M 2281. V r ij d a g- 19 February 1875. Nederlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek ran Amcisfoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat., 9.27, 11.06, 2.20, 3 25, 8.16. Vertrek Tun Amersfoort naar Zwolle 8.54., 9.47, 1.37, 6.10, 9.— Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 6.— 6.55; 9.40. COURANT. Diligencb-Diensten van den Reer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen morgen» 7.op den eersten trein naar Arnhem en namiddags 2</f nor. Van Maanbergen naar Amenfoort morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 avonds. Van Barneveld naar Amenfoort 7*/« morg. Dit blad venchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertcntién van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke' regel meerder 10" Cte legale, officiële en onteigen. Advertentiffn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Af:, nummer10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleejfte Amersfoort Bureau AmertJoorUche Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: G. L. Daube Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertentifin voor dit blud uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en van Ditsiab, Wijnstraat Rotterdam. Spaarbati k„ liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 22 FEBRUARIJ e. k ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Politieke Kevtie. De Fransclie Nationale Vergadering heeft we der deter dagen Penelope-arbeid verrigt want de Fransche senaatswet zal niet aan een derde lezing onderworpen worden. Uil werd einde lijk besloten door de nationale vergadering, die bij de tweede lezing het amendement Bardoux aannam. Na ailoop det discussie voerde Gatn- belta het woord om aan te toonen de magle- ooshcid van de regering, aan deze te verwijlen dal zij op de beraadslaging pressie heelt uitge oefend en te betoogen dat het kabinet zich meer moest aansluiten bij hen die kamerontbinding als liet eenige redmiddel uit den hagchelijkeu toestand aanmerken. De nationale vergadering was ten gevolge hiervan in de gelegenheid gesteld zich over de onlbinding uit te spreken doch deze zelve kwam nog niet in overwegingalleen weid haar voorgelegd de vraag ol een voorstel tot onlbinding urgent verklaard moest worden, en met 407 legen 266 stemmen werd zij ont kennend beantwoord. Voor hel hoi van assises van het departement der Seine is een gewigtig proces aan de orde. De Cassaynac heefi in zijn blad le Pays zoolang generaal Wimpffen over de capitulatie van Sédan aangevallen dat deze hem eindelijk heelt aan geklaagd. Waarschijnlijk had men het daarop aangelegd. Dit pioces verschatl de schoonste gelegenheid aan de Ronapaitisten out de scl uld van hunnen keizer op 't hooiJ van Wimp/fen te laden. Al veroordeelt de reglbank le Pays, de getuigen door Cassagnac opgeroeoen hebben reeds zooveel ten nadeele van Wimpffen eu ten vootdecle van den keizer gezegd, dal de eerste er niet ongeschonden aikomt en de laatste in de oogen van hel niet nadenkende publiek moet winnen. Ducrot verweet Wimpffen onkunde en onbedachtzaamheid en generaal Pajoi kwam geheel in vervoeringtoen hij «den helden moed" van Napoleon III prees. Ue indruk van 't geen zij en de Bonaparlislische advokaten Grandperrel en Luchaud Rebben gemaakt, zal moei- jeljjk door Jules Favre geheel kuunen worden uilgewischl. Grandperrtl is dezelfde, die voorzitter was van 'l geiegtshofdat indertijd Pierre Bonaparte wegens den moord op Victor Noir vrijsprak. De reglbank heeft Wimpffen bij hare uitspraak in het ongelijk gesteld. De Uongaarsche Regering is vrij onverwacht, als overwinnaar uit den strijd gelreden. Zij dankt dit aan den Minister van Finantiën, een voort re Del ijk redenaar, maar die in zijn voordeel had dat de schatkist ledig is. Toeu ik de portefeuille aanvaarddezeide hij was er slechts voor 5 dagen geld ten behoeve der Rijks-huishouding, 't Eerst wat ik deed was le zorgen dat de Slaats-machine in geregelde beweging ken blijven en nu korn ik met voorstellen die geld zullen aanbrengen. NV eet gij betere 1 noem ze en ik treed at 1" De gezamenlijke heeren zwegen, behalve de leider der oppositie, die tal van politieke be spiegelingen ten beste gaf. Daar echter geld beter wasnam het Huis van Afgevaardigden de proposition vau den Minister aan. De Minister-President, uitermate verheugd, begaf zich dadelijk naar Weenen om den Keizer het gewigtig nieuws mede te deelen en de Mi nister van Finanliën die 2 uur achtereen met vuur gesproken en toen in zwijm gevallen was, ging met pleizier naar bed. Als Hongarije schrijft een verstandig man het politiek gekibbel niet staakt en niet alle pogingen in 'l werk stelt om de schatkist gezond le maken dan gaat het bankroet." Gelijktijdig met de Florentijnsche brieven is door het N. Wiener Tageblatt een zoogenaamde circulaire van het Pruissische ministerie aan de regeringspresidenten over dc orden en congre gaties gepubliceerd. Volgens de Nord-Deutsche is dit stuk veen onbeschaamd verzinsel", maai het doel dat men met dit verzinsel op 'l oog Leeft, laat zich gemakkelijk aanwijzen. Men weetdat de Pruissische regering zich zeer heeft bezig gehouden met de kwestie der congregaties en da? eene circulaire zou zijn verzonden kan niemand geheel en al onwaarschijnlijk