Ding-sdag- 22 J u n ij 1875. 2516. 1SEESÏ00EI3CI! GOÏÏHAIT. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomerdiensl). Vertrek ran Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen 'Ut., 9.1B11.08, 2.28, 8.24, Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 8.449.43, 1.40, 6.10, 8.52 Oosters: oorweq. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7 30 9.35; 11.10; 3.— 4.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30 10.15 12.20 2.65 6.— 0.62 9.30, Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6</« nnr. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.24 en 's avonds 8.34 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar A merafoort 7'/* 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiên van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, offlcilla en onteigen. Advertentiên per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Af*, nummer* 10 cents; Bestellingen bij den Uiig. A. H. van "Aetffte Amersfoort Bureau AutnfoorUeke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 83en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. Daube k Co. (E. ElsbaCH) te Parijs. Advertentiên voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nusm en va* Ditman Wijnstraat Botterdam. Politieke Revue. De milde regen der laatste dagen heeft veel verkwikking aangebragt enwas de lente vrij schraal en soms stormachtigtoch zijn er veel kenleekenen dat men zich in een gezegend landbouwjaar zal mogen verheugen. Met wat geduldzullen we nog heerlijke warme zomerdagen beleven. De oorlogswolken van Duitsche zijde in aan- togt geweestzijn geheel weggedreven en de vrede wordt overal gehandhaafd, men mag toch Spanje niet meèiellendaar is het eene onver anderlijke mode om onderling krijg te voeren want de Spanjaard lui van natuur, vindt zijne aangenaamste bezigheid om onder landgenooten te vechten zonder zich daarbij te veel te ver- moeijen. De grootc faillissementen der laatste dagen in Engeland moet men mede niet te zwaar opvallen want dat is eene soort van finanlieele zuiveringskuurdie aldaar zouwat elke tiental jaren moet plaats vinden en waardoor de handel weldra weder extra-gezond kan worden. In de laatste zitting van het Pruissische Huis van Algevaardigden trad de heer ron Windhorst uil Meppen legen de Regeering op met eene scherpe klagle over de behandeling van gevan genen wat betreft het werk van hen gccischt of hen ombonden en van de voeding. De heer von Windhorst deed daarna opmerken «dal in de gevangenissen van den Minister van llinnenlandsche Zaken en in die van den Mi nister van Justitie niet hetzelfde reglement op den arbeid en op de voeding werd gevolgd. In de laa'ste wordt zeifbekostiging'' algemeen toegestaanterwijl in de eerste veel afhangt van 't welbehagen van den Regeerings-presidcut. Alleen in IHötienseeheet bet, wordt «zelfbe kostiging" vergundomdat de middagkost er een voorlreflelijk surrogaat beval. Ik geloof echter niet dal de heeren Afgevaardigden des Volks, welke onlangs die gevangenis bezochten, er hun genoegen aan hebben gegeten en uil de beschrijving van dat diné zou ik haast gelooven dat bel zelfs schadelijk voor de gezondheid zou kunnen zijn. «Ook ihag men wel gedachtig zijn op het ge zelschap in 't welk men beschaafde menschen plaatst. Billijk zou het wezen dat men hen ver- blij 1 gaf in eeu afgezouderd gedeelte der ge vangenis." De geheimraad Starket die namens den Minister van Justitie bel woord voerdeantwoordde hierop «wat het slechte gezelschap betreft in 'twelk de beschaafde gevangenen zich bevinden, ieder gevangene heelt zijne eigene cel, maar is er in dat huis slecht gezelschap ook op andere plaatsen trolt men dal aan." Of hij daarbij ook bedoelde bel Huis, waar bij sprakzeide bij niet. 