r; Dc godsdienstige feestviering in de Hoogland- sche kerk le Leiden werd Zondag geleid door den llooeleeraai himdieeene toespraak hield „aar aanleiding va» Psalm 18: 10. Hij schetste wal de lioogescliool voor Leiden, voor Nederland en voor Europa is geweest en hoe *ij bevorderlijk was aan ons zelfstandig volksbestaan. Tot de beroemdheid der hoogeschool had zijne inziens het meest de faculteit der letteren bijgedragen. Na de godsdienstige rede in de Hooglandsche kerk door prof. PrintZondagvoormiddag had 's avonds de ontvangst der afgevaardigden plaats in de stads gehoorzaaldie door de keurige versiering een verrassenden aanblik aaubood. Up die plegtigheid volgde eene serenade van het studentencorps, met legio fakkels en natuur lijk muziek. L)e rector van hel corps, de beer Tb. Ueemikerk begroette de gasten in sierlijk Latijn en werd in dezelfde taal beantwoord door p,of. Modderman uil Groningen. Er heerschic grooie geestdrift. De dag eindigde met een studentenfeest in Concordia waar de professoren de gasten der studenten waren. Ifaar waren de geestdrift en de opgewondenheid onbeschrijfelijk. Toasten regende heten <iok de buitenlandsche profes soren wate'n niet van de zwijgende partij. Hel gebouw schudde soms op rijn grondvesten wal vooral hel geval wastoen een Duitsch professor een kiaclitig pleidoui hield ten gunste van Neèrlands zelfstandigheid. Hel feest, dat een feest in den „aien rin des woords was duurde lot laat in den nacht. Maandag, den eigenlijken feestdagstroomde helna de plegtige ontvangst der afgevaardigden door den bena.it der hoogeschoolnaar de eveneens keurig versierde St. Pieterskerk, waar irof. fleinsitis de feestrede, in 't Hollandsch liield over hel onistaan, de ontwikkeling en den tegenwoordige!» toestand der hoogeschool. Tegenwooidig waien ook de Koning, de KoninginPrinsen Frederik en Alexander en de Prins en de Prinses von Wied. Muziek van 200 muziekanten wisselde de feest vreugde af. I)e afgevaardigden der buitenlandsche hooge- acholcn werden hierna in de Stadsgehoorzaal aan den Koning voorgesteld, waarna de Koning en de Koningin de stad weder verlieten, be groet evenals bij hunne komstmet een saluut van 51 schoten en uitgeleid door eene militaire «erewacht. De illuminatie 's avonds beleekende over 'l al gemeen niet veel. Slechts eenige openbare en academische gebouwen en woningea van profes soren waren geïllumineerd. Het vuurwerk daarentegen was schitterend en werd door eene ontzaggelijke menigte bijgewoond. A 11 v r I o i. Men meldt uit 's llerlogenbosch van 9 Febr. Evenals in de heide voorgaande jaren is thans van de carnavalsfeesten gebruik gemaakt om de chroni'/ue scandaleuze van de goede hertogstad le schrijven. Onder de blaadjes die dit jaar ver schenen munt vooral de KikvoricA u it door vuil aardigheid en brutaalheid. Algemeen vindt hel uitgeven van die lasleiblaadjes afkeuring bij de beschaafde burgerklasse en toch werkt zij mede om dat kwade gebruik le bestendigen omdat zoo velen, gedreven door nieuwsgierigheid, de blaadjes, zeer duur knopen en de uitgever dus bij de uitgave zeer goede rekening maakt. stuui. CL Op dc tentoonstelling van pluimgedierte ene., te Parijs gehouden is een haan te zien geweest, waarvoor den eigenaar te vergeefs 10,000 francs is geboden. Het dier is klein van gestalte uil Bentham alkomstigen een onoverwinnelijke vechtersbaas. Hij is bekend onder den naam van Jack, heelt reeds 52 hanen gedood, meest allen wel twee deidcn kloeker dan bij. Nog alechta twee maanden geleden triomfeerde hij te Londen op een der betoemdalc banen van het Vereenigd Koningrijk. Dezede Warrior gehcelen was nimmer overwonnen en had zijn eigenaar meer dan 250,000 francs mei wedden schappen opgebragf. De eigenaar van Jack wedde 5000 francs tegen den Warrior. De strijd duuide slechts drie minuten en Warrio lag te ziel togen. Geen wonder dus dat Jack niet te koop ia, zoo lang er nog baiharen in beschaatdc landen gevonden worden die in hanengevechten pieizie' hebben. Dc advokaat Heinrich Muller uil Dresden, die aangeklaagd was van zijn vrouw vergiftigd ie hebben cn later na het plegen van valschhrid in geschrifte gevlugt is, had zich naar Amerika begeven en onder den naam van Lange' een aanstelling als geestelijke bij de evangelische Eemecnte te Clevelandin den staal Ohioge regen. Men is dit te welen gekomen doordat de voorzitter