j& 2517. Y r ij d a g* 25 J u n ij 1875. Nedsrl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Amenfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 0.19, 11.08, 3.28, 8.2*. Oosterspoobweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30; 9.35; 11.10; 3.— *.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.56; 5.— 6.52; 9.30. coum dlligencf-OlENSTKN van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maursiiergen morgens 63/»op den eersten trein naar Arnhem on namiddags 6uur. Van Maarshergcn naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.16 avonds. VanBarneveld naar Amersfoort 7'/« 's morg. Dit blad verschijnt ilaandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post ƒ1.16. Prijs der AdvertentiCn van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ctalegale, offlciëla en onteigen. Advertentiën per rogel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amertjoorlteke Courant. Stoovestraat bij do Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor frankrijkG. L. Daube Ik Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijsh en va» Dithab Wij astraal Rotterdam. Bij het nemen van abonnement op de Amers- foortsche Courantingaande primo Juli.j e. k. ontvangt men de nummers van 8 Junij tot ultimo Junij gratis. De abonnementsprijs is 1.per kwartaal binnen de stad, en f 1,15 per kwartaal franco per post buiten de stad. S p a a r b a ii k. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 28 JUNIJ e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS Secntaris. Politieke Uevue. De aanvankelijke ongerustheid wegens eenige g'roole taillieien in Engeland maakt meer en meer plaats voor eene kalme beoordeeling van de oorzaken, die grootendeels deze faillissemen ten hebben veroorzaakt. De handel met Indië en China heeft, zoowel wat invoer als uitvoer betreft, gedurende de laatste drie jaren niets dan nadeel opgeleverd en werdwal invoer betreft, grootendeels op blanco credieten ge dreven. üe Times veroordeelt de gewoonte van 6/niaandelijksche wissels uit Indie te trekken daar het kanaal van Suez zulk een lengte van tijd onnoodig heefl gemaakt. Men koesierl dan ook liet gegrond vertrouwen dal de faillissementen op den algemeenen handel weiuig of geen nadeeligcn invloed voor de toe komst te weeg bragien en door velen in 't ver volg juist daardoor voorzigliger zaken zullen vvoidcn gedreven. L)e lang verwachte politieke strijd in de Fransche Nationale vergadering heeft een aan vang genomen en zal althans te oordeelen naar hetgeen den eersien dag gebeurde, heftig en langdurig zijn. Aan de orde is bet ontwerp van wet regelende de onderlinge verhouding van de openbare magton. Twee volbloed-republikei nen Louis Blanc en Madier de Monljauhebben het ontwerp scherp aangevallen naar hun oor deel heelt het een anli republiekeinsche strekking en wordt er aan den president der republiek een bevoegdheid in verleend die op het volks- souvereiniteitsbeginsel inbreuk maakt. Bij gele genheid van de nu geopende discussie zal het vraagstuk der kamerontbinding weder Cer sprake gebragt worden; ook in den jl. Ziturdag gehou den ministerraad was de vaststelling van het tijdstip der ontbinding een onderwerp van be handeling. Maarschalk de Mac Mahon heeft naar men zegthet verlangen geuit dat de wetten tot voltooijing van hel regeringsraderwerk zoo spoedig mogelijk mogen tot stand komen en Dufauie zou dit verlangen ondersteund en voorls geconstateerd hebben, dat, zoolang dc organisatiewetten niet zijn aangenomen, hel kabinet zich niet vrijelijk zal kunnen bewegen. Vele maaliegelen waaraan behoefle bestaat moe ten tbans uitgesteld worden. Het is niet te ver wachten dal in de nationale vergadering de ontbinding door anderen dan door de regleizijde bestreden zal worden buiten de kanier zullen alleen dc monarchale bladen er legen ijveren. De groote meerderheid der volksvertegenwoor diging zal wel gaarne willen medewerken om den aibuid van 25 February le vollooijcn en een einde te maken aan den voorloopigen toe stand waarin en vv.iaronder Frankrijk kwijnt. Inderdaad het status t/uo heeft reeds le lang geduurdvooral nu de omstandigheden van dien aard zijn, dat alles verloren kan worden, wanneer het dobberen tusschcn onzekerheid en besluiteloosheid nog aanhoudt. «Turkije zeide de heer Baillie Chochrane heelt een inkomen van 216 en voor interest heeft het noodig i* millioen gulden. De Sultan krijg', voor zijne buishouding 24 millioen gulden en dus blijft er 12 millioen gulden over. «Wilt gij weten hoe Zijne Turksche Hoog heid die z4 millioen gulden van de hand weet te zetten «Langs den oever van den Bosphorus heeft hij een reeks paleizen van welke vele op de kostbaarste wijze versierd zijn. «Hol dagelijksche diner van den Sultan die altijd alleen eet bestaat uit 94 verschil lende scholels en tien keer per dag wordt er bovendien een maal gereed gezetom hem te bevredigen, zoo hij eens plotseling eetlust kreeg. «Voor zijne huishouding worden jaarlijks 40,000 ossen geslagt en bovendien worden eiken dag 200 schapen 100 lammeren, 10 kalveren 200 kippen, 400 kuikens, 200 duiven en 50 «groenen" (ganzen) aan de keukens van den Sultan afgeleverd." Men vroeg aan een Monarch: «hoe is uw paleis zoo grootzoo prachtig