ten 4} ure" en werd de uitspraak bepaald op a. s. Maandag ten 1 uur. Eeue groote menigte wooudc de zitting bij. Te Amsterdam waren drie dronken werk lieden hevig aan 't vechteneen paar waren reeds aan 't hoold gekwetsttoea een vierde hen allen om al te koelen iu 't water wieip. De kuur gelukte j toen de vechtersbazen weer op het drooge kwamen van verdrinken kon geen sprake zijn waren zij ontnuchterd en bevredigd en keerden ieder met een uat pak naar zijne woning terug. Aan een 25jaiigen booswicht, die in twist geraakte met zijnen oóm over een familiezaak werd gelast het bierhuis te Londen alwaar zij ruzie hadden te verlaten. Hij verwijderde zich doch slechts met het oogmerk zijnen oom te vermoorden. Zich voorzien hebbende van een scherp schoenmakersmes, keert hij oogenschijn- lijk bedaard terug en zet zich schijnbaar kalm naast zijnen oom neder, toen deze hem uit- noodigde een glas van verzoening te drinken, dat de booswicht aanneemt. Een paar minuten later rijst hij op en stoot hel mes in de lin kerborst van zijnen oom, die den volgenden ochtend aan de wonde overleed. John Stanton zoo heet de moordenaar, verliet onbelemmerd de gelagkamer, olschoon vier man getuigen waren van zijne misdaaddoch hij werd spoedig door de politie gevat. In Salatiga Java heelt in den nacht van den 2den op den 3dcn in de dessa Djemoeen ketjoepartij plaats gehad. Een bende van onge veer 15 schurken rukte op de aldaar geplaatste opiumkit aan en biak ze openwaarna vijf hunner naar binnen drongenmet het doel te rooven en te moorden. Gewapend met lansen, klewangs, pentongs (korte dikke stokken), zelis ^én met een geweer, en van flambouwen voor zien vielen zij op de reeds in rust zijnde Chinezen aan. De meeslen dezer redden zich door de viugt, ol verborgen zich onder hunne bedden. Een echter hield standhoewel hij geen andere wapens tol z.jne verdediging had dan twee hoofdkussens. Een geweer op hem aangelegd, weigerde gelukkig, een hevigen slag, die hem ligt de hersenen zoude hebben ver brijzeld weerde hij door eene vlugge beweging af, en wel met het gevolg, dat hij het wapen meester werdwaarmede hij nu zoo duchtig omging, dat allen op de vlugt sloegen, hunne wapenen gedeeltelijk in den steek latende. Een Javaansche koeliedie voor de deur had liggen slapen in stede van te wakenwerd door de roovers op drie plaatsen aan het hoofd vrij ernstig gewondterwijl hem bovendien een klewangshouw over de hrnd werd gegeven, waardoor hem de vingers by na werden afgekapt. K ïi ii i s ge v i u£. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 15. Januari 1875, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 9). Gelet op de artt. 27 en 28 der wel van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72)benevens artt. 20 en 21 van bet koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te wetendat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenenbehoorende tot de lichting van 1875in het gebouw AMIC1TIA aan het Plantsoentusschen de Utrechtsche en Slijk- poorten alhier gelegen zal geschieden op Zaterdag den 13 Februari 1875 aantevangen des voormiddags te elf ore; En voorts dat op Zaterdagden 6. Februari aan staande van 's voormiddags 10 tot t uur des na middags, door of van wege de lolelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraig kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zinsneden van 53 der wetter bekomin" van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn cenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben)luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt; «Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of «dien van broeders te verkrijgen moet men overleggen «een paspoort of ander bewij» van ontslag, of een «uittreksel uit het stamboekof een bewijs van «werkelijken dienst Ter bekoraing van vrijstelling wegens broederdienst «moet men bovendien overleggen een getuigschrift «van den Burgemeester, waaruit hel geul zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. Vrijstelling als cenige wettige zoon wordt verleend «op overlegging van een getuigschrift van den Bur- «gemeester, waaruit blijkt dat. men eepige wettige «zoon is." £n art 21 van aangehaald koninklijk besluit: «Het bewijsstuk, vermeld inde eerste zinsnede .van art. 55 der wet, wordt ton ininslo li™ dagon «vóór den dag (den tweeden maandag in Maart), wuarop .de eerste rilling van den Militieraad wordt geopen ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, i .welke de lotcling, die vrijstelling verlangt. «"8®"® .eigen militairen dienst of dien van eenon broeder .of broeders, voor de militie is ingeschreven. Amersfoortden 21. Jannari 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT21 Januarij 1875. