gelost wat Zij vond de indrukken der voet stappen alsook de plaats waar de misdadiger - *yn geweer had neergezet. Ondanks de vlijtigste onderzoekingen heelt zij nog geen licht in de zaak ontdekt." De Reform uit Peslh deelt het volgende mede «Dezer dagen werd de politie onderrigldat op zekere plaats een duel zou plaats hebben. Zij vond er echter één secondantdie de degens in orde bragt. Deze wilde sleebts een der namen noemen den ander verzweeg by hardnekkig. Toen bij in naam der wel werd opgeëischt schikte de secondant zich aartelend in zijn lot en fluisterde den commissaris van politie in 'l oor «De andere is Z. Exc. de Minister- President 1" De commissaris haastte zich het terrein te verlaten en de secondant ijlde hem spoedig na zich de handen wrijvend over hel weigel ukken van zijn list. Woensdagavond II. zijn een aantal dames en heeren die belang stellen in het onderwijs voor vrouwen op uilnoodiging van den heer llollowag in diens woning in Oxlord-slreet te Londen zamengekomen en alstoen heelt de heer Hotloway hun voorlichting en medewerking gevraagd voor de stichting van eeu inrigting van hooger on derwijs voor dames. Heeds had hy voor 25.000 pd. sL te Eghara een goed gekochtdaarop zal een gebouw in renaissance-stijl worden gebouwd, waarin ruimte zal zijn voor 400 vrouwelijke studenten. Hij had voor de zaak een kwart mHlioen pd. st. alge- zondeid, maar indien de stichting van bel collegie meer kosleu moglwas bij bereid het te geven. Het later ondeihoud wenschte hij aan de natie «ver te laten. De heer Hague, die ver bonden is aan hel Vasar-collegie voor vrouwen in de Vereenigde Staten, deelde mede, dal die inrigting van hooger onderwijs zich zelve vol komen bedruipt. fn den nacht van 10 Februarivond de politie der stad Leuven ecne ladder legen een huis opgerichtwaarop zich e^n meisje bevond. Zij verklaarde Joanna (ieerls te heeten en bekende dat zijin gezelschap van haien minnaar, een ond veroordeeldegepoogd bad in hel buis te dringen om er te stelen en dat haar minnaar bij de komst der politie de vlucbl genomen had. Men hoopt dat door de aanhouding dezer twee personen een eiode zal komen aan de menig vuldige nachtelijke diefstallen, die sedert eenigen tijd te Leuven gepleegd woiden. Dit Madioen wordt geschreven De opium pachter voor 1875 heelt 3 millioen 700,000 gulden pachtschat te betalenom daartoe in staat te zijn zijn overige onkosten te dekken -en de gewenscltte winst te maken, moet bij zeker voor i millioen opium slijten. De bevol king bedraagt 400,000 zielen. Welk een aan zienlijke consumptie van opium moet in de liesdenlie Madioen dus plaats hebben De de moralisatie doet zich dan ook door diefstallen en keijoc par tijen op rnirne schaal gevoelen. Er is een onmiskenbaar verband lusschea de opium- Aillcn en de ouveiliigbeid. In de Engrlsche aristocratische kringen maakt «en gebeurtenis een zeer pijnlijken indiuk. Een officier lid van den hoogeu adelis te Monaco op -Letterdaad betrapt valsclt te spelen. Zijn naam is Walter Hamborrlbroeder van lord Suf' field. Hij bekleedde tot voor eenige dagen den rang *au majoor bij liet zevende regemenl hu sa ren. In de Mémoires d'un Journaliste van ie Vilte- mettanlvierde serie, wordt liet volgende voorval medegedeeld, dat hij te Baden-Baden heeft bijgewoond: «Zooals men weet, is hel den Pruissischen officieren verboden zells met den geringsten inzet te spelen. Een echter bad, bij was in burgerkleedingtien louis d'or op een kleur gezet, die tweemaal won, en juist wilde hij met de vergenoegdheid op het gelaat zijn neerlig goudstukken opstrijken, toen zijn blik viel op den koning van Prnissendie voor tijdverdrijf het spel stond aan te tien. In zijn schrik waagde de officier hel niet de som van de talel te nemen. Voor de derde maal wint zijn kleur, evenzoo voor de vierde en vijlde maal; 3200 (rancs staan voor hem maar de gelukkige blijft on beweeglijk, met de pink aan den naad van de broek in paradehonding staan het gevaar voor oogendat het balletje den volgenden keer minder gunstig rolt en bem de geheele winst doet verliezen. De koning maakte aan den gespannen toestand een einde, door op den officier toe te treden en op goedigen toon hem ie zeggen >Ik raad a aan uw winti op te steken ep u schielijk uit de voeten Ie maken vóór Je koning u bemerkl; liel geluk ""'S1 eens niet zoo gunstig blijven."" De