voor komen. Het kwam de partij die mistrouwen tegen de bedoelingen der regering tracht te wekken, te baat. Er werd een valsche circu laire vervaardigd, waarin aan Oostenrijk eu Beijeren zeer onaangename dingen worden ge zegd. Het doel is de Berlijnsche staatkunde te Munchen en te Weenen in verdenking te brengen. Het is niet van belang ontbloot de hande lingen dezer vijanden van 'l rijk na te gaan. Aan koningin Victoria is door haren minister van koloniën ter hand gesteld <le strijdknods van den ontlroonden koning der Fidji-cilanden. Deze van wonderkracht voorziene knods gold daar steeds als symbool van heerschappij zoo dat, na de inlijving van genoemde eilanden bij het britsche rijk, de koning dat voorwerp aan de nieuwe beheerscheres zond. NVat eene dame met een haar ter hand ge stelden strijdknods moet uitvoeren valt niet gemakkelijk te beslissen. A t c li i n. De berigten uit Atchin luiden voortdurend allertreurigst. Het leger wordt voortdurend door ziekten gedecideerd, transporten van honderden worden wekelijks naar elders verzonden en toch blijven de hospitalen overpropt vol. Er is dan ook maar één slem over den volhardenden, zich- zelfopoflerenden moed der officieren van gezond heid welker taak in waarheid bovenmenschelijk mag genoemd worden. Bij al deze ellende heeft de bandjir van 5 Dec. het ongeluk volmaakt, door hel terrein voor elke flinke operatic onbruikbaar le maken, waardoor de nieuw aangekomen troe pen totaal werkeloos en als slachtoffers der heerschende ziekten moeten gelalctt worden. Tegenover den aandrang om wettelijke be palingen tegen de dronkenschap te makenis het van zeer veel belang le welen hoe zulke weitan en verordeningen werken. In een artikel vin Simonin over dc instellingen van weldadig heid in Nooid-Auierika vindt men melding gemaakt van den Staat Mainewaarzooals nien weet, liet gebruik van sterken drank met de grootste gestrengheid wordt tegengegaan. In dien Staal nu, welke 660.000 inwoners telt, werden in 1875 niet minder dan 18,000 per sonen dal is alzoo 30 percentwegens dron kenschap gearresteerd. Hol verbod om in her bergen sterken drank te verkoopen heeft tot de oprigliug geleid van een groot aantal gesloten vereenigingen waar men ongestoord zich aan het gebruik er van toegeeft. Het gevolg is ge west dat in «ken matigslen Staat der Nieuwe Wereld, in het eldorado der matigheidsver- eenigingen sedert de invoering der wellen tegen den sterken drank, de gevallen van delirium tremens vier maal zoo talrijk ziju dan vóór hare invoering. A 11 e r 1 e i. Bij hel nummer dei Sloompotl van 14 Februarij is gevoegd een teekening en uitvoerige beschrij ving van een nieuw plan tot verbinding van Engeland en Frankrijk, ontworpen door den heer Lacomme te Parijs, en wel door een onderzeesche boot op yzeren baan. Een hermetisch gesloten ijzeren schip zou zich, volgens het ontwerp, door behulp van zaamgepersie lucht, bewegen langs railsop den bodem van het kanaal^-lusschen Dover en Calais gelegd. Wij bevelen zegt bet D. v. Z.-U. de kenniw- neniiug van plan en beschrijving bij onze lezers aan, al vreczen wij ook, dat vooralsnog de uitvoering wel op talrijke bezwaren zal blijven afstuiten. Men leest in le Phare de la Loire «Een ernstig incident heelt zich voorgedaan op de militaire school le Saumur. «Voor eenige dagen vond men nl. op de muur dor school een dagorder aangeplakt, die va lach scheen te zijn. De commandant stelde oogenblikkelijk een onderzoek in naar den ver- vaaidiger van dii geschriftdoch slaagde er niet in iiaar le vinden. H heeft daarop een bevel uitgevaardigd dat geen der elèves zal mogen uitgaan gedurende hel jaar 187b lot den dag dat de schuldige zijn misdaad bekend zal hebben. Zulke onmetelijke zwermen sprinkhanen aldus wordt op 27 December jl. uit Hopelown aan de richmondsche Era geschreven zijn bij menschengelieugen hier nog nooit gezien. De laatste drie dagen wss het dorp onophoudelijk ter prooi aan deze woeste verslinders. Zij be gonnen hunnen inlogt" op Kersmis-voormiddag en sedert trekken zij in lalloote menigte door het dorp. Al wal in de tuinen groeide, is zoo kaal gegeten als een handpalm. Niels kwam dezen vraatzuchligen vernielers van onpas, zelfs niet de kleederen en venstergordijnenvan welke laatsten een groot aantal gansch onbruik baar door hen gemaakt is. Hun loop werd door niets verstoord murenslotenheggen noch huizen w ant over de laatstgenoemden klommen zij met alle gemak heen. In bet gehecle dorp is geen groente te bekomen en dus moeten wij er maar zonder blijven. De sprinkhanen trekken nu oostwaarts. Hel is te hopen dat hel nieuwe- jaar aangenamer voor ons moge zijn dan het Kerstfeest voor ons geweest is maar de boeren vertellen dat nog onmetelijke zwermen in aan- togl zijn. Men schrijft uil Neuten üingsdagavoiid jl. werd een geweerschot ge lost op de machinisten, die met den reizigers trein van 5 ure uil Neuzen gekomen waren, op het oogenblikdat de trein begon te vertragen om in het station van P'ters aan te komen. Ue misdadiger had -h verscholen in een boschje en de machinisten zagen hem op hen aanleggen. Een der machinisten werd ligt aan d? wang gekwetst. De politie werd ourniddelijk verwit tigd eu snelde '.er plaatsvanwaar hel schot

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1