neer geen vcramlerin^ komt in den toestand waarin de eiftcbeu zijner viienden liem gebragl hebben; de onmogelijkheid, in te trekken hel besluit van den burgemeester van Luik tot verbod van de processiemoet hem tot het nederloggen van de portefeuille hebben doen besluiteu. In een brusselsch telegram in den Daiiy Ttl'graph wordt gesproken van een bevel dat de duitsche gesant bij hel belgische hoi van sijnc regering sou hebben gekregen, «de Belgische regering uit te noodigen de kerkeljjke ommegangen in het land te verbieden". In hoeverre er iels van waar is, kunnen wy niet beslissen; de berigtgever verreken echter, dat hij uil zeer geloofwaardige bron hceil geput. A 11 r I e i. Omtrent den onwilligen manslag, Zalurdag- avond te Harderwijk gepleegd, verneemt men nader bel volgende: De dader, geboortig uit Luik, ongeveer 19 jaar oud, begaf zich des avonds ongeveer te 7 uren naar den bazar houder J. A. 0.bij wicn hij een zesloopsrevolver kocht die, geladen zijnde, onverwacht afging, waar door G. geiioft. n werd. Zijn echtgenooie, daarbij tegenwooidigvernam niets meer op haar vraag dan: och, 't is niets; deJpgel had een slag ader afgesneden en dood volgde onmiddellijk. De dader heeft hevig ontsteld de woning ver laten en aan 't station gekomen een plaalsbiljel naar Luik gevraagd '(geen betn geweigerd werd dewijl de laatste trein naar Utrecht vertrokken was. Van bet station heeft hij langs de lijn gaande, tot Puilen geloopcn waar hij gearres teerd werd door den brigadier-majoor der rijks- vddwacht, die, zijn inspectiereis doende, te Harderwijk was, en den brigadier N. Laraens die zich per ns naar Putten begeven hadden. Hij is naar Arnhem ov^rgebragt. Dat het branden van veen om er boekweit in te zaaijen ten minste tot het begin der vorige eenw opklimt, en dat men reeds vroeg daar tegen in oppositie gekomen is, blijkt uit de volgende resolutie van Ridderschap en Sleden van den 8sten April 1720 «Ontfangen een missive van d' lleerc Bisschop van Munster en Palerborn geschreven tol Munster den 16Jen Febr. 1720, houdende dat zedert eenige ia ren zoo wel in Munsterland, als daer aengrensende landen, in gebruik is geweest, om de heiden, moer cn turfvenen in het vooriaer te verbranden tol het saaijen van hockweite, en aldewyledie daer af komende stank en rook niet alleen een ongesondc lugt raaekt ende dikwils siekten soude kunnen veroorsaeken voor menschcn en vee, ook de frnitdraegende hoornen en bysonde Ijk den eek ende masthoo rnen seer scbadelyk is, dal daeromme van gem. Heer» Bisschop en in andere nabuerlyke plaatsen ook verbooden was hel branden van soodanige veenen versoekende te mogen weelen of Rid derschap en Sleeden niet souden kunnen goed vinden mede in dertelver landen, grensende aen Munsterland het aensteeken van soodanige veenen te ver bieden. Waerop gedelibereerd synde, is goedgevonden de Heere Bisschop van Munster in beleefde ter men te reseriberen, dat de ingesetenen deeser Provincie door verscheyden ongelukken en swaerc tasten gebragt synde in een staet dat sy tot liaer souiaes het saeijen «an boek wei le in de verbrande venen hoog nodig hebben hieromme Ridderschap en Sleden sulcken ver bod niet hebben kunnen lacten afgaen." (Overgenomen uil de Overijlt Almanak voor Oudheid en Letterenjaargang 1853.) Uit Winschoten schrijft men de volgende ontzettende gebeurtenis Tusschen hier en Sclieemda greep heden morgen een ontzettend voorval plaatsde ma chinist van den trein, die ruim 9 uur van hier vertrekt ontdekte in de nabijheid van het gehucht Mapels een man op de rails. Zoowel door bel geven van signalen alt door le sloppen gelukte het dien persoon van de gevaarlijke plek te verwijderen. Naauwelijks echter had He trein zijn gewonen gang hervat of hij springt opnieuw op de rails en eenige oogenblikken Tater is de -ongelukkige deerlijk verminkt, hen zijner beenen was van het ligchaam gescheiden en het andere soodanig gewond, dat het een uur later reeds moest worden geamputeerd. De bewoners van voornoemd gehucht verna men met moeite wie hij was en weldra werd de man per as naar de woning gebragtdie hg even voor negen had verlaten en onder deze gemeente is gelegen, waarin door zijne moeder, de weduwe E.het landbouwbedrijf wordt uitseoefetid. Men vermoedtdat de per