regtbank voor rijksinkomsten (Court of Exchequer) besliste in de vorige week eene zaak, die echter iederen man van zaken aan gaat, daar het de vraag gold, of de algever van een brielje op den kassier of een zooge naamde «cbecque" (eene aanwy.tng op den kassier aan toonder)welke wyze van be taling, zoo als men weet, algemeen in Enge land in gebruik is, het regl heeft om de betaling van zulk eene -cbecque' te weigeren ten nadeele van een {bona fide) houder le&n wien geen tegeneiscb bestaat. Het hol besliste dat de houder van zulk een aanwijzing het regl heelt ombij gebreke van betaling zich te vei halen op den onderteekenaar dier aan wijzing, even als de houder eener wissel het regt heeft om zich op den trekker te verhalen. De Economist gelooft dat deze beslissing algemeen voldoen zal. De bijzonderheden der zaak waren deze: De firma Lizardi Co., die in liet voor jaar van 1873 lailieerdewas geld schuldig op de rekening bij hare bankiers te Londen. Deze vroegen om vereffeningwaarop Lizardi Co. aan hunne kassiers (Baxter) eene orderaan de gedaagde gerigl, overhandigden, waarbij laatst genoemde gemagtigd werd om twee wisselselk van pd. st. 2/ai., te betalen. Deze voldeed daaraan door eene aanwijzing (cbecque) op den kassier at te geven. Dit geschiedde op den dag vóór het failliet. De afgever van die aanwijzing, kort daarop vernemende dal Lizardi Co. hunne betalingen geslaakt haddengaf aan zijne ban kiers, bij welke de aanwijzing betaalbaar was, last ze niet te betalen De houders der cbecque dagvaardden onmiddellijk den algevcr van het kassiersbriefje", doch eerst onlangs werd de zaak beslist en wel in bovengenoemden zin. De regler Coleridge was echter van een ander ge voelen en beweerde dal een kassiersbrielje niet gelijk staal met een wissel, maar een eigenaardig (sui generisbetaalmiddel is. Het verschil tus- schen een wissel en eene aanwijzing (ol kassiers brielje), welke laatste onmiddellijk betaalbaar gesteld wordtis volgens het gevoelen van den advocaat des gedaagden ditdat de trekker van een wissel uitstel van betaling aan zijnen schuldenaar (de betrokkene) vergunnendede houder daardoor hel regt verwierl om zich op den trekker te verbalen. «Het gezond verstand," zegt de Economist«stelt echter de zaak in zulk een duidelijk lichtdatnaar wij hopen geen kans bestaal om van de uitspraak der wet, zoo als zij thans luidt, in beroep te komen ot de wet te veranderen." Inlusschen stemt iedereen daar niet mede in. Amst. Cl. Men schrijft uit Zeeland Binnen korten tijd hebben zich alhier twee gebeurtenissen voor gedaan die ik niet aan anderen ter navolging durf aanbevelen. Zekere vrouw speelde als docto res. Zij moest voor hare zieke buurvrouw bij den heer docter Van Dijk te Uden een ffeschje met medicijnen gaan halen. Doch ol zij nn meende, dat zij de geneeskunst ook verstond of dat geld zucht haar daartoe dreef, om dat edel vak aan de hand te vatten, weel ik nietmaar in plaats van een drankje bij den docter te gaan halen fabriceerde zij zelve een mengelmoes van het een en ander onder elkaar en bood dit de zieke vrouw aan. Voor liaat fleschje met medicijnen vorderde zij één gulden. Daar die geneesmiddelen liet doel niet bereikten en de zieke er geen beterschap door vondkwam het spoedig uit dat zij niet van den waren arts kwamen. Binnen korten tijd tal zij voor hare bedriegelijke han delwijze voor den regler verschijnen en deze zal haar den lust wel ontnemenom haar vorig beroep weder op te vatten. Nog een zeer treurig feit heeft hier plaats gehad. De vrouw van zekeren landbouwer is met haar zwager en een kindje van 15 maanden naar Amerika gegaan haar man alleen achter latende met 6 nog kleine hulpbehoevende kin deren. De broeder van haar man was pas eenige dagen bij haarmaar hij scheen geen schik genoeg te hebben om langer hier te blijven en nam nu voor reisgezellin zijn zwagerin mede naar hel land van Columbus. Hoewel men alles spoedig in het werk stelde om de vlugtelingen te achterhalenmogl men er niet in slagen daar zij beiden reeds hel ruime sop gekozen hadden. Vrijdag is door den Itaad van State in Fran krijk in behandeling genomen hel beroep van Prins Napoleon (Plonton) legen een besluit van hel Ministerie van Oorlog, dat hem zijn rang als divisie-generaal ontnomen had. Prins Napoleon had dien rang ontvangen niet tol loon voor zijne dapperheid, doch