Dingsdag 23 Maart 1875. m 2290. tmsrootiscHi G OUE&IT. Nkdkrlandscbb Centraal-Spoorweg. Vertrek z»n Ameufoort naar Utrecht 7.»6 «Heen Zat., B.27 11.06, 2.20, 8 25 8.16. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 6.— 6.55; 9.40. DaiGENCE-DlENSTRN van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maarsbergi 7-op den eerstea trein naar Arnhem en 's namiddags 2uur. Van Maanbergen nair Amersfoort 's morgens 9.24- en 'saronds 8.19 unr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's aronda. Van Barneveld naar Amersfoort 7V« morg. Dit Mad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën Tan 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, officiële es onteigen. AdvertentiCn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; RcstcHingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amersfoort Bureau AmertJoortieU Courant. Stoovestraat bij de Langostraat. Wijk B. No, 33en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. Dacbe Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en VAfl Diiyab Wijnstraal Botterdam. Bij het nemen van een abonnement op de Amersfoortsche Courant, ingaande met primo April e. k., ontvangt men de nummers van 10 Maar! tot primo April gratis. De abonnementsprijs is f 1.per kwartaal binnen de stad en ƒ1,15 per kwartaal franco per post buiten de stad. Politieke Revue. De mikado van Japan zal in 't laatst van Augustus zijn rijk verlaten om een bezoek le brengen aan Europa en wel in de eersie plaats aan Parijs. Een aantal Parijscbe dames nemen reeds alle vooibereidende maatregelen om dezen verheven Japannees tot het brengen van kostbare hulde aan hare bevalligheden te nopen. Cabreravroeger der Carlisten hoofdman, een krijgsman van naam en bij velen van gezag, heelt hel volgende Manifest aan de Carlistische partij uitgevaardigd: alk moet en verlang aan mijne partij ophel- deiing le geven van de daad, die ik uit eigen beweging en uit vaderlandsliefde heb verrigt met Alfonso XII als Koning van Spanje te erken nen als soldaat stel ik rondborstigheid boven alles en ik zal dus die opheldering met alle openhartigheid geven. God Vaderland en Ko ning zoo luidt onze banier. Eerst God, daarna hel Vadci land en eindelijk de Koning. God le vergelen en hel Vaderland te verwoesten om een Koning, dat is onze banier in flarden scheuren. Dal wil ik niet doen als Calholiek, als Spanjaard kan in het niet doen, en omdat de godsdienst en het Vaderland gebiedend vrede eischen en omdat de Voorzienigheid in hare verheven plannen vrede wil. Met innige over tuiging vervul :k den pligt van zelfverlooche ning en terwijl ik éën fait accompli aanneem en Don Alfonso XII als Koning erkenleg ik in zijne handen het vaandeldal ik steeds ver dedigd heb en dal de geheiligde beginselen van onze heilige taak tot opschrift voert. Ik zal niet de fouten opsommen die bedreven zijn ik zal tegenover de beleedigingen lasteringen en gemeenheden waaraan ik heb blootgestaan, geen bittere critiek ol beredeneerde beschuldi gingen stellen. In alles wat gebeurt, zie ik een groote ramp, en mijn hart is te edelaardig otn geen eeibied te hebben voor hel ongeluk van mijo partij. Dezelfde gebrekendie in 1839 en 1818 onze pogingen hehbeu verijdeld, Lebben zich in 1875 weer voorgedaan. Moeten wij altijd dien bopeloozen strijd volhouden altijd die bron van tweedragtdie ons Vaderland tol een eeuwig martelaarschap doemtvoeden? Moeten wij barmhartigheid prediken op lijken f moeten wij orde grondvesten op verwarring? Onze zaak heeft steeds heldhaftige soldalen verheven martelaars gehad, bewonderenswaar dige zelfopoffering geloondwaarom zijn wij dan niet geslaagd Veroorloof mij hierover een