Dingsdag* 19 Januarij 1875. M 2272. imsroom comn. Nedbrlandschr Centraai-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.36 alleen Zat., 0.27, 11.00, 2.20, 3.25, 8.15. Vortrek van Amersfoort naar Zwolle 8.6*. 9.47 1 37, 6.10, 9.— OoSTgRSl'OORWEG. Vertrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 5.— 0.55; 9.40. Diligencc-Dienstkk van der. Heer A SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maar»bergen morgens 7-—, op den eersten trein naar Arnhem om namiddag» 2'/» uur. Van Maarsbergcn naar Amersfoort 's morgens 9.24 en avonds 8.19 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 0.15 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7»/4 'smorg. Dit blad verschijnt Maandag en Dondentagaoond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 0 regel» 00 Cts; elke regel meerder 10 Cte; legale, offlci&Ie en onteigen. Advertentitin per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, te Amersfoort Burecu AmertJoorUeke Courant. Stoovestraat bij do Langostraat. Wijk B. No, 83 en bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentitin voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Ni JOH en van Ditiiab Wijnstraat Botterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten dat hot oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het jaar 1875 voorloopig vast gesteld is en gedurende veertien dagen te reke nen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggenbinnen welken ter mijn elk op hel kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan in brengen. Amersfoortden 18. Januari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Politieke Revuo. Aangeland in zijn nieuw koningrijk, is de jeugdige Alfonsus met gejubel begroet en waar hij kwam en was ondervond hij een vreugde vol onthaal. Verslond een en ander veel geld desniette min is welligl, door zijne optreding als koning Spanje op den weg geraakt om een welgeor- denden slaat te worden. Hel is waar in 'l Noorden des Rijks ziet het er nog niet fiisch uil, doch denkelijk zal don Carlos het er niet lang meer uithouden, on danks zijne krasse proclamatie, die wij hier laten volgen «Spaanjaarden I «De revolutie, die van leugens leeft, tracht zich met de monarchie en de Legitimiteit te verzoenen, dooreen lid mijner familie tot Koning van Spanje te pfoclameeren. Ik ben de legiti miteit. Ik ben de vertegenwoordiger van de Monarchie in Spanje, en omdat ik zulks ben, heb ik met een souvereine verachting alle voor stellen verre van mij geworpen, welke de revo lutionairen van September tot mij durfden rich ten alvorens de laatste hand te leggen aau hun werk van onzalige trouweloosheid. Sedert weet de revolutie, dat ik haar Kon'ng niet kan zijn. Als hoofd van de doorluchtige familie der Bourbons in Spanjesla ik met innig leedwezen de houding gade van mijn neel Al- phonsus, die, nog te jong om ervaring endoor- zicht te bezitten, er in bewilligt als werktuig op te treden van die personendie hem met zijn moeder uit zijn vaderland verdreven hebben, na hem met smaadredenen en beleedigingen te hebben overstelpt. sEvenwelprotesteeren doe ik niet. Mijn waar digheid en de waardigheid van mijn leger dulden geen ar.der protest, dan dat, hetwelk met een onwederstaanbare welsprekendheid uit den mond onzer kano.inen zal donderen. De proclamatie van Prins Alphonsus, wel verre var de poorten van Madrid voor mij te sluitenojrent mij integendeel den weg der wedergeboorte van ens welbemind vaderland. (Deze nieuwe daad van pretoiianismc zal niet ongestraft de trots van het Spaansche volk op nieuw gekwetst hebben. Niet voor niets zijn mijn onoverwinnelijke vrijwilligers gewapend zij die te Kraul te Alpiens, te Montcjurra, te CnsleUolit, te Somorrostrote Cordova en te Urvieta hebben weten te overwinnen zullen ons grootmoedig Spanje voor een nieuwe be- lecdiging welen te behoeden en aan het beschaafd Europa een nieuw schandaal welen te besparen. «Getrouw aan mijn roeping om de Revolutie in ons land te dooden, zal ik haar ook dooden, heizij zij zich vertoone onder de gedaante van de woestheid eener schaam'.elooze goddeloosheid, hetzij zij zich verbergt achter het huichelachtig mom eener geveinsde vroomheid. Spanjaarden I Bij onzen God Bij ons Spanje I Ik zweer u dat ikgetrouw aan mijn heilige zendingons roemrijk vaandel vlekkeloos zal houden Dat vaandel is het symbool der reddende beginselen die heden onze hoop en morgen ons behoud zijn. Uit mijn Koninklijk hoofdkwartier van Deva 6 Jan. 1875. Carlos." In de officieele Spaansche Gaccla van 4 Janu arij wordt een decreet afgekondigd, houdende schorsing der wet van 22 December 1822 op de regtspraak door gezworenen. Bij het decreet is eene Memorie van toelichting gevoegd, waarin gezegd wordt dat de jury niet beantwoord heeft aan de vair deze instelling gekoesterde verwach tingen. Zij heeft geleid lol veel verwarring en vertraging in de regtsbedeeling en heelt het getal processen doen toenemen. De gezworenen beschouwden het zitting nemen in de jury geens zins als een regt, maar als een lastigen pligt aan welken