met het Noorden zou worden belet. Ol' de stationschef geregtigd is in dergelijke gevallen eenc Ooslerspoorlocoraotief in ge bruik te nemen op den Centraalspoorwegof als er iets dergelijks op den Oosterspoorweg voorvalt, eenc Ceniraalspoorlocomotief mas bezigenkan men gerust ais boven allen twijfel verheven achten. Voor dergelijke relden voorkomende toestan den en tevens voor hoogst ernstige toestanden dient de stationschef niet door instruction of reglementen aan banden te worden gelegd. Hij moet des noods autocraat in den vuisten zin zijnals de drang van het oogenblik het eischt hij mag worden geregtigd geacht zelfstandig handelend op te treden ter voorkoming van ongelukken en in het belang van de dienst der beide maatschappijen, van wier hoofden hij het vertrouwen geniet ennaar mag worden vooropgezelhet volle vertrouwen geniet en verdientzijnde hij 12 jaren als stationschef te Amersfoort in functiewaarbij hij sfeeds bewezen heeft bedeeld te zijn met de tegen woordigheid van geest en activiteitdie voor een zoo veelom vallenden post wenschelijk en veelal noodig zijn. Trouwens de lieer Inspecteur van den Oos terspoorweg te Amersfoort residerende was toen de wagens door den storm werden voort gestuwd wegens dienstzaken per Centraallrein naar Utrecht vertrokken. Ware deze aanwezig geweestdan zou hijals ervaren ambtenaar zeker de doortastende handeling des stations chefs hebben gehuldigd. Omdat van deze eenvoudige zaak om welke reden ookveel onnoodigen publiciteitsophef werd gemaaktwas voormelde rectificatie nood zakelijk teneinde het Nederlandsche publiek gerust te stellen omtrent dit vreesselijk ongeval der emancipatie en daarop gevolgde breideling van 4 spoorwegwagens, waarbij zelfs de énorm- ste Amerikaansche ongevallen van treinbotsingen in de schaduw treden A 11 e r I e i. Vrijdag jl. zette het prov. geregtshof in Noord- Holland de behandeling voort der bekende zaak tegen de beschuldigden wegen» het namaken van zilveren muntspeciën en het in omloop brengen dier valsche stukken. De adv. generaal Mr. J. Spoor heeft iu een uitvoerige rede getracht te beloogen dat de schuld der vier beschuldigden wettig cn overtuigend is bewezen. Vooraf gaf spreker zijn genoegen te kennen over de ont dekking van een misdaad, zoo gevaarlijk voor de maatschappijwegens de stoornis in het publiek vertrouwen an het vaak moeijelijke om zich daartegen te wapenen. Hij bragt daarbij hulde aan het beleid waardoor de commissaris van politie der 5de sectie tot de ontdekking en de arrestatie der beschuldigden is gekomen. De ■eerste besch. heelt de misdaad een geruimen tijd op vrij groole scaaal gepleegd. Van de in i>eslag genomen valsche muntstukken zijn door hem erkend 27 rijksdaalders, 18 guldens, 3 halve guldens en 20 kwart guldens. De bij hem aangetroffen compositielepels zijn gekocht bij den beer Wille en in samenstelling door het munt- -college overeenkomstig bevonden met een aan tal der valsche muntstukken. Terwijl hij en zijn vrouw aanvankelijk in armoedige omstan digheden verkeerdenis, volgens verklaring van •meerdere getuigenhun toestand allengs zoo gunstig gewordendat zij dagelijks o. a. een behoorlijke hoeveelheid vleesch en bier gebruik ten en zoo roekeloos werden, dat in een vuil nisvat een stuk geboterd brood w>rd aangetroffen. Na uiteenzetting der verschillende aanwijzigingen die de bekentenis der drie eerste beschuldigden en ook de gedeeltelijke van M. Bothoven beves tigden, reouireefde Z.E.G.A. de schuldigverklaring van W. Dolhoven aan hel namaken van zilveren muntspeciën en het in omloop brengen van die valsche stukken en zijn veroordeeling deswege tol een tuchthuisstraf van lOjarencn 136 geld boeten ieder van f 50 en voorts legen Christina Buscb, huisvrouw van Bolhoven, C. M. Klimmer, weduwe van J. H. Tophof en M. Bolhoven een tuchthuisstraf van 5 jaren en verschillende geld boeten. Spreker betreurde heldatnaar de leer van arresten van den Hoogen R;ad van 1867 en 1871 ook voorde drie laatstgenoemden in deze geen toepassing van verzachtende om standigheden mogelijk was. Dc advocaat Mr. Moulhaan als verdediger voor den eersten besrh. optredende, trachtte aan te toonen dal zijn bekentenis op zichzelve slaat en door geenc op wettige wijze in het geding gebleken omstandigheden nader wordt