Allerlei. ^Graham een in Engeland eens tier bekend kwakzalver, »»s gewoon zich dikwijls lot aan de kin in aJijk te zeilendaar, naar hij teide een slijkbad, regelmatig genomen «en specifiek middel was om een eeuw gezond, gelukkig en mei eere te leven. Alle geneesliecren achtten tofcn ter tijd slijkbaden bespottelijk, terwijl te genwoordig slijkbaden op vele badplaatsen in buiuchland erkend zijn in verscheidene ziekte gevallen teer heilzaam te werken. Gruhnm had geen ongelijk, maar hij volgde de weg der kwakzalvers in het verkondigen zijner theoriën. Er is bepaald eene gezondmakendë kracht in de aarde. Niet lang geleden geraakte een werk man die bij yzerwerken nabij Melkshatn bezig was in eene buis geklemd en werd er schijn baar dood uitgehaald. Zijne kameraden groeven een gat in den grondlegden den bewiistclooze er in co begroeven hem bijna geheel terwijl sij slechts eene kleine opening vrij lieten door welke hij kon ademhalen. Na korten lijd toonde hij teekeyn van leven en bevrijdde zich met eigen hand van de op hem liggende aarde een slok brandewijn bragt hem weder op de been terwijl hij zich slechts weinig ongesteld gevoelde. Joaquin Miller's proef van aardkunr had een vrij wat treuriger einde. Terwijl hij met eenige mijnwerkers in Cilifornie reisdewerden zes van deze door srheurbuik aangetast en daar men geen geneesmiddelen tegen deze ziekte bij de hand had, herinnerde zich een oud matroos de wijze op welke men de equipaadje van een schip in zeker land tussclien de keerkringen in de zelfde omstandigheden gered had. Zijn middel bestond eenvoudig daarin, dat men de zieken in staande houding tot aan bun kin begrocl de aarde trok dan de ziekte uit hunne ligchamen Men groef spoedig zes pulten in de warmen alluvialen grond en toen de zon onder was, zette men de zieken er in en vulde de putten met aarde aan. Het was een schoone nachtde maan scheen helder en nadat hel werk verrigt was. praatten de zieken vrolijk met elkander; terwijl hunne ruige hoofden alleen uit den grond staken geleken zij bij het prachtige maanlicht op dooden die uit het graf verrezenhunne stemmen klonken hol en somberals kwamen zc uit een andere wereld. Na eenigen tijd viel de een na den ander in slaap en werd alles stildaarop slopen hunne kameraden weg en zochten hunne tenten op. Toen ze des morgens ontwaakten, bevonden zij, dat de wolven des nachts gekomen waren en de hoofden der zieken tot den grond hadden afgebeten Een zeldzaam voorkomend regtsgeding wordt thans tegen den Staat gevoerd. In den loop van hel jaar 1873 werd door den officier van justitie te 'sBosch bekend gemaakt, dat de regtbank aldaar had uitgevaardigd een bevel lot voor- loonige aanhouding wegens opligling legen D. P. M. Haaiman zicli ook wel noemende Salomons. De verdachte werd, niettegenstaande de naspo ringen der politie, niet gevonden. Ook.der politie van andere gemeenten was aangeschreven, en zoo ontving in September de Amsterdamsche politie van den officier van justitie te Roermond de plaats waar de opligting was gepleegd een telegram, mededeeling bevallende, dat de vetdachie Amsterdam met een bezoek zou ver eeren. l)en 5 September maakte de politie te Amsterdam zich meester van iemandkleinhan delaar aldaar en reeds sedert tvee jaren op de (ielderschekade woonachtighij was genaamd II. Salomons, welke naam hij dadelijk aan den commissaris van politie opgaf, en tevens ont kende opligling te Roermond te hebben bedre ven. Hij was ook niet uit Hoogezand maar laatstelijk uit Utrecht naar Ams.erdam overge komen. De üootd-commissaris van politie vond toch aanleiding den voor hem gebraglen persoon naar het huis van arrest te doen overbrengen waar hij ter beschikking van den officier -van justitie werd gesteld. Twee dagen verliepen zonder dat iets aan de züak werd gedaan, maar den derden dag kwam wel alles aan het licht en bleek het, dat de justitie had gedwaald, maar toch onderging Salomons nog eerst een minder aangename behandeling. Hij werd dien dag geboeid van Amsterdam naar 's Bosch ge transporteerd ten aanzien van ieder reiziger en van het Bosscher publiek. Daar bleek echter dat hij de persoontegen wien het bewuste bevel was uitgevaardigd, niet was en toen eerst, na drie dagen van zijne vrijheid te zijn verstoken geweestwerd Salomons in vrijheid gesteld. Deze niet alleen onschuldige maar onwettige aanhouding was voor S. hel gevolg dal bij zeer gedaald is in de achting zijner mede ingezetenen, bekenden en met hem handel drijvende perso nen. Crediet wordt hem niet meer verleend en daardoor ondervindt hij groole schade. Dit gaf hem aanleiding zich tot het departement van rjustitie te wendenmet verzoek om in der uiooc eenige schadevergoeding te ei langen, ms.r dit «riock werd te «rgcefs gedaan. Met detc .