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort eergisterenmiddag gehouden.gepresi deerd door den Heer Burgemeester Mr. A. h. Wijerswaren aanwezig 12 leden en alwezig de fleeren Scheltus met en Methorst zonder kennisgeving. (Een vacature.) Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting,, was aan de orde: 1. Voorstel van Burg. en VVeth. ten aanzien van verkoop en verhuring van het terrein de Vlasakkers aan het Rijk. Dit voorstelstrekkende om tot den verkoop in beginsel te besluiten en het terrein over 187o voor fti00 aan het Rijk te verhurenwordt met algemeene stemmen aangenomen. De Heeren van Walchren, van Beek, Croocke- tvit en de Voorzitter hebben hierover het woord gevoerd. 2. Vaststelling van het 4de Suppletoir Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1874. Goedgekeurd met algemeene stemmen op 20,77. 3. Rekwest van de Gebroeders de Vries om in huur te eilangen een stukje grond aan de Zandhoopen buiten de kleine koppel. Overeenkomstig hef advies van Burg. en Weth. waaruit blijkt dat er Brandgevaar bestaat wan neer bewaarplaatsen van petroleum en van lompen in elkanders nabijheid zich bevinden wordt het verzoek met algemeene stemmen ge wezen van de hand. De Heer van Beek en de Voorzitter voerden hierover het woord. 4. Rekwest van den hulponderwijzer B. E. Mater om verhooging zijner jaarwedde. Nadat de Voorzitter en de Heer van Walchren aan de beraadslagingen over dit rekwest hadden deelgenomenwordt met 11 tegen 1 stem tot af wijzing besloten. Vóór stemde de Heer van Beek. Ter tafel zijn gebragt: Missives van docenten aan de latijnsche school, leeraar in de staathuishoudkunde aan de H. B. school, hulponderwijzer en hulpon derwijzeres aan de armenschoolinhoudende dankbetuiging voor toegekende tractementsver- hooging. Voor notificatie aangenomen. Het procesverbaal van kasopname, aanwij zende een kasgeld van ƒ28590,SI». Besloten, tot nederlegging op de Secretarie ter inzage voor de leden. c. Missives van IIII. Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten lot verkoop van eenige boomen en tot verhoo ging van het tracternent van de hulponderwij zers en hulponderwijzeres, alsmede van het derde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1874. Allen aangenomen voor notificatie. Daarna werd de zitting door den Voorzitter gesloten. Menigwcrf is 't door ons gezegd en vermits morgen, vrijdagmiddag te 12 uren, dewandel- leeraar de Heer Gorten in Amicitia eene aan trekkelijke voordragt over landbouwonder- werpen houdt zoo kunnen we de verleiding niet weerstaan thans nogmaals te zeggen: <de landbouwers onzer omstreken werken nog grootendeels zooals vader en grootvader werk ten en zij géven weinig of geen aandacht aan 'tgeen elders voortdurend nieuw in hun bedrijf oprees, waardoor meer tijd en geld gewonnen wordt. Daarom verrigt eenieder, van welken stand ook, die invloed op landbouwers heeft, eene loffelijke daaddeze aan te sporen door het aan- hooren der voormelde voordragt omtrent hun bedrijf een en ander te leerendat nut en voor deel aanbrengt. Zoo gaarne hadden wij in Augustus jl. bij de rede van den Heer Wouter Sluis meer boeren gezien en nu het ijverige Bestuur der A/deeling Amersfoort van het Utr. Genootschtw voor Land bouw en Kruidkunde morgen wederde gelegen heid openstelt om den Heer Gorten over land bouwzaken te hooren spreken, zoo zal het in 't welbegrepen eigenbelang der land lieden zijn alsdan tegenwoordig te wezea Tegen 12 uren kunnen immers zij, die voor verkoop en inkoop in de stad zijnwel met hun zaken gereed raken en komen zijdoor 'tbijwonen der voordragt, wat