Dingsdag 27 April 1875. m 2500. Nedehlandsche Gentraal-Spoorweg. Vertrek van Ai.enfoort naar Utrecht 7.85 alleen Zat., 8.2711.062.20, 3.25 8.15. Vertrek rap Amersfoort naar Zwolle 8.5k, 8.47, 1.37 610, 9.— Oosterspoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 8.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 5.— 6.65 8.40. comm. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen "imorgens 7-op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2'/» nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nor. Van Amenfoort naar Barneveld 6.15 's avonda. Van Barmeveld naar Amersfoort 7'/a 'amorf Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post /1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts legale, eflloiële ea onteigen. Advertentifn per regel 15 Cta. Beclainos per regel 25 cenU Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amenfoort Bureau JmertJoorUeke Courant. Stooveitraat bq de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Poatdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkO. L Dana k Co. (E. Elsbach) to Parijs. Advertentifin voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vak Uitmak Wijnstraal Botterdam. K o u ii i s g y i ii g. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt Ier kennis van de belanghebbenden dal de blanco verzoekscbritien lot hei bekomen van jachtacien vischaclen en kostelooze ver gunningen om te visschen benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags ter Secretarie verkrijgbaar tijn, en maakt ben opmerkzaam op hel belang dat cr voor hen in gelegen is de bedoelde verzoek schriften behoorlijk ingevuldvóói den 10 Mei aanslaande ter voormelde plaatse inteleveren opdat men tijdig voorzien zij van eene acte ot vergunning vóór het seizoen 1875^76. Amersfoort, den 22. April 1875. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Maart 1875. plaats van namen 0kr geadresseerden bestemming. 1. R. HosbergenAmsterdam. 2. R. Honigh 3. Arnoltli 4. C. Reuzendaal 5. T. Ku na 6. W. van de Velde 7. BurgerGouda. 8. L. van den Hoek Nieuw Haarn, 9. W. Dirks v. d. Oever (niet vermeld). van de Hulpkantoren Baarn. 10. W. Voorthuijsen Arasterdam. 11. D. Kranenburg Barneveld. 12. Minna EggersAmsterdam. Eetnnes-Builen. 13. Rijk van LaarBaarn. Briefkaarten. 1. Mej. I). Kranenburg Amsterdam. 2. B. de Wilde Regthebbenden vervoegen zich san het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. De Times meent dat een les te pulten is uit de jongste onsteltenis iu Europa naar aanlei ding van een paar onrustbarende artikelen in zekere Iluitsche dagbladen. »Die les is zegt het blad dat wij Engelschen ofschoon wij gereed moeten zijn om deel te nemen aan de gewigtige discussiën die uit den nieuwen toe stand in Europa verrijzen kunnen den loop der gebeurtenissen niet met bezorgdheid be hoeven gade te slaan en vooral in anderen geen bezorgdheid mogen gaande maken. l)e neiging om overal zwarte plannen te zoeken en oorlog of omwenteling te voorspellen uit elk woord dat dezen of genen Staatsman ont vallen mag, is op hel Vasteland algemeen en ook onder ons niet zeldzaam. Men kan haar den bewoners van hel Vasteland vergeven met het oog op de geweldige schokken die zij hebben te doorstaan gehad. Doch onze zenu wen behooren minder bewegelijk te zijn en liet is onze pligteen kalm oordeel te vellen over de gebeurtenissen die wij in baar ware gedaante tien kunnen terwijl anderen ze aan schouwen door een nevel van vooroordeel of angst." Wal de duitsche bladen betreft, die zoo roekeloos en zonder reden Europa sein ik aan joegen het ongeluk ismeent dc Times dat men ze «geïnspireerd" waant en dus aan hunne bcrigten een waarde toekent, die ten ecnenmale onverdiend is. De Frankf. Ztg. geeft een lijstje van (maat regelen", die met de eigenaardige welsprekend heid van cijfers een duidelijk begrip geven van de mate van vrijheid, die men in hel Duitsche rijk geniet. Volgens het blad zijn gedurende Maart tusscben de 80 en 90 ver volgingen die in veroordeelingen eindigden tegen geestelijken ingesteld men vindt er de namen onder vaa de bisschoppen van Hildes- heim Padeiborn, Breslau, Munster en Brauns- berg. In de eerste dagen der maand werden 35 geestelijken van de diocese Posen voor on- bepaalden tijd gevangen gezetomdat zij wei gelden den geheimen uauselijken delegaal te noemen. De delegaat gaf nog aanleiding tot vele andere vervolgingen en huiszoekingen. Ook een adies der Duitsche katholieken aan den paus baarde der politie groote bezorg- heid. Den 2lsten werd de iniigting van de zoogenaamde Engelsche dames te Caslel ge sloten. Een liberaal prediker werd lot een maand gevangenis veroordeeld, omdat bij ge zegd haddal er dwalingen in den bijbel voorkomen. In Maart zijn ongeveer 50 vervolgingen we gens persdelicten ingestelddie allen op ver oordeelingen uilliepen. Zij troffen 35 dagbladen velen daarvan zijn zeer onbeduidend, maar hun ne critiek van den keizer en Bismarck werd gewigtig genoeg geacht om die te stiaflen. Zeven dagbladen werden vervolgj wegens open