moralileits- en ilelicatcsse-begi'ipcn het ge schiedt telkens bij andere kicsvereenigingcn dal voorstellers en verdedigers van Candida ten zich vóór liet houden der kiesvergaderingen bij de voor te stellen candidatcn verzekeren of zij voor de keuze wel of niet in aanmerking willen komen, want daardoor wordt doelloos verga deren belet. Van ongeoorloofde ruggespraak-, gepointeerd in art. 82 der Grondwet, kan in de voorbereidende electorale actiën der kies- vereenigingen zelfs in de verste verte geen sprake zijn. Wie dat anders begrijpt, heeft daarvan, een door talrijke antecedenten gestaafd onjuist begrip. Bij de tegenwoordige verkiezing is onze po* sitie gansch niet aangenaam nu de kiesver- eeniging Amersfoort geen candidaat steltwant wij wenschcn in den regel te kunnen aanbevelen candidaten van gematigdeconciliante politieke en sociale principes en riglingals het meest met onze neiging overeenkomende en waardoor, volgens langdurige ervaring, bij staatkundige cn andere aangelegenheden opgedaan, niet en kel het materieel belang des Vaderlands gebaat maar ook eensgezindheid onder landgenooten bevorderd wordt. Als geschikte candidatcn in dien geest werden hier en elders genoemd onze districts burgers, do Heeren Mr. 11. liotjaatds van Schcrpcnzcelte ScherpcnzeelBaron van Tuijll van Serooskcrken van Coelhorstte Hoogland; Jhr. J. Martini van Ge/fen burgemeester te SoestMr. M. J. L. baron Taels van Amerongen van Renswoudete Renswoude en meer ande ren die door leden der voormelde kiesver- eeniging beoogd werden om op het candidaten- gros te worden geplaatstdoch hetwelk werd belet door de toevallige aanneming van het verdrietelijk voorstel coin geen candidaat te stellen." Onbewust of een hunner zich de can- didatuur van wege de talrijke voorstanders der gematigde rigling in dit district gelieft te laten welgevallenzoo vinden wij thans geen vrijheid tot verdere uitweiding ten dezeofschoon niet mogende onopgemerkt latendat zoodanig can didaat ongetwijfeld met kans op succès een aanzienlijk getal sleinmen op zich zou veree nigen want als de gemoederen zich niet door woelgeesten cn drijvers laten opwinden, dan slernt de meerderheid in dit district 't liefst op een candidaat van gematigde rigling, die niet door partijdrift is besmet. Mede is cr sprake dat openlijken alzoo met het volste regt tot candidaat wordt gesteld de Heer J. A. Albeulingk Thijmeen onzer talent volste letterkundigen en zeker een zeer bekwaam candidaatvooral uitermate geschikt om in ons Parlenjent met Ltr. Knijper in 't strijdperk te treden, bijaldien deze allcngskens stellingen verkondigt om eencn weg le doen opgaan waarbij alleen bevoorregting zijner partijgc- nootcn en geen regt aan allen wordt toegekend. Bij vorige verkiezingen in dit district verkreeg bij 08500en 446 stemmen. Bij advertentie in distri. tsbladcn wordt aan bevolen de Heer J C. 11. h'ngpcr Ebbenhout ons geheel onbekendzoodat wij wel gaarne ter voorlichting der kiezers indien namelijk zijn eandidatuur ernstig is eenigc information deswegens uit vertrouwbare bron zouden ont vangen. Aldus schetsten wijbest mogelijk naar de omstandighedenen naar wij ons rleijen in gepostcn aard, de intrede der electorale cam pagne in het kiesdistrict Amersfoort, in af wachting blijvende dat alsnog ile voorstanders der gematigde, conciliante rigling, al is het wat laat, echter nog niet te laat, een can didaat zullen produceren, die zich de eandi datuur dool welgevallen en wien wij diensvol gens voor 't gansche district zullen kunnen pro clameren en aanbevelen. Polilieko Kovuo. Engeland'» Leeuw zal, als er weer onraad in Europa is. zijne manen schudden 1" dat is nu het thema met allerlei variation, 'l welk in alle Engclschc Dagbladen wordt besproken. Hier en daar loopt onder al die redeneeringen wel wat snoeverij en dat geeft het Russische Dagblad le Kurd aanleiding tol de spottende, ja tergende verklaring: «wij zullen m:'t blijd schap het ontwaken van den Brilschen Leeuw begroeten uiaar zouden gaarne eerst willen weten of hij zijn klaanwen nog heelt. Heerlijke gelegenheid voor de Times om