Jti. 2296. Dingsdag- 13 April 1875. Nederlanosche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Ameufoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat, 9.2711.06, 2.20, 3.25 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.5*, 11.47 1.37 0.10, 9.— Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25 9 32; 11.11 3 22 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 5.— 6.55; 9.40. comm. Diligence-Diensten van don Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgens 7-op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2'/t nar. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.24 en avonds 8.19 nar. Van Amersfoort naar Barnevald 6.15 's avonds. VanBarueveld naar Amersfoort 7'/* 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per poet ƒ1.15. Prijs der Advertentitn van 1 tot 6 regels 60 Cta; elke regel meerder 10 Cts legale eOlcifle en onteigen. Advertentitn per regel 15 Cts. Reclame* per regel 25 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertjoorttchc Courant. Stoovestrsat bij do Langestruat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: Q. L. Üsübe fc Co. ElsbsCH) tc Parijs. Advertentitn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijoh en vut DmaWijnstraal Rotterdam. Folilioke Revue. Volgens den Almanak, is de lentetijd reeds sedert zes weken ingetreden en zijn wij in volle gtasmaand, docii er is nog weinig lente te bespeurenevenmin in de natuur als in de politieke aangelegendheden van l-'rankrijk en Spanje. Frankrijk doel in dezen vacanlie-lijd weinig over zich spreken. Hel eenige wat nog de aan dacht trekt zijn de onderhandelingen tot bezet ting van den vacanten zetel van den gezant te Londen. De heer de Broglie die daarvoor uitverkoren was en die dezen post reeds eenmaal bekleed had, heelt thans echter ten tweeden male bedankt, zonder echter zijn reden daarvoor bloot te leggen. M'tc-Mahon laat de kaders formeeren voor 144 nieuwe bataillons. 'tWerk eischt echter nogal tijd en zoo heelt de Republiek (maar is zij dan nog Republiek?) eerst in 1877 een armee van 750.000 man. Duilschland brengt tbans in weinige weken 1 600.000 man in 't veld. Op politiek gebied trekt de aandacht de Duitsche nota te Brusselwaarvan de strekking aldus is blootgelegd. «In de pruissische nota van 3 February be tredende de clericale woelingen en kuiperijen in België wordt gesproken van den ketelmaker Duchesne, uit Seraing nabij Luik, die in een hiiet aan een Franschen prelaat, wiens naatn lol dus verre geheim gebleven is, het voorstel deed prins Bismarck te vermoordenals men hem 20,000 Ir. er voor zou geven. Eerst hield men die historie voor een grap, een dronke manspraatje; doch naar hel schijnt is hel Berlijnsche kabinet niet van deze meening want het komt op de zh«k terug. Ik ben in staal n desbetreffende een en ander te berigten dal nog niet bekend is. Uit vooizigtigheid stel ik een voorbehoud, doch ik geloof te mogen aannemen dal mijne inloruialicu alleszins juist zijn. Bedoelde Duchesne is een werkman die ver stand heelt en boven anderen uitmunt. Als zoodanig weid over hem geoordeeld door eenige industrieëlen die zich tot een vennootschap vereenigd hadden orn ecu ijzerlsbriek op te rigtenwaarover zij hem het beheer wilden toevertrouwen. Maar om directeur dezer fabriek te worden moest Duchesne 20,000 Ir. in liet maatschappelijk kapitaal storten. Dit geld had hij niet, en de eenige bloedverwant (eene vrouw), welke in slaat was hem er aan te helpen, was daartoe niet geneigd. In deze omstandigheid verzon, naar hel schijnt, Duchesne, brandende van begeerte om van knecht baas tc worden, een middel om zich de 20,000 Ir. op een andere wijze te verschaffen. Hij schreef aan den aartsbisschop van Darijs den bekenden briel. Vermoedelijk dacht hij dal een katholieke aarts bisschop niet anders doen kon dau zulk een voorstel aannemen uit haal legert den ver volger der duitsche geestelijkheid. Hoopte Dtichnesne dadelijk de 20,000 fr. te ontvangen Onderstelde hij slechts een deel van deze sunt te krijgen, eu wilde hij dan van het verstrekken van de eerste toelage gebruik maken om later de rest te bekomen, onder be dreiging van openbaarmaking' Deze vragen kan men nog niet beantwoorden doelt het antwoord er op is misschien te geven na afloop van het geregtelijk onderzoekdal thans een aanvang genomen heeft. In ieder geval evenwel is het onbetwistbaar dal Duchesne volstrekt niet voor nemens was het op Bisutatcks leven toe te leggen. De iuiksche ketelmaker is overigens alles behalve een dweeper, integendeel hij is een twijfelaar en voor godsdienstzaken zeer onver schillig." Men verzekert nog altijd, dat Keizer Wilhelm niet naar Rome gaat. Zr. Ms. doctoren hebben er tegen. Nu zullen de Kroonprins en de Kroonprinses een bezoek brengen aan 't Italiaansche Hot. Een Engelsche Dagblad zegt, dat de zaak van Don Carlos hopeloos wordt. Zijn officieren zijn den strijd moè en 't cijfer van hendie hun Koning verlietenwordt reeds begroot op 244. Prins Napoleon leeft thans in vijandschap met Eugenie en Rouher en komt te Parijs teneinde Napoleon IV op den achtergrond te plaatsen. De Prins opende de intrigueerende campagne met een diné, voor zijne hulptroepen aange- rigt. Eugénie raakt uit gezigt. Zij