daden en daardoor »<le eer der familie hadden gered". Ot de ongesteldheid van den jongen grootvorst een geestes- dan wel een ligchaanis- ziekteis, kan mocijelijk uitgemaakt worden lijn ontoerekenbaarheid ie evenwel aan geen twijfel meer onderhevig. Trouwens de Prins is de eenige niet van de jongere leden der keizerlijke familiedie door zedeloosheid en terzijdestelling van alle betamelijke vormen aanstoot heelt ge geven de treurige vermaardheid der dauies °A'imfjew Kitilowa c. a. hangt zamen mei ver stands vei bijsteringen van hooggeplaatste perso nen cn nog niet eens met de ergste. Niet alleen de ouders en leermeesters, maar vooral ook de invloed van de leefwijze der jeunesse dorée van St. Petersburg zijn de schuld van een en anderde laatste toch legt er zich stelselmatig op toe, om alle decorum met voeten te treden. Het moet intusschen erkend worden, dat de grootvorst-troonopvolger, zoowel wat zijn per soon als zijn bof belreilen een voorbeeld van gestrengheid van zeden en huiselijken zin en te lasterzucht der residentie sinds jaren ook niet het minste heelt kunnen vinder» om hem tor een verwijt temaken. |>e goede voorbeelden, door hooggeplaatste personen gegeven leidden trouwens minder lot navolging dan de slechte." Te Ganrz (Üost-Pruissen) ontvingen op den tweeden Kerstdag vier personen, twee mannen en twee vrouwen, die lot de secte der Weder- doopers waren overgegaan den doop in volle zee. Voor zulk een daad is zeker een warme geloofsijver noodig. De Raad der gem. Groningen heelt aan de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres gezonden, daarbij den wensch en hel vertrouwen trilende dat deze zich zal vereenigen met het rans ingediend ontwerp van wel tol regeling v-.n hei hooger onderwijs neèrgelegd beginsel, dal te Leiden, Utrecht en Groningen Rijks universiteiten zullen zijn gevestigd. Woensdag namiddag, ten 2 ure, barstte een hevige brand uit in de RuysbroeckssUaat le Diussel, in de woning van den lampenmaker Verhaeren-Cols. Het vuur had zich aan eerie partij petroleum medegedeeld, volgens men denkt door de onvoorzigtigheid van een leerjongen die met eene brandende lamp in den kelder was gegaan. Het geheele huis werd onmiddelijk door de vlammen vernield. De brand is zoo- hevig geweestdat men een oogenblik gevreesd h id voor bel justitiepaleiswelke muren door J«: vlammen bereikt werden. Hel lijk der vrouw Verhacren-Cotsis op de tweede verdieping geheel verkoold gevonden. Men dacht dat zij met haar kind de vlugt ge nomen had omdat zij vermist werd. Volgens het Journal de Loirel is in eene gemeente van het arrondissemenls Orleans de oudejaars avond eene vrouw bevallen van een jongen en op nieuwjaarsdag van een meisje. Deze twee lingen verschillen dus een jaar in leeftijd. In hel onlangs in Engeland verschenen boek getiteld «Past Days in India", beschiijfl een officier der douane een aantal jagtavonluren. Men ontleent daaraan het volgende: De kat de bel aanbinden", werd door de vergadering der rattenin den lijd toen de dieren nog sprakenvoor zulk een gewaagde onderneming gehouden, dat deze uitdrukking, sedert den lijd van den beroemden Dougla» tol hedenalgemeen is gebruikt om een stoute onderneming aan le duiden waarbij de nood- zakelijkl ïeid bestaalpersoonlijk eenig vreeswek kend schepsel le trotseren. Om een beer de bel aan te hangen zal dan wel een buitengewone mate van stoutheid vereiscben en toch zegt men, dat zrilk een feil volbiagt is. Een «aheer" is een veehouder. No gebeurde hel nabij het dorp Murkoondee, drt drie of vier aheers buffels hoedden in een «jungle" (rietveld), toen een van hen een beer ontdekte aan den voel van een boom, half begraven in een hol, dat hij gedolven had om bij een nest met witte mieren te komen. Hij gaf zijn makkers een leeken bij hem te komen. Zij deden dit en stonden langen lijd op den beer te wachten du» het te druk had met zijne bezigheid om zich een diner le verschaffen, dan dal hij eenige notitie van hen nam. Daarop geïnspireerd dooi den geestdie altijd kwaad vindt voor ledige handen, kreeg een der aheers een gelukkige ol ongelukkige gedachte die hy zijne makkers mededeelde. Hij had een bel bij zich zooals den buffels wel worden aangehangen en kreeg hunne toestemming