krachtens het Keizei lijk bloed dat in zijn aderen vloeide. Als er ge vochten moest worden droeg hij ijverig xorg zich op een afstand 10 houden. Desniettemin was hij generaal. Twee decreten van den 15Jeu Jan. 1853 en van 2 Maart 1854 door den Keizer in de volheid van zijn gezag uitgevaar- digd, gaven hem er successievelijk den titel en den graad van, welke hij onbetwist tot in 1870 bleef bezitten. In 1872 werden zij hem echter door een Ministeriëel besluit ontnomen, en van 1 Jan. 1873 al komt zijn naam niet meer in het Militaire jaarboek voor. De Prins beweert nudat dit besluit onwettig is en eischt zijn graad terug, steunende op het teil, dal in 1871 ook de Hertog de Nemours en de Hertog van Aumale ia hun militaire rangen hersteld zijn. «Men zou hem desnoods zegt de Tyd den eeretitel van «generaal der vleeschelers op Goeden Vrijdag" kunnen geven. De Tijd weel weieens een klemmend woordje op lijn tijd te spreken. Eene vrouw te Meppel beging Vrijdag de groote onvooizigtigheid een geweerpatroon met een hamer te verbrijzelen. De vreeselijke uit werking er van bleet niet uil. De stukken van den onlploffenden patroon veioorzaakten eene verminking van drie vingers van een harer handen, terwijl van een kind, dal in hare na bijheid wasmede twee vingers gruwelijk ver brijzeld werden. Volgens den Arbeilgeber is de gaslabriek ter verlichting der spoorwegrijtuigen op de Nie- derschlesisch-Markische spoorweglijn in den laatslen tijd aanmerkelijk vergroot om vol doende hoeveelheid gas te kunnen leveren voor ongeveer 400 spoorwegrijtuigen welke, volgens het stelsel van Pintschmet gas verlicht wor den. Het gas, bereid uit bij de parsffine- iabricage overblijvende producten en saamge- perst op 6 almosieeren wordt in twee zich onder elk spoorwegrijtuig bevindende gesmeed- ijzeren cylinders gevoerd en is voldoende om een wagen op den ril van Bei lijn naar NVeenen en terug, tonder aanvulliugvolkomen helder te verlichten, De longziekte begint in Fiieslend weer meer te heerschen. Te Woudsend zijn niet minder dan 30 rundeien afgemaakt. Ook te T/.uminaiuin is die besmettelijke ziekte onder de koeijen van R. Terpstra nilgebroken. Nog vernemen wij, dat zij mede is uitgebarsten onder een beslag van vee in de gemeente W ijmbiitseradeeldal lot nog toe was verschoond gebleven. AMERSFOORT, 18 February 1875. Op Dingsdag, den 23. Februarij 1875, des namiddags te één uur, zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport der Commissie betrekkelijk den afvoer van fecaliën. 2. Ontwerp-reglement voor de bank van leening, met voorstel tot onderhandsche ver pachting. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de werken door de lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij aangelegd buiten de kleine Koppel. Op morgen, Vrijdag 19 Februarij, de ver jaardag van Z. M. onzen beminden Koning, zal op het kalfsveld te Amersfoort groote parade worden gehouden van het regiment rijdende artillerie, de dd. schutterij en de weetbaarheids-vereeniging «Eendraat maakt Magtonder commando van den Majoor F. F. Sleenberghe, van gemeld regiment, waarna voor den kolonelW. de Villenetivekomman- dant van voornoemd regiment en den Majoor Jhr. G. K. van den Santheuvel, kommandant der dd. schutterij wordt gedefileerd. Vervolgens zal in de Manége een groot assaut en des avonds een luisterrijk caroussel der rijd. artillerie plaats hebben. Des namiddags wordt in het gebouw «Ami- citia" door den Luitenant-Kolonel J. J. Meder oud-kommandant der dd. schutterij aan den kommandant en het corps officieren dier schut terij een diner aangeboden, terwijl ook de hoofd en verdere officieren der rijdende artillerie zich aan een diner zullen vereenigen. Ter gisterenavond gehouden vergadering der kiesvereeniging Amers/oorl werden de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden de Heeren A. J. Bos en A. J. Siddré herko zen. Op het candidêtengros voor dc verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn ge plaatst de Heeren J. Zandijk Senr, E. I. Visser Mr. C. A. van der Leeuw en wijders nog eenige Heeren ieder met ééne stemwaaruit bij tweede stemming de twee eerstgenoemde Heeren even veel stemmen erlangden cn vervolgens bij her stemming de Heer J. Zandijk Senr. tot candi- daat is gekozennadat de Heer E. L. Visser

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2