvangendien het op mij en op anderen maakte. Vergelijk ik dat verslag bij een spiegel waarin alles getrouw wordt teruggekaatst, dan heelt de schrijver blijkbaar op de plekwaar het liecld van de rede van den Heer Esser moest worden weergegeven, zijn a de m te kort hoven den spiegel gehouden, zoodat deze daar beslagen is geworden. Zoo ontstaat er een allerzonder lingste caricatuur, totdat het spiegelvlak wécr in normalen toestand verkeert. De poging om waarheid met kleingeestige getrouwheid terug te geven zonder evenwel de waarheid tot haar recht te doen koiuen. noopt mij te vragen of dit steeds de gewoonte is van een Meester in de heide rechten, indien ik mij niet vergis. De waarde er van op het gebied van taal kunde, laat ik daar; aangezien hel, evenmin als mijn stuk in het Wageningsche Weekblad, schijnt geschreven te zijn om een proeve af te loggen, hoever ZEd. het in de Nederlandsche (Hollands* hc?) taal heeft gebracht. Wij hebben een doel Weinig logischen gedar.htengang ver raadt het echter, dal er in een noot oen inensch I wordt bijgesleeptdie er althans in de beschre ven qualificatie niet bij behoort. Ik dank ZEd. dat hy dit niet heeft nagelaten. Nu hebben de argeloozen den sleutel totZEds. verslag. Nooit heeft hij duidelijker kunnen open baren, waar hij heen wil. ZEd. is ook lid van de plaatselijke schoolcommissie, en de tijd zal net loeren. Ziedaar danniet een staalt jemaar een staal van de hooggeroemde humaniteitwaarop men boogt. Doch gelijk ik meer aanvoerde mijn persoon doet mets ter zakewant degenen die er nu nog op uit zijn, om de Christelijk His torische lichting bij het publiek terug te dringen tot de categorie der domperstoonen wel zeer achterlijk te zijn bij onzen tijd van vooruitgang. Wij zullen afwachten wat het einde is. Alleen waagde ik mij weder aan een betoog om evenals in dat aangevochten Juni-artikel geestverwanten iets onder de aandacht te bren gen «Het Christelijk onderwijs is hier gelijk op meer plaatsensedert eenigen tijdde tweede phaze ingetreden." De eerste was poging tot doodzwijgendeze is poging tot verdaeSd- of veracA/makenhet geen ik natuurlijk niet wensch toe te passen op het artikel van den Heer Mr. J. W. Sluiter. P. C. MONDRIAAN Secretaris van de Afdeeling Amersfoort, Antischoolwetverbond. (Op de introductie van den Heer Mondriaan zij aangestipt datbest mogelijkter vermijding van eenzijdigheidaan alle rigtingen gelijke pu- bliciteitsregten in de Amersf. Cl. worden toe gekend doch hopen wij dat het debat over de gehouden vergadering weldra kan zijn ge sloten verklaardomdat stukken omtrent het geen zelfs in geringe mate religieonderwerpcn raakt ongaarne door ons worden opgenomen. Het verslag is door ons vóór het houden der vergadering aan bevoegde en geachte zijde ver zocht en Donderdag jl. woordelijk door ons geplaatst, zoodat wij aan mogelijke onjuistheden gefiecl onschuldig zijn. Diverse bladen hadden verslagen, onderling sterk afwijkende, zooals veelal plaats heeft met alle zelfs stenografische parlementaire en andere verslagen. Red. Amersf. Ct.) De verbetering van het Volksonderwijs. In het nommer van 11 dezer wordt een geheel onjuist verslag gegeven van het gespro kene op de Openbare vergadering van 7 dezer. De voorstanders van het «zoogenaamd onzij dig" openbaar onderwijs moeten zich wel zeer zwak gevoelenals zij geen andere uitkomst zien dan een poging om den tegenstander be lachelijk te maken. Ik verwacht dat er onder zijnwier consciëntie daar tegenop zal komen en die den moed zullen hebbendaarvan in de courant te doen blijken. Wil men het volk eerlijk inlichten, dat dan op gezamenlijke kosteneen volledig verslag van het gesprokenedoor beide partijen nage zien gratis worde uitgegeven. Ik ben begonnen met de punten van over eenstemming aan te gevenals daar zijn beter onderwijs, beter toezicht, betere samenstelling der schooicoinmissiën(ook door opneming van het Christelijk clement), betere bezoldiging der onderwijzers. Als middel tot verkrijging van goede onder wijzers het kweekehngenslelsel daarlatende oindut er groot verschil van gevoelen over is, beval ik aanhet meer gebruik maken van ..vrouwelijke hulp, zooals in Amerika. Wij zijn niet tegen paedagoqiewij hebben er zelfs een tijdschrift voormaar w ij ontkennen, dat ambtenaren enz. geen goede inspecteurs kunnen zijn. De Heercn Mr. Gioen van Prinsterer en Ds. J. de Liefde b.v.b. hebben meer voor het onderwijs gedaan dan menige paedagoog. Voorts heb ik de vraag beantwoord of de onzijdige school is of kan zijn «nationaal" zoo lang het volkRoomseh en Onroomschvast houdt aan hetOnze Vader en den Chrislelijken doop. Zoolang het volk bidt dat «de wit des ilemclschcn Vaders geschieden moge op aarde gelijk als in den hemel" blijft de hoofdvraag wat wil de hemelsche Vader Wil Hij dat de naam van Jezus