komencr de waterweg, hoe meer belang bij goede spoorwegverbinding. De spoorwegen naai en van- Duitschland zijn de groote factoren van den transitohandel." Daarom is het te verwachten dat ook door Amsterdam en in andere plaatsen het erlangen des spoorwegs krachtig zal worden bevorderd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Goed met den meesten eerbied te kennen de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Dat zij met de grootste belangstelling kennis heed genomen van het voorstel van Wet dooi de Heeren Mr. J. Kappeijne van de Coppello cn anderen aan Uwe vergadering ingediend betrelfende den aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat. De ondervinding toch leert dat in den regel particuliere krachten onvoldoende zijn om de voor het algemeen verkeer noodige spoorwegen aanleleggenen de Staat kan daartoe te gereeder overgaan ozndat hij van de aanteleggen spoor wegen niet alleen de directe maar ook de indirecte voordeelen ontstaande uit grooler handelsverkeer en meerdere opbrengst der be lastingen enz. trekt. Na al wat daaromtrent reeds gezegd en ge schreven isbehoeft dit inderdaad niet meer in het breede te worden betoogd. Zijn wij dus zeer ingenomen met dat wetsont werp dat wij alleen in zijn geheel beschouwen zonder in de bijzonderheden te tredentoch meenen wij daarop ons eene bemerking te mogen vergunnen. Met leedwezen misten wij in het ontwerp de spoorwegverbinding AmersfoortNijmegen, door welke spoorweg de kortste verbinding zoude worden in het leven geroepen lusschen Amsterdam en Keulenen reeds daarom alleen belooft eene der voordeeligstc spoorweglijnen te worden. Maar ook ter zake van het lokaal verkeer ver dient die lijn aanbeveling. Wij behoeven slechts te wijzen op Amersfoort met zijn toenemend en bloeijend fabriekswezen, en belangrijke tabakspiantaadjes en den tabaks- handel van Amersfoort, Nijkerk en omstreken op Duitschlandhet aan fabrieken zoo rijke Veenendaalhet handeldrijvende Wageningen en de belangrijke tabakscultuur aldaar en in de Betuwe. Een langs die plaatsen en door die streken loopende spoorweg zal dus niet alleen die plaat sen en streken ten bate kornen, maar zelf daardoor belangrijke voordeelen genietenen daar zoodanige lijndie geene buitengewone kunstwerken veivischt, betrekkelijk weinig kostbaar iszal ~.j meer dan waarschijnlijk voldoende directe voordcelen afwerpen om de kosten van aanleg te dekken, zoodat men de indirecte voordeelen geheel buiten berekening kan laten. Ter aanbeveling dezer spoorwegverbinding verrneenen wij overigens kortheidshalve ons te mogen refereren aan het onlangs verschenen belangrijk geschrift van den Heer Mr. Jac. Werthêim, getiteld «De spoorweg (Amsterdam) AmersfoortWageningenNijmegen (Keulen) de kortste verbinding van Amsterdam met den Rijn" en aan liet dienaangaande aangevoerde bij het mede zeer belangrijke adres van de Kaïner van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen onder dagteekening van 10 Maart jl. aan Uwe vergadering ingezonden. Wij ver meenen op deze gronden Uwe ver gadering eerbiedig te mogen verzoeken het Wetsvoorstel van den Heer Kappeijne van de Coppello c s. vermeerderd met de lijn AmersfoortWageningenNijmegen met Uwe hooge goedkeuring te willen bekrachtigen. 't Welk doende De Kamer van Kooph. en Fabr. te Amersfoort, Amersfoort, 13. E. HERSCHEL, Voorz. den I i Maart 1875. J. VAN DER LEEUWSecr. A 11 e r I e i. Bij een café-conccrt-chanteiise mile Lasseny die te Darijs ecu prachtig hótcl bewoont, place Vendóme, maar ook nog een appartement heelt in een andere straat, is brand uitgebarsten. Zij was den vorigen avond naar hel bal der Opera comiqtie geweest, tegen 6 uur in den morgen te huis gekomen had hare zes (I) dienstboden naar bed gezondenwas zelve te bed gegaan en werd ten 12 uur wakker door de warmte van bare in brand slaande slaapkamer. Zij sprong op, vloog ongekleed de kamer uit en kwam nog met den schrik vrij. Haar ameuble ment, een gedeelte der garderobe, veel klei- noodiën een geborduurd plafond voorstellende Diana en Acteonter waarde van 50,000 Ir., een kamerjapon van rood fluweel, afgezet met kant van Chant illy, die geschat werd op eene I