eerbiedig siilzwijgen te be-.varen; op mijn woord, maar als caballero en soldaat verzeker ik u ik ken de oorzaken en omdat ik ze ken en omdat ik tnijn Vaderland bemin, doe ik dezen stap tot redding der beginselendie ik steeds ver dedigd heb en die, zoo ik hoop, gij mij zult helpen verdedigen op een edel, vruchtbaar terrein, waar ik zoo God mijn gebed verhoort sterven zal, nadat ik voor u de bewondering uwer vijanden zal hebben gekregen. Het edele bloed onzer soldalen wordt verspild in roem rijke, maar nultelooze gevechten. Het Laud, dat hunne dapperheid en bekwaamheid kent, wacht, maarte vergeefs, de geringste ophelde ring over de politiek der mannen die hen be sturen. Wij staan tegenover hei liberale Europa en men heeft tot dusver niets gedaan om de verwante elementen, die het bevat, aan onze zaak dienstbaar te maken. Na mij te hebben aangehoord, zal, geloof ik, de Carlistische partij wijsheid en billijkheid genoeg bezitten om over mijn gedrag een regt- vaardig oordeel te vellen, want zoo ik tot dusver de zelfverloochening zoover heb gedreven dat ik in stilte de aanvallen en lasteringen verduurde, pligtengebiedender dan de voorzigtigheid zouden mij noodzaken onthullingen te doen, die het voor de eer der historie beter is in een edelmoedige vergetelheid le laten rusten. Door u mijn besluit openhartig bloot te leggendoe ik een beroep op uw gezond verstand, op uw gevoel. «Zoo gij mijn voorbeeld volgt, zult gij eene grootsche daad vei rigten want gij zult gehoor geven aan de slem der vaderlandsliefde, die boven alles vrede wil. Zoo nietdan zal onze banier vaneengereien worden gij zult bij den Koning blijven ik zal mij scharen aan de zijde van God en hel Vaderland. Ramon Cabrera" De toespraakwaarmede de heer d'Audiflret- Pasquier het voorzitterschap der Fransche natio nale vergadering aanvaardde, bevat, behalve de gewone dankbetuiging, een lof op het par lementaire stelsel die uitgedrukt werd in be woordingen welke geen twijfel laten aan des voorzitters vasten wil zooveel hij vermag mede le werken om Frankrijk voor een derde kei zerrijk te behoeden. De kamer hield zich dien dag bezig met de behandeling van hei ontwerp van wet op de burgerlijke pensioenenen ont ving van den heer Wolowski, als rapporteur van de begrotingscommissie, het rapport be treflende de conversie der leening Morgan. Een andere commissie werd benoemd lot onderzoek van het vacantievoorstel Malartre. De heer Dufaure gafin de atdeeling waartoe hij behooi t te kennen dat de duur der Paaschlacanlie af hankelijk moest zijn van bel vermoedelijk tijd stip waarop de kamer ontbonden zal worden en van de werkzaamheden door haar te ver- rigten alvorens uileen te gaan. Volgers zijn gevoelen zou 4e nationale vergadering in October hare taak als geëindigd moeten beschouwen en vóór dien tijd, behalve de begrooting, de kieswet en een wet regelende de verhouding van den senaat lol de overige openbare magten moeten vaststellen. Volgens een Havas-telegram zou zij van gevoelen zijnde ontbindingskwestie niet in overweging te nemen en de kamer on bevangen er over te laten oordeelen. In de inleiding wrordt het nieuw verschenen blad over Lijkenver branding aanbevolen om «eiae nahmhafte Lrse. oder besser gesagt Abonnenteniahl" le bekomen. Na die inleiding wordt het woord gegeven aan dr. Soudereggen van Sl.