gestaald. Subsidiair vestigde bij op enkele verzachtende omstandigheden de aandacht, waaronder de de bekentenis van den beschuldigde en de wijze waarop hij der Justitie de constateering van het misdrijf had mogelijk gemaakt door aanwijzing der valsche geldstukken enz. Morgenochtend zal met de verdere behandeling worden yoort- gegaanalsdan is de advocaat Mr. J. W. Tijde- man Jr. het eerst aan het woord. Het Vauxball en Bal op het feesttérreia donderdagavond door de Sociëteit Minerva te Leiden gegeven, waartoe honderde invitaties vrijgevig wareti rondgezondenwerd aanvan kelijk met gunstig weder aangevangen zoodat duizenden zich op het feestterrein verlustigden in de schoone muziek van het Park-orchest onder directie van den heer StumpfF. Te midden van dc uitvoering van No. 3 van hel programma verstomde eensklaps de muziek. De a'gemeene bevreemding hierover week echter spoedig, daar onder het spelen vat» bet Wilhelmus, prins Willem I, in zijn staatsiekoets gezeten op het feestterrein verscheenen het sein gat tot een uitbundige ovatie. Ongestoord bleef men genieten lot ten half tien ure eenige verontrustende regendruppels nedervielendie spoedig lol een stortvloed van water aangroeiden. Een algemeen tative qui peut ontstond onder de genoodigden die volstrekt niet op regen gerekend hadden en het feest lokaal werd als bestormd dal niettegenstaande deszelfs groote afmeiingen toch te klein bleek voor de menigte, zoodat velen genoodzaakt waren langs het bijna onbegaanbaar geworden terrein huiswaarts te keeren. Dat het inmiddels aangevangen bal hierdoor oneindig veel leed laat zich begrijpen, de feestvreugde was en bleef verstoord, niettegenstaande al hel mogelijke werd aangewend co» deze weder op te wekken. Van wege het Gezelschap Doeltina werd Vrij dagnamiddag op het feestterrein een «Fancy-Fair" gegeven ten voordeele der kinderen van de ar menscholen dal zeer druk werd bezocht. De muziek der rijdende artillerie uil Amersfoort liet zich bij deze gelegenheid hooien en de on vermoeide prins Willem 1 verscheen ook weder hier en werd met het Wilhelmus begroet. Een ruime opbrengst belooft den armen kleinen méde een genotvol feest. Men meldt uit Helmond van 18 Junij. Door den brigade-kommanüanl is F. C.arbeider bij den fabrikant VV. S.gearresteerden gevankelijk naar Eindhoven getransporteerd. Den 14 jl. was hij door zijnen patroon uitgezonden om op vijf wissels ƒ354,221 te innen. Hij keerde echter dien dag niet terug en eerstdaags daarop tele grafeerde hij uit 's Bosch aan zijne vrouw dal hij zich daar bevond. Toen hij kort daarop te Helmond terugkeerde, waren nog slechts 160 in zijn bezit. Ruim /200 waren hem zoo als hij zeidein een bordeel ontstolen. Te Boston is Donderdag met groote plegtig- heid de honderdjarige herinner ingsdag gevierd van de overwinning bij Bunkershill behaald. Een optogt werd gehouden, welke een lengte had van 7 mijlen. Als een bewijs dat de landerijen belangrijk in waarde rijzen diene het volgende Dingsdag jl. had te Ellekom plaats de inzet der hofstede de Polgroot 31,3772 hectaren, die werd ingezet en ver hoogd tol 93,270; zoodat den tegenwoordige bieder deze bezitting zou komen te slaan met inbegrip van alle onkosten en hooggelden op ongeveer 106,000. In 1853 werd deze hofstede aangekocht voor f #3,000. De beroemde duitsche beeldhouwer Drake heeft een standbeeld van Alexander von Hum boldt boog 8 voelvervaardigd bestemd om in Fairmountpark te Philadelphia geplaatst te worden. Het wordt 4 Julij e. k.zijnde de 100e verjaardag der geboorte van den grooten natuuronderzoeker, onthuld; 150 Duitschers, te Philadelphia woonachtig, hebben de gelden voor de oprigting bijeengebragt. In den loop dezer jaar s worden in Zwitserland dertien nieuwen spoorwegliniën geopenJ. In dat berg- en rotsenland is men derhalve veel actiever omtrent spoorwegen dan in Nederland! Een^acteur in een schouwburg te Baltimore werd onlangs op hel looneel door een hevige keelverlamming aangegrepen zoodat hij naar zijne woning moest worden vervoerd. Daar aangekomenzwollen zijne lippen en wangen vreesselijk op en namen een blaauwachtig roode kleur aan. Dc geneesheer en die onmiddellijk ter hulp waren geroepen, constateerden, dal hij zich zelf had vergiftigd door het cosmetiek, waarmede hij gewoon