'l Huis maakte zich over die opmerking zeer vrolijk. De Wurtemburgsche Kamer heelt met 70 tegen 8 stemmen besloten lol het invoeren van het burgerlijk huwelijk. De Regeering had verklaarddat zij het wetsontwerp had ingediend, zonder pressie van de Keizerlijke Rijks-Regeering. loief Wiseingerbeschuldigd vau nangeboden te hebben een aanslag op bet leven van von Bismarck te doen, is door het Latides-Gciichl te Weenen vrijgesproken. De sultan vnn Zanzibar is dezer dagen te Londen de held van den dag. liet ontbreekt lieui niet aan bezoek van ministers en lioog- waardighcidsbcklcedcrs, die dan weder up huil beurt van den Oosterscken vorst tegenbezoeken ontvangen. Zijn gelaatstrekken getuigeu niet van scherp vernuft, maar uitzijn gesprekken blijkt, dat hij niet zoo dom is als hij er uitziet en dat de bijnaam van Zanzibarbaar een ongt-|>asle aardigheid is. Het politieke doel van zijn reis schijnt vooral hier op ncèr te komen dat hij finanlieele on dersteuning tracht te krijgen en zeer tevreden zou zijnwanneer men heui ontsloeg van de jaarlijks aan Maskate uit te keeren schatting. Als men hem bovendien nog een stooml»ooi on een paar duizend geweren ten geschenke gaf, zou bij ongetwijfeld zeer tevreden naar huis keeren en nog gewilliger dan tot heden de onderdrukking van den slatenliandel in zijn uitgestrekt woestijngebied bevorderen. De discussie in de Fransclie nationale ver gadering over het ontwerp van wet regelende de vrijheid van bet hooger onderwijs, betrof voornamelijk twee amendementen waarvan liet eene verworpen het andere aangenomen werd. Eerstbedoeld amendement was voorgesteld door Raoul Duval en strekte om artt. 13iö handelende over het regt om academische graden toe te kennen te doen vervangen duor de volgende bepaling: «Dc academische graden worden verleend door den minister van onder wijs, op vertoon van een certificaat van be kwaamheid afgegeven door een jury. Deze jury wordt zamcngesleld volgens de regelen, bij administratief reglement te bepalen. Indien de minister weigert aan een aspirantin het bezit van gezegd certificaathet diploma uit te reiken, kan deze van die beslissing in booger beroep komen bij den hoogen raad van onderwijs." Het tweede, alkomstig van Prax-Paiis, houdt in de bepalingen a. «dal de kwcekelingen der vrije hoogescbolen ter bekoming van het docto raal diploma zich lot de slaalsiacultcilen kunnen wenden, met overlegging van hel bewijs dat zij de bij bet reglement voorgeschreven lessen heb ben bijgewoond; b. dat zij, des ver kiezende zich met dal doel kunnen aanmelden bij een 5pecialen jury, welke wordt gevormd uit hoog- lceren of agregts der staatsuniversiteiten en als docter gediplomeerde hoogleeraren der vrije hoogescbolen c. dat de staatsuniversiteiten en de vrije hoogescbolen waarvan de te examinereu candidaten kweekelingen zijn een gelijk aantal leden voor den jury leveren en de leden voor elke zitting door den minister benoemd worden, die aan een hunner het voorzitterschap opdraagt d. dal een candidaatdie door een staalsfaculteit is aangewezen, niet kan toegelaten worden zijn examen voor den jury te doen, of omgekeerd, tenzij de minister daartoe verleend. De krachtige bestrijding van dit amendement door de heeren Labuulaye en Beaussiie baatte nietde meerderheid liet zich medeslepen door de argumenten welke du bisschop van Orleans met een buitengewone welsprekendheid tot ver dediging er van ontwikkelde. De prelaat vond steun bij deu minister vau openbaar onderwijs, die echter te kennen gat een amendement zal voorstellen, strekkende dal bij de deide lezing van liet ontwerp hij om in de gemengde jurys het overwigt te geven aan de hoogleciaien- staatsniubteiiareri. Omtrent