geworden Hij antwoordde: «omdat de keuken daarin zoo klein is." Die Monarch was geen Sultan van Turkije. De Spaanscbe Minister van Finanlien maakt aanstalten, om zijne afl'aire aan een ander over te doen. Hier vindt hij niets en daar vindt hij niets en dat verveelt hem te meer daar hel aantal van hen die iets moeteu hebben groot is en met den dag nog grooler wordt. A I 1 e r I e i. Het Nieuws van den Dag behelst het volgende Mijnheer de Iledacteur Bij vonnis der Rechtbank alhier dd. 10 Juni II., werd iemand schuldig verklaard aan het feit, dal hij den 50n Maait 1875 overeen afsluitingshek van den Staatsspoorweg bij hel stationsgebouw le Sleenwijk was geklommen en van daar otv het perron en alzoo langs den spoorweg geloopen tot aan den voer het station staanden treinzijnde hij niet voorzien van een plaatskaartje en hebbende hij geenerlei be voegdheid of vergunning om langs den spoorweg te loopen. Dit feil is gequalificeerd «het des onbevoegd loopen langs den spoorweg" en gestraft op grond van art. 35 en 5-4 der wet van 21 Aug. 1859 (S. B. No. 98). Met hel oog op een ingezonden stuk (in uw nummer 1621) van den Heer Jhr. C. A. von Geusauontvanger der registratie te Harlingen, die het niet ondienstig achtom ia ruimer kring bekend te maken, «dat het aan niemand bij geen (een enkele wet, besluit ot reglement verboden isop het perron van een station te komen vind ik geen vrijheid om hendie soms in aanraking mochten komen met spoor weg beambtenwelke streng de hand houden aan het verbod, om op het perron te komen, niet te waarschuwen door de mededeeling van bovenbedoelde decisie. Wellicht worden hierdoor minder welkome vervolgingen zoo geen veroordeeliugen voorkomen. Uw Dw. Dienaar, P. J. G. van Diggelen Subst. officier van Justitie. Zwolle, 19 Juni 1875. Men ntcldt uit Spnnjo «Hel was in den nacht van Maandag op Dings- dagdal liet bemlehoold Mocorrea besloot de Cabrerislen, in een lucifersfabriek gelegerd, te verrassen. Üe ongelukkigen sliepen of speelden kaart, toen de dappere kapitein de poort van hel gebouw zelf met geweld opende of verbrijzelde en mei zijne soldalen er binnendrong, terwijl eenige andere troepen, behoorende tot bet achtste regiment van Guipuzcoa, onder bevel van kolonel Vicuna de operatie van builen beschermden. Wat daarbinnen in oen tijd van eenige minuten voorviel, is niet le beschiijven. Kapitein Mocorrea, onder de voorsten, bad reeds drie der mannen, die zich wanhopig verdedigden gedood toen hij zelf, aan de dij gewond, nederstorlte. Men voeide hem zijns ondanks naar Lastaolade kogel is ongelukkig lot het been doorgediongen. De Carlislen zetten het schrikkelijk gevecht au man tegen man in de duisternis voort, toen zij bemerkten, dat bunne vijanden, ten einde langer weerstand te kunnen bieden en het welligl uil le houden totdat er hulp uil Iiun kwam opdagenzich naar den zolder hadden teruggekomen. «Toen moest met éénen slag aan dc zaak een einde worden gemaakt. Men stak het gebouw in brand. De Cabrerislen verdedigden zich met toenemende hardnekkigheid. Rieds had de brand de geheele fabriek aangetast tn de vlammen sloegen aan alle zijden uil. Eenige der ongeluk kigen waagden het, schrijlings op de vensier- banken te gaan zitten om naar beneden (c springen, maar op hetzelfde oogenblik knalden twintig schoten te gelyk en jaagden hen weder naar binnen. Tegen éón uur in den morgen was de geheele vallei der Bidassoa door de vlam men vellicht. Een aantal nieuwsgierigen zagen van hel Fransche grondgebied bel ijzingwekkend schouwspel aan. Het was een kalme heerlijke zomernacht. Geweerschoten slechts stoot den dc stilte. In het felste van het gevecht klonken geduchte kreten door de gansche vallei A ellosl a ellosl schreeuwden de Carlislen. Koit daarna was de 3ombere stilte hersteld. Tegen half twee brak de maan Hoor de wolken hel gebouw brandde nog. Een dertigtal üabie- risten lagen onder hel smeulende puin bedolven, aldus geboet hebbende voor de afvalligheid of het wanbedrijf van hem diedoor zijne hoovaardij verblindzijnen God zijn vaderland en zijnen koning had verraden." Diverse bladen behelzen liet volgende: Binoenkur' zal wederom een groot aantal onderofficieren tot den rang van 2den luitenant worden bevorderd. Reeds meermalen is de aan dacht gevestigd op de omstandigheiddat er bij zulke gelegenheden telkens eenige jongelieden in de officierswereld verschijnen, die, van alle geldmiddelen ontbloot, hunne nieuwe carrière moeten begianen met het maken van schulden; doch lot nu toe zonder gevolg. Wij zijn moede andermaal breedvoerig de gronden uiteen te zeilenwaarom het verstrekken van een zekere som als eerste uitiusting aan de nieuw-aange- slelde officieren zoo gewenscht, ja gebiedend noodzakelijk is maar willen niettemin met een enkel woord daarop wijzen. In Indie ontvangen de nieuw benoemde luitenanis een behoorlijke tegemoetkoming voor eerste uitrusting, f 700 meenen we: waarom dan hier niet? Vooral is de maatregel gewenscht, omdat in de eerstvolgende jaren bij het wapen der in fanterie alleen officieren van de corpsen her komstig benoemd zullen worden. In de Icrsche hoofdstad heefl een geweldige brand gewoed. £ij brak uit, volgens het iele-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1