heeft geen geld meer en geld wordt door hare vrienden zeer gewaardeerd. Als een bewijs, dat ook in Amerika ds zoogenaamde aristocratie en burgers niet altijd met elkaar evengoed harmoniërenplaatsen wij het volgende stukje overgenomen uit een aldaar verschijnend orgaan; wij geven eene letterlijke vertaling daarvan terug «Met moeite, zoo zegt de plantselijke correspondent, is het ons gelukt een middelmatig zangkoor bij elkaar te krijgen, 30 sopranen, 16 allen en eenige bassen en tenoren. De vrouwelijke leden van bet koor, alsook de mannelijke leden houden afzonderlijk repetities, terwijl eens in de maand eene algemeene repetitie van liceren en dames- zangers plaats vindt. Ofschoon men zegt, dat de bandwaardoor verschillende beoefenaren der edele toonkunst zich aan elkander hechten sterk is, zoo doet zich hier echter een zeer betreu renswaardig feit voor; begrijp, geachte lezeressen en lezers, dal er steeds lusschcn de zoogenaamde aristocratische dametjes en de dames uit den gegoeden burgerstand onophoudelijk twist ont staat. Freule .V. b. v. zegt tot freule Z.dat het meisjedat tegenover haar slaat te zingen, een grooten mond heelt, oi dal haar middel volgens het oordeel der freules naar de regelen der étiquette te corpulent is, waarop dan van den anderen kant van de zijde der andere jonge dames ook hoorbaar alle mogelijke hatelijke dingen worden gezegd. Hel zijn geen kaïjes om ronder handschoenen aan te pakken, die Ame- rikaansclte dametjes, voegt de correspondent er ten slotte bij. Wat zijn dan de Ëtiropesche dames in 't algemeen en de Node» landsche in 'l bijzonder van andeien aard 1 Gelukkig dan wij, die kunnen zeggen: «Bij ons heerscht tusschen beide pat tijen de warmste vriendschap en de zoo nuodige verdraagzaamheid." Bij gemis aan 'l laatste zal men ook op muzikaal gebied niets goeds kunnen doenindachtig aan de spreuk, dal ecmlragl alleen niagt maakt. Blijve hc' hier te lande steeds zoo De Vereeniging voor Oir. Nat. Schoolonder wijs ondersteunde inliet laatste jan. 118 scholen legen 123 in het vorige. Voor de eerste maal sedert hare oprigiittg moest zij aan een paar scholen wegeus geldgebrek hulp ontzeggen. Hare scholen telden 18.312 leerlingen, tegen 17,424 in 1875. 123 hoofdonderw ijzers111 hulponderwijzers en onderwijzeressen en 124 kwpekelingen waren daaraan werkzaam. Deze scholen gaven :u 1871 208,401)91 uil (dal is 12 per leerling) en hadden een tekort van 26,362.66. De ontvangsten der Vereeniging bedroegen f 37,717.82. Er was een batig saldo van f 584.62J. Uit het tonds tol het verleenen van voorschotten aan Christelijke scholen werd voor dil doel ƒ30, 220.80 verstrekt. Niet tot de Tweede Kamermaar lot Z.Exc. den Minister van Binnenlandschc Zaken heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam zich in zake den spoorweg Amers foortNijmegen gewend met het onderstaande adresen aan den voet daarvan veroorloven wij ons eenige opmerkingen daarover. Amsterdam, 3 Aptil 1875. Bij het ontwerpen van verschillende nieuwe spoorweglijnen in ons land, welke in den laatsten tijd ter sprake gebracht zijnis onzes inziens niet voldoende gelet op het belang onzer stad, dat dringend eene kortere verbinding mei Zuid- Duilschland eischL Dit kan alleen bevredigd worden door eene lijn AmersfoortNijmegen. Deze lijn toch, aansluitende aan de eene zijde aan don Oosterspoorweg #n aan de andere zijde te Nijmegen aan de Rheinische Eisenbahnzal de kortste verbinding van Amsterdam met Keulen, de RijnprovinciënZuid-Duitschland en Zwitser land vormen en dus voor het personen- verkeer en voornamelijk voor den goederen-handel van onze plaats van groot gewicht zijn. Voor dezen handel toch is een nieuwe spoor weg, die in concurrentie kan treden met den Rijnspoorweg, dringend noodig. Nu worden voor Amsterdam hooger vrachten door den Rijnspoor weg geëischt dan voor Rottcrd.imomdat hij hier alle concurrentie mist, die hij te Rotterdam èn in een volkomen goede Rijnvaart èn in de Zuid-nedcrlandsche spoorwegen vindt. Nu ook wordt in tijden van druk goederen vervoer gelijk b. v. bij besloten water herhaal delijk gebleken is hel materieel van den Spoor weg die thans Amsterdam met Duitsrhland ver bindt telkens ontoereikend bevonden. Wij ach ten dus èn lor wille van eene heilzame concur rentie èn om ten allen tijde voldoende gelegen heid voor het goederenvervoer te hebbeneene nieuwe verbinding met Duilschland hoogst noodig. In den tegemvoordigen tijd schijnt het niet wel mogelijk liet bouwen van de noodige Spoorwegen geheel aan particuliere krachten over te laten en is men bijna algemeen over tuigddat de Staat óf zelf bouwen óf krachtige hulp daarvoor verleenen moet. Voor de door ons bedoelde lijn zijn die redenen zeker nog meer overwegendomdat daarvoor een brug over den Rijn moet gebouwd wordenwaarvan de kosten voor eene particuliere Maatschappij te bezwarend zouden zijnomdat de renten daarvan door het vervoer op. eene betrekkelijk, korte verbindingslijn waarschijnlijk niet kunnen opgebracht worden. Wij verzoeken dus Uwe Excellentie ook de lijn AmersfoortNijmegen o;» te nemen in de plannen die bij de Regering in overweging zijn en dus ook lo voorzien in de behoefte van

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1