Mei 1875. jw 2504. Ding-sdag1 11 Nederlanpsciib Centra al-Spoorweg. Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat.. 9.27, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.54, 9.47 1.37 6.10, Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.18; 12.10; 5.— 6.55 9.40. comm. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Mianljergen 'tmorgea* 7 op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2nnr. Van Maanbergen naar Amorsfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 unr. Van Amenfoort naar Barneveld 6.15 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/» morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs por kwartaal ƒ1—franco per post /1.16. Prijs der Advertentiln van 1 tot 6 regels 00 Cts elke regel meerder 10 Clalegale, eMciale en onteigen. AdvertentiCn per regel 15 Cts. Reclames per rogel 25 cents Aft. nummers 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amersjoortsehe Courant. Sloovcntnut bij de Langestruat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het llijk. Brieven franro. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: G. L. Dal-hb Ik Co. lE. Elsbach) te Parijs. Advertentifn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nugh en va» Uiman Wijnstraal Rotterdam. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand April 1875. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. C. HoksbergenAmsterdam. J. H. de Waal Anne Rosijnc Mej. van der Plas J. van LaarEemnes. A. KostermanEist. B. BakkerEssen. LonsGorinchem. D. Snijders Utrecht. Van de Hulpkantoren Baarn. Zanh en EhepaalAmsterdam. J. C. M. BakkerLeeuwarden. J. C. M. Bakker Brielkaart. Lunteren. A. LambrechtsRotterdam. Re^thebbenden vervoegen zich aanj het post kantoor te Amersfoort. 't Wetsontwerpregelende het toezigt op fabrieken, nl. op inriglingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, dat Dings- dag door de Tweede Kamer in behandeling is genomen strekt ter vervanging van het Kon. besluit van 1824. De hoofdbepalingen van het ontwerp komen op het volgende neer. Voor de oprigting van iedere inrigling val lende onder een der rubrieken in art. 2 opge somd, moet van het gemeentebestuur vergunning worden gevraagd. Mogl de lijst van art. 2. aanvulling behoeven dan kan dit bij Koninklijk besluit geschieden mits dit binnen het jaar bij de wet wordt bekrachtigd. Bovendien wordt ann de gemeentebesturen hel regt toegekend voor sommige bedrijven bepaalde wijken aan te wijzen waar zij zonder voorafgaande ver gunning mogen worden uitgeoefend en andere deelen der stad daarvoor te sluiten zulk eene verordening moet door Ged. Staten worden goedgekeurd en geldt hoogstens 20 jaar. Boven dien mag het gemeentebestuur ook inriglingen, die niet in art. 2 zijn opgesomd en die met gevaar of schade dreigen, vooi loopig verbieden of er voorwaarden voor stellen. Eindelijk is weigering van vergunning alleen geoorloofd we gens vrees voor gevaar, schade voor eigendom men bedrijven of gezondheid en hinder van ernstigen aard. Door onderscheidene leden werden tegen de voorgestelde regeling bedenkingen ingebragt; anderen wcr.cn op leemten in bel ontwerp, zoo nis de heer van den Berch op het ontbreken van maatregelen tegen het verontreinigen van water door fabrieksafval. De heer Fabius hield eene krachtige rede (die door den heer Saaymans Vader werd on dersteund) in het belang der zedelijkheid en eischte op dien grond, dat de wet ook de oprigting van kroegen en huizen van ontucht nan banden zou leggen, «gepatenteerde fnbrieken die de tuchthuizen bevolken en vele slngloflers aan krankzinnigengestichten leveren", er. die vaak naast andere woningen opgerigt, de bewoners daarvan dwingen om te verhuizen. De Minister van Binncnl. Zaken verdedigde het ontwerp. Maatregelen tegen kroegen en huizen van ontucht, pasten, zeide hij, niet in dit ontwerpdat enkel de nijverheid betreft. Hij hoopte echter, dat bij eene herziening der patentwet de zaak zou kunnen geregeld worden. Omtrent den stand van zaken in Atchin in de maand Maart deelt de Indiër hel volgende mede De nieuwe landvoogd wordt door meer gun stige berigten uit Atchin begroet. Blijkens een rapport van den militairen tevens civielen bevelhebber te Atchin van den Sden dezer, was gedurende de twee vorige da gen eenige regen gevallen en eene opmerkelij ke verandering in den gezondheidsstoesland aldaar waar le nemen (die blijkens telegrafi sche berigten tol heden stand gehouden heeft). »l)e kraton is grootendeels ontruimd en daaraan heeft men de verbetering in den ge zondheidsstoesland te danken. Te vergeefs is generaal van Swieten daarop gewezen, dat dit oude kerkhof niet voor hospitaal en kampe ment bruikbaar was. Vrij laat gaat men nu tot de ontruiming over. Op de grasvlakte bui ten den kraton worden thans voor het groot ste deel der bezetting en voor de zieken nieu we verblijven opgerigt en nu vermindert de cholera sterk. Het oude hospitaal en het inwen dige van den kraton hebben in de afgeloopen maand niet minder dan 442 menscbenlevens gekost 1 Zieke soldaten van andere posten smeek te dat men hen daar niet zou brengen. De kiaton zal voor de magazijnen enz. blijven