zij zich zoo veel mogelijk onttrok ken zoodat het maar al te dikwijls onmogelijk was eene volledige jury bijeen te brengen; een aantal processen werden dan ook ingesteld om schadevergoeding door de partijen, welke door het onvoltallig zijn der jury hunne belangen vet kort gezien of schade geleden hadden. In hetzelfde stuk wordt tevens te kennen gegeven dat het hier slechts eene tijdelijke schor sing der regtspraak door gezworenen geldi en de Regeering zich voorneemt nieuwe bepalingen in het leven te roepen waardoor de bezwaren, op welke de goede werking dezer instelling tot hiertoe in Spanje is afgestuitkunnen over wonnen worden. Men kan thans als zeker aannemen dat h<-'. septennaai zal worden georganiseerd, daar de republiekeinsche linkerzijde, het linker-centrum en het regter-cenlrum zich daartoe hebben verstaan. Of nu dat seplennaat een republie keinsche, monaichale of bonapartislische tint zal hebben zullen de debatten moeten uilmaken en daarvan zal ook de kleur afhangen van het tarnen te stellen ministerie. De nationale vergadering beraadslaagt tegen woordig voor een publiek dal bijna uitsluitend uit officieren bestaat. I)e wet op het kader wordt behandeld. De tribunes zijn echter beter bevolkt dan de zaal zelve. De afgevaardigden hebben hel te druk niet de vergaderingen derfiaclies, met de overleggingen omtrent de constitutionele wetten om groole aandacht te wijden aan het kader. De vorst van Lippe-Detmold heeft zijn eer sten en eenigsten ministereen Pruis somdat hij te liberaal werd ontslagen en zich een ultramonlaan aangeschaft. Volgens een blad ziet geheel Duitschland thans naar dat kleine landje, waar het wacht woord is: »Hier hat Bismarck nix to seggen." Atchin. Rogeringstelegram Alchin 9 januarij lu Longbattah zijn den 51 December 9 ver sterkingen en 4 stukken gescluu na hevigen tegenstand genomen en eènige punten bezet. Onzeizijds sneuvelden 21 minderen en werden gewond majoor Romswinckel, kapitein van Haaf- ten en luitenant van Bennekom ligt, luitenant Roell zwaar voorts 61 minderen. De vijand verloor f71 dooden. Onze konvooijen werden nog dagelijks door den vijand verontrust. Den 4 Jan. is Zuid-Longballah bezet. Den 2 Januarij is bet eskader naar de westkust vertrokken. Van 20 tol 31 December verbeterde de gezondheidstoestand aanmerkelijk sedert was die iets minder gunstig. Een deel van Pedir heeft zijn onderwerping aangeboden. Aan een schrijven uit Indië van het laatst van November ontleent het Dagblad het vol gende Men kan zich in Holland er geen denkbeeld van maken hoedanig bet leger hier meer en meer wegsmelt. Gebrek aan officieren maakt de ■dienst op de garnizoensplaatsen zeer bezwarend, daar ik als luitenant altijd de week heb, niet tegenstaande er 3 luitenants per compagnie behoorden te zijn. Dit gebrek is zelfs ioo sterk dat bet geheele personeel officieren te Meesier Cornelis in garnizoen 12de battaillon (6 com- pagnien) beslaat uit één (zegge één) kapitein en vijf luitenants. Alle overigen zijn wegens ziekte met verlof. Atchin eet letterlijk menschen. Thans zijn er, naar ik hoor 1150 zieken van de 3000 man en als het zoo blijft voortgaan, is er over een half jaar misschien geen enkel bataillon meer te brengen op oorlogssterkte. Er zijn compagnien waarbij 10 officieren zijn ingedeeld en waarvan er slechts 2 a 3 dienst ■doen. De Arnh. Ct. geeft haar ergenis lucht over hetgeen sommigen in de Atjeh-geschiedecis nog den volke voor waarheid willen verkon digen. Zij schrijft: s't Wordt lijd, meer dan tijd de legende door de waarachtige geschie denis en de fictie door de werkelijkheid te vervangen; lijd, en meer dan tijd, om openlijk te erkennen dat het voor ons een Punische oorlog iseen strijd op leven en dood dien wij tegen Atjeh voeren. Laat het ons openlijk erkennen, niet om de natie te ontmoedigen, maar om haar te doordringen van de overtui ging, dal wij nog in het begin der worsteling zijn en dat wij nog vele en groote offers zuilen te brengen hebben vóór wij dezen zeer ern- stigen oorlog tot een goed einde gebracht hebben. Waarlijk, het ziet er nog volslreÜk niet naar uit om te juichen en te jubelen om don triomf van den als overwinnaar terug gekeerden veldheer te vierenhem met lauweren te kroonen en met eereteekenen te overladen. Vroeger kon men zich nog le goeder trouw deze illusie maken, maar nnna de tijdingen der laatste weken en maanden gaat dit koor gezang der zegevierders maar al le veel ge lijkenis krijgen met het zingen uit angst van kinderen die in den donker zitten en niet be kennen w illen, hoe bang zij zijn."Verder wordt in 't blad herinnerd, dat nu reeds 9 maanden de oorlog voortduurtnadat hij geëindigd was verklaard, en de toestand van 'i leger nu wer kelijk critick begint le worden. Men moet de onhandigheden, die met liet Bekei feest wor den uitgehaald, echter niet aan gen. van Swieten wijten, maar aan hen, die hem in de valsche positie gebracht hebber. De gouden beker van gen. van Swieten zal hein dikwijls geen aange naam aandenken zijn

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1