.\s 2321. V r ij d a g 9 J u 1 ij 1875. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Amoisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 0.19, 11.08, 2.28, 8.24. Vcrtrok van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 0.43, 1.40, 6.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.80; 0.35; 11.10; 8.— 4.45; 8.30; 9.10. omn Diligence-Dienste* van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen morgens ®s/«op den eersten trein naar Arnhem en namiddags 6</f nar. Van Maanbergen naar Amenfoort morgens 0.24 en 's avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 't avonds. VanBarneveld naar Amenfoort 7'/« 'smoig. Dit blad venchijnt Maandag en Donderdagauond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco por post ƒ1.15. Prijs der Advertcntiên van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cte; legale, officiële en ontcigon. AdvortentiCn per rogel 15 Cts. Reclames por regel 25 cents Afz. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. 11. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amerijoorltckc Courant. Stoovestraat bij do Lang'cstraat. Wijk B. No, 33en bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieoen franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijkg. L. Ualbe Co. (e. Elsbacu) te Parijs. Advcrtentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en va.n Ditmar Wijnstraal Rotterdam. De GEDEPUTEERDE STATEN der pro vincie UTRECHT, Gelet op art. 162 der provinciale Wet, Drengen ter kennis van de belanghebbenden dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie over 1874, tegen betaling van 1.ter provincihle Griffie alge meen verkrijgbaar is gesteld. Utrechtden 7 Julij 1875. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. DE KOCKGriffier. Spaarban k» Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 12 JULIJ e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Politieke Kevue. Reeds dadelijk bij het berigt der waterrampen in Frankrijk werd door ons gevraagd, of deze rampen en hare gevolgen niet meerendcels had den kunnen worden tegengegaan en thans behandelt ook de buitenlandsche pers dat on derwerp. Er is reeds vroeger gemeld, dat een blad van Bordeaux de veroorzaakte schade op ruim drie honderd millioen geschat heeft; volgens anderen zou dit cijfer 220 millioen te hoog zijn; doch het juiste bedrag zal eerst na ontvangst der officieële rapporten kunnen opgemaakt norden, wanneer het mogelijk is. Inmiddels weet men reeds met zekerheid dat indien een veel mindere som ware aangewend geworden tot het maken van kunstwet ken en het nemen van andere voorzorgmaairegelende overslroomin- gen niet zulke ijselijke verwoestingen zonden hebben kunnen aanrigten. In navolging van de Köln. Zeit.beschuldigt thans de Independence beige de keizerlijke regering van zorgeloosheid de watervloeden in 1855, die d»- Loire- en de Rhóne-slreken zoo verschrikkelijk teisterden hadden Napoleon III en zijne ministers behooren op te wekken tot het doen van pogingenom de bevolking van zoo menig stroomgebied zoo veel mogelijk althans te vrijwaren tegen de verwoestingen welke het water aanrigt. Ook wordt in brieven uit het zuider geklaagd over de ingenieurs van den waterstaat, omdat deze ambtenaren niet in tijds en op voldoende wijze de bevolking gewaarschuwd hebben tegen het haar dreigende gevaarwel deelden zij de hoogte van den waterstand mede, doch zij gaven niet op den tijdwanneer de sterke was te ver wachten zou zijn. De maires der aan de Garonne en de Gironde gelegen kleine dorpen kregen in het geheel geen waarschuwing, on daar deze minstens zes-endertig uren voorat zou hebben kunnen gedaan worden ware men misschien in staat geweest hot grootste ol een groot deel van de tilbare have en van hol vee te redden. »Na het water, de modder dus wordt uit Toulouse aan de National geschreven na dc woede der golven de woede der verpestende dampen. Al die pninhoopen al die ingestorte huizen, nl wat vernield is, is overdekt met een dik vettig slijk, dat op sommige plaatsen een allerverschrikkelijkste!! slank geelt. De se- creetkuilcn zijn omvergewoeld en de tot rotting overgegaan zijnde organische stollen hebben het water van pulten en bronnen vergiftigd. De aarde is van de kerkhoven weggespoeld doode- lijke gassen stijgen daaruit omhoog. De inwoners begrijpen dan ookdat lint van het hoogste belang is, dc meest krachtige maatregelen te nemenopdat het zuiden van Frankrijk niet door een nog veel ontzettender ramp worde bezocht. Teiwijl de inwoners op het plateau van Ia Béarnaise in tenten en barakken kara- peerengraaft men in de meeste straten riolen en greppelsom het afloopen van het water te bevorderen. De modder wordt bijeenverza meld en in de Garonne geworpen. De puinhoopen worden zoover mogelijk verwijderd en de huizen, die zijn staande gebleven ontsmet. Op vele plaatsen rigt men groote brandstapels op. Le vensmiddelen kleederen hooidie door het slijk bedorven zijn en tot rotting overgaan worden daar, na met teer te zijn overgoten, in brand gestoken. Ook meubelen deelen in datzelfde lot en beddegoed. Wat is het hard zijn matras in het vuur te moeten werpen, wanneer men geen geld heeft een andere te koopen I En dat is toch het lot der meeste bewoners van de voorstad Saint-Cyprien." Naar de Liberlé mededeelt heeft de Keizerlijke Prins 6000 fr. gezonden de ex-Keizerin 4000 fr. en volgens de Union zond de Graal van Chambord 5000 fr. De Lord-Mayor van Londen heeft