baarmaking van de encyclica. De redacteur van de Augsb. Allg. Ztg. is tot drie maanden gevangenis veroordeeld, omdat hij een stuk uit het proces Kallmann te vrojg gepubliceerd had en dc Köln. Ztg. moest 300 mark betalen omdat zij een magistraatspersoon ongunstig beoordeeld had. Den 9den werd de redacteur der Germania gedagvaard om zich over 36 aan- klagten (5 wegens beleediging van Bismarck) ie verantwoorden. Hij werd bij verstek tot twee jaar gevangenis veroordeeld. De redacteur der Westf'aalsche Volkszlg. ontving den 19den een bevel binnen drie dagen het land te verlaten den 22slen werd hem gelast te blijven en zich wegens een reeks persovertredingen te verant woorden den 26slen gelukte bel hem over de grenzen te ontkomen. Den volgenden dag volgde de redacteur van het Dusseldorfsche Volksblad tegen wien tien vervolgingen ingesteld waren zijn voorbeeld Ook anderen dan priesters en journalisten werden vervolgd. Twintig huiszoekingen wer den bij particulieren gedaan veertien school meesters werden geschorsttwaalf sociaal-de mocraten werden vervolgd en een dozijn open bare vergaderingen werd gesloten. In het geheel zijn onder de nieuwe wetten in de maand Maart ongeveer 220 processen ingesteld. Veer tien daarvan wegens beleediging van Bismarck acht wegens beleediging van den keizer. Op merking verdient ook nog, dal den 3islca Maart de keizer de verkiezing van den heer Jansen tol burgemeester van Aken casseerde omdat hij een ullramonlaan is. In Euiopecsch-Turkije heerscht de veepest in hevige mate en bovendien eene ziekte on der de paarden en de schapen. Hel gebrek aan veeartsen in de provinciën maakt dat soms 20 h 30 pet der runderen en paarden bezwijken en dc kudden schapen niet zelden geheel uil- sterven. De prijs van het vleesch te Konsian- linopel w.-s daardoor oulzaggelijk geslegen en deze stijging wesd nog bevorderddoordiea dat één bandelaar bet monopolie der verzor ging van de hoofdstad met slagtvee in handen heeft. In Athene is de orde verstoord. De kweekelingen van 't Gymnasium warme Vaderlanders, kregen twist over de meerderheid en minderheid in dc Kamer van Afgevaardigden. Ze sloegen elkander met boekenatlassen en linialen en de sociaal-democraten behielden de overhand. Daarop werd het Gymnasium op last der Hooge Regeering voor eene maand gesloten. De moeders schreijen wegens die vacanlie. De Haagsche correspondentie der Rotterd. Cl. behelsde onlangs hel volgende Nu had ik u nog over de schoone lente iets willen schrijven. Maar van de afwezigen mag men geen kwaad spreken. En boe komt dan de gedachte aan de lente bij mij op? De tentoon stellingen die zij pleegt met zich te brengen, herinneren er mij aan. Een bloemen-expositie, een schilderij-tentoonstellingdat beloofde dit jaar voor de residentie-bewoners iets bij zonder genotrijks. Waarom dit jaar juist'Omdat wij dan nu eindelijk het ideaal verwezenlijkt zouden zien dat de lieve kinderen van Flora niet meer in dompige, muffige localen zouden worden geherbergd en dal de meesterstukken onzer artisten niet langer van licht en ruimte zouden zijn verstoken, 't Mogt wall Alweder een illusie verloren 1 Als ik mij wel herinner, werd jaren lang hier ter slede de noodzakelijk heid van een degelijk gebouw uitgesproken ten behoeve van groote vergaderingen congressen, tentoonstellingen en van muziekuitvoeringen. Het gebouw komt na jaren lang lobbens het is een kolossaal gebouw reusachtig van afme tingen en beval een zaal zoo groot als men die wenschen kan ruime en sierlijke toegangen, maar de groote zaal wordt zoo ingerigtdat zij alléén bij kunstlicht is te gebruiken. Het daglicht is v.recdaardig uitgesloten. Ergo, alles blijft op den ouden voet en de kosten van exploitatie moeten gedekt worden op allerlei wijze. Het gebouw is er nu voor muziek, niet de toonkunst voor het gebouw en dewijl goede muziekuitvoeringen zeldzaam zijn en uit den aard zeldzaam moeten blijven zoo wordt de onderneming dienstbaar gemaakt aan allerhande vertooningen en muziecale charlalannerie die haar, ik moet 'leerlijk zeggen en er is maar één stem over, tol schande verstrekken. Gaat het zóó doordan staal het maar al te zeer te vreezen dat het kolossale gebouw waar zoo reikhalzend naar werd uitgezien, na verloop van eenigen tijd te morgen ot te avond voor afbraak zal moeten verkocht worden. Allerlei. In het afgeloopen jaar 1874 zijn uit ons land als landverhuizers over zee getrokken 516 man nen met hunne 58 echlgenooten 164 vrouwen, 500 kinderen en vier dienstboden: totaal 1042 personen. Als reden lot vertrek worden opgegeven 229 tot verbeleiing der middelen van bestaan, 67 tot verkrijging ot aanvaarding eener betrekking, 5 uil zucht naar verandering, 43 door hel vol gen van familiebetrekkingen 1 om een huwe lijk aan te gaan 4 uil godsdienstzin 2 tot ont duiking van gevangenisstraf, 3 op avontuur en 15 om onbekende redenen. Volgens de Philadelphia Ltdger zou Mark Grayson den 3 Aptil van «ie City Hall te New-York zijn voetreis om de wereld begin-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1