voor zijn plan. Toen slopen de twee stoutstevlugste en sterkste der aheers stilletjes naar bruin wiens hoofd diep in het hol staksprongen hem op den nek en hielden hem met kracht onder, totdat de andeten de bel om zijn hals gehangen had den. Daarop beg»"" Ilch <ie1 »P°t,0Se,s 1 allerijl in veiligheid op eene plnals «aar HJ mei de grootste belangstelling alwaclllen war de beer doen sou. lie pulsierlijke houdingen, die Inj aannam en Je angstige «ijte, waarop hij well van sgne luidklinkenJe bel ttacltlte le ontdoendeden de aheers schateien van lagcben. Hel arme dier nam eindelijk de vlttgt en werd, naar men zeidenog gedurende drie of vier dagen in verschillende gedeelten van het land gezien of geboord hij wordt geschat in dien tyd een paar honderd mijlen ver geloopen ie hebben en ii eindelijk gevonden dood van schrik en gebrek, aan de oevers van de Rew ah, ongeveer vijftig mijlen van de plaatswaar hem het sieraad was aangehangen. Van de buitenlandsche universiteitendie zijn uitgenoodigd het feest van 8 Febr. te Leiden mede te vieren moeten de meeste de uitnoo- reeds hebben aangenomen. Tot hel feest dat teer luisterrijk zal zijn, worden reeds alle toe bereidselen gemaakt, De Minister van Koophandel in Pruissen heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij ten langen leste een einde wordt gemaakt aan het even vervelend als onnoodig gebruik dat de machi nisten op de locomotieven maken van de stoom fluiten. De seinen zullen voortaan door middel van horens moeten worden gegeven. De Volksvriend deelt hel volgende mede De bovenmeester" eener tusschenschool le Leeu warden de werking der maag en der spysver- teering verklarende beval zijn leerlingen aan, «voor het eten een glaasje bitter, op de wan deling een kon» koffie met een scheut brandewijn er door, en na den maaltijd een slaapje te nemen." Waarom noemt de Volksvriend den naam van dien ■bovenmeester" niet? Zoolang- bij hieraan geen gevolg geeft, willen wij geen geloot hechten aan een verhaal dat zoo onwaar schijnlijk klinkt, of zou bijgeval het geheele vei baal uil de lucht gegrepen zijn De heer Emile Pereire bezweek aan de ziekte, die reeds eenige dagen zijn vrienden het ergste deed vreezen. In 1806 werd hij te Bordeaux geboren. Aanhanger der St. Simonislische leer, schreef bij in de Globelater in den National met Armand Carrel. Met zijn broeder Isaac nam bij zeer ijverig deel aan de meeste der nijver-, heidsscheppingen en crediel-insiellingen onzer eeuw. Zijn initiatief danken wij den eersten spoorweg op franschen bodemdie van Saint- Germain. Men weet wat aandeel hij had in de stichting van het Crédit Mobilier. Zijne tegenstan ders zelve zagen zich veipiigt buide te brengen aan zijne buitengemeen helder doorzigt en onvermoeiden ijver. Hij stierf 6 dezer des avonds 10 uur, tol hel laatste oogenblik volkomen bij kennis blijvende. Zijn sterlbed werd omringd door zijne kinderen en zijn broeder Isaac. Zijn sterven is een zware slag voor de familie. Immers, er was eenige schijn van beterschap, hoop gevende op behoud van den gewaardeerden vader en bloeder. Men waande reeds de crisis gewekentoen te 4 ure de geneesheer Archen- baud zulke ongunstige diagnose maaktedal hij Isaac waarschuwde zich op het einde voor te bereiden, zelfs binnen weinige uren. Die voor stelling werd, belaas, niet gelogenstraft. Emile Pereire laat 6 kinderen na2 zoons en 4 dochtersdie allen gehuwd zijn. Hij bereikte het 68c jaar. AMERSFOORT, 11 Januarij 1875. Heden, Maandagavond, wordt in Amicitia te Amersfoort eene buitengewone tooneelvoorstel- üng gegevenbestaande uit Mathilda of een vrvuwenharltooneelspel naar 'tDuilsch van. Rodrich Benedixeen der gerenomineerdste hedendaagsclte tooneelschrijvers en is dit stuk een zijner beste producten. Daarinen in de lieve vaudeville 1$ sympathie tastig of aange naam worden de hoofdrollen door den Heer Louis Bouwmeester en Mevr. Frenkel vervuld zoodat het publiek zich wel verlokt mag ge voelen, door talrijke opkomst, zich het genoegen dezer voorstelling te verschaffen. Het kiescollegie der het vormde gemeente te Amersfoort heeft Vrijdag avond op het zestal geplaatstbij eerste stemming Ds. Bartsira te Klundert; voorts de predikanten Deelman te Nijkerk, Renier