later thuis dan anderszoo heb ben zij in hun hoofd meógebragt, wat hun later goede renteof geld in den buidel brcngL Wij hopen tevens dat onze stadgenooten gaarne een handje zullen meéhelpen om, hetzii ter markt of elders, waar zij kennissen onder de land lieden aantreffendeze te bewegen naar Amicitia te komen. Door een warmkrachtig woordje kan men den landman wel daartoe overreden vooral bijaldien men hem zegt, dat hem dit volstrekt geen schademaar stellig winst zal aanbrengen. Men ziet, wij schromen met om, geheel belang loos, voor landbouwbelangen, dit opstelletje uit onze pen te doen glijden, maar wil ons hartelijk woordje wat helpendan moeten onze stadge nooten aan landbouwers hun hartelijk woordje morgen, Vrijdagochtend, daarbij voegen! Bij de eergisteren gehouden inspectie der d.d. schutterij te Amersfoort werd aan de ser geanten-majoor J. An Boksbergen eo J. K. van Wijland het eereteeken voor vijftienjarige dienst bij de schutterij op pleglige wijze en met de daarbij behoorende militaire eerbewijzen door den Heer Majoor-Kom man dan t Jhr. G. K. van den Santheuvel uitgereikt. Gelijk onlangs een schip met zalm-eijeren van Glasgow naar Nieuw-Zeeland vertrokken is, zoo zeilt weldra de «Tintern Abbey" uil met een lading levende vogels. Niet minder dan 1130 stuks worden naar dat eiland overgevoerdom de bewoners te helpen in het vangen van de insecten, die den oogst vernielen. Naar men verneemtbestaat het voornemen om het handgeld voor een engagement voor het Ind. leger op 500 te bepalen. Sedert den twaalden zijn te Parijs 5 raede- pligtigen van het hoofd van 't bureel ter ondcr- stenning van behoeftige kinderen gevangen gezet. Bij onderzoek is geblekendal zij niet minder dan 400,000 frs. verduisterd hadden. Een der elf mailre5sen van den hoofddirecteur, den heer Lefèbreheeft thans een inkomen van 6000 frs. rentewat zij te danken heeft aan zijn diefstallendie de arme kinderen van de gelden beroofdenwelke voor hen bestemd waren. Men verneemt dal de hoofd-commissie voor de tentoonstelling te Philadelphiaeventueel weder manschap van het corps mineurs en sappeurs te barer beschikking zal vragen, even als bij de tentoonstelling te Weenen het geval is geweest. Z. M. Koning Alfontus vat» Spanje heeft vei- klaard 1*. Ik heb achting voor R.-Calholieke Gees telijkheid en zal haar beschermen maar heb tevens vastelijk besloten de vrgheid van eeredienst in Spanje te handhavengelijk dal geschiedt in de beschaafdste Rijken. 2*. Ik wensch dal de Generaals zich voortaan niet met de staatkunde zullen inlaten. Dat zijn twee goede besluiten maar er zal veerkracht noodig zijn om die in practijk te doen brengen, 't Zal vooral moeite kosten om de non-actieve generaals van de politiek af te houden. Hadden zij lust in tuinbouw wilden zij dus kool en uijen verbouwende ooflieell veredelen en zich in den bloembol vermakendan was er kans om hen bezig te houden, maar hun lust is het om een Koning op den troon te brengen en als hij goed en wel zithem er tegen wil en dank weer at te ligten. 't Volk is nog altijd juichendede Mogend heden zetten een vriendelijk gezigt tegen hem e» zelfs von Bismarck die eenige agenten in den vorm van kanonneerbootenop de Spaan- sche kusten zondteneinde eene beleediging de Duilsche vlag aangedaante wreken als voldoening langs vriendschappelijken weg niet kon verkiegen worden, is, ten gevolge van onder handelingen over bed elde kwestie tusschen Duitschland's Minister van Buiienlandffhe Za ken en den Spaanschen Minister van Buiten- la ndache Zaken en den Spaanschen gezant te Berlijn zeer tevreden over de SpBansche R e- geering. Koning Don Alfonsus vertrok naar het leger en dat is een verstandig besluit. Hij moet zoo lang mogelijk buiten het poli tieke intrigue-net blijven dat voor hem gewis zal wotden uilgespannen en niet bang zijn voor een kanonkogel, want dat is voor een Koning een beste recommandatie. Men zegt dat Z, M. eene civiele lijst wenscht vastgj-teld te zien, die een zeer bescheiden cijfer heelt. De Madridsche pers zal aan de vertegenwoor digers der Buitenl. pers een feestmaal aanbiedeu.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2