was zijn wangen cn lippen te kleuren. Te Keulen vond Dingsdag een allertreurigst ongeluk plaats. Een van twee werklieden die bezig waren een sckrcctput te ruimen stortte er in en werd zoozeer door de opstijgende gassen bevangen dal hij onmiddellijk bewusteloos was. Zijn kameraad steeg daarop in den put af om den ongelukkige te redden, maar slikte eveneens. Een tuinman, die in de nabijheid woonde eu toevallig voorbijkwam, trachtte beiden te redden, maar deelde ren zelfde lot. Toen eindelijk, bij het aanbreken van den dagde drie mannen uil den put gehaald werden was geen hunner meer in leven. Alle drie waren gehuwd. Uit hel verslag der Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen over 1874 blijkt, dat over dit jaar geen dividend kan worden uitgekeerd. Het winstsaldo is zoo geringdal het beter is hel over te brengen. Dit resultaat is hoofdza kelijk toe te schrijven aan de uitkeeringen aan den Slaat en aan de hoogst ongunstige uitkom sten van de Luik-Limbuigsche lijn. Tegen een landbouwerdie te Deventer te- regt stond wegens bedrog in een door hen verkochte mestspeciedoor namelijk koemest te verkoopendie later bleek voor meer dan de helft uil steen en puin te beslaan is door hei 0. M.6 weken cellulaire straf en geldboete geëischt. Jhr. C. A. von Geusauontvanger der regi stratie te Harlingen schrijft aan hel Nieuws van den Dag Naar aanleiding van een berigt, voorkomende in No. 1619 dezer courant, betrekkelijk het loopen op de perrons der stations van de Staats spoorwegen, heb ik de eer UEd. mede te deelen dal ik met eenige andere heeren te dier zake voor het kantongeregt alhier heb teregt gestaan doch laatstleden Zatuidag ben vrijgesproken, niet op grond, dat bet artikelwaarbij heiver- boden is op bet perron te komen, alleen spreekt van «reizigers" zonder plaalskaartenmaar om de eenvoudige reden, dat het aan niemand bij geen enkele wet, besluit of reglement verboden is, op het perron van een station te komen. Daar de ambtenaren van den Staatsspoorweg soms met groote brutaliteitaan de goè gemeente doen geloovendat het op straffe van boete verboden isbetrekkingen of vrienden tot aan den trein te vergezellen zoo is lietnaar ik meen, niet ondienstig, dat het in ruimer kring bekend Worde dal dergelijk verbod niet beslaat." Men schrijft uit Londen aan de Amsl. Crl. Op de verkooping van jarige veulens bestemd voor de wedrennen te Londen werden vijf ver kocht van f 13,860 tot f 22,680 het stuk. Macaroni", een 15jarige hengst, gold f 85,200. Dc heer Jeekel fabrikant van hel hardglas, acht het waarschijnlijk dal de buizen voortaan niet slechts op zijde maar ook van boven van vensters voorzien zullen worden. Zijne firma heeft reeds eene bestelling gekregen van 50,000 suikerbroodvormendie tot nu toe altijd van ijzer vervaardigd worden, en eveneens gelooft hij dat voortaan de ijzeren buizen voor water leidingen door hardglazen kokers zullen vervan gen worden. Naar men aan het Vad. mededeeltzal de Deli-maatschappij een dividend uitkeeren van 168 pel.; daar de aandeelen van f 10000 zijn, ontvangt men iu eens f 1^800, MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 18 Juni i875. Tarwe f 9,k f 10.Rogge f 7.00 i f 7.50. Boekweit f 7,40 k f 8,40. Boter f 1,25 a f 1,30 per N. Eijeren 3 k 10 cent. Kaas f f per 50 Ned. pd. Aardappelen f 1,50 k f 1,60 per hectoliter. AMEBSFOOBT, 21 Junij 1875. Dingsdag 20 Julij aanst. zal de verkiezing plaats hebben van vijf leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort, opdat alsdan worde voorzien in de vervulling der plaatsen van de leden die met den eersten Dingsdag van September e. k. aan de beurt van aftreding zijn, namelijk die van de Heeren Mr. A. G. W,jers, L. E. Lagerweij (door wien wegens vertrek naar elders ontslag is genomen)Mr. S. J. A. van Walchren W. A. Groockewit en P. Methorsi Jr. Z. M. heeft benoemd tot .luitenant-kolonel den majoor F. P. Kleinsmakommantdant in dc elfde stelling der genie te Amersfoort. Ten kantore van Mr. J. van der Iscuw secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken alhierligt voor belanghebbenden ter inzage eene door den lieer Minister van Finan cien toegezonden en door de Fransché regering verstrekte opgaaf der voorwaarden voor den

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2