(«Bring niet tevreden stelde Salomons legen den Slaat eene acte in bij den Hoogen Raad en vcrl. week is voor dit hoogste regts- collegie deze vordering namens den eischer breedvoerig toegelicht door den advocaat Mr. Evssell. Het kwam hem voor dat ambtenaren van den Staat, namens hem handelendeeene onregtmalige daad hadden gepleegd en dat de Slaat daarvoor aansprakelijk was. Ten allen overvloede wenschte pleiter door getuigen de waarheid van de gestelde feilen te bewijzen en daartoe strekte in de eerste plaats de conclusie van eisch. Voor het overige was hij van oordeel dai de vordering voor toewijzing vatbaar was. Onder referte aan hel oordeel van den Raad nopens het aangeboden geiuigenbewijswerd de actie door de beide lands-advocaten bestre den. Zij zagen alleen in het gebeurde eene vergissing, waarvoor geene schadevergoeding te pas komt en geloolden dal er geen onregtmalige daad was gepleegden dat de Staal in regten niet gehouden is tol schadevergoeding ter zake van de gevangenneming van den eischer, welke gebleken is bij erreur te zijn geschied. De con clusie van het openbaar ministerie zullen wij later mededeelen. Alphonse Karr bespreekt in het jongste nom- nter zijner Guépes de omwenteling in Spanje. Die uitkomst is mogelijk heel gelukkig voor Spanje, maar mij bedroeft zij om eene reden, en wel dezetol nu hadden wij Franschen de troost dat er nog één land was meer in het honderd, ongelukkiger, verblinder, dwazer, meer béte dan Frankrijk en die troost is ons nu ontnomen." En verder: «Volgens de legitimistische dag bladen was het altijd don Carlos die overwon. «Volgens de republiekeinschedagbladen werd hij altijd overwonnen. «En nu zijn allebeide overwonnen door een derde die niet gestreden heelt." Twee honden vechten om een been en men weet wal er op volgt. In Limburg circuleert een adres aan den Minister van Binnenl. Zakenhoudende verzoek de wet op het lager onderwijs in dien zin te wijzigen, dal de zorg voor het onderwijs niet langer aan de gemcenleu wordt overgedragen maar de Staat zelf die in handen nemeten einde het personeel vermeerderdde bezol diging verhoogd eu aan de weduwen pensioen toegekend worde. Naar men verneemtheeft Z. M. de Koning op de uitnoodiging van hh. curatoren der Hooge- school te Leiden geantwoord, dat H. D. het 3de eeuwfeestop 8 Febr. a. s.hoopt bij te wonen. Tot de buitenlandsche geleerden die bij de feesten aldaar denken te komen, behoort o. a. ook een 82jarige hoogleeraar uil Conslantinopel. Onder het opschrift Valsche munt. Belangrijke ontdekking meldt de Amst. Cl. Door de ijverige nasporingen der politie is het welligt eindelijk gelukt den draad in handen te krijgen van een allerbelangrijkste zaak, die sedert eenigen tijd in geheel Nederland van algemeene bekendheid is. Nimmer toch werd er in onze dagbladen zooveel over nagemaakte muntstukken geklaagd als tegenwoordig, en het ging zelfs zoover dal men bij benadering reeds de hoofd stad aanwees, waar dit complot van valsche munters moest schuilen. De poli(ie-beambten S. van Bheenen en E. Ennenga behoorende lot de 5de sectie, mogt het gisteren avond gelukken twee mannen in de Kapelsteeg te arresteren die vermoedelijk hel noodige licht over deze sedert lang duistere geschiedenis zullen werpen. De toedragt der zaak is ongeveer de volgende Eergisteren avond begal zich de vrouw van H. Topho/fwonende in denZeven-haken-en-oogen- gang bij een koekebakker in de bnurl om iets te koopen. De rijksdaalder, die zij ter betaling van de gekochte goederen gafkwam den bakker voor valsch te zijndie daarop onmiddellijk naar de politic zond ten gevolge waarvan ge noemde vrouw naar het bureau werd medege nomen. Daar gekomen schijnt de vrouw over de her komst van het muntstuk niet de voldoende ophelderingen te hebben kunnen geven waarom ook de man werd ontboden, die daarop die belangrijke mededeelingen deedten gevolge waarvan in de Kapelsteeg twee mannen werden gearresteerd bij wie