soon in kwestieeen oppassend mensch van veertigjarigen leeftijd zich het leven heeft wil len benemenwegens oorzaken van huiselijken aard. hedenmorgen tnsschen hem en zjjn eeni- gen broeder voorgevallen. Uit Nieuw— CaloJoilic heeft men Je lijding ontvangen dat burger Assidie zich op Noumea had gevestigd als smid, in stilte een scheepje had trachten te bouwen om daarmede te out- vluglen. Zijn plats was echter ontdekt en de man was nu tot tijdelyken luehthuisarbeid veroordeeld. Lullicreens de koinnianJanl der legermagl van decouimune, was nog altijd even woedendmaar soms werkte hij en dank zij der tusschenkomsl van mgr. Vitte, bisschop in partibuiwas men er in geslaagd hem een pantalon te doen dragen. Anderhalf jaar lang was hel niet mogelijk hem een kleedingstuk le doen aantrekken. Omtrent het voorvaldat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Willemskazerne le Utrecht heeft plaats gehad verneemt de Haar- trmnche Courant nader het volgende. Twee onder officieren der mineurs, Heilligersen Kleijan ge naamd hadden 's middags te voren twist gehad toen te ruim 11 ure 's avonds eerstgenoemde te bed lag, heelt de broeder van laatstgenoemde, insgelijks sergeant van dat corpsde tromp van zijne geladen karabijn op de borst van den te bed liggende gezet en haar afgeschoten zoodat de getroffene onmiddelijk een lijk was. Zijne karabijn daarop andermaal geladen hebbende trachtte de dader zich zelf te dooden doch door tusschenkomsl zijner kameraden trof Item het schot in den rechter schouderde verwonde verkeert niet in een gevaarlijken toestand. De Maatschappij van landbouwers in Frankrijk heeft voor Februarij 1876 zeven prijzen, ieder van duizend francs uitgeloofd aan hem, die het voordeeligste middel aan de hand doel om groen voèr te bewaren om de phylloxeca te vernielen (hiervoor heeft de nationale verga dering reeds 300,000 fr. uilgelootd)om boo- men kunstmatig te ontschorsen om den sui kerhoudenden rijkdom van den beetwortel te metenom bijen te telen of voor bet meest economische microskoop voor zijdetelersen eindelijk voor de ondetwijzers der lagere scholen die bij bare leerlingen den smaak voor den landbouw hebben ontwikkeld en voor de beste merriefokkerij in de departementen van hel oude Bretagne. Den 22 Mei is te Kösen (in Pruissen) in den ouderdom van 77 jaar overleden Ferdinande (Nanni) von Schmetiau, bekend door hel offer dat zij in 1813 op het altaar des vaderlands bragt. Toen verkocht zijde vijftienjarige schoone, haai fraai zwart hoofdhaar voor tien thalerwelke som zij ten behoeve van de verdediging van haren geboortegrond schonk. In 1863, ter ge legenheid van hel halve-eeuwfeest van de be vrijding van de liansche overheerschingwerd mej. von Schmetiau lot eere-stiftsdame van Zehdeniek benoemdmet toekenning van een jaargeld. De heerSalvi, luitenant bij het 7de regeraent Hongaarsche huzaren heeft zijne weddenschap verloren. Men weet dat hij in vijftien dagen te paard den weg van Buda-Pest naar Parijs zou afleggen; le Nancy moest hij zijnen togt staken, daai zijn paard, Rudamani, een zware verwonding aan de schoft had gekregen. Zonder dit ongeval zou hij op het bepaalde tijdstip, zelfs nog wal vroeger, ter bestemmingsplaatse zijn aangekomen. In onderscheidene couranten komi een berigt voor omtrent een vergissing van een wissel* wachter, waardoor verleden Vrijdag trein Mo, 5, van Zwolle naar Kampen gevaar zou hebben geloopen van in de Willemsvaart te storten. Wij vernemen dat dit berigt onjuist en over dreven is, en dat de zaak hierop neerkomt: Tengevolge van den verkeerden stand van een wissel is de trein over eenige meters lengte op een verkeerd spoor geloopen de vergissing werd echter zoo tijdig opgemerkt, dat er van gevaar geen sprake was. Dat de wisselwachler ontslagen zou zijn is onjuist. