het verhoor niel staan kon en stierf vijf minuten vóór de strafuitoefening die op 's ochtends ten 8 ure bepaald was. Een verzoek oui gratie, door dertigduizend personenwaaronder de parle mentsleden van Bristolgeteekend verniogt niets bij den minister van binneulandsche zaken, die den regter geraadpleegd had. Verleden week is hier het proces begonnen tegen de zoogenaamde étrangleurs de la Seine individus, die in zoovel re nog verschrikkelijker zijn dan de londensche garotten, dat zij hunne slagtofi'ers wurgen tol er de dood op volgt. Vooral hebben zij het op oude en alleen wonende vrouwen gemunt en reeds menigeen gedood en bestolen. Eiudelijk is het der politie gelukt enkele van die misdadigers te pakken en zij staau thans leregt. Ontzettend is de bijzonder heid dat zij den moord pleegden met een blaauwe-zijden dasdien zij vervolgens weèr om hun eigen hals deden. Jammer, dal de geheele bende dier blaauwdassen nog niet gepakt is, om onder de guillotine te kunnen worden gebragt. Ook de hier te lande welbekende luchtschipper, de heer Godardwil internationale wedstrijd luchtreizen organiseren die op het plein voor hel Hótel des invalides te Parijs zullen aanvan gen Prijzen zullen ten deel vallen aan hen die het verst gaan het langst in de lucht blijven en het diglst neerkomen bij een stad door een jury, met het oog op de windrigting, aange geven. Indien de toestemming verkregen wordtdan zal de eerste wedstrijd gehouden worden ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de heeren Sivel en Spinelli. In Engeland beslaan met zijne vasthondend- heid aan oude wetten en gewoonten nog tal van bepalingendie lijniegt aandruischen te gen den geest van den tegenwoordigen tijd. Zoo is in de laatste dagen weer de aandacht gevestigd op eene overoude wet die de toela ting van hel publiek in de vergaderzalen van bet parlement verbiedt en de verwijdering der vreemdelingen" gelast, zoodra de voorzitter op hnnne aanwezigheid wordt opmerkzaam ge maakt. Het publiek werd dus slechts bij oogluiking geduld in dat land der openbaarheid bij de beraadslagingen van de wetgevende magt. Aan dien tegenstrijdigen toestand wil men nu een einde maken maar de wijzewaarop dit ge schiedt is ook weer eigenaardig Engelsch. Er wordt geen voorstel gedaan tot intrekking der oude wetdie door niemand meer in bescher ming wordt genomen maar integendeel wordt, opdat hel onhoudbare van den toestand te meer ia 'l oog springe de nadrukkelijke toe passing van die wet geëischt. Zoo vestigde ia de zitting van II. Dinsdag de heer liiggar een fersch afgevaardigdede aandacht van den voorzitter op de aanwezig heid van «vreemdelingen" op de tribunes. Zijne woorden wekten algemeene verontwaardiging, want er zou juist eene zaak behandeld worden, die den Engelschtnan na aan 't harte ligtdcu toestand van het paardenras namelijk. Intusschen moest de voorzitter den gegeven wenk wel opvolgen Na een paar seconden het zwijgen te hebben bewaard, zeide hij «Versta ik hel geachte lid voor Cavan wel en is hel zijn voornemen de vreemdelingen op te mer« ken «Zoo is het mijnheer de voorzit ter." »In dal gevalantwoordde laatstge noemde«rest mij geen andere keuze dan te bevelendat de vreemdelingen zich moeten verwijderen." De galerijen waren digt bezet. In die der pairs bevond zich de prins van Wal eide Üuit- sche gezant cn tal van nolabiiiieiten. Zij vielen allen in de termen van «vreemdelingen" en waren dus verpligl heen te gaan. Slechts aan de dames was hel veroorlooid te blijven, waar zij zich bevonden. Zoodra de galerijen ontruimd en alle deuren gesloten waren naderde de heer Disraeli de tafel en werd hij met luide toejuichingen ontvangen. Hij laakte in strenge bewoordingen de handelwijze van den heer Diggar die door riet» gereglvaardigd was. Onder anderen zeide hij, dal dit voorstel heihuis, dat, behoudens een of twee uitzonderingen uil gentlemen be staat tol !oneer strekte. Ook de heer Sullivan en lord Hartington sloten zich bij dit protest aan; waarop de heer Diggar antwooidde dat hij er toe was overgegaan «in het belang van de pers." Later verklaarde hij «eiken avond zulk een voorstel te zullen doen." Na eene scherpe woordenwisseling werd het voorstel gedaan om de «vreemdelingen" weder toe te laten, en onder luide toejuichingen werd het «ingenomen. Verleden week is, tengevolge van een ninklagt door den secretaris der vereeniging tol bescher ming van dieren, een huiszoeking