de bcnoodigde werktuigen ter vervaardiging van valsch geld als een lood gieterslepelwaarin nog eenig zilver vermengd met compositie, vijlen en gïpsvormen werden gevonden. Hel gerucht als zou bij Topho/f een zak met valsch geld gevonden zijn, moet nog wotden bevestigd. Zooals men weet, beeft in de laats tejarente Londen de Hollandsche boter veel van zijn ouden roein verloren ten gevolge van de vele knoeie rijen welke daarmede met het oog op winstbejag door sommige gewetenlooze handelaren gepleegd worden. Thans leest men in de meeste dagbladen het onderstaand berichtdalwanneer het waar isnaar ons inzien niet veel zal bijdragen om ons dien verloren loem in Engeland te doen herwinnen Om de meer en meer toenemende concur rentie van het buitenland op de Engelsche markt liet hoofd te kunnen bieden, waar o. a. de Amerikaanscbe boter door bel ere bereiding uitmunt, is te Grave door den heer Albers een stoomfabriek opgericht tot het vervaaldigen van boter. Een verticale stoommachine van 12 paar- dekracht bereidt langs machinalen weg dit zoo onmisbaar product. Het Sluitch Weekblad noemt als een zeer een voudig middel om bet springen der handen in den winter te voorkomen en te genezen het sap der uijenwaarmede men de handen wrijft terwijl men ze warmten dal wanneer men dit meermalen per dag herhaalt, tot volkomen genezing leidt. Het Journal de Gand meldtdat het Belgische ministerie aan de kamers zal voorstellen het afschaffen van de echtscheiding. Ofschoon ge noemd blad in den regel geen onjuiste mede deelingen doetgelooft men dat het in deze zaak niet goed is ingelicht. Figaro zegt van de onlangs overledene mevrouw de Kisselefgemalin van den oudgezant van Rusland te Parijs, van wien zij gescheiden leefde, dat zij eene hartstogtelijke speelster was bijna altijd verloor en door haren gemaal steeds op nieuw van schatten werd voorzien opdat zij hem toch maar niet persoonlijk zou komen lastig vallen. Als staaltje van hare ver slaafdheid aan 't spel moge dienen dal zij eens de plegtige belolte deed om niet meer aan een speeltafel aan le zitten, men vond haar kott daarou te Monaco aan de bank weer spelende, maar slaande. Te Londen is een kind van vijftien maanden in den slaap door een kat zoozeer verminkt dat het aan de gevolgen is overleden. De Wortel des kwaads. Zekere zieke zeide eens knorrig lot zijn docter«Mijnheer! gij hebt mij nu al zoolang onder handen gehad doch zonder merkbaar gevolg; ik moet u dus verzoe ken de kwaal wat krachtiger aan le pakken en den wortel des kwaads met één slag te ver nietigen." Dat zal ik dadelijk doen," antwoordde de arts lagchendeJiglte zijn stok op, en ver brijzelde met één slag. een langhals die op tafel stond. Notificatie. De GEDEPUTEERDE STATEN der pro vincie UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot hel doen opmaken der lijsten van de hoogstaangeslagenen in 's Rijks belastingen ter benoeming van leden der Eersic Kamer van de Sla ten-Generaal Gelet op de artt 72 en 73 der wet van 4 Jul ij 1850 (Staatsblad n°. 37), regelende bet kiesregtenz. Noodigen de inwoners van dit gewest uit om, bijaldien zij elders in 's Rijks directe be lastingen zijn aangeslagendaar van vóór den 1. April 1875 le doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden af gekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 14. Januarij 1875. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN voorzitter. DE KOCK griffier. AMERSFOORT 18 Januarij 1875. Aanst. Vrijdag 22 Januarij e. k. zal de wan- delleeraar de Heer F. II Gorten van Maastricht, die ook redacteur-uitgever is van liet Platteland weekblad voor grondeigenaren en landbouwers in Amieitia te Amersfoort eene lezing over landbouwonderwerpen hou denwaartoe door de Amersfoortsohe Afdeeling van het Genootschap voor Ixindbouw en Kruidkunde in Utrecht de gelegenheid is opengesteld. Wij willen hopendatvermits zeer juist de dag der lezing op marktdag gekozen is, alsdan vele landbouwers van deze gelegenheid zullen gebruik maken om door het aanhooren dezer lezing, die 'smiddags te 12 uren aan vangt, hunne kennis 'an het landbouwbedrijf te verrijken. Tevens vleiicn wij ons dat Heercn Burge meester en Wethouders der omliggende plaatsen de landbouwers aldaar zullen gelieven aan te sporen hij deze lezing tegenwoordig tc /..jn

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2