van 't bestuur dier gemeente le Lcip.is inlichtingen niUe inwinnen omtrent den roogenaamden heer .Ung* en daarna, r.jn portret mede durhecn gezonden h.d. Onge lultkig voor den geestelijke, dst men b.e den ouden schurk MUIer m heul ouldekl heelt. Up grond der verdr.geu is hij gev.ngen genomen ea uitgeleverd. Bidel en zijne leeuwen en andere dieren schijnen alleen de Parijsche nieuwsgierigen niet meer te kunnen boeijen. Tbans verschijnt onder de dieren eene actrice van den vierden rang. Mile Gninassi gaal op de leeuwin Saida ziilen en doet in de kooi als of zij te huis was. Deze week gleed zij uit en reeds kwam eene leeuw op haar al, toen Bidel hem met zijne karwats teru"dreef. Het publiek had echter reeds ge noten want het had een sterke emotie gehad. Volgens men zegt zou de Lanterne van Ro- chelort op het punt zijn gansch uit te dooven de talrijke schuldeischers van den lantaarnman en het weinig debiet van dit schimpschrift zouden de oorzaak zijn van zijn val. Te Middelburg hadten gevolge eener door een vierial ingezetenen gedane oproepingeene bijeenkomst plaats ter behandeling van de zaak der lijkenverbranding. Een talrijk publiek was opgekomen dat zich zóó heftig tegen de zaak verklaarde, dat de vergadering geen voortgang Ion hebben. Later in den avond verzamelde de opgewonden volksmenigte zich voor de woningen van de voorstellers, om van haren weerzin te doen blijken zonder echter tot baldadigheden over te gaan. De directeur van zeker orkest is een geslagen vijand van alle buitenlandsche kunsttermen, üin deze te vei mijden, noemde hij zijn violisten en contra-bassisten paardenhaar- en schapendarm- strijkers de fluitisten zoethouten lichluitbla- zende klepdrukkersde hoboïsten en klarinet tisten gatenbetastende riethoornblazersde fagottisten: ralelhoutige brommers; de hoornisten cn trompetters: koperwangopvullers; de trom bonisten gehoorbedervende oorverwoesters; de pauken- en trommelslagers de veluilklappende doofheidsbevorderaars; de pianisten: rammelkast- loetswoedende snaren vernietigers. Zich zelf ech ter, als directeur, noemde hij een belhamel. De 20jarige Mevrouw Ferdinand de Lesseps is van tweelingen bevallen. De beroemde inge nieur heeft verleden maand zijnen 70slen ver jaardag gevierd. Het grooie feit van den dag is het succès der parijsche leening. Parijs vroeg 220 millioen te leen en men heelt haar meer dan 10 milliarden aangeboden. De leening is, evenals de meeste fransche leeningen bijna uitsluitend door Fran- schen zoovele malen volteekend. Te Straatsburg is een bende vervaardigers van valsche Fransche bankbiljetten ontdekt. Haar opperhoofd is een weggejaagd Duitsch sol- daal terwijl als een der medepligligen eene vrouween niet onbekwame pianiste gearres teerd werd. De laatste had tol laak de meest woeste galoppen te spelenteneinde door het eene geweldige leven het andere, zeker minder luid in de werkplaats onhoorbaar le maken. Naar aanleiding van het ongeluk den hoofd conducteur Muscheri overkomenschrijft men ons van geachte zijde Het gebod «Gij zult niet doodslaan* schijnt niet gegeven voor de spoordirecliën in ons land ten minste zij bekreunen er zich weinig om, dal al de ongelukkendie op de spoorbanen hel dienstpersoneel overkomenhet verbrijzelen van ledematen, het doodvallen hel aan stukken snijden, het doodslaan van conducteurs zelfs, het hart dier hecren niet kunnen bewegen om al het mogelijke te doen ter vooikoming dier onheilen. Wel teregt raag de Slandaard vragen bij bet vermelden dat de conducteur Muschert op de loopplank door het portier van een voorbijsnel lenden trein bij Delft is doodgeslagen «Hoevele rampen van dien aard zullen nog op onze spoor wegen moeten gebeuren eer het allerellendigst contróle-systeemwaarvan dergelijke onheilen hel schier onvermijdelijk gevolg zijnvoor goed afgeschaft en door een beter stelsel ver vangen worde Waarlijk liet is zooals onlangs eenige con ducteurs opmerktenmet wien ik over bet gevaarlijke van hun werk sprak en wien ik vraagde of verplaatsing der conducteurs-loop planken zoo hoog zou komen. Die mannen zei den «Och, mijnheer, met een ton gouds zou men al ver komen oin ons een baan doorin plaats van lang» alle rijtuigen te bezorgen maar zooveel acht uien het leven van geringe be ambten niet waard in de plaats van één ver brijzelde kan men wel tien levende krygen. 