waarde van 3000 fr. ene. dat alles is veibrand. Een en ander, nl. de slaapkamer uiel wat er in was, was verzekerd voor 500,000 fr. Voor de regtbank te Zwolle .aal eene niet alledaagsche xaak behandeld worden. Een boe renjongen uil Zuidwolde heeft op ondejaars- avoud een pistool afgeschoten in hel kerkgebouw 'van de christelijk gereformeerde gemeente te Avereest, waardoor de godsdienstoefening is vertraagd en verstoord geworden hebbende hel schot eene algeineene ontsteltenis en verwarring vooral onder de vrouwen teweeggebragtzoodat verscbeideu personen hel kerkgebouw moesten verlaten. Men schrijft uit 's-Grevelduin CapelleBij de buitengewonen duurte van het hooi komt den landman in de tegenwoordige dagen aan veevoederbekend onder den naam van pulp zeer te stade. Die pulp (afval van beetwortels) wordt óf met kal vermengdóf met geroost korten, of met meel gevoederd, en bevordert niet alleen de melkafsebeidingmaar wordt ook zeer gaarne door het vee gebruikt. Eene groote hoeveelheid hooi wordt daarmede dage lijks uilgespaard. Als eene enorme antiquiteit deelen wij mede dat in het dorp Knijpe 21 personen wonen, die te zamen 1750 jaren tellen. De oudste is ruim 90 en de jongsten 80 jaar oud. Buiten dien zijn er nog velen, van 70 tot 80 jaar. Over 't algemeen zijn ze nog kras. Te Ulzen kwam voor een paar dagen een vrouw dronken te huis en zette zich, met haar 2jarig kind op den schoolbij een vuur van gloeiende kolen. De kolendamp maakte haar be wusteloos en toen haar man te huis kwam zag hij haar in vlam staan. Hij rukte hel kiud weg welks kleeren reeds brandden en trachtte toen zijn vrouw te redden. Deze is echter aan de bekomen brandwonden gestorven het kind heeft geen letsel bekomen. Man (tot zijn tamelijk lastige vronw) «waarom vaar je ook tegen je dienstboden niet zoo uit als legen mij Vrouw «Dan zou 'k onmogelijk meiden kun nen houden De hoofdstad van Uruguay Montevideo, is den lOden Januarij het tooneel geweest van een bloedigen strijd, die ons al een zeer gering denkbeeld geeft van den constitutionelen zin der Zuidamerikaansche republikeinen. De alcalde voor de stad meest vet kozen worden en daar deze bij de andere verkiezingen zeer veel invloed kan doen geldenwas de keuze van meer dan gewoon belang. De kiezers vergenoegden zich daarom niet niet eenvoudig te Remmen met revolvers en geweren heeft men ^tracht meester te worden van het slagveld. 15 dooden en een 80lal gewonden werden hel slagtoffer van deze «vrije verkiezing",en dit getal viel in den lijd van ongeveer 20 minuten, welke verliepen tusschen hel ontslaan van den strijd en de aankomst van een bataillon infanterie, dat een einde aan de verkiezing maakte. Dit tooneel van verwarring viel voor op de Plaza waar de kerk staat, (in de kerk zelf schijnt ook gestreden te zijn)ter wijl juist eenige officieren van het Britsche esca- der op de Plaza waren. Deie ontkwamen ter naau- wernooddoor in het gebouw der Engelsche club te vluglen en zelfs bier waren de bezoekers iet veilig, daar sommigen in de biljartkamer nog door kogels getroffen werden. Geheel on schuldige personen zijn gedood en gekwetst. Als eene bijzonderheid wordt uit Munchen het volgende medegedeeld. Sedert geruimen tijd heeft hertog Karet van Beijeren de broeder der keizerin van Oostenrijk, zich in gemelde stad toegelegd op de beoelening der genees- en heel kunde. Dezer dagen heeft de hertogtevens arts, mei den gunstigsten uitslag, ondsr de leiding van prof. Rothmundeen zeer moeijelijke oogheelkundige operatie verrigt. Het Munchensche Gereglshof heeft der wijn- kooper Dann lot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld dewijl hij in eén bierhuis zich belee- digend opzigtens den Koning had uilgelaten. Hij had namelijk gezegd: «Wat hebben wij met een Koning van Beijeren of een Koning van Saksen noodig een Keizer van Duitschland is genoeg." Daar de luchtgesteldheid van Sicilië veel overeenkomst heelt met die van Japan is men op hel denkbeeld gekomen een proefneming te doen tot hel aonkweeken van den theeboom. De consul van Japan heeft aan de llaliaansche Regering zaden doen tockoman van verschillende soorten van thee, benevens een inlichting om trent