te Bergschenhoek Schuller tot Peur&um te Woudenberg, Lindonk te Leusden cn Kiayenbelt te Bodengraven, bij herstemming met de predikanten Kalshoven te Ede, Veihoeft te CharloisWartena te Dedemsvaartvan Regteren Altena te Eibergen, Pierson te's Her togenbosch en J. J. Bos te Soest. Up hei drietal zijn gebragl by cctsie stemming Ds. Bartsira niet 38, en wijders Ds. Deelman en Krayenbell beiden met 22 stemmenbij herstemming met üs. Lindonk en Schuilei tot Peursum die respectievelijk 21 en 20 stemmen erlangden. Ter vooizicmng in de andere vacature is een gros van 41 predikanten zatnen- gestcld. De gouverneur van St. (Helena heeft een officieel berigt gezonden aan den minister van koloniën aangaande hel verbranden van de Cotpatrick. Daardoor wordt het duidelijkwaar om bel schip zoo snel verbrandde en zoo weinig mcnschen gered konden worden. De brand ontstond in de bootmans-kajuit daarin was olie, leer en vel geborgen. In dc onmiddellijke nabijheid stonden onderscheidene kisten vet en 70 ton steenkolen. Verder had helaas hel schip 200 vaten spiritualia ann boordzoodat hel geen wonder is dat de vlammen met veischrikkelijken spoed on» zich heen grepen. Tot overmaat van ramp waren niet genoeg booten nan boordslechts een zestalwaarin desnoods 160 personen koiulen geborgen worden, zoodal in elk geval.3|)0per sonen hadden moeten omkomenmaar van de zes booten waren er slechts twee bruikbaar. Het schijnt dus dat de reeders mei grootc roekeloosheid zijn le werk gegaan. Dezer dagen is te Gisy-les-NoblesDeparte ment der ïonne, een verschrikkelijke miadaad gepleegd. Zekere Na udetzoon, heeft zijn vader en moeder met een bijl doodgeslagen. De moor denaar heeft zijne misdaad met voorbedachten rade .gepleegd want hij had in zijne kamer eene bijl een kapmes en een keukenmes ge borgen. Naudel had zegt de Progiès de l'Yorine, in 1872 reeds teekenen van zinneloosheid ge geven en was dientengevolge in 't kiankzinnigen geslicht van Auxerre opgesloten geweest. Uit zijne manieren en uil al zijne daden bleek echter, dat zijne geestvermogens nog altijd gekrenkt waren en bij maakte het leveA on dragelijk aan zijne ongelukkige ouders'legen wie hij dikwijls doodsbedieigingeu uitbraakte. Te Gera heeft een dienstmeisje een (haler doorgeslikt, met welke zij, om een kind te vermaken een goocheltoer wilde vertooueu. Uitkomst nog onbekend. Te Wolfaartsdijk heelt een geheel gezin ge vaar geloopen door kolendamp te slikken. De man met zijn Vriend cn hun twee zonen hadden zich ter ruste begeven in een verVrek zonder schoorsteenwaarin een koriitoor met vuur stond tot voorkoming van bel bevriezen der aldaar geborgen aardappelen. Reeds waren de slapenden geheel bewusteloos, toen eender buren in een ander perceel der woning é^nig vreemd geluid meende le hooien en daarop in hel vertrek doordrong. Door de ingeroepen hulp van een geneesheer werden de bed welden vervolgens weder tol hun bewustzijn terugge roepen. In het jaar 1874 zijn uit de overzoeache bezittingen teruggekomen 699 militairen; daar onder waren er 220die de dienst verlieten met voortdurend gagement361 die wegens expiratie van dienst gepasporteerd zijn 95, die, uithoofde van pbysieke ongeschiktheid mei een onderstand voor eens, moesten ontslagen worden en 23bestemd om mei een paspooi l van de 2de soort uil de dienst te worden ver wijderd. Under de 361, die,wegens diensl-ein- diging die dienst verlieten, bevonden zich slechts 23, aan wie hel certificaat van goed gedtag moest worden onthouden. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Vrijdag 8 Januarij 1875, in hot Valkjk te Amkbsvoort. NotarisMr. J. de Louter. No. 1. Een huis met achterhuis, tuin en bouwland te Hoogland 3130 2. 1 hectare, U ares Bouwland op Heijendaalopgeh. 3. 1 hectare94 ares Bouwland in den polder «de Haar" opgeh. 4. 4 hectares, 40 arcs Weiland in den polder «de Neeiduist" ƒ3030 ƒ6160. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFÜORT Vrijdag 8 Januarij 1875. Tarwe 1 8,50 k f 10.50. Rogge I 7.10 5 f7,50. Boekweit 16,90 k f7,90. Boter 1 1,30 a 11,35 per N. Eijeren 5 5 6 cent per stuk Kaas f 5 f per 50 Ned. Appelen 12.50 k 13.per mud. Aaidap- pelen f2,— k f2,10 per mud.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2