gedaan btj zekere mevrouw Cliantrell te Rotlingdean bij Brighton. Sedert langen lijd liep namelijk hel gerucht, dat die dame bonden en katten van gebrek liet omkomen. De politie was genood zaakt de deur open te breken daar zij met groote steenen en planken gebarricadeerd was. Mevrouw Chantrell verscheen daarop zelve, gewapend met een stok en een pookzij wilde niemand toelaten. Eindelijk gelukte het de furie te verwijderen maar nergens voud men levende dieren; wel daarentegen lal van blijken in vertrekken die men eveneens met geweld moest openen daar mevr. Chantrell zeide de sleutels er van verloren te hebben. Na veel zoeken ontdekte men in een naburige huisje levende katten de ongelukkige diereu waren zoo vree- selijk mager en verzwakt dal tij zich ter naauwernood op de been konden honden. Ve len waren reeds van honger dood gegaan; de anderen kermden op een allerakeligste manier. In de kast lagen de geraamten van meer dan vijftig katten opgehoopt; verder ontdekte men ook houden maar eveneens in zulk een deer- niswaardigen toestand, zwart van magerte tn geheel uitgeput, dat de veearts die de politie vergezelde verklaarde, dal het een wreedheid zou zijn, die dieren nog langer in het leven le sparen. Van een dooden honddie door de anderen verslonden was bleef slechts de rugge- graat over. Een wijfje, dat juist hare jongen wierp tijdens het bezoek dei overheidspersonen, at onmiddelijk haar jongen op. Een vreeselijke sliijd ontstond er toen men brood cn vleesch le midden dier alzigielijke wezens wierp. Er werd besloten, de arme dieren le dooden. Nu evenwel greep er een ander tooneel plaats mevrouw Chantrell verzette zichluidkeels schreeuwendelegen dat vonnis. Daarop kreeg men met de inmiddels voor het huis zaamge- schoolde menigte te doen. liet volk eischic dal men de ongelukkige dieren van hun lijden zou verlossen en wilde de woning binnendrin gen. De politie belette dit en ging vervolgeus tot het voltrekken van het doodvonnis over. Men bragt eene genoegzame hoeveelheid vergit, dal allen op twee na die men wenscbie te behouden den dood gaf. Reeds langer dan drie jaren liet mevr. Chan trell honden en katten in hare woning van honger omkomen hetzij dan uit achteloosheid, hetzij uil manie. T weemaal had zij reeds onaan gename kennis gemaakt met de vereeniging lot bescherming van dieren. De heer Jesse Lavertyeen grondeigenaar te Pcnnsborough in Bensylvanie werd sedert ee- nigen tijd erg geplaagd door ralten, die uit een naburigen korenmolen tot hem overkwamen en groote opruiming hielden onder zijne eijeren, die hij te vprgeefs tegen hunne roofzucht zocht te beveiligen. Zij drongen ten laatste ook zijn graanschuur binnen waar zij niet minder ver woesting aanrigtten. Bij nader onderzoek ont dekte de heer Laverty het gat, waardoor de ongenoodigde gasten de schuur binnenkwamen waarop hij besloot hun slag te leveren. Hij begon met een goeden voorraad tarwemeel op den grond te strooijen en een uur later het gat in den wand der schuur digt le spijkeren daarop riep hij zijn hond en toog met een knods gewapend ten oorlog. De deur der schuur weid gesloten door een houten boom, die dwars over de deur in een ijzeren haak viel en kon alleen aan de buitenzijde worden geopend. Bin nentredende trok hij met kracht de deur achter zich toe en boeiende hoe de boom digi viel juichte hij reeds bij voorbaat over de slagting, die hij onder zijne vijanden zou aanriglen welke hem niet konden ontsnappen. Doch hoe zag hij zich bedrogen toen hij hel getal dier vijanden oveizag en dit zijne verwachtingen verre overtrof. Het duurde dan ook niel lang, of de ralten, die door hun aantal stoutmoedig waren omringden hunnen belager, die met zijn knods dapper op hen lossloeg en het spoedig even als zijn hond hard te veianlwoorden kreeg, daar de ralten geen uitweg vindende, woedend op hem en zijn bondgenoot aanvielen. Een zijner welgemikte slagen trof in plaats van een rat zijn eigen hond, met zulk een kracht, dat hij dood ter aarde viel. Nu werd goede raad duur. Laverty zou gaarne de vlugt hebben genomen, maar bij had zichzelven de vlugt afgesneden eu het eenige wat hem overschoot was hulp te roepen, in de hoop dat zijne huisgeriooten zijn geroep zouden hooren. Intusschen drongen zijn viervoetige vijanden met verdubbelde hevigheid op hem aan zij sprongen tegen zijne beenen op hechtten zich aan zijne kleederen beten hem in de handenjaeen die stouter was dan