M 2275. Y r ij d a g 29 Januarij 1875. Nederlandechk Centraal-Spoorweg. Vertrok van Amerafoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat, 0.27 11.00 2.20 3.25 8.15. Vertrek van Amerafoort niuir Zwolle 8.54, 9.471.87, 810, 0— Oosters poor weg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amerafoort 8.18; 12.10; 5.— 6.56; 9.40. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL Van merifoort naar Maanbergen 's morgens 7.—op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2'/e nor- Van Maanbergen naar Amerafoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« *s morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 Ctaelke regel meerder 10 Cta legale, officiële en onteigen. Advertentién per regel 15 Cta. Reclames ]>er regel 20 centa Af*, nummer* 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cieeffte Amersfoort Bureau Amer*joori*cke CourantStoovestraat bij de Langestruat. Wijk B. No, 33en bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nl'OH en van Dm a a Wijnstraal Botterdam, Hulpbank te Amersfoort. Tol hel geven van gelden ter leen zal eene Commis sie uil hel bestuur op MAANDAG, den 1. FEBRUARI aanstaande, 's namiddags van halftwee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur, de hceren D. E. Herschel, VV. A. Croockeiuil, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Saste van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President J. APELDOORN Penningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. K e ii ii isgeying. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris <L'S rionings in de provincie Utrecht van den 15. Januari 1875, No. 1 N, M. en S. (Provinciaalblad ■No. 9). Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d d. 3 Mei -1862 (Staatsblad No. 46); Doen te wetendat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenenbehoorende tot Je lichting van 1875in het gebouw AMICITIA aan het Plantsoentusschen de Utrechtsehe en Slijk- poorten alhier gelegen, zal geschieden op Zaterdag, Jen 13. Februari 1875 aantevangen des voormiddags tc elf ure En voorts dat op Zaterdag, den 6. Februari aan slaande van 's voormiddags 10 lot 1 uur des na middagsdoor of van wege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zinsneden van 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broedcrdienst of op grond van te zijn cenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben)luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt «Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van bloeders te verkrijgen moet men overleggen een paspoort of ander bewij* van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of oen bewijs van werkelijkcn dienst Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdicnsl moet men bovendien overleggen een getuigschrift «van den Burgemeester, waaruit het geul zonen, tot het gezin behooreudeblijkt. «Vrijstelling als eenigc wettige zoon wordt verleend «op overlegging van een getuigschrift van den Bur- agem eester, waaruit blijkt dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: «liet bewijsstuk, vermeld inde eerste zinsnede «van art. 55 der wet, wordt ten ininste tien dagen «vóór den dag (den tweeden maandag in Maart), waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend', «ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in «welke de lotelingdie vrijstelling verlangt, wegens «eigen militairen dienst of dien van eenen broeder of broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 29. Januari 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. Politieke Revue. Hel ziet er in Frankrijk met regeringszaken garisch niet gunstig uit en de partijtwisten barsten thans met hernieuwde felheid uil, nu de coustiiutionneele wetten in behandeling zijn. De heer Venlavon is de vei slaggever der wel bekende commissie van dertig en als zoodanig heelt hij zijnen naam gegeven aan het eerste der constitulionneele wetsontwerpendat Don derdag en Vrijdag in de nationale vergadering is behandeld. Dit omwerp luidt aldus: «Art. 1. Maarschalk Mac-Mahonvoorzitter van de republiekblijlt onder dien titelhet uit voerend gezag uitoefenen waarmede hij werd bekleed bij de wet van den 20 November 1873. «Art. 2. Het wetgevend gezag wordt uitge oefend door twee vergaderingende kamer vau algevaardigden en den senaat. Art. 3. De maarschalk-president van de republiek heeft het regt tot ontbinding van de kamer van afgevaardigden. In dat geval zal binnen den tijd van zes maanden tot de ver kiezing van een nieuwe kamer worden overge gaan. «Art. 4. Na afloop van den bij de wet van den 20 November 1873 bepaalden termijn en wanneer het presidiaal gezag vacant mogl komen zal de raad van ministers onmiddellijk de beide kamers bijeenroepen, die, in congres vergaderd, over de te nemen besluiten' zullen beslissen. Gedurende den tijd dal