en Zijn Woord gebannen zijn van de school Dit hoofdpunt van het debatwaarop geen antwoord is gevolgdmocht zelfs in hel onvolle digst verslag niet zijn weggelaten. Daaraan knoopt zich als van zelf vast de vraagbehoort de school aan de Kerkaan den Maat of aan de Ouders liet feit dat iedere zoon een vader heeft en niet geboren wordt als staatsburger, maar als zoon zijns vaders die beloofd heeft hem te onderwijzen of te laten onderwijzenheslist dit. Die vader laat het kind onderwijzen voor het Koninkrijk Gods, dat'ook den Staat omvat. Dit is zijn Christenplicht en recht. Dat kind moet leeren te ademen in de vreeze des lleeren en gelijk Paulus zegtaltijd biddende te zijn. Daarom eisehen wij in dien zin Christelijk rekenen. Christelijke aardrijkskunde;leerenwij het kind dat zijn som niet maken kanniet te bouwen op eigen inspanningmaar te bidden om de hulp van den lieer. Ook voor stoomwezen en telegrafievoor kunst en wetenschap kunnen wij den Geest Gods niet missen. Een dame die borduurt, leert dat door den Geest Gods; gelijk Bczaleël en Aholiab wijsheid van God ontvingen voor hun handwerk. Zeker heb ik Christen-telegrafisten noodig geen schurken die mijn telegram verraden Christen-kapiteins van stoombooten geen onchristelijke dronkaards. Is daarmede gezegd dat alle niet-chrislenen schurken zijn en dat men den stoom en de telegrafie uit den Bijbel kan leeren kennen Op zulke kinderachtigheden is geen antwoord noodig. Maar toch kan men uit den Bijbel ook veel leeren voor de dingen van het dagelijksch leven. Ik heb er al mijn kennis aan te danken. Op Java wist een Roomsch ambtenaar geen beter middel tot verstandsontkwikkeling der Javaan- sche kinderen op de gouverneraentsschooldan ze den Bijbel in handen te geven; omdat het boek hemel en aarde omvat. En ik wist geen beter middel om een referendaris goed te leeren schrijvendan hem aan te bevelen de lezing van Jesaya in de vertaling van van der Palm. Ik heb voorts aangetoond dat het godsdienst loos onderwijs in Bntsch-lndië (olficieel erkend slechte resultaten geeft voor godsdienst en Staat. De godsdienstlooze d. i. de moderne school bederft de Nederlandsche taal maakt haar armbetoogde ik verder. Ik toonde dit aan uil het leerboekje der moderne theologen Knaiipert en Nijhoff c. s. waar aan de woorden uit onzen godsdienst een andere dan de waro betcekenis gegeven wordt hetgeen daarmede moet eindigen dat even als in Zwitserlandalle godsdienstige woorden uit de schoolboeken worden geschrapt. Wij zijn niet tegen de wetenschapwél tegen onverstandige halve. Zoo hebben wij met letterkunde voor een keukenmeid niet veel op. Daarentegen zijn wij niet legen landbouwkun dige scheikunde maar onlhoude mendat deze alléén geen tweehonderdvoudige vrucht geeft gelijk Isaak verkreeg zonder iets te welen van scheikunde. Als middel tegen de revolutie helpt u de wetenschapzooals gij meentnietwant de revolutiemannen der vorige eeuw Voltaire enz. waren wetenschappelijk ontwikkeld. De kinderen der Christelijke scholen in Nürn- berg bleken bij openbaar examen evenveel te weten als die d.r godsdienstlooze scholenmaar zij kenden bovendien den Bijbel. Doch 't is hier evenals in Beierenvolgens en stuk va i een Oud-Katholiek in de liberale Augsburgsche Zeilungte doen om de uitroeiing van het Christendom. Dat willen wij niet. Den strijd over het al of niet ongelukkig zijn der modernende werking van het buskruit op de beschaving enz. ga ik thair- voorhij omdat ik niet zoek de lachers aan mijne zijde te hebben. Ik eindigde met een voorstel dat de tegen standers, onnoozel genoeg, hebben aangenomen namelijk: om 10 leerlingen van de slechtste Christelijke school in hel landte laten exami- neeren tegenover 10 leerlingen van de beste openbare school in het land en dan zou het blijken, dat de leerlingen der Christelijke school de andere in kennis en ontwikkeling overtreffen. Dat voorstel werd triomfantelijk geaccepteerd waarbij de lleeren de kleinigheid vergaten dat geen school zal erkennen de slechtste en geen de beste in het land te zijn. Ze behoeven ze echte;" niet meer te zoeken vermits hun warmste pleitbezorger Kappeijne, in zijn jongste rede in de Tweede Kamer, reeds heeft erkenddat ue bijzondere en gezind- heidsschool de vergelijking met de Staatsschool zegevierend kan doorstaan. den Haag 11 Nov. '74 J. ESSER. De Tweede Kamer heeft de begrooting van binnenl. teken met aigemeene stemmen aange nomen na tien dagen discussie. Verleden jaar duurde de discussiën Ï1 dagen zoodat dit jaur door velen het veelspreken sterk werd nagelaten terwijl toch thans ministerieel en parlementair welsprekcn schitterend uit blonk. De begrooting van marine is Zaturdagjl. met 51 tegen 6 stemmen aangenomen. De Eerste Kamer vergadeil aansl. Donderdag.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2