-Gallen die mededeelt boe het tot op hel oogenblik met hel succes der zaak slaat. Ja dat mogt wel beter. Hij schijnt niet tevreden. Toen hei denkbeeld werd opgeworpen, vond het weèrklank en voorstander s maar klaagt dr. Soude reggen de consequentie ontbreekt. «Velen", scbrijit hij schenen in hun ongeduld bijna hel oogeublik niet le kunnen afwachten, waarop binnen hunne muren bei eerste lijk verbrand zou worden." Maar nu vraagt hij hoe ver zijn wij nu, na die eerste geestdrift, gekomen? Het antwoord is niet bevredigendmaar in de veidcr volgende Yereins-nachriihlcn leest men In Nederland schijnt men hel wakkcisl en ijverigst werkzaam te zijn." En men lette wel, toen die lofspraak gegeven werd. was het der redactie nog maar bekend, dat de Vcreeni- ging hier slechts 400 leden telde. Wij hebben er nu ruim honderd dozijn 1 Als men dal nu eens te Zürich weetdan zal er te onzer eere gewis een schitterende fanfare geblazen en een vreugdevuur ontstoken woiden. De Züricber vrienden kunnen er om heen dansen en Dr. Soudereggen zal weèr moed krijgen. Het blad geeft voorts een overzigt van de tot Februarij dezes jaars genomen proeven. De eerste was op 22 September 1874 te Breslau in de nieuwe gasfabriekde vergadering van Duitsche natuuronderzoekers en artsen had daar toe bel initiatief genomen 2 uur 40 minuten duurde hei eer men een Ink. van 70j pond ver brand had. De asch of liever hel overschot, want men verbrandt gemakkelijker linnen tot tondeldan een lijk tot pulverwoog 3 pond. Men vond dat het procédé wel wat lang geduurd had en voegt er om die reden tusscben twee haakjes bij dat bet aanhoudend open zijn der kijkgaten de verb' anding vertraagd had. Anders ware men gaauwer damit fertig geweest. Maar de duitsche natuuronderzoekers en artsen moesten kijken, en zij verkeken daarmee den ij cl. Een tweede proef werd 9 October te Dresden in Siemens glasfabriek genomen met het lijk va.n lady Dilke. In 1 uur 15 minuten was het ver brand. Dat was dus reedo heel wat tijd gewonnen. De geleeiden te Dresden hadden zeker zoo lang en zooveel niet gekeken als die te il.eslau, en toch het bad in nog korter tijd aigeloopen kunnen zijn, «maar de zware eikenhouten kist bad heel wat opgehouden." Het overschot woog 3} pond Of daar de asch van de «ware eikenhouten kist bij was wordt niet gezegd ook niet boe zwaar het lijk woog, hetzij bruto met de kist of, na atlrek van behoorlyke tarranetto. Hel is le hopen dat de opgaven wat naauwkeuiiger mogen wor den dewijl de liefhebbers van deugdelijke statistische vergelijkingen ook in zake lijken- verbranding, anders niet op slag kunnen komen. Bij de derde proefook bij Siemensheelt men echter weder wèl gewogen en een lijk van 107 pond was in 1 uur 18 minuten, lot 4 pond gereduceerd. Alweder is ook hier niet hoven allen twijfel verheven ol men met netto of bruto te doen heelt. 6 November werd aan hetzelfde adres weder proef genomen zijnde dus de vierde in het geheel. De koninklijk taksi- sche minister van eerediensl maakte korte wellen en gat zonder voorwaarde permissie, om, mir nichts dir nichlsbel lijk der vrouw van een arts uil Stuttgart, een tante van 106 pond, in den oven te stoppen maar zijn collega van binnen- landscbe taken stapte er niet xoo ligt over heenging den zekeren weg en stelde lol voor waarde eerst lijkopening In 1 uur 31 minuten was van wijlen de 106 ponds doktersvrouw maar 3 pond over. Ook bij deze proef werd hel lange tijdsverloop aan de belemmering door bet openstaan der kijkgaten toegeschreven. Alles ware anders gerust in drie kwartier a 1 uur aigeloopen verzekert dr. Hü- chenmeister. Wordt eens de lijkenverbranding fabriekmatig behandeld, aldus luidt hel slot van hel berigl, dan zal men heef wal lijd winnen. Het Gestllschafl der Aeriste Zurkhs is niet zon ingenomen met do lijkenverbranding «Ir de uit gever-redacteur van het International Correspon- deniblattde heer Wegmann-Ercolaui-maar li ij zal ze in een volgend nouitncr onder liauden

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1