Itol gebeurde aan liet station te Amersfoortten gevolge van den storm van Zulurdng Li Junij jl. is 'f volgende berigt naap elders gezonden «De vier wagens, welke den 12en dezer op hel station Amersfoort door licvigon wind zijn losgeraakt, namen hunnen weg niet over den Oosterspoor, maar over dei Ned. Cenlraal- spoorweg, in dc rigting naar Zwolle. «De stationschef dit ziende gaf dadelijk order die wagens te achtervolgen en gebruikte daar voor de locomotief van den Oosterspoorweg die op het punt stond met trein 49 to vertrekken. «De machinistgehoorzaam aan den hem op gedragen lastvervolgt dc wagens tot digt bij liet staf ion-N ij kerkhaalt ze in cn brengt ze weder naar Amersfoort terug. »Het gevolg wasdat hel vertrek van trein 49 Ooslenspoor 29 minuien vertraagd werd. Hel is de vraag, of wel de stationschef de. locomotieven van den Oosterspoorweg op den Centraalspoor mogt laten loopenen of hij niet had Itchooren te wachten on den van Utrecht aankomenden trein van de Ned. Centraalspoor die te 9.43 te Amersfoort moest zijn, en waarvan de locomotief had moeten gebruikt worden om de wagens te halendie trein had immers toch niet mogen vertrekken vóór de wagens te Amersfoort terug waren." Tegenover het bovenstaande blijkt uit onder staande ware voorstelling der zaak dat welligt onvoorbcdaclitelijk eene onjuiste voorstelling •laarvan is ingezonden. De ware toedragt was aldus Zoodra dc stationschef zag dat 2 wagens der Ooslcrspoórwegmaalschappij en 2 wagens der Centraalspoorweginualschappijdie op Zalurdug 12 dezer behoorlijk gestopt stondendoor den slorin waren voortgestuwdtelegrafeerde hij dit onmiddellijk naar Nijkerk en plaatste hij zich direct te 9.19 op de locomotief van den Ooslerspoorlreindie te 9.35 moest vertrekken. Met deze locomotief, waarop enkel hijma chinist en stoker zich bevonden beoogde hij de wagens spoediger in te halen dan werkelijk kon geschieden, want zij waren in wilde vaat t door den storm voorlgczweept. Zijn bedoeling met het ijlings terughalen was voornamelijk om ongelukken op dc overwegen te voorkomen welke door deze wagens konden worden ver oorzaakt Toen de locomotief een weinig vertier dan halfweg Nijkerk de wagens inhaalde sprong de stationschef, onverzeld, tusschen de wagens, bragt ze met krachtsinspanning lot slaan en voerde ze met de locomotief naar t station terug. Daardoor vertrok de Ooslerspoorlrein te 9.50," in plaats te 9.35 (dus 15 min. later, en niet 20 min. later, zooals voormelde inzender op gaf) echter hot gebeurt meermalen dat ue Oosterspoortrein p. in. een kwartier later dan zijn' bestemden lyd vertrekt, zonder dut er iets zeer ongewoons geschiedt, o. a. als de Gen- traallrein uit KampenZwolleHarderwijk waarop de Oosterspoortrein moet wachtenlater dan zijn' bestemden tijd verschijnt. Dit heeft echter op de aankomst te Amsterdam veelal weinig invloed. De bevoegde vr.uvgt«of de Stationschef niet had twhonm te wachten op den van Utrecht aankomenden trein van Je (Vutnv.il spoor, dio te 9 43 to Amerafoort moest nijn on waarvan do loco motief had uiocton gebruikt onion om do wagens te halru die trein had immers niol mogeu vertrekken voor do wagens terug waren Die vraag is toch waarlijk al te gek. 0 lepidutn caputWaarom vraagt de bevoegde niet liever «of men eerst iemand moet laten verdrinken om daarna in het water te springen en hem daatuil te halen?" De stationschef had dan van 9.19 tot 9.43, dus 24 minuten moeten wachten vervolgens de wagens (die inmiddels ongelukken konden Ie \veeg brengen) ojrsjroren en welligt hadden zij den weg onvrij gemaakt enz enz. waardoor do Cenlraaltroin eene ruime vertra ging kon ondervinden en de correspondentie

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1