de wijze van aankweeking. Te 's Hertogenbosch is door de vele vrijstel lingen geen enkel vrij nummer bij de loting voor de militie overgebleven. De Engelsche dagblad correspondenten heb ben er slag van om elkander vliegen af te vangen. Toen te Plymouth de stoomboot zou aankomen, waarop zich de drie geredden bevonden van het met tal van landverhuizers verbrande schip Cospatrick stoomden de verslaggevers van dag- bladeo er heen. De correspondent van Daily- News huurde heimelijk een stoombootstak er mee in zee en voer de Nyantawaarop de drie overgeblevenen zich bevonden te gemoet; weer en wind waren hem dienstigde kapitein zijner boot was een onverschrokken zeerobzoodat bet hem gelukte aan boord vau de Nyanta te komen d&hr spoedig de drie lui hun weder varen te laten opbiechten en hen met goud den mond te stoppen. Er was dan ook niets uit hen te krijgen bij aankomst van de overige verslag gevers, die te zamen mede eene stoomboot genomen hadden. Men kan zich de woede der teleurgestelden voorstellenenkele schrale bij zonderheden werden nog hun deel door bemid deling van den agent van de Cospatrick. Onlangs werd in het N. v. d. D. «verpligt college-loopeu" voorgesteld om den studiegeest aan de academie te verbeteren. De heer J. li. van Lennep te Zeist komt in het Utr. Dagbl. daartegen op. Hij zegtdat hij zelfprofessors- zoon indertijd van hel vele college-loopen «zoo suf geworden" isdat hij lol zijn en zijns vaders hartzeer niet heelt kunnen doctoreren. In San Miguel, bij Mazquitel, in Mexico, kreeg onlangs de beer lldeotonso Ortega eene be roerte. De geroepene geneesheer verklaarde dat genoemde heer dood was en terstond begraven moest worden. Ofschoon eene zuster van den vermeenden doode beweerde dat hij nog leefde, werd bij toch lot de begrafenis overgegeven. Des namiddags van denzeliden dag waarop deze plaats gevonden had, boorde men geschreeuw en geraas in het gralwaarvan de familie des begravenen en de ambtenaren in kennis ge steld werdendie evenwel daarop geen acht sloegen. Onder de inwoners liep evenwel het gerucht dat genoemde Ortega levend begraven was en na verloop van vijf dagen kwam eindelijk de regterlijke magt om het geval te onderzoe ken. Men opende het grafgewelf waar zich nu een vreeselijk schouwspel vertoonde. Het ligchaam van den heer Ortega bevond zich buiten de doodkist met de voeten in de tegen overgestelde rigling van die, welke hij bij het begraven had ingenomen de vuisten gebald en het voorhoofd bebloed en gewond de ongeluk kige was in het graf gestikt. De familie Anspach te Parijs heeft een zwaar verlies geleden. Op een avond in den aigeloopen week kwam mevrouw Anspach met haren zoon en hare dochter, een meisje van twintig jaar uit het Thèatre Fran(aisy toen dezeden boule vard willende oversteken bij de rue la Paix door een omnibus werd omvergeworpen zoodat twee wielen haar over het ligchaam gingen. Niettemin stond zij op; zij voelde zich niet erg bezeerd en werd in een huurrijtuig naar huis gebragt waar zij reeds een uur later overleed, ten gevolge van een inwendige kneuzing en bloedstorting. De vader was juist van eene bui ten landscbe reis teruggekeerd en wachtte zijne familie in de huiskamer. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 12 Maan 1875. Tarwe f9,a f 10.Rogge 17.10 i f7,40. Boekweit f7,k f8,Boter 11,40 a f 1,50 per N. 8. Eyeren 4 cent per stuk. Kaas f a t per 50 Ned. 8. Aardappelen f 1,90 k f 2,15 per mud. AMEBSFOORT, 15 Maart 1875. De Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Utrecht heeft, daar gebleken is dat zich in de laatste twee dagen in de gemeente Utrecht verscheiden dolle honden hebben vertoond de burgemeesters van gemeenten in deze pro vincie met nadruk gewezen on het ernstige gevaardat door de verspreidin. a.er vreeslijke ziekte voor de ingezetenen ontslaaten hen uit- genoodigd om last te gevendat alle honden in hunne gemeenten gedurende de eerstvolgende drie maanden vastgelegd of van behoorlijke muilkorven voorzien worden. Door Mejufvr. Theodora Lageru-cyweduwe den lieer A. van Ileeh Bin.is cassatie aangc- tcekend van het vonnis der Arrondisscmenls-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2