zijne kameraden ontzag zich niet hem in den neus te bijten. Wie weet hoe de thans ongelijke strijd zou zjju afgcloopenals niet gelukkig ccn huurman het geraas cn geroep had vernomen en den benardcu Laverty was te hulp gekomen. Bij zijne bevrijding zag hij er treurig uit, zijn gelaal en handen waren met bloed bedekt en zijne kleederen aan flarden geieten. Na zich gewasschen en versteikl le hebben kwam hij op den inval om den strijd, die hij zelf had moeten opgeven aan een aantal katten over te dragen. Terstond ging hij bij de buren rond en had tegen den avond een dozijn dier rattcnverdelgers bijeen welke hij in zijn schuur opsloot. Den volgenden morgen deed hij onder zoek naar den afloop en bleek dat van de twaalf katten er tien gesneuveld waren waaronder een die beide oogen en twee die ieder een oog hadden verloren. Slechts twee waren onbescha digdhoewei doodelijk vermoeid van den lellen strijd. De ratten hadden echter eene zware nederlaag geleden, want niet minder dan 119 raltenlijken bedekten den vloer. Van den ge- duoden bond was niets meer overig dan de beenderen cn eenig haar. Terwijl Laverty zjjn katten bijeenverzamelde hadden de ratten het ligchaam van den hond schoon opgegeten. AMERSFOORT 3 Mei 1875. Dingsdag 20 Julij e. k. zal de verkiezing ge schieden van 5 leden voor den gemeenteraad van Amersfoortzijnde op den 7 September e. k. aan de beurt van aftreding de Heeren Mr. A. Wijers, Mr. S. J. A. van Walchren, W. A. Croockewit en P. Meihorst Jr.zoomede wordt alsdan een lid gekozen ter vervulling dei- plaats van den Heer L. E. Lagertveij, die on langs ontslag heeft genomen en wiens plaats mede op voormelden datum periodiek openvalt. Dingsdag 8 Junij e. k. zal in het hoofdkies district Amersfoort de verkiezing geschieden van een lid voor de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal ter. einde te voorzien in de vervulling der plaats van den Heer Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijckdie op 20 September e. k. aan de beurt van aftreding is. Zaturdagavond jl. is aan den Heer F. F. Sleenberghe bij gelegenheid zijner bevordering van majoor tot luitenant-kolonel bij het regiment rijdende artillerie Ie Amersfoortdoor de officie ren met het muziekcorps van gemeld regiment eene serenade gebragt. Bij de Se batterij van het regiment rijdende artilleriete Roermond in garnizoenis de paarden-arls ."Je klasse IV. J. P. van Oppentaaij van het, 2e regiment bussarenthans te 's Bosch in garnizoen gedetacheerd teneinde bij voorn, batterij de dienst van paardenarts waar te nemen. De Heer L. C. Dudok de Wit heeft in den nacht van Vrijdag op Zaturdag 1 ,Mei Amster dam verlaten, om de wandelreis naar Weencn te makenzijnde ccn voetreis van 270 uren die hij denkt in 40 a 45 dagen met acht uren per dag te wandelente kunnen afleggen. Vergezeld van den Heer M. C. lias solt is hij Zaturdag in het Hótel Mulder te Amersfoort aangekomenzijnde deze Heeren wandellief hebbers Zondagochtend 2 Mei te vier uren naar Apeldoorn gemarcheerdalwaar zij den nacht doorbrengen, om Maandagochtend 3 Mei van daar naar Zutnhen hunne schreden te rigten. De lieer llassolt gaat mee tot Munster; van Munster tot Weencn is de Heer A. Ketlner wandelcompagnon. Het Utr. Dagblad meldt zeer deftig; «In drie opvolgende dagen is er eene Amers- foortsche kat van een viertal jongen bevallen." Tot nu toe konden wij niet opsporen ten wiens huize te Amersfoort dit merkwaardig poesje is bevallen. Gaarne vernemen en pufali- cceren wij ditopdat belangstellenden bij Mama en telgjes kraamvisites kunnen afleggen. Maandag avond hcerschtc in het café-con- ceit Amblard te Parijs een hevige ontsteltenis, 's Avonds halfnegen trad de jeugdige zangeres Theièae Berlin, 18 ja~r oud, voor het publiek op, doch kwam te digi bij liet voetlicht, waai- door haic lichte kleeding dadelijk vuur vatte en zij weldra in vlammen stond. Niettegenstaande alle dadelijk aangebragte hulp mogl men er niet in slagen haar in bel leven te behouden. De minister van marine in l-'rankrijk heeft san de marine-officieren hel dragen van knevels en van de «inouche" onder de onderlip verboden en voorschriften gegeven onitrent#de wijze waarop zij bel liaar geknipt cn hunne bakke baarden dragen moeten. Het ongelukkige voorval in den avond van 1 14 Augustus 1874 nabij bet station Warmond op den llollaridsclic ijzeren spoorweg, was Zulur-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2