een commissie benoemd, die onmiddelijk meer dan 1500 pond sterling bijeen kreeg. Nog altijd is in Frankrijk de groote vraag moet de Nationale Vergadering spoedig ontbon den worden Ja, zegt het linker comtrun» en de linker zijde maar eerst behooren de conslilulionnele wellen te zijn aangenomen." «Ja roepen de Bonapartislen maar willen eerst een Minister van Binncnlandsche Zaken hebben die tot ben behoort en een beroep op het Volk kan leiden. «Neen 1" is het antwoord der Legitimisten want bij nieuwe verkiezingen kwamen zij niet te Versailles terug. Neen!" (luisteren de Oileanisten want zij hebben geen lust in de republiek. De spoorwegdiscussie in Frankrijk is eindelijk gesloten de spoorwegwet goedgekeurd. Met grooten ijver is men thans bezig om de indie ning der constitutie en daardoor de ontbinding te verhaasten. Wij hebben reeds melding ge maakt van eene vergadering door de verschillende groepen der linkerzijde gehouden. Die vergade ring heeft besloten bel hare te doen om de beraadslagingen zooveel mogelijk te verkorten de amendementen die dikwijls niet meer zijn dan een voorwendsel om lange redevoeringen te houden te vermijden. Men zou verder kun nen gaan. Gemiddeld heelt een afgevaardigde, die toevallig geene welbestudeerde redevoering behoeft te schrijven niet meer dan vier nnr werk per dag; een uur in de bureaux, drie uren in de openbaie zitting. Dat is waarlijk niet te veel wie niet ljet zeer problematische geluk hebben te rentenieren doen meer en de eisch, dat de volksvertegenwooidigers er nog een paar uien bij mogen nemen, is volstrekt niet onre delijk. Maar naar 't schijnt heelt de linkerzijde dat niet durven doen. De tegenwoordige minister van oorlog heeft het formulier van den officierseed gewijzigd cn bepaald, dat er trouw nnn de wet gezwo ren zal worden. Achtereenvolgens is de mili taire eer der Fransche officieren verpand aan den koning, den keizer en de republiek, zoodat generaals tegenwoordig aan den koning, hoofd officieren aan den keizer de meeste kapiteins aan de republiek trouw gezworen hadden. Dat niet de luitenants zich aan het seplennium en de sergeants aan de «definitieve" republiek zich verbondon hebbenis to danken aan 's minsters nieuwe formule. Berigtcn te Bellijn ontvangen melden dat Egyptena het rijk Darfur veroverd te hebben, het nabijgelegen land VVadaï heelt ingelijfd. De grenzen van Egyp'e strekken zich dus uil tot Baghermi en tot het sultanaat van Bornu, ver maard geworden door de reizen van Richardson, Bar th en Vogel. Gelijktijdig naderen de treepen van den onderkoning, aangevoerd door den Engelscbman Gordon opvolger van sir Samuel Bakerde nieren die door dezen grooten na- vorscher en zijne voorgangers SpekeGrant en Bonton zijn ontdekt. Op deze wijze zal Egypte een ontzaggelijk afrikaansch rijk worden zich uitstrekkende van de Middellandsche zee tolde evcnachtslijn en niemand kan zeggen waar het Egyptische gezag over de halfbeschaafde volken dier streken een einde zal nemen. De sultan van Wadai moet zelf verzocht hebben onder de suzereiniteil van den Lhcdive te komen. Allerlei. Te Slrijen is Zaterdag de bliksem geslagen in het schoolgebouw waarin 300 kinderen aan wezig warenhij ging hel eene raam in en het andcie uit, gelukkig zonder iemand te deeren. Alleen nam men eene brandlucht waren twee glasruiten zijn gebarsten. Te Deventer telt liet garnizoen meer paarden dan huzaren. Ieder man heelt daar drie paar den tot zijn last. De Amst. Ct. meldt De heer Camille de Roddaz moet wel warm zijn voor de kunst en voor het doel, dat hij beoogt, om in dit saizoen uit'sllage, niet zijn prachtig bosch cn heerlijk Scheveiiingen over tc komen ten einde een lezing te houden op liet Amsterdamsehe Bokin in Arli et Arniciliae. De heer de Roddaz schijnt in zoo vei re ho- moeopaalh te zijn dat hij warmte door warmte wil verdrijven en dit is hem gisteren avond werkelijk gelukt; want terwijl hij in het begin, toen hij nog kalm las, zeer dikwijls dronk en zich even dikwijls het gelaat afsponsdewerd hij blijkbaar koeler, naar mate bij zich later, bij de uiteenzetting van zijn plan, meer opwond. Toch was toen nog wel het gas opgedraaid en gloeide boven zijn hoofd een cirkeltje van vlam men dat in de maand Julij den mcnsch in den regel eerder verwijdert dan aantrektvooral wanneer daarbuiten na een warmen dag een (risscbe bries door de lucht rent. Hoe het zijde heer de Roddaz heeft gelezen over kunst en gcspioken overeen dubbel voornemen, dat hij hoopt.te volbrengen. Wat hij over de geschiedenis der kunst verteld heeft, zal men later wel eens kunnen lezenzyne twee plannen zijn1°. de oprigting van een blad dal gewijd zal wezen aan de kunst, toe gepast op de nijverheid, en 2°. de oprigting van scholen waarin zij die zich op nijverheid toeleggende kunst zullen kunnen bestuderen, opdat de Nederlandsche industrie weder een eigen rigling, een eigen stijl krijge en de bloei- jeode dagen van weleer voor onze kunst en nijverheid terugkeeren. Wij kunnen den heer de Roddaz oiit dan den besten uitslag tocwensclien op zijne schoone voornemens. Mogen zij naar zijn genoegen en ten bate van onze industrie worden ten uitvoer gebiagll moge het snccès ze kroonen 1 Mutjt hij hier evenwel nogmaals eene lezing wiUenviouden dan geven wij hem den raad die ook ivoor anderen geldt daarvoor liever een winteravond te kiezen. Hij zal dan kunnen rekenen op minder leège stoelen. De weinige

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1