het gezag duurt hetwelk aan maarschalk Mac-Mahon is toever trouwd, kan de herziening der constitulionnele wetten alleen op zijn voorstel geschieden." De beraadslaging is op ongelukkige wijze begonnen. De voornaamste spreker van den eersten dag Carayon-Laloureen legitimistdie niets anders had te zeggen dan dat hij en zijne vrienden van de uiterste regterzijde tegen de tweede lezing zouden stemmenvond in het door de koningsgezinden den vorigen dag ge vierd leest de verjaardag der onlhoolding van Lodewijk XVI eene geschikte aanleiding om allerlei leelijke dingen re zeggen van de republiek. Den volgenden dag hield Jules Favre cm hem te weerleggen eene schitterende, maar zeer iievige rede tegen de monarchie en Rouher antwoordde daarop weer niet minder hevig. De verslaggevers die aan eenig tumult wel gewoon iijngetuigendat zij zulk een hevig debat nog maar zelden hebben bijgewoond. De heer Thiersdie persoonlijk door Carayon Latour was aangevallen antwoordde daarop niet. Hij heeft verklaard dat hij ook niet antwoorden zal, omdat er aanvallen zijn, waarop een fat soenlijk man zich niet verdedigt. Aan de Köln. Ztg. wordt per telegraaf gemelddal Carayon en zijne vrienden zich van de overige conserva tieven hebben gescheiden op hoog bevel van Chambord. Mot 533 tegen 145 stemmen is intusschen besloten dal uien zai overgaan tot de tweede lezing. De minderheid beslaat uit 66 republi keinen voor 'l meerendeel tot de uiterste lin- keizijde behooreude, 58 legitimisten en 21 Bonaparlisten. Men zegt, dat Mac Mahon en zijne ministers die het debat zijn gang laten gaan tonder een woord te zeggenzeer verlegen zijn met hunne positie. De senaatswei heeft Maandag jl. hare eerste proef doorslaan, en met 512 tegen 188 stem men besloot de nationale vergadering lol de tweede lezing Dit is het groote lcil uil Frankrijk thans te melden. Al wat men betreffende den ongelukkigen toestand van dit land zonder rege ringsvorm er bij zouden kunnen voegen bestaat louter uit gissingen en geruchten. Zoo b. v. acht de Miniteur het mogelijk, dat Mac Mahon in den loop dezer week een nieuw kabinet zal vormenora te voorkomen dat hijna de verwerping van de conslilutionneele wetten, zonder ministers zij. Weder is Rocber een der mannen wier optreden in het nieuwe ministerie men meeml te mogen verwachten. Mac Mahon zelf wilvolgens het beweren van sommigen thans van de zesjarige republiek niets weten en verklaart zich ook tegen de zamenstclling der ceutra naar het schijnt gelooft hij dat Rocher, die jl. Vrijdag zoo vastberaden t hoe onhandig dan ookvoor de royalisten een lans brak bun niet onaangenaam zal zijn. Wat er nn ook waar of onwaar moge zijn van al deze geruchten en vermoedens zoo teel is zeker dat de partijen thans zich op hetzelfde standpunt bevinden als vóór de behandeling der constitulionnele wetten. Een der partijen de bonapartislischekrijgt dagelijks meer vertrouwen in de zege van hare zaak. Wie zalals Lord Gladstone de leiding van de liberale pat tij in het Engelsche parlement niet meer heeft zijne plaats innemen I Men zegt, de heer Forttert vroeger postmees ter-generaal en daarna vice-president bij bet departement van onderwijs. 'l Is een knap man maar hij verspreekt zich wel eens en dat is bedenkelijk. 't Woord is niet te achterhalen en decritiek onverbiddelijk. Intusschen, de ultra-liberalen zonden hem tot leider kiezen, indien ze door hem den invloed der Staatskerk op 'l onderwijs konden vermin deren of geheel wegnemen maar daaromtrent bestaat twijfel. Hoe de zaak geschikt wordt de kerkelijke kwestiën zullen in de parlements-zitlingen wel eene voorname rol spelen ook al begint dat vervelend te worden. Nu en dan geelt de eene of andere anecdote of woordspeling eene aan gename afwisseling van de spitsvondige lectuur over kerkelijke dogma's. De Dordsche schooljongens-adressanten zijn door hunne Groninger kameraadjes als volgt bcslrait Aan de leerlingen der EL B. S. 4de en 5de klasse te Dordrecht. Met verbazing laten wij een berichtwaarin vermeld wordt, dal gij aan sijne majesteit den koning een rdres hebt gezondenwaarin gij verklaart «dal gij met leedwezen het besluit van den minister van binnenlandsche zaken J. Heemskerk Ai», hebt gezienwaarbij bezwaar gemaakt wordt tegen hel plaatsen van een standbeeld op de Plaats te 's Hage voor mr. J. R. Thorbeckedat gij met een gevoel van erkentelijkheid vervuld zijl voor hem, wien gij znlk een goed onder wijs te danken hebt; dal gij overtuigd zijt dat de opgeworpen bezwaren niet onoverkome lijk zijn; dat gij nie' wilt nagaan, welke dc ooreaak dier weigering isdocli dat gij hiermede voornamelijk bedoelt een bewijs van afkeuring te willen geven der handelwijze van den minister J Heemskerk Am.zoomede een blijk van ver eer ing aan d«i nagedachtenis van den grooleu

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1