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer zijn gisteren de alge- nieene beraadslagingen over de muntwet afge- loopen. De heer Drediui heeft zijn amendement tot aansluiting aan 'iDuilsche markslelsel breed voerig toegelichtdoch de Minister van Finantiën beeft dit amendement zóó destructief geoordeeld dat de aanneming er van zou gelijk slaan met verwerping der wet. De heer Brediuedaarin mccnende le zien eenc belemmering van den vrijen loop der discussie trok dit en zijne vol gende amendementen in. Vervolgens is met 39 tegen 18 stemmen aan genomen een amendement van den heer Schim- melpenninckom de aanmunting van 't vijfgul denstuk te doen wegvallen en dus alleen in atl. 1 't tienguldenstuk te vermelden. Daarop is art. 1 zonder stemming aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde art. 2 en het amendement van den heer Dlustéom 't goudge- halte zóó te bepalen dat wy aansluiten aan den Engelschen sovereign (/12 ongeveer) en het amendement van den heer van Houten om dat gehalte zóó vist le stellen dat wij kunnen aan sluiten zoowel aan Engeland als aan Duitschland terwijl ook de munl-eeiiheid met lndie bewaard blijft. Ten slotte is hel amendement-fl/ufië verworpen met 37 tegen 25 stemmen. Ook hel amendement en/! Houten werd verworpen en wel met 34 legen 26 stemmen. Art. 2 van het ontwerphoudende bepaling van den gouden standpenning op 0.6048 van een gram fijn goud op den gulden, is daarop onveranderd aangenomen. AMERSFOOUT, 27 Mei 1875. Dingsdag tien 1. Junij 1875, des namiddags te één uur, zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport van Burg. en Weth. ter zake van het onderzoek naar de reglen der gemeente op den loswal bij de spoorwegbrug. 2. Ontwerp-besluit tot het aangaan van eene geldleening van /'24Ö00. 8. Voordragt tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der schutterij. 4. Rekwest van P. Schimmel tot het in gebruik afstaan van gemeentegrond voor eene scheeps timmerwerf, met advies van Burg. en Weth. Ter vergadering der kiesvereeniging Amers foort van Maandagavond jl., is vermits de Heer Mr. M. J. Pijnappel voor de candidatuur had bedankt een candidatengros opgemaakt voor de verkiezing van een lid voor dc Tweede Kamerwaaruit tot candidaat werd gekozen de Heer Jhr. Mr. W. H. de Beaufortaan den Treekte LeusdenSchoolopziener in het 4e district der provincie Utrecht. Heden is van den lieer de Beaufort berigt ontvangendat hijonder dankbetuiging voor de opdragtdc candidatuur niet kan aanvaarden. Ook de Utrechlsche Kiesvereeniging heeft den Heer Mr. W. H. de Beaufort tol candidaat gesteld tegenover het altredend lid der Tweede Kamer Mr. N. P. J. Kien. Naar men verneemt, omvat hel wets-ontwerp der regering tot aanleg van spoorwegen, thans bij den raad van state in onderzoekde volgende vijf lijnen om voor rekening van den staat te wojden aangelegd: 1) HarlingenHeerenveen 2) ZwolleAlmelo; 3) Dordrecht-Eist; 4) Euk- buizen over Hoorn naar Zaandam, en 5) van den spoorweg Breda--Tilburg door de Langstraat naar 's Hertogenbosch. Behalve de reeds genoemde lijnen zijn ver nemen wij nog in hel Regeeringsontwerp tot aanleg van Staatsspoorwegen opgenomen dc lijnen GroningenDelfzijl en NijmegenVenlo. Voor de noodlijdenden door den watersnood op Java is hier le lande reeds f 33412,59 bij- eengebragt. Te Wiesbaden is overleden de Heer H. Ra- hutenlid der Eerste Kamer. Kenteekenen van ware hondsdolheid 1. De hond, die aan dolheid lijdende is, vertoont een geheel andere wijze van doen en handelen. 2. Hem bezielt een eigenaardige onrust, die hem schijnt voorttedrijven lot wegloopen van zijn erf en meester. 3. De gewone voedingsmiddelen wil hij niet meer gebruiken vooral niet als ze vast zijn. 4. Daarentegen heeft hij een neiging, of de lust, om alle onverteerbare dingen, als hout, strooleder enz. le verslinden. 5. Zijn stem is geheel veranderd. Dit is,niet alleen volgens Faber maar ook volgens vele andere hoogst geroemde veeartsen een der onbedrieglijkste kenteekenen der hondsdolheid en wel een teeken dat nimmer wordt gemist. 6. Het dier lijdt aai zenuwtoevallendie reeds in 't begin der ziektemaar vooral in het laatste tijdperk, veelvuldig worden waai genomen. 7. Bij itille dolheid is de onderkaak reeds in den beginne verlamd, evenals de slikorganen dit zijndoch bij de raiende doen deze ver schijnselen zich eerst in hel laatste tijdperk voor. 8. Alle aan taternij lijdende honden zijn hardnekkig geconstipeerd, terwijl ze in 't oog- loopend veimagerd zijn. 9. Eindelijk komt het hoofdverschynselde onweerstaanbare zucht tot bijten dal wel een der voornaamste kenteekenen is waardoor zich de echte hondsdolheid van de valsclie onderscheidt.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2