na die verklaring, op de groote trom le slaan I De Londensche Times berijdt nog eens weder zijn geliefd stokpaardje: «Engeland's magl cn betoogt dat de stelling: «Engeland houdt zich in afzondering en laat de verdrukte nationali teiten op het vaste Land aan haar lot ovei ook omdat het zich tot krachtig handelen te krachteloos gevoelt" ten ecnemale ongegrond is. «Wij zijn in ieder geval zegt genoemd Blad het rijkste Volk der wereld. En hoe vreemd dit een Duilscher in de ooren moge klinken, als wij willen, kunnen wij het mag- tigste worden. Niet alleen, dat onze hulpbron nen veel grooter zijn dan van eenig Volk op hel Vasteland, zij zijn ook niet zoo gemakkelijk uit te pullen. Wij aarzelen niet te verklaren datin vergelij' ing van de andere Landen Engeland tegenwoordig minstens even sterk is, als tijdens den grooten oorlog tegen Frankrijk en het is niet voornemens zulk een magt te verwaarloozen. De volken van het Vasteland bedriegeu zich wanneer zij denken dat Enge land zijne diplomatie niet meer gebruiken zal ten gunste van de vrede en ter verdediging der geregtigheid. Niets ligt minder in de bedoelingen der Engelsche Staatslieden dan in bedreigingen te wedijveren met aanmatigende mededingers. Maar bedreigingen zullen hen ook niet weer houden van den invloed des Lands gebruik te maken. Zij zullen zells minder geneigd zijn hun magt ongebiuikt te laten omdat het Land het oplappen van zijn wetgeving moede is en al den tijd heeftom te letten x>p hetgeen in bet Buitenland voorvalt." Hel Journalofficiel bevat een besluit van den gouverneur van Nieuw-Caledonië, waarin deze overwegende dat verschillende gedeporteerden een onoverwinnelijke afkeer van werken hebben", bepaalt, dat de luijaards op halt rantsoen zullen worden gesteld. Wie niet werkt zal niet eten denkt kolonel Allegron. AME1ÏSFOÖUT31 Mei 1875. Heden is door Heeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort aanbesteed het verlagen van de steenen brug aan het Spui bij de Tut fton en het vernieuwen van een gedeelte werfmuur aan de Koppelbrug. Daarvoor waren ingekomen A biljettenna melijk van de Heeren E. Slaap le Amsterdam voor. (A7AO J. R. F. Lensing te Amersfoort voor #4370 T. van Daal le Amersfoort voor. «4000 H. de Borst te Papendrecht voor »3978 Deze aanbesteding is niet gegund. Bij de Vrijdag jl. gehouden openbare aan besteding van het vergrootenveranderenver nieuwen enz. van het gemeenschappelijk Stations gebouw te Amersfoort door de Nederl. Centraal- spoorweg-Maatschappijwaren ingekomen 9 inschrijvingsbilletten alsJ. M. Wolff voor /"LM50, G. van der Wielen voor 13,380, J. W. de Leur voor f 13,995J. Koek voor f 14,475, E. Slaap en Comp. voor f 14,995, L. Krook voor 10,731 C. J. C. Hoogendijk voor 17,74-1G. van Bijleveldvoor 18,972, L. C. Schaade voor 19,335. Na mcdcdecling des Voorzitters dat de Heer Mr. \V. 11. de Beaufort de eandidatuur niet kon aannemen, werd tor vergadering der kicsver- ccniging Amersfoort van Vrijdag jl. een voorstel des Besluurs aangenomen «oin geen candidaat te stellen," zoodat daardoor afgestemd bleek een voorstel van een der ledenondersteund cn verdedigd door twee andere leden «oih een candidatengros op te maken en in ecne op lieden Maandag te houden vergadering deswegens te beslissen." Blijkens achterstaande advertentie bestaat er va.t al heden eiken Woensdagmorgen tusschen 10 en 12 uur gelegenheid aan do Hoogere Burgerschool alhier om jongelieden, welke willen deelnemen aan den nieuwen cursuste laten inschrijven. De Directeur dier inrichting is gaarne bereid aan belangstellenden inlichtingen te geven omtrent het examen van toelating, dat den 12,len en 13Jen Juli zal worden afgenomen. Naar wij vernemen hebben zich reeus nu eenige leerlingen van elders aangemeld. In de vergadering van hel kiescollegie der hervormde gemeente le Amersfoort zijn vrijdag avond jl. na hei benoeming van de aftredende vier ouderlingen en twee diakenen ter vooi- ziening in de tweede predikant»-vacature op het zestal geplaatstbij eerste stemming de heer M. A. van Begieren Allena te Eibergen mot 2H van de 51 geldige stemmen en