die nen. Het legerbestunr beijvert zich om de leem ten in het expeditie-corps aan te vullen. Den 20sten dezer vertrokken van hier twee stoo- mersdie 300 militairen alsmede 300 vrije koeleskettinggangers en Chinesche ziekenop passers van hier en Padang naar Atchin ver voerden, den 30sten dezer zal met twee andere stoomers eene versterking van 800 militairen worden overgebragl." Politieke Revue. Er is een talrijk soort van kniezers in de wereldaltijd spoken en narigheden voor den geest hebbende. Maken zij zich zeiven het leven naardal zou nog minder zijn, doch zij willen ook hun evenmensch naar maken, door ongeluksprofeten. Zoo zijn er onder dit soortdie tegenwoordig uil 't minste hooge holwoord te Berlijn, oorlog met Frankrijk profeteren. Te verwonderen is het niet dat de een of ander uil de gebeurtenissen der laatste dagen de gevolgtrekking maakt, dat de vrede niet van langen duur zal zijn omdat Duitscliland zieli te leur gesteld ziet in zijn verwachting, dat Frankrijk voor langen tijd woei loos gemaakt zou zijn. Dal evenwel de oorlog op handen zou zijn volgt daaruit nog niet enmelding makende van de pessimistische geruchten die le Parijs in omloop waren is hel voor het behoud vau den vrede van belang, zulke geruchten te weer leggen. Men kan ook niet aannemen, dal Duitscli land roekeloos en misdadig den oorlog zou hernieuwen. Duitschlaiul en België hebben een lieve za- menspraak gehouden die mol een paar woor den is zaam te vatten als volgt Dimnarck »De belgisclic wetgeving is onvoldoende om de inet hel land verbonden regelingen le beschermen legen onbeuooilijke aanvallen." Aspremont: Ik wil dit wel toegeven, maar de andere wet gevingen zijn niet veel beter." Ihsmarck Hel is mogelijk, en ik erken de noodzakelijk heid van een algemeene hervoi luing te begin nen met de duilsche wetgeving. Maar wat zal Belgic doen?" 0*AspremontWachten, tot dal Duitscliland begiut zijne eigene wetten to veranderen." Zal de correspondentie daarbij blijven? Uuitscbland zal kunnen antwoorden, dat geen mogenheid klaagt over aanvallen door de Duilsciiers tegen vreemde regeringen gerigt, en dat in Duitscliland niet die behoefte aan wetsherziening beslaat welke zich ia België doel kennen. Maar aanleiding van de interpellatie van Lord Husselt in het Engelsche Pardement, en wel ter zake van de Duilsche Nola's aan Bel gië zegt de Times Wij hebben het regt, van onze staatslieden te verlangea dat zij hel Belgische Gouverne ment ondersteunen 'twelk op dit oogenblik de grondvrijheden der maatschappij verdedigt, tegen hetgeen wij hopen dat slechts eeu af dwaling van een sterk Gouvernement is." In de Wurtembergsche Tweede Kamer is het gewoon jaarlijksch debat over den gezantscliaps- post te Wecnen gevoerd. De leden, die deze post van de begrooting wilden schrappen, wer den door de voorstanders rijksgezinder dan het Bijk zelf genoemd, daar bel B ijk jaarlijks 26ü0 11. lol die uitgave bijdraagt. Met 55 legen 20 stemmen werd de post goedgekeurd zoodat den minister von Minnacht een votum van vertrou wen is gegeven. De uitgaven voor de gezant schappen te Berlijn Munchen en St.-Peters- burg de eenige plaatsen waar Wurtemberg nog gezanten heeft zijn zonder verzet toe gestaan. De russische generaal George von Kotzebue, zoon van den beroemden dichter en tooneelschrij- ver August von Kotzebue, is den 30 April te Dresden overleden in den ouderdom v.an 65 jaren. Gelijken leeftijd bereikte de laatste afstammeling van den beroemden Sobieski. Maxi- railliaan Joan Sobieski stierf dezer dagen in het ziekenhuis le Covington in Kentucky (Noord- Amerika). In 1832 was hij ter zake v.an eene poging om Polen tol opstand te brengen, naar Siberië verbannen geworden, doch eenige jaren later kreeg hij gratie, op voorwaarde dal hij zich in een auder land ging vestigen. Hij begaf zich naar Engeland en van daar naar de Ver» eenigdc Staten. De »Times" maakte dezer dagen eens een uitstapje op finanliëel gebied en wees er op dat er tegenwoordig groole ruimte is van geld, zóó zelfs, dat groote handels-fnma's met kapi talen op de fondsen-beurs verschijnen. Dal is geen goed verschijnsel zegt hel Blad en moet leiden lol schiomelijke ver- De lij ken verbranding is in Pr nissen verboden. A I I e r I e i. Wees zoo weinig bijgeloovig als ge maar wilt, toch zijn er gevallen en omstandigheden, die den sterkste» geest schokken als een kind. Goguct is man van zaken van financiën een positief man, die noch aan spoken, noch aan aardmannetjes of -kaboutertjes gelooft, dien het huilen van een hond niet verschriktnoch het breken van een spiegel, noch liet geluid van hel doodklopperlje. In één woord. Gogucl is een steike geest van den sterksten graad. Toch bleek hij niet ontoegankelijk voor beangstigend bijgeloof. Frederic Goguet telt zoo wat 50 jaren. Ongeveer 8 dagen geleden ontvangt hij van den concierge nis voor hem gebragt een immor tellenkrans niet zijnen naam in zwaite letters. En zie, de sterke man werd ietwat onpleizicrig te tnoede. Den volgenden morgen weèr een paketgebragt door een wezen in diepen rouw, dat echter geen naam wilde zeggen. In dal pak

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1