'lis waar, als de heeren eens in donker bij stoim ol sneeuwjagt op bet ijzel van de eene gladde loopplank op de andere moeten stappen zich met ééne hand aon een kouden koperen of ijzeren beugel moesten vasthouden on» in hangende houding met de andere de por tieren te openen en te sluiten van een vlie genden trein, ze tpuden er spoedig wat op inden, doch voor ons komt er dat minder op aan. Eén misgreep of mistred b. v. kan ons het leven kosten; maar bevalt 'tons niet: «de eén traag, de ander gtaag." Als niet spoedig onze spoordirecliën door daden gaan toonen dat zij hel leven hunner dienaren niet langer aan een zijden draad willen hangen zou 't dan niet meer dan tijd worden om pogingen aan te wenden dat onze regeiing lusschen beiden trede om het leven der spoor beambten te beschermen, gelijk de Engelsche regering de zeelieden tal doen (Slandaard.) (Regerings Telegram) dd. 3 Febr. Den 28 Januarij werd Mandarsa Foeli (lusschen Kotta Radja en Ketapang Doea gelegen) genomen. Eli minderen werden gewond, waarvan één overleed. De tweede luitenant Esser weid op verkenning gewond. Het eskader, dal naar de Westkust gezonden werd, is van daar teruggekeerd. De ontvangst te Malaboe en le Fatli was voldoende. De gezondheidstoestand is zeer ongunstig veel koorts en dysenterie. Van 20 tot 31 Januaii wa ren er zestien choleralijders veertien overleden. Ter zilting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 9 Februarij jl., gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. O. Wijers, waren aanwezig 12 leden en afwezig dc Heeren B. E. Herschel en L. E. Lagerweij (1 vacature). Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering was aan de orde 1. Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst- jadr 1875, met reclame tegen den aanslag van W. 1. H. Caron ad ƒ6.80.— Voormelde reclame is afgewezen, zijnde de grond ongegrondwaarop adressant zijne reclame grondt, blijkende uit de toelichting des Voorzitters en uit het ontwerp-besluitdat de reclamant in dwaling verkeert, als zijnde die aanslag niet naar de huurwaarde van het geheele huis, maar naar een derde daarvan, wegens het bewonen van twee kamers bere kend; en is het kohier vastgesteld tot een be drag van 24990,35. 2. Ontwerp-besluit tot afschrijving van aansla gen in den hoofdelijken omslag en de honden belasting, dienst 1874, wegens vertrek, enz. Aangenomen met algemcene stemmenhet eerste tot een bedrag van ƒ423,08 en het 2e tot een bedrag van ƒ12,50. 3. Benoeming van leden der stembureaux voor de verkiezingen in 1875. Tot leden der stembureaux zijn gekozen voor dat van verkiezingen voor de Tweede Kamerde Heeren L. E. La/jerweij en P. Mei horst, jr voor dat van verkiezingen voor den gemeen teraad de Heeren B. tv. van Banjsleeden en B. E. Herschel, tevens als plaatsvervangers bij verkiezingen voor dc Tweede Kamerals plaats vervangers bij verkiezingen voor den gemeente raad de Heeren 6'. ScJieltus en M. van Beek zullende bij eventualiteit de overige loden van den gemeenteraad als zoodanig optreden. Ingekomen zijn Eene missive van den Minister van Oorlog om den jaarlijkschen huurprijs voor liet exer citieterrein «de Vlasakkers, door den gemeen teraad op ƒ600.aangegeven, tot op ƒ200. te verminderen. De Voonitler verklaart zich niet ongenegen in zooverre aan 's Ministers verlangen toe te gevendat de door hem gestelde som alleen voor het loopende jaar wordt aangenomenen wel onder bedingdat zij niet tot maatstaf diene bij den aanhangigen verkoop aan het rijk. Vervolgens nemen de Heeren Schluiter van Persijn en Croockewit deel aan de beraad slagingen over deze aangelegenheid, waarop met 11 stemmen tegen die van den Voorzitter wordt besloten, niet over le gaan tol de ver mindering van een huurprijs, welke in goede verhouding slaat lot de koopwaarde. Op voorstel van den Voorzitter erlangen Burg. en Weth. voor zooveel noodigmagliging lot liet doen rooijen van 14 A 15 lindenboomen vóór de nieuwe villa's van den Heer Croockewit staande aan den Soestcrwcg. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op het vierde aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1874, alsmede op de gemeente-rekening over dat jaar vergezeld van eenige opmerkingen die bereids door Burg. en Weth. zijn beantwoord. Voor kennisgeving aangenomenwaarna de zilting door den Voor zitter werd gesloten.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2