na ecne tweede vrije stemming, de hh. D. Boekman tc Voor schoten met 32, W. van Marken te llummclo met 20, L G. Schnllcr tot Peursuiii te Wouden berg met 25 G. J. de Hoest te IJssclmonde uiet 24 en G, Boer te Ouderkerk aan den IJsscl met 23 st., de vijf laatsten bij herstemming met J. F. van Dijk te Monnikendam 1\ Deelman le Nijkerk op do VeluweW. R. Kalfshoven te Ede, J. J. Bos te Soest en C. A. Renier te Bergschenhoek die respectievelijk 21 20, 18, 17 en 16 stemmen erlangden. In dezelfde bijeenkomst werden op hel drietal gebragtbij eerste stemming de hr. van Regteren Altena met 35 st, en, na tweede vrije stemming (waarbij ook de hr. van Marken in aanmerking kwam de hh. Beekman met 32 en de Hoest met 30 st.de twee laatsten bij herslemming met de hh. Boer en Schuller, op wie 20 en 19 st. zich vereenigden. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw Proffessor L. C. van Gou doever te Utrecht. De heer Dudok de Wit heeft het doel van zijn wandeltogt bereikt. Hij is Woensdag den 26sten Meides namiddags te 1 uurin welstand te Weenen aangekomen. Hij had den lsten Mei des nachts le 4 uur Amsterdam verlaten. Blijkens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië was de gezond heidstoestand in Alchin in het laatst weder ongunstiger. Aan den generaal-majoor Pel is tot herstel van gezondheid een verlof van drie maanden naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijdelijk door den kolonel Wichers van Kerchem vervangen. Van verschillende zijden wordt aan de Eerste Kamer verwerping gevraagd van het wetsont werp tot voorziening tegen hondsdolheid nu een amendement van den Heer Verheijentot het ongemuilband laten van jacht- en herders honden, wanneer zij hunne meesters vergezellen, door de Tweede Kamer verworpen is. Te Gouda zijn vijl touwslagers wegens over treding der wet op den arbeid van kinderen veroordeeld ieder tol f 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Te 's Gravenhage is overleden de heer Jacob Pieter Buteuxridder der Millilaire Willems orde, oud-majoor bij den generalen staf. De klerk J. S., ter secretarie van de gemeenten Kuinre en Blankenhamtevens sub-ontvanger der dir. belastingenheelt volgens de Prov. Over. en Zw. Cl-, die gemeente verlaten. In zijn kas als ontvanger moet een aanmerkelijk tekort zijn en zijn kantoor is in wanorde bevonden. Te Oxfordin Engelandis een wedstrijd geopend voor jonge meisjes, die voor de keuken wenschcn opgeleid te wordenin 'l gemeente huis zal voortaan een deftig examen gehouden worden waartoe er fournuizen zijn aangebragt. Dezer dagen kwamen te Spa drie pick-pockets aan en namen hunnen intrek in het Hotel de Portugal. Onmiddclijk begaven zij zich aan hel werk en ontlasten een vreemdeling van eene som van 125 fr. en van zijne horloge. Een adjunct-politiecommissaris had hen echter ont dekt en bewaakte henzij vonden het dus raadzaam te verhuizen en namen een rijtuig waarmede zij zich naar Pepinster lieten brengen. De politie-overste Bassicart en zijn adjunct kwamen echter aldaar in lijds aan en ontdekten de heeren in de wachtkamer van het station. Zij hadden aan valsehe bankbiljetten bij zieh, ongeveer voor eene waarde van 150,000 Ir. Te Verviers aangekomen werden zij aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De banken, waaropzij in het spoorwegrijtuig gezeten hadden waren letterlijk met valsehe banknoten over dekt waarvan zij zich hadden poogen le ont doen. Naar men zegt zouden zij te Brussel reeds een aantal valsehe biljetten in omloop gebracht hebben. Te Londen is het telegrafische bcrigt ontvan gen dal op den 4 April 11. hel brilsche stoom schip Ocean, kapitein Brown, in de Gele zee, bij teer mistig wederin aanvaring gekomen is mei de chineschu stoomboot Fusingen deze spoedig daai na is gezonken. Ongeveer 50 der opvarendenmeest Chinezenmoeten bij de ramp om het leven zijn gekomen; de overigen zouden aan boord van de Ocean gered zijn. De heer Johann Ribarzvicc-gouvcrneur der ooalonrijksiho Nuliouultjniik lid van het bestuur dei beurs te Weenenkommnndeur

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2